Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113951 razy)

Offline osp_ce

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 01, 2010, 21:09:14 »
Witam. Mam pytanie do kolegów czy należy się ekwiwalent za sytuację jaką teraz opiszę. Moja jednostka należy do KSRG i mieliśmy wezwanie o godz. 4.15 do pożaru budynku gospodarczego w sąsiedniej miejscowości. Gdy jechaliśmy po drodze utknęliśmy w śnieżnej zaspie i mimo, że widzieliśmy z daleka pożar nie mogliśmy do niego dojechać. W zaspie utknęły też inne samochody, w tym pług śnieżny. Pomagaliśmy odśnieżać zaspę i wypychać auta, gdy już mogliśmy dotrzeć do pożaru, dyżurny PSP zawiadomił nas, że już nie ma potrzeby i polecił wrócić do remizy. Dzisiaj byłem w Urzędzie Gminy aby wybrać ekwiwalent i dowiedziałem się, że należy się tylko 50%, bo nie uczestniczyliśmy w akcji gaśniczej. Moje pytanie jest takie czy ekwiwalent należy się w całości, czy w 50%, czy w wcale?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 01, 2010, 23:29:39 »
Kolego @osp_c sięgnij do uchwały swojej rady gminy. Tam powinieneś mieć odpowiedź.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 02, 2010, 06:02:24 »
Nie do uchwały Gminy bo radni nie mają prawa różnicować wysokości ekwiwalentu ze względu na rodzaj prowadzonych działań. Mogą ustalić wysokość dla wszystkich działań i to wszystko bez względu na to czy to ściągania gniazda os czy katastrofa lotnicza.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 02, 2010, 08:29:48 »
Nie do uchwały Gminy bo radni nie mają prawa różnicować wysokości ekwiwalentu ze względu na rodzaj prowadzonych działań. Mogą ustalić wysokość dla wszystkich działań i to wszystko bez względu na to czy to ściągania gniazda os czy katastrofa lotnicza.
A mają prawo różnicować go ze względu na szkolenie, ćwiczenia czy interwencję?
Odpowiadam sobie sam: dokładnie takie samo jak w wyżej, więc tam należy w pierwszym wypadku szukać klucza.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 02, 2010, 08:48:53 »
Oczywiście że mają i po zasięgnięciu opinii np. Zarządów MG ZOSP RP różnicują . U mnie akurat symbolicznie Ratownik 14 zł , Dowódca i Kierowca 16.50 zł i nikt nie protestuje . I nie chcę się rozwodzić nad powodami i celowością ale są i można by je długo wymieniać .

Natomiast akcja ratownicza zaczyna się od momentu włącznie alarmu , otrzymania SMS do min. czasu powrotu – u Nas dłużej bo doliczamy czas potrzebny na odnowienie gotowości bojowej . Natomiast trudno powiedzieć która akcja jest trudniejsza i na bazie jakiego wymiernika to liczyć, pomijam że można się przeliczyć – bo osobiście wolał bym być przy tym pożarku niż kopać się w zaspach to również MZ  wiec dalej nie wiem jaka podstawa prawna . Za Miejscowe Zagrożenia macie mniej niż za pożary ??
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 08:55:49 wysłana przez MIKO »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 02, 2010, 09:05:28 »
Do pożaru nie dojechali.
W informacji ze zdarzenia  nie zostali uwzględnieni.
Z odśnieżania nie sporządzono meldunku, bo nikt tego nie zgłosił do PSK.
Z PSP nie dostali potwierdzenia uczestnictwa w akcji.
I pojawił się problem jak zakwalifikować ich wyjazd i w jakiej wysokości wypłacić im ekwiwalent.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 02, 2010, 10:38:26 »
Więc proszę o jaka kolwiek niewiem (ustawe, wyrok sądu itp) odnośnie tego że rada może ustalać wysokość ekwiwalentu. Tu prosze o jeden z wyroków http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A9100DBF02 a że np u Mika w jednostce tak jest :szalony: to już moim zdaniem chore.
Co do tego czy byli oni na działaniach zgadzam się z Miko w 100%

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 02, 2010, 11:00:30 »
Hmm.. czytam to orzeczenie i wg mnie sprawa wygląda nastepująco:
 Gmina M podjeła uchwałe o zróznicowaniu stawek ekwiwalentu dla OSP. Wojewoda uchylił ową uchwałę. Gmina zaskarzyła owe uchylenie do Sądu , który uchylił decyzje Wojewody.   W wyniku tego uchwała Rady Gminy o zróznicowaniu stawek nadal obowiązuję.
No chyba że coś źle zrozumiałem ....
 A sprawie jednostki która nie dojechała do pożaru  - skoro w Informacji ze zdarzenia nie ma zaznaczonego Waszego udziału , to właściwie nic Wam się nie nalezy.  Skoro byliście alarmowani , a nie zaznaczono Waszego udziału to cos chyba zaszwankowało w komunikacji między jednostka a PSK, więc raczej tu nalezy szukac przyczyn kłopotów, a nie w Uchwale Rady Gminy.


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 02, 2010, 11:02:34 »
Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym
lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną
lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala
rada gminy w drodze uchwały.

2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 1/175
przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”
na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i
rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353,
z późn. zm.5) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w
działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z
budżetu gminy.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej
straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.

Przykładowe Uchwały Rady Gminy:

www.raszyn.net.pl/pdf/sesje/XXIX/XXIX_014.pdf

www.zyrardow.pl/aktualizacja/data/pliki/3801_223_08.pdf

http://bazagmin.pl/bip_regimin/wiadomosci/82968/14/uchwala_nr_xxviii14009_rady_gminy_w_regiminie_z_dnia_23_lutego_2

Artykuł ze Strażaka:
"Różnicowanie ratowników"

Cytuj
Cieszy fakt, że znalazły się rozsądne rady doceniające zaangażowanie strażaków podczas kursów, odpraw szkoleniowych, ćwiczeń, manewrów itp. Przyznały maksymalną stawkę ekwiwalentu, jak za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Chociaż i tutaj spotyka się stawki zróżnicowane. W jednym przypadku 1 zł (na własne życzenie radnych strażaków) i przeciętnie od 6 do 13 zł. Ewenementem na skalę województwa jest już znana gmina, w której strażacy walkę o ekwiwalent wygrali z wójtem. Sterowani radni tej gminy uchwalili ekwiwalent w wysokości 16 zł za godzinę udziału w działaniu ratowniczym podczas pożaru, natomiast za działania podczas akcji związanych z „niepożarowymi zdarzeniami miejscowymi” przyznali strażakom 10 zł. Kompletne nieporozumienie. Druhowie tej OSP nie dali za wygraną i natychmiast zwrócili się do wojewody o uchylenie tej niesprawiedliwej uchwały. Czy sprawą zainteresuje się tym razem Regionalna Izba Obrachunkowa? Zróżnicowanie ekwiwalentu jest sprzeczne z duchem ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

http://www.strazak.org.pl/content/view/1035/426/
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 11:13:33 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 02, 2010, 11:22:27 »
Ale dlaczego chore – to jest na wniosek samych zainteresowanych .  Dlaczego ratownik ma mieć tyle samo co dowódca – to ja wolę usiąść na balkoniku w rocie i niemieć problemu . Uważasz że dowodzić, pisać meldunki , odbierać telefony po nocach że coś jeszcze trzeba dopisać ,  rozmawiać z pretensjonalnymi ludźmi na zdarzeniach , włóczyć się po komendach Policji , Sądach itd. jest takie przyjemne . Mało tego dodatkowo praktycznie zawsze wykonuje równocześnie obowiązki ratownika To jaką mam motywacje by dobrowolnie godzić się na to . Czy w PSP dowódca sekcji czy zmiany ma tą samą grupę co strażak ratownik ?  Szczególnie że 2,5 zł na godzinę to bardziej symboliczne niż fizyczne zaakcentowanie tych obowiązków i odpowiedzialności . 

Natomiast co do przedmiotowego wyjazdu – to ktoś ściemnił – karta manipulacyjna automatycznie przenosi jednostki zadysponowane do zdarzenia , nie dojechali na miejsce z nie swojej przyczyny i spokojnie mogli znaleźć się w meldunku . Nie słyszałem o przypadku by wóz zadysponowany np. do pożaru lasu nie dojechał bo się zakopał i z tego powodu nie został ujęty w meldunku . Jeżeli nawet nie znaleźli się w meldunku i niema MZ z zakopania się w śniegu – to niema w ogóle podstaw do wypłacenia ekwiwalentu bo nijakiej podstawie wypłacić 50%. 

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 02, 2010, 13:18:07 »
Miko a po co tu się użalać i rospisywać kto robi więcej nie tylko dowódcy chodzą na przesłuchania a czy dowódca po pierwszej godz. działań np przy pożarku stodoły nagina przez 10h z widłami???
Nie będe tu pisał kto i co chodzi mi o to że nie ma ustawy aby rada różnicowała wysokość stawki ze względu na rodzaj prowadzonych działań.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 03, 2010, 09:29:23 »
Ale nie ma te że nie może – nasza uchwała była kontrolowana poza oczywiście Wojewodą miedzy innymi przez RIO i nie było zastrzeżeń .

Natomiast nie wieżę że ktoś w tym kraju zapierdala 10 h z widłami –chyba że właśnie dlatego że  dowódca ma tyle co ratownik.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 03, 2010, 11:44:35 »
Szkoda że tak myślisz ja nie rozgraniczam w straży że JA Ratownik ( SUPER STRAŻAK) i mi sie należy a ja widziałem że sie robi i po 10 a nawet czasem więcej jak też i w państwowej dowódców zmian jak naginają razem.

Offline Mosqu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 04, 2010, 10:07:47 »
Mam pytanie. Jak to jest z kursami OSP w przypadku kiedy komenda organizuje te kursy w godzinach roboczych od poniedziałku do piątku. Ochotnicy w tym czasie biorą normalny urlop płatny i idą na szkolenie. Czy za ten czas nalezy sie ekwiwalent?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 04, 2010, 11:42:12 »
Mam pytanie. Jak to jest z kursami OSP w przypadku kiedy komenda organizuje te kursy w godzinach roboczych od poniedziałku do piątku. Ochotnicy w tym czasie biorą normalny urlop płatny i idą na szkolenie. Czy za ten czas nalezy sie ekwiwalent?

Poczytaj tu:

http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwalent2/stanowisko%20ZOSP%20RP%20w%20sprawie%20ekwiwalentu.pdf

Offline Mosqu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 04, 2010, 12:12:26 »
Poczytaj tu:

http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwalent2/stanowisko%20ZOSP%20RP%20w%20sprawie%20ekwiwalentu.pdf
Dziekuje za odpowiedź. Jednak przeanalizowałem ten link już wczesniej i nie wywynioskowałem z tego artykułu nic co mówiłoby o urlopie. Tam mamy tylko omówione akcje i pewnie jakieś krótkie szkolenia na czas których można sie zwolnić z pracy. Ja mówie natomiast o kursie na który trzeba by wziąść z 5 dni wolnego. Najłatwiej wziąść sobie więc w tym czasie urlop. Natomiast urlop jako taki jest płatny przez pracodawcę więc nie wiem czy należy sie za ten czas ekwiwalent. Może zapytam sie w inny sposób. Czy jak strażak ochotnik jest na urlopie i uczestniczy w tym czasie w akcji lub szkoleniu w godzinach normalnej pracy to dostaje za to ekwiwalent ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 04, 2010, 12:25:39 »
Poczytaj tu:

http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwalent2/stanowisko%20ZOSP%20RP%20w%20sprawie%20ekwiwalentu.pdf
Dziekuje za odpowiedź. Jednak przeanalizowałem ten link już wczesniej i nie wywynioskowałem z tego artykułu nic co mówiłoby o urlopie. Tam mamy tylko omówione akcje i pewnie jakieś krótkie szkolenia na czas których można sie zwolnić z pracy. Ja mówie natomiast o kursie na który trzeba by wziąść z 5 dni wolnego. Najłatwiej wziąść sobie więc w tym czasie urlop. Natomiast urlop jako taki jest płatny przez pracodawcę więc nie wiem czy należy sie za ten czas ekwiwalent. Może zapytam sie w inny sposób. Czy jak strażak ochotnik jest na urlopie i uczestniczy w tym czasie w akcji lub szkoleniu w godzinach normalnej pracy to dostaje za to ekwiwalent ?

Ustawa o ochronie p.poz.

Cytuj
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej
straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z
przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach
uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą.
5. W przypadku zbiegu świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 4, przysługujących
na podstawie odrębnych przepisów stosuje się przepisy korzystniejsze.

Opinia prawna:

Cytuj
Ustawodawca zawarł tylko jeden wyjątek od powyższej zasady.
Ekwiwalent pieniężny bowiem nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z powodu uczestniczenia w działaniu ratowniczym lub szkoleniu
pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarna, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z praca (art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej). Zapis ten należy rozumieć, że członkowi OSP przysługuje ekwiwalent pieniężny za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu pożarniczym zawsze, gdy członek OSP nie pobiera wynagrodzenia.

Jeżeli był na urlopie płatnym, to zachował wynagrodzenie.
Jeżeli był na bezpłatnym, należy mu się ekwiwalent.
Jeżeli ekwiwalent jest większy od wynagrodzenia, to za okres szkolenia może zrezygnować z wynagrodzenia i pobrać ekwiwalent.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2010, 12:30:22 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 04, 2010, 13:21:45 »
Z całym szacunkiem , ale jak był na urlopie to nie świadczył stosunku pracy , więc nie zachował za ten czas prawa do wynagrodzenia , a co z tym związane nie opuścił wymaganych godzin pracy za które należało mu się wynagrodzenie .

Przepis ma jedynie zastosowanie wówczas gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku pracy na czas działa ratowniczych wypłacając za ten czas wynagrodzenie . Czyli nie musisz odpracować tych godzin , nie wypisałeś urlopu na te godziny itp. a otrzymałeś wynagrodzenie .

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 04, 2010, 14:15:35 »
Z całym szacunkiem , ale jak był na urlopie to nie świadczył stosunku pracy , więc nie zachował za ten czas prawa do wynagrodzenia , a co z tym związane nie opuścił wymaganych godzin pracy za które należało mu się wynagrodzenie .

Przepis ma jedynie zastosowanie wówczas gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku pracy na czas działa ratowniczych wypłacając za ten czas wynagrodzenie . Czyli nie musisz odpracować tych godzin , nie wypisałeś urlopu na te godziny itp. a otrzymałeś wynagrodzenie .

Tu się zagłębiamy w Kodeks Pracy.
Urlop, a ustanie świadczenia stosunku pracy, a pobieranie wynagrodzenia.

Cytuj
Art. 172. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Art. 1721. § 1. Jeżeli pracodawca na podstawie odrębnych przepisów jest obowiązany objąć pracownika ubezpieczeniem gwarantującym mu otrzymanie świadczenia pieniężnego za czas urlopu, pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie przewidziane w art. 172 lub ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 171.
§ 2. Jeżeli świadczenie pieniężne za czas urlopu, o którym mowa w § 1, jest niższe od wynagrodzenia przewidzianego w art. 172 lub od ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w art. 171, pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi kwotę stanowiącą różnicę między tymi należnościami.

Urlop - to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami prawa. Zależnie od rodzaju urlopu, pracownik może dostawać w okresie urlopu wynagrodzenie lub nie.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2010, 14:25:49 wysłana przez grzela »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 04, 2010, 15:10:51 »
Niestety, ale Grzela słusznie prawi.
 W rozumieniu przepisów  będąc na urlopie  nie pracujemy , ale pobieramy za to wynagrodzenie. A skoro członek OSP pobiera wynagrodzenie, więc nie należy mu sie ekwiwalent za udział w akcji/szkoleniu jeśli ten czas się pokrywa.  na dodatek w pracy jesteśmy  okreslone godziny, natomiast na urlopie przebywamy całe 24h na dobę.
Jedyny wyjątek urlopowy to urlop bezpłatny.
Od razu dodam że mnie tez krew zalewa że ktoś tak te przepisy sformułował, ale niestety tak to wygląda od strony prawnej.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 04, 2010, 15:59:56 »
U Nas to się interpretuje inaczej

Nie będę się odwoływał do Konstytucji , ale pracodawca nie może Ci nakazać co masz robić w czasie wolnym od stosunku pracy .  A czy urlop jest „czasem nieobecności w pracy” ( czasem obowiązku pracy którego nie wykonywałeś )  za które zachowałeś wynagrodzenie , czy czasem „wolnym od pracy” ( wolnym od świadczenia pracy )  za które otrzymujesz wynagrodzenie ?

To jeśli zwalniam się z pracy to za co wypłaca mi ekwiwalent pracodawca za niewykorzystany urlop ? za nieobecność w pracy , czy prawnie przewidziany czas wolny od niej którego nie wykorzystałem, a należy mi się za niego wynagrodzenie .

Ja zdaje sobie sprawę że co RIO to interpretacja.  Były takie że jak strażak odpracował czas nieobecności to również nie można mu wypłacić ekwiwalentu .

Offline krzys127

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 04, 2010, 23:42:03 »
Zastanawia mnie jedno ,czy wogule ochotnicy powinni miec placone??? Kiedys  nie bylo placone i  disiaj w wielu jeszcze jednostkach nie jest placone  a  sie jezdzi i nie wazne czy dowodca czy ratownik lub strazak!!! Przeciez samo OSP mowi za siebie ochotnicza a  teraz wynika z tego ze placom to pojade!!!!
Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 05, 2010, 09:34:53 »
Powiedz to żonom moich ludzi – w styczniu mieliśmy 26 wyjazdów o łącznym czasie 64 h . Pominę nakład pracy na utrzymanie gotowości , ćwiczenia na obiektach i inne prace , zadania absorbujące czas ( choćby słynne w Wielkopolsce przygotowanie sprawozdań na Walne Zebranie ) . Dla porównania na przełomie lat 80/90 gdy zostawałem naczelnikiem było 25-30 wyjazdów w roku . I znajdź dziś , w dobie pogoni za pieniążkami człowieka, który w prezencie dla społeczności lokalnej przepracuje  500 i więcej godzin rocznie  w trudnych warunkach . U mnie Radny Rady Miejskiej ma ponad 1000 zł miesięcznie za jedną sesje 3-5 godzinną i może dwie komisje problemowe po 2-3 godziny – czyli 10-15 godzin w miesiącu w cieple i przy kawce. 

Pominę, że ekwiwalent to zadość uczynienie za pracę społecznie użyteczną , a nie pensja oraz to że OSP to w mojej okolicy wiele jednostek ma tylko w nazwie . Zakres zadań , wyposażenie , kwalifikacje ratowników , mają porównywalne  z JRG . W powiecie w którym działam 16 OSP w KSRG robi rocznie 3000 wyjazdów .

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 05, 2010, 10:01:53 »
Zastanawia mnie jedno ,czy wogule ochotnicy powinni miec placone??? Kiedys  nie bylo placone i  disiaj w wielu jeszcze jednostkach nie jest placone  a  sie jezdzi i nie wazne czy dowodca czy ratownik lub strazak!!! Przeciez samo OSP mowi za siebie ochotnicza a  teraz wynika z tego ze placom to pojade!!!!
Pozdrawiam
Weź naprawdę nie chce mi się już komentować Twojej wypowiedzi, czasy "za darmo" się skończyły a i tak strażak OSP robi społecznie bo przecież za wiele innych rzeczy które on wykonuje nie pobiera wynagrodzenia, a uczestnictwo w działaniach ratowniczo-gaśniczych to jest całkiem inna para kaloszy. Pozdro :rofl:

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 05, 2010, 11:44:27 »
Dokładnie jak Miko i Rafał piszą może jak by było w jednostce 20 wyjazdów to i nie ma co brać. A jeszcze jedno ile jest godzin wypracowanych na rzecz jednostki czy Gmin gdzie nie bierzemy ekwiwalentu. Lub jedzie się do zdarzenia swoim autem bo byłeś gdzie indziej w tym czasie itp, itd