Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113864 razy)

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #275 dnia: Grudzień 17, 2018, 21:47:55 »
Będąc na urlopie nie mogę zarobić dodatkowych pieniędzy ??

Problem w tym, że ekwiwalent to nie zarobek, ale jak sama nazwa wskazuje "ekwiwalent za utracone wynagrodzenie". Formalnie rzecz biorąc: nie tracisz wynagrodzenia - nie należy Ci się ekwiwalent.
Co innego gdyby to było bo ja wiem "świadczenie/gratyfikacja za udział w działaniach ratowniczych" - ale jest jak jest...
Idiotyczna interpretacja. Np. rolnik od 5:00 może 8:00 do 22, a w żniwa do 24. Traci, więc mu się należy. Jeśli w akcji zap...la całą noc, to co? To nie należy? To, że w dniu następnym zamiast jechać na pole musi się wyspać. Zwierzęta nakarmić i tak musi, bo go zjedzą. Znaczy wg Ciebie nie traci i ekwiwalent mu się nie należy.
Kolego wprowadzasz w błąd. Czytaj co mówi ustawa
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.[...]
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
Jak widzisz jest to jak najbardziej gratyfikacja (w nocy, soboty, niedziele i święta też się należy, również uczniowi, studentowi, bezrobotnemu, rzemieślnikowi, rolnikowi na własnym gospodarstwie itd.) nie należy się tylko osobie na etacie, która otrzymała w pracy wynagrodzenie za czas w którym uczestniczyła w działaniu itp. ale tylko za ten czas, jeśli pracuje do 15:00 a do akcji wyszedł o 14:00 a akcja trwała do 17:00 i w pracy otrzymał wynagrodzenie za całą dniówkę to ekwiwalent należy mu się za 2 godziny.
Nie wiem skąd ty wziąłeś taką interpretację tego zapisu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2018, 21:58:40 wysłana przez Fredek »

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #276 dnia: Grudzień 18, 2018, 08:05:48 »
Ekwiwalent się nie należy wtedy, gdy pracodawca nas zwolni wcześniej lub spóźnimy się do pracy z powodu akcji ale nam za to nie poleci po pensji... gdy jesteśmy na urlopie to wtedy nie pracujemy więc ekwiwalent się należy... moim zdaniem to też wszystko zależy od urzędu gminy A tak naprawdę nikomu nie chce się liczyć, że ten był jeszcze w pracy A ten był już po...

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #277 dnia: Grudzień 18, 2018, 08:08:25 »
Tak tylko zapytam - a co jeśli Rada Gminy ustali, ze ekwiwalent należy się za godzinę udziału w zdarzeniu - bez względu na wynagrodzenie czy też jego utratę?? czy tak w ogóle mogą??

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #278 dnia: Grudzień 18, 2018, 09:27:01 »
W ustawie (czyli akt prawny wyższy od uchwały RG) jest zapisane konkretne wykluczenie więc rada gminy nie może swoją uchwałą tak jakby unieważnić zapisu z ustawy. Uchwały podejmowane przez samorząd muszą mieścić się w ramach prawnych określonych w ustawach, rozporządzeniach itd.

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #279 dnia: Grudzień 18, 2018, 10:12:51 »
Ja to wszystko doskonale wiem... przepisy przepisami A życie życiem... już widzę jak pani księgowa z gminy dzwoni do poszczególnych strażaków i pyta ile godzin trzeba im potrącić bo ich pracodawca wypuścił na akcje... a po drugie kto się przyzna? I każdy robi z ekwiwalentem co mu się podoba... To jest prywatną sprawa, może oddać na jednostkę na ŚOI czy schronisko. Słowo ochotniczy oznacza dobrowolny, czyli chce to jadę i nikt mnie do tego nie zmusza bo nie wiąże mnie żadna umowa cywilno-prawna

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #280 dnia: Grudzień 18, 2018, 12:13:55 »
Tak z ciekawości. U Ciebie w gminie to księgowa liczy ile dany strażak był na akcji i ile ekwiwalentu mu się należy? Bo u mnie robi to każda jednostka indywidualnie, daje zestawienie zbiorcze do gminy i tam sprawdza to osoba odpowiedzialna za OSP i po zatwierdzeniu kwity idą do pani skarbnik i ona wypłaca tylko określoną ilość gotówki z kasy. Wiem, że co gmina to inny system tylko zastanawiam się czy faktycznie u Ciebie skarbnik ma czas na takie pierdoły.
A to, że strażacy nie ujawniają kiedy ekwiwalent im się nie należy jest ich sprawą. Ja u siebie ludzi poinformowałem i za każdym razem podpisują przy odbiorze ekwiwalentu odpowiednie oświadczenie. Jeżeli skłamał i ktoś to sprawdzi to on się będzie z tym bujał.  My jako zarząd OSP i gmina zrobiliśmy co do nas należało.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 12:20:31 wysłana przez kamil237 »

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #281 dnia: Grudzień 18, 2018, 12:58:05 »
U mnie jest podobny system... jednostki dostarczają karty z działań do osoby odp za OSP ta zlicza i idzie do skarbnika do podbicia A później pobiera się gotówkę w kasie... tylko kto ma sprawdzać i w jaki sposób czy dany strażak powinien być w pracy A był podczas działań i czy należy mu się ekwiwalent czy nie?

Offline olak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #282 dnia: Grudzień 18, 2018, 14:07:07 »
Przepis ten prawdopodobnie jest niezgodny z Konstytucją, z tego względu że pracownik byłby poszkodowany względem bezrobotnego przy wykonywaniu tych samych zadań. Jestem przekonany że do tej pory nikt nie sprawdzał ochotników pod względem tego przepisy, czy im się należy ekwiwalent czy nie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #283 dnia: Grudzień 18, 2018, 15:16:28 »
Przepis ten prawdopodobnie jest niezgodny z Konstytucją, z tego względu że pracownik byłby poszkodowany względem bezrobotnego przy wykonywaniu tych samych zadań. Jestem przekonany że do tej pory nikt nie sprawdzał ochotników pod względem tego przepisy, czy im się należy ekwiwalent czy nie.
Nie ma żadnej niezgodności, bo obaj mają zapłacone. Jeden przez pracodawcę, drugi przez UG.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #284 dnia: Grudzień 18, 2018, 17:31:56 »
Jedynym poszkodowanym jest pracodawca który płaci ochotnikowi pomimo jego nieobecności w pracy.Jakie ma z tego tytułu straty wie tylko on bo płaci za godziny nieobecne plus do tego brak przerobu wykonanego przez ochotnika. Pamiętajcie jeszcze że pracodawca ma obowiązek umożliwić ochotnikowi udział w akcjach ćwiczeniach jednak z tego co pamiętam jest to tylko albo aż 6 dni w roku.Zapis nic nie mówi o godzinach zatem wyjście z pracy w danym  dniu na wyjazd chyba należy zaliczyć jako dzień. Zatem jest tego niewiele.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #285 dnia: Grudzień 18, 2018, 19:37:16 »
W mojej gminie jest tak, że facet pracuje w gminnym domu kultury, jednocześnie jest kierowcą w OSP, której siedziba znajduje się w tym samym budynku a pracuje w domu kultury dlatego, że jest kierowcą w OSP, więc przepis w tym wypadku jak najbardziej ma sens. Do fajrantu pensja później ekwiwalent.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #286 dnia: Grudzień 18, 2018, 20:22:54 »
A czy inni druhowie z racji bycia w JOT i zaangażowania w funkcjonowanie OSP też maja zapewnione przez gminę etaty? Sam kiero na akcję jakoś ciężko.Pytam bo napisałeś ze jest praca jest bo jest kierowcą i na odwrót.

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #287 dnia: Grudzień 18, 2018, 20:42:44 »
A dlaczego pracodawca ma być stratny z tytułu braku pracownika w pracy? Wpisuje mu urlop który i tak mi się należy i tyle. Najwyżej później pracownik będzie miał mniej urlopu albo żeby pracownik dostał ekwiwalent to wpisuje mu bezpłatny urlop.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #288 dnia: Grudzień 18, 2018, 22:54:02 »
A czy inni druhowie z racji bycia w JOT i zaangażowania w funkcjonowanie OSP też maja zapewnione przez gminę etaty? Sam kiero na akcję jakoś ciężko.Pytam bo napisałeś ze jest praca jest bo jest kierowcą i na odwrót.
Jest jeszcze jeden strażak ale to już nie "sprzężenie zwrotne" a inni już nie, tam nie ma problemu z brakiem ludzi. Ale to z kierowcami jest u nas największy problem. Druga z jednostek systemowych już kilka razy nie wyjechała z tego powodu w godzinach rannych. Na szczęście wokół są pozasystemowe dość sprawne i mobilne. Ale dyspozytor nie posiada wiedzy kiedy kierowca jest a kiedy go nie ma i niepotrzebnie traci czas dysponując ją do działań. To nam działa nikt nie ma do nikogo pretensji, sami dawno temu proponowaliśmy gminie takie rozwiązanie aby np. pozatrudniać w szkołach woźnych, równocześnie kierowców w OSP. Nie zawsze się udaje, zbyt wiele zależności, nie zawsze w OSP są chętni. Problemem niestety staje się prawo jazdy kat. C. Ludzie nie mają motywacji żeby ponosić koszty i później tylko jeździć samochodem gaśniczym. Kiedyś kursy do wojska załatwiały ten problem. Nie mam pomysłu jak to dzisiaj można by rozwiązać. W gminie mówią, że nie mogą dotować kursów, kiedyś były programy unijne dla rolników a co dalej?? Ale to nie na temat.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #289 dnia: Grudzień 18, 2018, 22:57:53 »
A dlaczego pracodawca ma być stratny z tytułu braku pracownika w pracy? Wpisuje mu urlop który i tak mi się należy i tyle. Najwyżej później pracownik będzie miał mniej urlopu albo żeby pracownik dostał ekwiwalent to wpisuje mu bezpłatny urlop.
A co jak każe mu te godziny odpracować? Ekwiwalent się należy wg Ciebie czy nie?

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #290 dnia: Grudzień 19, 2018, 00:43:50 »
Za urlop platny nie nalezy sie ekwiwalent, a z pracodawca trzeba sie dogadać. Jeden puści na akcje i machnie ręka, drugi karze wziąć urlop bezplatny, trzeci karze płatny, czwarty karze dopracować, a piąty wogole nie puści.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #291 dnia: Grudzień 19, 2018, 18:48:45 »
A dlaczego pracodawca ma być stratny z tytułu braku pracownika w pracy? Wpisuje mu urlop który i tak mi się należy i tyle. Najwyżej później pracownik będzie miał mniej urlopu albo żeby pracownik dostał ekwiwalent to wpisuje mu bezpłatny urlop.
Tylko wiesz - jak ktoś planuje urlop to jest szansa go kimś zastąpić. Są takie stanowiska, że brak pracownika powoduje jeśli nie zatrzymanie całej działalności firmy to przynajmniej jej duże ograniczenie. Ja mam pracę jaką mam i mam zgodę przełożonych na to, żeby w razie alarmu wyjść z pracy i jechać na remizę, ale są takie sytuacje że nie mogę tego zrobić, bo np. moi współpracownicy są na urlopach i jak jeszcze ja wyjdę z pracy to nie będzie ciągłości pracy. Niby mógłbym wyjść, ale to by było trochę nieuczciwe wobec szefa.
Mój kolega pracuje na takim stanowisku, że jest sam. Nie wychodzi z pracy na akcje mimo że przepisy mu na to teoretycznie pozwalają, bo jak jego zabraknie to nikt nie będzie w stanie go zastąpić.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #292 dnia: Grudzień 19, 2018, 23:00:51 »
Problemem niestety staje się prawo jazdy kat. C. Ludzie nie mają motywacji żeby ponosić koszty i później tylko jeździć samochodem gaśniczym. Kiedyś kursy do wojska załatwiały ten problem. Nie mam pomysłu jak to dzisiaj można by rozwiązać. W gminie mówią, że nie mogą dotować kursów, kiedyś były programy unijne dla rolników a co dalej?? Ale to nie na temat.
W mojej jednostce w ciągu ostatnich 5 lat 6 osób zrobiło prawo jazdy kategorii C, chociaż mieliśmy 6 uprawnionych na 1 wóz. Każdy z ostatnich kierowców ma stałą pracę a C zrobił z „powołania” by nie było opcji że zastęp nie wyjedzie. Ja mam komfort przez zafascynowanych ludzi a dla pozostałych zostaje kwestia robienia prawa jazdy z funduszy zewnętrznych - np gminy
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #293 dnia: Grudzień 20, 2018, 21:43:57 »

W mojej jednostce w ciągu ostatnich 5 lat 6 osób zrobiło prawo jazdy kategorii C, chociaż mieliśmy 6 uprawnionych na 1 wóz. Każdy z ostatnich kierowców ma stałą pracę a C zrobił z „powołania” by nie było opcji że zastęp nie wyjedzie. Ja mam komfort przez zafascynowanych ludzi a dla pozostałych zostaje kwestia robienia prawa jazdy z funduszy zewnętrznych - np gminy
[/quote]
Sami zainwestowali? Czy jednostka ich jakoś wspomogła? Bo taką opcję też rozważamy.

Offline Michal00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #294 dnia: Grudzień 21, 2018, 19:19:04 »
Za urlop platny nie nalezy sie ekwiwalent....

Większość z nas ma prace w systemie 8 godzinnym, rozumiem zatem, że biorąc udział w akcji po pracy przysługuje ekwiwalent, (pomijam wyjazdy w czasie pracy)
Jeżeli zatem ktoś jest na urlopie, to biorąc udział w akcji w dowolnych godzinach ekwiwalent nie przysługuje mu w ogóle ?

Ma ktoś może dostęp do książki  "Ekwiwalent pieniężny dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Orzecznictwo, wzory pism, tablice (z suplementem elektronicznym)"   autorstwa dr Dariusz P. Kała,

https://www.oddk.pl/pliki/100110412.pdf  - wg spisu treści od strony 95 są tam opisane przepisy odnośnie ekwiwalentu w czasie urlopu

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #295 dnia: Grudzień 21, 2018, 19:28:34 »
Wg mnie na urlopie ekwiwalent przysługuje jak najbardziej. Bez znaczenia czy jest to urlop płatny czy bezpłatny. Zauważ, że mógłbyś w tym czasie podjąć inną pracę za którą niejednokrotnie możesz mieć stawkę godzinową znacznie wyższą niż w pracy wykonywanej na codzień.

Wg mnie - i tak jest to interpretowane u mnie w okolicy - ekwiwalent nie przysługuje jedynie za czas który spędzasz przy akcji zamiast w pracy, jeżeli pracodawca normalnie Ci za ten czas płaci (jeżeli masz z nim układ że jak jedziesz na akcję to on Ci za nieprzepracowany czas potrąca z wypłaty, albo że te godziny odrobisz w innym terminie - to ekwiwalent i tak się należy).

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #296 dnia: Grudzień 21, 2018, 20:20:30 »
Zasięgnołem dzisiaj porady dziewczyn z księgowości i twierdzą, że ekwiwalent nie należy się na urlopie płatnym, gdyż w trakcie jego trwania otrzymuje się normalnie wynagrodzenie czyt. dniówkę. Do tej pory u nas pobierało się ekwiwalent bez względu na to czy ma się wolne od pracy czy urlop, ale jeśli zaczną w gminie wymagać oświadczenia, że pobrany ekwiwalent nakłada się z wynagrodzeniem w pracy to lepiej go nie pobierać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #297 dnia: Grudzień 21, 2018, 22:05:42 »
To jest interpretacja pozbawiona sensu... Raz - że w moim odczuciu szkodliwa społecznie (czyli osoby najbardziej dyspozycyjne mają nie jeździć?), dwa - że w takim razie dlaczego należałby się studentom czy bezrobotnym?

https://www.lexkala.pl/o-kancelarii/blog/153-ekwiwalent-pieniezny-dla-czlonkow-ochotniczych-strazy-pozarnych

"ekwiwalent stanowi równoważnik, odpowiednik wkładu wniesionego na rzecz ochrony przeciwpożarowej przez strażaka OSP uczestniczącego w działaniach ratowniczych lub szkoleniu, w postaci czasu, wysiłku, zdrowia. Ekwiwalent nie jest równoważnikiem utraconego wynagrodzenia. Ten pogląd jest obecnie nie kwestionowany i jest honorowany przez Regionalne Izby Obrachunkowe i powielany także w rozstrzygnięciach nadzorczych wojewodów. Dodatkowo można wskazać, że ekwiwalent należy uznać za publiczne prawo podmiotowe."

Generalnie autor często zagląda na swój blog i jak posiedzicie tam dość długo w czasie gdy akurat będzie online, zapewne zaprosi Was do rozmowy na czacie - to możecie dopytać o szczegóły. Ewentualnie po prostu kupić książkę w której pewnie będzie odpowiedź.

Offline michcu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #298 dnia: Grudzień 21, 2018, 22:49:05 »
Pytanie dla osób które uważają, ze podczas urlopu płatnego nie należy się ekwiwalent.

Załóżmy hipotetycznie: Pracuje w firmie w systemie 8-godzinnym, na tzw. 3 zmiany (6-14, 14-22, 22-6). Udaje się na 2 tygodniowy urlop płatny. Pytanie: Z kad mam wiedzieć które godziny w danym dniu są godzinami urlopowymi a które czasem wolnym?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 26, 2018, 11:23:46 »
Problemem niestety staje się prawo jazdy kat. C. Ludzie nie mają motywacji żeby ponosić koszty i później tylko jeździć samochodem gaśniczym. Kiedyś kursy do wojska załatwiały ten problem. Nie mam pomysłu jak to dzisiaj można by rozwiązać. W gminie mówią, że nie mogą dotować kursów, kiedyś były programy unijne dla rolników a co dalej?? Ale to nie na temat.
W mojej jednostce w ciągu ostatnich 5 lat 6 osób zrobiło prawo jazdy kategorii C, chociaż mieliśmy 6 uprawnionych na 1 wóz. Każdy z ostatnich kierowców ma stałą pracę a C zrobił z „powołania” by nie było opcji że zastęp nie wyjedzie. Ja mam komfort przez zafascynowanych ludzi a dla pozostałych zostaje kwestia robienia prawa jazdy z funduszy zewnętrznych - np gminy
Ja zainwestowałem sam w kat. C. Potem z robotą zrobiło się cienko to dorobiłem C+E i resztę papierów, no i jeżdżę. Tyle że pożytku z tego w OSP nie ma żadnego, bo więcej mnie nie ma niż jestem.

W mojej gminie jest tak, że facet pracuje w gminnym domu kultury, jednocześnie jest kierowcą w OSP, której siedziba znajduje się w tym samym budynku a pracuje w domu kultury dlatego, że jest kierowcą w OSP, więc przepis w tym wypadku jak najbardziej ma sens. Do fajrantu pensja później ekwiwalent.
Jest to jakieś rozwiązanie, ale też tylko częściowe moim zdaniem - bo ile zarobi taki woźny? 1,5k PLN na rękę? Pracując jako kierowca C+E na krajówce na stałej trasie "codziennie w domu" mam prawie 3 razy tyle. Otóż swoją pasją rodziny nie wyżywisz... Cały ten system w kapitaliźmie po prostu ledwo działa, na zasadzie "dobrej woli". W końcu będą potrzebne zmiany systemowe, bo zwyczajnie to zdechnie... Ale to już kwestia do tematu o przyszłości OSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE