Autor Wątek: Pytania do i odpowiedzi KG.  (Przeczytany 54509 razy)

Offline ttomipsp

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
 • Cały czas do przodu!!!
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2007, 21:56:36 »
Ukończyłem SGSP dzinnie inż. i zaocznie mgr stopień mł. kpt. 3 rok w słuzbie w maju powinienem awansować ale, pracuję na stanowisku aspiranckim od poczatku podjęcie służby bo nie było dla mnie etatu oficerskiego. Natomiast gdy był to nie miałem na niego stażu. Po dwóch latach na dowódcy zastępu PB pracuję jako starszy specjalista ds. kwatermistrzowskich robię robotę za dwóch po reorganizacji. Na oficerskie stanowisko mogę liczyć za jakieś 7 lat .
Pytanie do KG: Po co w takim razie są studia mundurowe w SGSP skoro i tak nie mam możliwości awansu i zajmuję się bądź co bądź sprawami kwatermistrzowskimi i technicznymi na co moje wykształcenie średnio się przydaje??
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 22:24:12 wysłana przez ttomipsp »

Offline tuniek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2007, 22:02:29 »
Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra
Sz.P KG co Pan powie na sytuacje gdzie przymierzany do st. d-cy zmiany oficer "biurowy" (pewne jest że zostanie , pomijając fakt że na podziale praktyki ma 5 może 7, góra 10 służb) przy wypadku próbuje , chodź mu to nie wychodzi połączyć nożyce z rozpierakiem kolumnowym ^_^. i tu sie rodzi pytanie czy nie warto sie lepiej przyjrzeć tej całej reorganizacji, czy przypadkiem przypadkowi ludzie  nie trafiaja(przypadkowo lub w inny sposób) na odpowiedzialne stanowiska, typu d ca zmiany
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2007, 22:04:50 wysłana przez tuniek »

Offline strazakSam

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 256
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 17, 2007, 01:02:08 »
Panie Komendancie.

Czy może Pan określić KIEDY dodatki na PB zaczną zblizac się do poziomu 50%?

Czy wie Pan DLACZEGO w obecnej chwili na terenie CAŁEGO kraju dodatki na PB są na niskim poziomie?

Czy będzie Pan robił coś w tym kierunku aby zacząć ten stan zmieniać?

Pozdrawiam

Offline mirek1

 • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 942
 • Płeć: Mężczyzna
 • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 17, 2007, 05:55:24 »
Panie Komendancie kolejna nurtująca nas sprawa opisywana w innych wątkach tego foru.
 Przewidywany zapis w rozporzączeniu BHPoswkim o pełynch  obasadach na wozach I rzutu wyjazdu.
I tu  pytanie !
 
 Czy zdaje  Pan sobie sprawę, iż taki zapis w przepisie spowoduje ,że  w jednostkach o stanie 33 osoby / 11 na zmianie/, pozostanie w miejscu /JRG nawet przy stanie 62 %/, po wyjeździe takiego zastępu tylko dyspozytor PA lub dyżurny PSK i kierowca na pozostałe pojazdy JRG.Panie Komendancie  to chyba jakaś niedorzeczność lub nieznajomość realii służby przez tworzących nasze  prawo, którzy chyba mieli  tylko styczność z dużymi jednostkami /pow.42etatów w szkołach PSP jak mis sie zdaje to chyba większość JRG w Polsce są to małe JRG/ 33 etaty lub niewiele więcej/. Co Pan na to? Jakie jest Pana zdanie lub ewentualne koncepcje rozwiązania takich sytuacji ? / Nadmieniam ,iż stan minimalny w takiej JRG jest 7 osób na zmianie/62%/od dnia 01.03 br., a do niedawna 6 soób /50%/ - jakby Pan komendant nie był zorientowany/.
 Pozdrawiam starym strażackim hasłem i czekam na wyjaśnienie.
                   Czuwaj!
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline arters

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 70
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 17, 2007, 11:07:48 »
Nowa Ustawa o Policji ma wejść 24 lipca 2008 roku
najwarzeniejsze kwestie
-emerytura od 20 lat służby 50% + za każdy rok 3 %,pełna i maksymalna em. 80 %
-emerytura liczona od podstawy bez wysługi,bez dodatku służbowego bez dodatku za stopień,bez kontrolerskiego ,stołecznego i innych.Goła podstawa.
-24.07.2008 ma nie być już policjantów
Od stycznia 2009 roku pensje policjantów mogą wzrosnąć nawet 1000 złotych.
Nikt tak jak teraz nie będzie się spieszył na emke po 20 latach.Bo pracując będzie przyzwoicie zarabiał a na emeryturze będzie klepał totalną biedę.Tak jest w Czechach i Nowa Ustawa jest wzorowana na CZESKIEJ.
Źrodło mój 01 po spotkaniu w Warszawce.

sorry od 24.07.2008 roku ma nie być milicjantów

Panie Komendancie zalazłam to na forum policji,czy to będzie dotyczyło także PSP??????????

Offline diavolo

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 17
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 17, 2007, 12:35:51 »
Szanowny panie Komendancie.
Ja mam tylko jedno pytanie odnośnie awansów na wyższe stopnie służbowe, ponieważ wyszło wiele pism które róznie interpretują procedury nadawania stopni. Jestem oficerem po SGSP posiadam tytuł mgr inż. pożarnictwa. Przed reorganizacją byłem na stanowisku oficerskim - dowódca sekcji, teraz jestem dalej dowódca sekcji tylko że ten etat jest etatem aspiranckim. Slyszalem ze wnioski awanswowe poszły podobnie z jakaś adnotacją, tylko nikt i nic nie chce powiedziec. Wiec moje pytanie brzmi czy otrzymam awans na wyższy stopień służbowy, oczywiści według ustawy o PSP czasokres w stopniu obecnym pozwala na nadanie mi wyższego stopnia.
Z powazaniem i strazackim pozdrowieniem.

Offline firepl

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 319
 • w stanie spocz.
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 17, 2007, 22:44:13 »
  Może Pan Komendant   zechce zająć stanowisko???? 


Szanowni koledzy , skoro zbliża się nasze święto , proponuje przyjrzeć się bliżej  metodom
„wyróżniania strażaków z podziału „ oraz „ podludzi ”z PSK
 U mnie na przykład odznaczenia resortowe czy Państwowe przysługują tylko Panom z biura , nie zdarzyło się jeszcze by strażak z podziału czy tez z PSK otrzymał odznaczenie inne niż związku OSP. Nie twierdze że powinno być nadawane obligatoryjnie  ale czasem sami odznaczani wstydzą się że to akurat oni dostali, a należałoby się komuś innemu.
Zapraszam do dyskusji


Offline stratny

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 42
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 17, 2007, 23:57:48 »
Szanowny Panie Komendancie.
Zaniepokoiło mnie stwierdzenie , ze dalsze ptace nad noweklizacją ustawy będą wstrzymane bo jednocześnie znaczy to że zapis uniemożliwiający rodzinne rządy strażą nie wejdzie w życie. A szkoda bo jako formacja państwowa zzarządazana pionoiwo powinna się wyzbyć takich zależności zresztą nie tylko gdyż wpływy i naciski polityczne szczególnie telokalne też powinny być wyeliminowane. Co pan sądzi na ten temat.
 

Offline Ciupas

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2007, 00:29:14 »
Ponawiam pytania:

Witam!

Chciałbym poruszyć sprawę umieszczania dwóch specjalizacji grup ratownictwa specjalistycznego w jednej JRG. Gdzieś tam w Polsce jest jednostka, w której działają dwie grupy: chemiczna i wysokościowa. Jak się należy spodziewać, są tam ratownicy, którzy są  jednocześnie w obu grupach. I pojawia się pytanie: jak pogodzić obie specjalności, w aspekcie ćwiczeń? Jeżeli są realizowane ćwiczenia z jednej dziedziny to często zabierają cały przeznaczony na to czas. Można to robić kosztem innych zajęć, tak, ale za to, że się działa w obu grupach nikt nie dostaje żadnych gratyfikacji, to i się nie chce.... Faktem jest, że nie ma dużo zdarzeń w obu dziedzinach, ale już jak coś się zdarzy, to oczekuje się od nas niemal cudów, a nie mamy czasu żeby się do nich przygotować... Tak w zasadzie to trudno być dobrym i z jednego i z drugiego. Stąd moje pytanie:

- Czy nie można ograniczyć specjalności w JRG do rozsądnego minimum, tak aby każdy zajmował się tylko jedną dziedziną?

Skądinąd znana jest mi sprawa grupy specjalistycznej, która liczy bodajże 7 osób, a ma wystawić min 3 osoby na zmianę, aby utworzyć odcinek bojowy. Pozostawię to bez komentarza.
Miło było zauważyć, że ratownikom specjalistom podwyższono ostatnio grupy zaszeregowania, ale ktoś zapomniał np. o dowódcach zastępu. Teraz wygląda to tak, że starszy ratownik specjalista ma wyższą grupę niż rzeczony dowódca. Stąd kolejne pytanie:

-   Czy jest to w porządku?

Nie chcę tu narzekać, materiały do ćwiczeń specjalistycznych trzeba załatwiać we własnym zakresie, motywować ludzi w imię czasami niewiadomo czego. Chciałbym jedynie aby nam nie utrudniano wykonywanej pracy. Nie od dziś wiadomo, że grupy specjalistyczne dobrze się mają raczej dzięki zapaleńcom, ludziom, którzy są oddani danej dziedzinie.

Mam nadzieję, że Szanowny Pan Komendant, jak i koledzy z innych grup specjalistycznych odniosą się merytorycznie do przedstawionych problemów.

Z poważaniem

CB

Offline pompi

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 80
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2007, 14:08:48 »
Panie komendancie
chciałbym poznać Pana opinię nt. osób biorących udział w działaniach ratowniczych (czynny lub bierny) w zwiazku z nowelizacja przepisu BHP i możliwymi regulacjami w w/w kwestii
czy te osoby tj. operacyjni powiatu, d-cy i z-cy JRG, operacyjni województwa nie powinni nosić hełmów ( chociażby dla dobrego i profesjonalnego wizerunku w mediach fajnie wygląda w telewizji jeden w hełmie a drugi bez hełmu wewnątrz strefy zagrożenia ) a jeśli juz czy d-ca jrg czy operacyjny powiatu lub województwa zobligowany do obecości na miejcu np.wypadku śmiertelnego (lepiej stwierdzi lub przekarze informację o śmierci poszkodowanego = marnotrastwo zasobów ludzkich - przyjeżdża po fakcie a w większości wypadków śmiertelnych z ramienia policji sprawę załatwia sierżant ) :wub: kolejna sprawa to 3 osobowe obsady tzw. 1 wyjazdu = paranoja  ^_^
proszę o opinię

Offline Nowy1

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 22
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 18, 2007, 17:36:13 »
Szanowny Panie Komendancie!
Jestem od niedawna strażakiem PSP. Przeszedłem do tych struktur po 5 letniej pracy w Zakładowej Straży Pożarnej. Przez ten okres ukończyłem kurs szeregowych, podoficerski oraz zaocznie studia w SGSP. Na przestrzeni tych lat brałem udział w wielu działaniach ratowniczo-gaśniczych i tych specyficznych dla straży zakładowych, takich z jakimi na co dzień spotykam się obecnie oraz  współdziałałem z PSP czy to przy ćwiczeniach czy przy prawdziwych zdarzeniach. Proszę mi odpowiedzieć dlaczego dzisiaj jestem traktowany (zgodnie z obowiązującymi przepisami) tak jakbym dopiero rozpoczynał swoją przygodę z pożarnictwem? Dlaczego identyczne ograniczenia (wynikające z 3 letniego stażu) obowiązują mnie jak i ludzi, którzy dopiero rozpoczynają pracę w straży? Dlaczego w takim przypadku jak mój (a w rejonie, w którym pracuję jest ich sporo) nie ma obligatoryjnych rozwiązań prawnych, które nie „lekceważyłyby” niejednokrotnie wieloletniej pracy jako zawodowego strażaka tyle, że w jednostce innej niż PSP, a są jedynie fakultatywne możliwości wyjątkowego skrócenia stażu. na co z wiadomych nam wszystkich powodów nieprzychylnie patrzą komendanci? Serdecznie proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam 

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2007, 20:16:49 »
Brutalna prawda jest taka, że oficer biurowy lepiej lub gorzej, ale jest w stanie zastąpić oficera "podziałowego", ale odwrotnie się nie da. Brutalne, ale prawdziwe. Pozdrawiam. Skomra
Sz.P KG co Pan powie na sytuacje gdzie przymierzany do st. d-cy zmiany oficer "biurowy" (pewne jest że zostanie , pomijając fakt że na podziale praktyki ma 5 może 7, góra 10 służb) przy wypadku próbuje , chodź mu to nie wychodzi połączyć nożyce z rozpierakiem kolumnowym ^_^. i tu sie rodzi pytanie czy nie warto sie lepiej przyjrzeć tej całej reorganizacji, czy przypadkiem przypadkowi ludzie  nie trafiaja(przypadkowo lub w inny sposób) na odpowiedzialne stanowiska, typu d ca zmiany
Nie wiem czy przypadkowi, na pewno bez doświadczenia. Ale to jeszcze najmniejszy problem. Przy reorganizacjo pozostawiono rezerwę etatową dla pracowników cywilnych, choć ustawa o modernizacji mówi wyraźnie o zatrudnianiu w miejsce funkcjonariuszy. W dodatku w regulaminach organizacyjnych nie ma stanowisk dla etatów które pojawią się w maju. W przyszłym tygodniu rusza zespół, który ma przeanalizować całą tę sytuację i zaproponować jakieś wyjście z sytuacji. W każdym razie zamieszanie jeszcze się nie skończyło. Pozdrawiam W. Skomra

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2007, 20:23:08 »
Panie Komendancie kolejna nurtująca nas sprawa opisywana w innych wątkach tego foru.
 Przewidywany zapis w rozporzączeniu BHPoswkim o pełynch  obasadach na wozach I rzutu wyjazdu.
I tu  pytanie !
 
 Czy zdaje  Pan sobie sprawę, iż taki zapis w przepisie spowoduje ,że  w jednostkach o stanie 33 osoby / 11 na zmianie/, pozostanie w miejscu /JRG nawet przy stanie 62 %/, po wyjeździe takiego zastępu tylko dyspozytor PA lub dyżurny PSK i kierowca na pozostałe pojazdy JRG.Panie Komendancie  to chyba jakaś niedorzeczność lub nieznajomość realii służby przez tworzących nasze  prawo, którzy chyba mieli  tylko styczność z dużymi jednostkami /pow.42etatów w szkołach PSP jak mis sie zdaje to chyba większość JRG w Polsce są to małe JRG/ 33 etaty lub niewiele więcej/. Co Pan na to? Jakie jest Pana zdanie lub ewentualne koncepcje rozwiązania takich sytuacji ? / Nadmieniam ,iż stan minimalny w takiej JRG jest 7 osób na zmianie/62%/od dnia 01.03 br., a do niedawna 6 soób /50%/ - jakby Pan komendant nie był zorientowany/.
 Pozdrawiam starym strażackim hasłem i czekam na wyjaśnienie.
                   Czuwaj!

Oczywiście że jestem zorientowany. Przepis który Pan cytuje jest tworzony już prawie DWA lata i na obecnym etapie nie można wprowadzać poprawek. Z samym zapisem się w pełni zgadzam, o ile w małych jednostkach wypracujemy system uzupełniania sił ratowniczych jednostkami OSP w KSRG. Jest to niezbędne, gdyż poza JRG mamy jeszcze posterunki, gdzie służbę pełni 3 strażaków na zmianie. Tu bez wsparcia nie da się bezpiecznie prowadzić działań w myśl tego przepisu. Nad tym już drugi tydzień biedzi się zespół operacyjny pod przewodnictwem bryg. Winiarskiego. Zobaczymy co wymyślą. Pozdrawiam.

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2007, 20:30:59 »
Nowa Ustawa o Policji ma wejść 24 lipca 2008 roku
najwarzeniejsze kwestie
-emerytura od 20 lat służby 50% + za każdy rok 3 %,pełna i maksymalna em. 80 %
-emerytura liczona od podstawy bez wysługi,bez dodatku służbowego bez dodatku za stopień,bez kontrolerskiego ,stołecznego i innych.Goła podstawa.
-24.07.2008 ma nie być już policjantów
Od stycznia 2009 roku pensje policjantów mogą wzrosnąć nawet 1000 złotych.
Nikt tak jak teraz nie będzie się spieszył na emke po 20 latach.Bo pracując będzie przyzwoicie zarabiał a na emeryturze będzie klepał totalną biedę.Tak jest w Czechach i Nowa Ustawa jest wzorowana na CZESKIEJ.
Źrodło mój 01 po spotkaniu w Warszawce.

sorry od 24.07.2008 roku ma nie być milicjantów

Panie Komendancie zalazłam to na forum policji,czy to będzie dotyczyło także PSP??????????
Dawno nie słyszałem podobnej bzdury. Emeryturę reguluje ustawa emerytalna, a nie poszczególne ustawy pragmatyczne (o policji, o PSP czy o Straży Granicznej). Ponadto obowiązuje zachowanie praw nabytych. Po 15 latach służby już nabyłem praw emerytalnych i nie ma legalnej metody by mi te prawa odebrać. A gdyby ktoś chciał zmienić zasady naliczania emerytur to na drugi dzień nie miałby kto ścigać złodziei i gasić pożarów. Tak więc ewentualne zmiany (o których nawet nie słyszałem) mogłyby dotyczyć funkcjonariuszy wstępujących do służby. Tak jak to miało miejsce od stycznia 1999 kiedy ubruttowiono płace nowo przyjmowanym do służby. Tak więc bez paniki. Pozdrawiam Skomra

Offline szwd77

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 19
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 18, 2007, 20:31:56 »
Szanowny Panie Komendancie
    Na wstępie dziękuję za wypowiedź na mój post, jak Pan zasugerował swoich praw należy dochodzić przed sądem administracyjnym, ale tu muszę zwrócić uwagę że PIP informuje, że rekompensata czy w wymiarze czasu wolnego lub w formie płacowej należy się pomimo upływu okresu rozliczeniowego dając na realizację swoich roszczeń okres trzyletni. Proszę więc jeśli można prosić Pana Komendanta o wyrażenie opinii przez radcę prawnego bądź osobę, która jest w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu. Im szybciej tym lepiej ponieważ komendantów zaleją wnioski i rozprawy sądowe i zamiast pracować będą ciągani po sądach. Wiem, że są to niedoskonałości systemu ale należy je naprawiać a nie pozostawiać je samym sobie.
    Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć to to, iż chodzą "słuchy", że dyspozytorom mają być zabrane urlopy dodatkowe. W tej sytuacji będzie to kolejny cios wymierzony przeciwko dyspozytorom. Najpierw zostaliśmy pominięci w zaszeregowaniach a teraz mamy być "niższą" kategorią strażaków. Wielu z nas podjęło ciężar pracy na SK i CPR, gdzie jak Pan wie odpowiedzialność i ilość obowiązków wzrosła bardzo od kiedy PSP przyjęło tak wiele obowiązków w sprawach bezpieczeństwa i zagrożeń ludności.
Za 1500-1700zł ciężko utrzymać obecnie rodzinę, tym bardziej, że spora część strażaków jest jedynymi żywicielami rodziny. Możliwości pozyskiwania dodatkowych dochodów z pracy poza strażą praktycznie odpadła z powodu obecnego systemu służby. Czy więc kolejna kłoda ma nam być rzucona pod nogi. Proszę o wyjaśnienie. Jeśli to plotka czy jest więc Pan w stanie zagwarantować, że nasz urlop dodatkowy nie zostanie nam zabrany.
    Pozostaje ostania kwestia - ilość dyspozytorów na stanowiskach kierowania - przy obecnych stanach, o ile nie będzie np. zachorowań, opieki nad dzieckiem lub innych zdarzeń losowych na dzień dzisiejszy już wiemy, że ilość nadgodzin na koniec roku osiągnie pułap około 100godzin. A więc co roku problem będzie narastał ponieważ Komendanci nie posiadają fizycznej możliwość oddawania nadgodzin. Uważam, że trzeba podjąc natychmiastowe i radykalne kroki w celu podniesienia stanów osobowych na stanowiskach kierowania. Możliwość zastępowania osób obsadą z Podziału Bojowego całkowicie odpada ze względu na ilość nowych programów (SWD, EWID i wiele innych) oraz korzystania z dokumentacji  podczas zdarzeń. Jak zapatruje się Pan na ten problem i jakie kroki pojął Pan w celu rozwiązania tego problemu?

Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 18, 2007, 20:35:32 »
Szanowny panie Komendancie.
Ja mam tylko jedno pytanie odnośnie awansów na wyższe stopnie służbowe, ponieważ wyszło wiele pism które róznie interpretują procedury nadawania stopni. Jestem oficerem po SGSP posiadam tytuł mgr inż. pożarnictwa. Przed reorganizacją byłem na stanowisku oficerskim - dowódca sekcji, teraz jestem dalej dowódca sekcji tylko że ten etat jest etatem aspiranckim. Slyszalem ze wnioski awanswowe poszły podobnie z jakaś adnotacją, tylko nikt i nic nie chce powiedziec. Wiec moje pytanie brzmi czy otrzymam awans na wyższy stopień służbowy, oczywiści według ustawy o PSP czasokres w stopniu obecnym pozwala na nadanie mi wyższego stopnia.
Z powazaniem i strazackim pozdrowieniem.
Awanse nadaje minister a nie ja. Pański wniosek ( o ile spłynie) na pewno zaopiniuję pozytywnie. Zresztą poleciłem komendantom by podobne sytuacje rozstrzygali na korzyść strażaków posiadających tytuł inżyniera pożarnictwa, bo inżynierów nam brakuje, a będzie brakować jeszcze bardziej. Pozdrawiam W. Skomra

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 18, 2007, 20:47:00 »
Panie komendancie
chciałbym poznać Pana opinię nt. osób biorących udział w działaniach ratowniczych (czynny lub bierny) w zwiazku z nowelizacja przepisu BHP i możliwymi regulacjami w w/w kwestii
czy te osoby tj. operacyjni powiatu, d-cy i z-cy JRG, operacyjni województwa nie powinni nosić hełmów ( chociażby dla dobrego i profesjonalnego wizerunku w mediach fajnie wygląda w telewizji jeden w hełmie a drugi bez hełmu wewnątrz strefy zagrożenia ) a jeśli juz czy d-ca jrg czy operacyjny powiatu lub województwa zobligowany do obecości na miejcu np.wypadku śmiertelnego (lepiej stwierdzi lub przekarze informację o śmierci poszkodowanego = marnotrastwo zasobów ludzkich - przyjeżdża po fakcie a w większości wypadków śmiertelnych z ramienia policji sprawę załatwia sierżant ) :wub: kolejna sprawa to 3 osobowe obsady tzw. 1 wyjazdu = paranoja  ^_^
proszę o opinię
Noszenie hełmów w strefie działań jest obowiązkowe. Zdjąć go można wyłącznie za zgodą KAR. Faktycznie ostatnio, a właściwie od roku zbyt wiele informacji jest przekazywanych od razu na szczebel centralny. Takie "przewrażliwienie" wynika z decyzji jaką wydał jeszcze kom. Suski. Muszę porozmawiać z Kom. Winiarskim by te zasady złagodził. Pozdrawiam.

Offline sam_go

 • KLUBOWICZ
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.032
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 18, 2007, 21:02:07 »
Panie Komendancie.
Czy jest prawdą, że KG wycofał swego przedstawiciela z Funduszu pomocy poszkodowanym funkcjonariuszom i pracownikom PSP i członkom ich rodzin? Czy przez to fundusz stracił możliwość działania?

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 18, 2007, 21:19:17 »
Szanowny Panie Komendancie
    Na wstępie dziękuję za wypowiedź na mój post, jak Pan zasugerował swoich praw należy dochodzić przed sądem administracyjnym, ale tu muszę zwrócić uwagę że PIP informuje, że rekompensata czy w wymiarze czasu wolnego lub w formie płacowej należy się pomimo upływu okresu rozliczeniowego dając na realizację swoich roszczeń okres trzyletni. Proszę więc jeśli można prosić Pana Komendanta o wyrażenie opinii przez radcę prawnego bądź osobę, która jest w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu. Im szybciej tym lepiej ponieważ komendantów zaleją wnioski i rozprawy sądowe i zamiast pracować będą ciągani po sądach. Wiem, że są to niedoskonałości systemu ale należy je naprawiać a nie pozostawiać je samym sobie.
    Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć to to, iż chodzą "słuchy", że dyspozytorom mają być zabrane urlopy dodatkowe. W tej sytuacji będzie to kolejny cios wymierzony przeciwko dyspozytorom. Najpierw zostaliśmy pominięci w zaszeregowaniach a teraz mamy być "niższą" kategorią strażaków. Wielu z nas podjęło ciężar pracy na SK i CPR, gdzie jak Pan wie odpowiedzialność i ilość obowiązków wzrosła bardzo od kiedy PSP przyjęło tak wiele obowiązków w sprawach bezpieczeństwa i zagrożeń ludności.
Za 1500-1700zł ciężko utrzymać obecnie rodzinę, tym bardziej, że spora część strażaków jest jedynymi żywicielami rodziny. Możliwości pozyskiwania dodatkowych dochodów z pracy poza strażą praktycznie odpadła z powodu obecnego systemu służby. Czy więc kolejna kłoda ma nam być rzucona pod nogi. Proszę o wyjaśnienie. Jeśli to plotka czy jest więc Pan w stanie zagwarantować, że nasz urlop dodatkowy nie zostanie nam zabrany.
    Pozostaje ostania kwestia - ilość dyspozytorów na stanowiskach kierowania - przy obecnych stanach, o ile nie będzie np. zachorowań, opieki nad dzieckiem lub innych zdarzeń losowych na dzień dzisiejszy już wiemy, że ilość nadgodzin na koniec roku osiągnie pułap około 100godzin. A więc co roku problem będzie narastał ponieważ Komendanci nie posiadają fizycznej możliwość oddawania nadgodzin. Uważam, że trzeba podjąc natychmiastowe i radykalne kroki w celu podniesienia stanów osobowych na stanowiskach kierowania. Możliwość zastępowania osób obsadą z Podziału Bojowego całkowicie odpada ze względu na ilość nowych programów (SWD, EWID i wiele innych) oraz korzystania z dokumentacji  podczas zdarzeń. Jak zapatruje się Pan na ten problem i jakie kroki pojął Pan w celu rozwiązania tego problemu?

Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Myślę, że najcenniejsze w Pańskim poście jest stwierdzenie, że obecnie nie ma możliwości zwracania nadgodzin. I właśnie dlatego próbuję wprowadzić do ustawy pojęcie płatnych ponadnormatywnych godzin służby. Jak na razie propozycja ta jest negowana przez Departament Zarządzania Kryzysowego, pomimo, że w październiku ub. roku takie rozwiązanie proponowano w trakcie rozmów ze związkami zawodowymi. Zresztą niech Pan sam sprawdzi www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/4191/  Co do do wyjaśnienia kwestii nadgodzin, to nich Pan zauważy, że żadna instytucja zajmująca się prawem nie ma odwagi jednoznacznie stwierdzić jaki czas służby obowiązuje strażaka, bo tego się zrobić nie da. Rozwiązania sądowe są tylko pozornie dobre, bo nie rozwiązują problemu na przyszłość. Tylko rekompensata finansowa za czas ponadnormatywny daje nam szansę. Wszystko inne to czyste ściemnianie. Kwestia wymiaru urlopu dodatkowego powinna być przedmiotem negocjacji w chwili ustalania podstawowego i wydłużonego czasu służby oraz zasad naliczania godzin ponadnormatywych. Przed tymi negocjacjami wolę się na ten temat nie wypowiadać. No i jeszcze jedna sprawa. Bez zgody na uruchomienie procesu legislacyjnego nie tylko nie będzie negocjacji, nie tylko nie wybrniemy z obecnego pata, ale nie wypłacimy nagród, które mamy w budżecie (864 zł na głowę strażaka). Kom. Krzowski starał się rok o zgodę na uruchomienie legislacji i zgody nie dostał. Ja próbuję od miesiąca z takim samym skutkiem. Nawet szybka ścieżka legislacyjna to 6 miesięcy. Do tego jeszcze rozporządzenie wykonawcze. Chyba się Pani minister Gilowska ucieszy, bo środki na nagrody oddamy do budżetu. O tym problemie mówiłem na naradzie rocznej i jak na razie żadnych reakcji. I to mnie dziwi najbardziej. Pozdrawiam W. Skomra

Offline w_skomra

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 141
Odp: Pytania do i odpowiedzi KG.
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 18, 2007, 21:24:04 »
Panie Komendancie.
Czy jest prawdą, że KG wycofał swego przedstawiciela z Funduszu pomocy poszkodowanym funkcjonariuszom i pracownikom PSP i członkom ich rodzin? Czy przez to fundusz stracił możliwość działania?
Działanie funduszu w obecnym kształcie jest negowane przez prawników. Pomimo to do prac w funduszu został oddelegowany pracownik, ze względu na wnioski jakie już leżą do rozpatrzenia. Niemniej w najbliższym czasie muszą być podjęte działania wspólne KG i central związkowych by doprowadzić fundusz do stanu w pełni zgodnego z prawem. Pozdrawiam W.Skomra