Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113926 razy)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 04, 2009, 15:43:09 »
U nas to jest kwota 20zł za godzinę.  :straz:

Co do władzy to również nie będę się obszernie wypowiadać. :milcz: Na straż miejską (kilku kolesi bez wojska niepotrzebnych w tak małym miasteczku) jest przeznaczane więcej pieniędzy (100tys.) niż na 9 jednostek straży. :wall: Tak mi mówił wuja, który jest w komisji rewizyjnej.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 04, 2009, 21:20:58 »
Tymczasem np strażacy - ochotnicy w Belgii dostają około 30 EUR/h... z tym że zazwyczaj pieniążki przekazują na sprzęt...
Ale za to jakie tam są remizy :) jest np. siłka, bilard, bar z piwkiem (po pracy oczywiście) i innymi napojami, sala do gry w różne sporty, itp...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 04, 2009, 21:26:15 »
U mnie jest jeszcze inaczej... 100zł za wyjazd samochody do 4godz i 200zł powyżej 4godz niezależnie od obsady auta. Cała kasa idzie na konto i kupujemy sobie za to sprzęt, koszulki itp. oraz z tej puli organizowana jest impreza "podziękowanie"

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:07:44 »
jak ktos może dostawać ekwiwalent w wysokości 19 czy 20 zł/h , skoro wysokość stawki godzinowej nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS ? dla przypomnienia podam ostatni komunikat GUS
Cytuj
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 3081,48 zł w II kw. 2009 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Dzieląc to przez 175 otrzymujemy maksymalna stawkę godzinowa 17,61zł. Który Urząd wypłaca więcej łamiąc prawo ?

 A co do kosztów paliwa , ubezpieczeń pojazdów itp to tez wygląda mi trochę dziwnie aby Urząd wypłacał ekwiwalenty , a nie finansował tamtych kosztów. Proponuję dokładnie dowiedzieć się jak jest w danym przypadku, a dopiero później pisać.

 Zwracam na to uwagę bo osobiście zetknąłem się z przypadkiem gdy jedna z jednostek OSP włączonych do KSRG  skarżyła się że Gmina zupełnie nic nie daje na jej utrzymanie. Dokonano więc podliczenia wydatków na ową jednostkę - ubezpieczenia, paliwa, przeglądy, naprawa pojazdu, energia , woda, telefon,  itp ,( bez ekwiwalentów) -  i wyszła suma kilkunastu tysięcy w ciągu roku.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 05, 2009, 09:26:57 »
jak ktos może dostawać ekwiwalent w wysokości 19 czy 20 zł/h , skoro wysokość stawki godzinowej nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS ? dla przypomnienia podam ostatni komunikat GUS
Cytuj
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 3081,48 zł w II kw. 2009 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Dzieląc to przez 175 otrzymujemy maksymalna stawkę godzinowa 17,61zł. Który Urząd wypłaca więcej łamiąc prawo ?


A u nas jest tak : podstawa prawna to art 28 Ustawy o ochronie ppoż.z dnia 24.08.1991 ?dz U nr 81 poz.351  a za kwartał II 2009 u nas obowiązuje max stawka na Mp nr 30/2009 poz 447 i stawka jest 18,20 i Taką decyzje - raczej uchwałę podjęła gmina aby na tej podstawie wypłacać ekwiwalent .Oczywiście jak MP ogłosi  nową stawkę na III kw będzie ona brana do wyliczeń


Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 05, 2009, 15:29:01 »
A u nas jest tak : podstawa prawna to art 28 Ustawy o ochronie ppoż.z dnia 24.08.1991 ?dz U nr 81 poz.351  a za kwartał II 2009 u nas obowiązuje max stawka na Mp nr 30/2009 poz 447 i stawka jest 18,20 i Taką decyzje - raczej uchwałę podjęła gmina aby na tej podstawie wypłacać ekwiwalent .Oczywiście jak MP ogłosi  nową stawkę na III kw będzie ona brana do wyliczeń
Nie tylko u Was tak jest , ale właśnie te zasady obowiązują wszystkich naszym kraju. Masz rację że poprzednia maksymalna stawka była nieco wyższa, ale teraz się obniżyła ( spadło przeciętne wynagrodzenie). Nie zmienia to jednak faktu iz jeszcze nigdy   owa maksymalna stawka nie przekroczyła kwoty 19 zł/ h - stąd moje pytanie jak jakakolwiek Gmina może wypłacać stawki 19 czy 20 zł/h ?  Rada podjęła taką Uchwałę wbrew prawu, radcy prawni nie mieli zastrzeżeń , a Wojewoda tego nie uchylił ?
 Wiele Uchwał podjęto z nieco niższymi stawkami ( 15 -16 zł ) właśnie po to aby nie podejmować kolejnych uchwał co kwartał, gdy stawka podana przez GUS się zmienia - jednak jesli ktoś chce to oczywiście może podejmować Uchwały co kwartał.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 05, 2009, 16:22:30 »
Cytuj
Wiele Uchwał podjęto z nieco niższymi stawkami ( 15 -16 zł ) właśnie po to aby nie podejmować kolejnych uchwał co kwartał, gdy stawka podana przez GUS się zmienia - jednak jesli ktoś chce to oczywiście może podejmować Uchwały co kwartał.

Ekwiwalent ustala się ułamkowo, a nie kwotowo.

Przykładowa Uchwała Rady Gminy:

Cytuj
Ustala się wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkowi ochotniczej straży pożarnej mającej siedzibę na terenie gminy ……………, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organi-zowanym przez Państwową Straż Pożarną lub Gminę ………………. w kwocie odpowiadającej 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwalent2/uchwala%20rady%20gminy%20w%20sprawie%20wysokosci%20ekwiwalentu.11.08.doc

Ekwiwalent pieniężny dla członka Ochotniczej Straży Pożarnej za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu pożarniczym.

http://www.zosprp.pl/?q=node/1069

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 05, 2009, 19:14:53 »
Nie do końca jest to prawda - można podjąć Uchwałę z takim sposobem określenia stawki jak podajesz, ale można tez podać konkretna kwotę. Ważne jest jedynie aby nie była ona wyższa niż owa 1/175 przeciętnego wynagrodzenia.  We wszystkich gminach mojego powiatu określona jest konkretna kwota ( jest ona różna w różnych gminach) i nikt tego nie zakwestionował.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 05, 2009, 19:19:57 »
Nie do końca jest to prawda - można podjąć Uchwałę z takim sposobem określenia stawki jak podajesz, ale można tez podać konkretna kwotę. Ważne jest jedynie aby nie była ona wyższa niż owa 1/175 przeciętnego wynagrodzenia.  We wszystkich gminach mojego powiatu określona jest konkretna kwota ( jest ona różna w różnych gminach) i nikt tego nie zakwestionował.

Dlatego napisałem, że lepiej zrobić to ułamkowo.
Bardziej przejrzyste, mniej kombinacji w razie:

Cytuj
Wiele Uchwał podjęto z nieco niższymi stawkami ( 15 -16 zł ) właśnie po to aby nie podejmować kolejnych uchwał co kwartał, gdy stawka podana przez GUS się zmienia - jednak jesli ktoś chce to oczywiście może podejmować Uchwały co kwartał.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 06, 2009, 16:21:53 »
u mnie jest 10zł/h jednak  tak nikt nie sie nie ubiega o te pieniądze bo są one w tej samej puli co pieniądze na utrzymanie jednostek. wiosną miasto postawiło nam sprawe jasno - weźmiecie teraz ekwiwalent, na jesień nie będziecie mieli paliwa.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 06, 2009, 16:43:40 »
u mnie jest 10zł/h jednak  tak nikt nie sie nie ubiega o te pieniądze bo są one w tej samej puli co pieniądze na utrzymanie jednostek. wiosną miasto postawiło nam sprawe jasno - weźmiecie teraz ekwiwalent, na jesień nie będziecie mieli paliwa.

Na waszym miejscu bym wziął pieniądze za wyjazdy i poczekał do jesieni co zrobi Burmistrz, gdzie ustawowym zadaniem nałożonym na gminy jest ochrona ppoż.

Jeżeli Rada Gminu ustaliła w drodze Uchwały ekwiwalent dla strażaków za wyjazdy, to pieniądze muszą się znaleźć w Waszym budżecie.

W tej chwili Burmistrz łamie prawo i nie wykonuje Uchwał RG. Typowym dla samorządowców jest zastraszanie "jak wy weźmiecie, to my wam nie damy".

Od kiedy pamiętam zawsze brakuje pieniędzy w budżecie gminy na ochronę ppoż., ale na inne inwestycje i bzdety zawsze się one znajdą.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2009, 16:58:29 wysłana przez grzela »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:22:06 »
Myśle dokładnie tak samo jak Grzela - to jest granie na Waszych emocjach , a właściwie można powiedzieć że to szantażowanie.
 Pieniądze na paliwo dla OSP to ułamek procenta budżetu nawet najmniejszej Gminy - zawsze znajdzie się więc sposób na ich zapewnienie.
 Nie jest tez prawdą że to ta sama pula - powinny być na innych paragrafach. Oczywiście jest dopuszczalne przenoszenie tych pieniędzy miedzy paragrafami , ale wtedy gdy pojawiają się jakieś oszczędności , a nie w przypadku "przymusowych" oszczędności.
Na paliwo winna być więc zapewniona odpowiednia kwota , bez względu na to ile jest przeznaczone na ekwiwalenty - jesli jest za mało to należy zapytać kto źle zaplanował budżet. Jesli natomiast braki pojawiają sie w wyniku większej ilości akcji ( powódz, huragany itp ) to dodatkowe środki należy zapewnić z rezerwy budżetowej , a nie pozbawiać kogoś tego co mu się należy.
A na koniec trochę ironicznie - skoro może zabraknąć na paliwo dla OSP to może warto zaproponować aby radni zrzekli się swoich diet z jednego miesiąca, lub w wójt/burmistrz  jednej pensji ? Znając realia to już powinno wystarczyć na paliwo do końca roku ;)
A jeśli oni to zrobią to myślę że wtedy i Wy możecie dorzucić pieniądze ze swoich ekwiwalentów  ;)   

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:37:58 »
A ja wam powiem że jak policzyłem wszystkie moje godziny to wyszło mi ponad 1000 zł, Każdy mówił że no to fajnie sobie dorobiłem i takie tam ale ja wam powiem że nie chce tej kasy !!! Nie dla kasy jade pomagać ludziom w potrzebie, nie chce żeby ludzie myśleli że dla kasy jadę na akcję. Nigdy nie chciałem żadnej kasy za akcje i nie chce !!!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 06, 2009, 21:49:59 »
u mnie jest 10zł/h jednak  tak nikt nie sie nie ubiega o te pieniądze bo są one w tej samej puli co pieniądze na utrzymanie jednostek. wiosną miasto postawiło nam sprawe jasno - weźmiecie teraz ekwiwalent, na jesień nie będziecie mieli paliwa.

Na waszym miejscu bym wziął pieniądze za wyjazdy i poczekał do jesieni co zrobi Burmistrz, gdzie ustawowym zadaniem nałożonym na gminy jest ochrona ppoż.
u nas pieniędzmi dla OSP z ramienia miasta dysponuje Centrum Organizacji Pozarządowych, które nawiasem mówiąc w tamtym roku (pierwszy rok ich "opieki" nad OSP) tak oszczędzało, że dopiero w południe dnia 31... grudnia (!!!) na  szybko kupowało sprzęt tak, żeby nie przepadło ponad 10 tysięcy przeznaczone na ten cel, więc jeśli chodzi o finanse to mamy dosyć ciężko. Prezydent uważa, że skoro w mieście jest JRG (z 7 osobami na zmianie) to OSP należałoby zlikwidować, a o innych ekscesach naszych włodarzy to już w ogóle można książkę napisać. w końcu odpowiadając na zacytowane pytanie - nie zrobiłby nic, a my lalibyśmy wachę do "Starczoka" za prywatne pieniądze.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 06, 2009, 22:27:02 »
A ja wam powiem że jak policzyłem wszystkie moje godziny to wyszło mi ponad 1000 zł, Każdy mówił że no to fajnie sobie dorobiłem i takie tam ale ja wam powiem że nie chce tej kasy !!! Nie dla kasy jade pomagać ludziom w potrzebie, nie chce żeby ludzie myśleli że dla kasy jadę na akcję. Nigdy nie chciałem żadnej kasy za akcje i nie chce !!!
NIkt Cie nie zmusza do brania tych pieniędzy, ale dzięki takiemu myśleniu owa kwota zostaje w budżecie i można ja wydatkować na inne cele - nie miej jednak złudzeń że będzie w całości przeznaczona na cele ochrony ppoż , bo najczęściej są to zupełnie inne cele ;)
A nie lepiej wziąć owe 1000zł, wpłacić na konto własnej jednostki i kupić za to co jest  Wam najbardziej potrzebne? Ty będziesz miał czyste sumienie , bo nie będziesz miał pieniędzy których nie chcesz , a pożytek z tego bedzie dla Was większy niz z pozostawienia ich w budżecie Gminy. Jesli jest Was kilku takich jak Ty to kwota robi sie juz całkiem ciekawa - można kupić różny sprzęt na który z pewnością ciezko dostać pieniądze z Gminy.
u nas pieniędzmi dla OSP z ramienia miasta dysponuje Centrum Organizacji Pozarządowych, które nawiasem mówiąc w tamtym roku (pierwszy rok ich "opieki" nad OSP) tak oszczędzało, że dopiero w południe dnia 31... grudnia (!!!) na  szybko kupowało sprzęt tak, żeby nie przepadło ponad 10 tysięcy przeznaczone na ten cel, więc jeśli chodzi o finanse to mamy dosyć ciężko. Prezydent uważa, że skoro w mieście jest JRG (z 7 osobami na zmianie) to OSP należałoby zlikwidować, a o innych ekscesach naszych włodarzy to już w ogóle można książkę napisać. w końcu odpowiadając na zacytowane pytanie - nie zrobiłby nic, a my lalibyśmy wachę do "Starczoka" za prywatne pieniądze.
Owe Centrum jest tylko wykonawcą zadań nałożonych na samorząd, a zapewnienie niezbędnych środków na utrzymanie gotowości bojowej ( a więc przede wszystkim paliwa) jest zadaniem Gminy. Po Twoich słowach widac że owych pieniędzy nie brakuje  - sęk jest tylko ich rozdysponowaniu.  Bierzcie więc to co się Wam należy , a jak zabraknie pieniędzy na paliwo to nagłośnijcie sprawę  - opozycja, media itp tylko czekaja na takie tematy. 
   

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 07, 2009, 13:13:27 »
Zgadzam się z moim przedmówcą, i jestem takiego zdania kiedyś jeździłem za free jak każdy z nas bo tego nie było a jeżdżę już od 1997 roku, potem weszła ta ustawa o płaceniu no i fajnie na dzień dzisiejszy fakt jest taki iż nie są to wielkie pieniądze czasy nam się diametralnie zmieniają a jesteśmy dopiero 3 pokoleniem od czasu wojny więc i tak się już dobrze rozwineliśmy :)
Jestem takiego zdania jest ustawa na to czyli należy ci się jak "psu buda" tak samo jak radnym czy innym gadom jak senator itp których bym z miłą chęcią  :zamknij: ....ech szkoda gadać ja mówię tak jak oni się zrzekną swoich diet to ja się zrzeknę mojego ekwiwalentu. Myślę że rozsądny pomysł choć się bardzo różnimy on idzie na sesję i pierdzi w stołek a my narażamy nasze zdrowie i przede wszystkim życie za te marne grosze za te ochłapy co nam dają a potem jeszcze te durne ludzie "tak płacą im to podpalają!!" durne gadanie.
Muszę się uspokoić bo się zdrzaźniłem :)
Pozdro  :rofl:  :szalony:

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 07, 2009, 15:06:26 »
u mnie w jednosce jest 15 zl/h za akcjie i 7,5 zl/h za szkolenie itp kiedys burmistrz nam wciskal ze nie mamy ekwiwalentu bo pieniadze on na sprzed daje,teraz kase dostajemy i sprzetu odziwo jest tyle samo.Poprostu kiedys sobie gowno robil z ochotnikow a teraz jest ustawa i ekwiwalent musi byc

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 07, 2009, 16:19:34 »
Widzę tu dyskusje mniej i bardziej ogólne, więc i ja pomarudzę... :)

Kiedy ekwiwalent 1 stycznia 2009 zaczął być naliczany i w mojej gminie, obawiałem się, czy nie przyciągnie to dziwnych ludzi do jednostki... ale problemy ze skompletowaniem obsady są nadal takie same jak wtedy, kiedy jeździliśmy za darmo.

Ekwiwalent powinien być wypłacany - strażak też ponosi pewne koszty - czy to dojazdu, czy doposażenia osobistego. Jeździliśmy za darmo, za dziękuję - było dobrze - ale wysiłek powinien być doceniony, chociażby dlatego, że wybiegając z domu na alarm wiem, że poświęcenie czasu nie sobie a innym - będzie w jakiś sposób zrekompensowane.

W zeszłym roku jadąc na alarm samochodem przez zalaną ulicę rozbiłem atrapę chłodnicy o pływające deski, koleżanka z innej jednostki stłukła sobie okulary, w tym roku na pożarze odkręciła mi się antena od stacji (znalazłem, przykleiłem) ... w tej branży straty są wpisane w koszty - dobrze by było, żeby strażak, który zrywa się w środku nocy albo poświęca weekendy na bezinteresowną pomoc nie musiał jeszcze do tego dokładać...

Inna sprawa, że jest np. model francuski - pieniądze wypłacane są, jeżeli strażak jest w danym miesiącu w gotowości - czyli przybiega na jakiś tam procent alarmów. Mniej kusi to podpalaczy i innych bandytów.

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 01, 2009, 10:34:34 »
Początkowo miałem niechęć do ekwiwalentu, główne obawy dotyczyły postrzegania nas OCHOTNIKÓW przez ludzi jeśli np byłoby bardzo suche lato i z tego powodu wzrosłaby liczba pożarów lasów. W praktyce jeśli jest susza lasy częściej płoną i to jest normalne i logiczne ale powiązanie tego z faktem wypłacania kasy za wyjazdy mogłoby przyspożyć niepotrzebnych i niezasadnych podejrzeń. Na całe szczęście  nie było z tym problemów a za te parę złotych można z czystym sumieniem dokupić sobie np. jakiś brakujący element umundurowania czy też wydać na zasłużone piwo po akcji. Za czas spędzony na pracach gospodarczych nikt nam nie płaci a jakoś je wykonujemy mimo tego że czsami jest ich sporo.
Dają to bierz a jeśli biją to uciekaj.
Wiem jedno jeździłem za darmo, teraz za kasę (10 zł/h) a jeśli kiedyś nam zabiorą ten ekwiwalent bedę dalej jeździł.
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 21, 2009, 10:56:51 »
Cytuj
Udział w akcji gaśniczej to nie praca zarobkowa.

Strażak nie traci zasiłku chorobowego, jeśli uczestniczy w działaniach ratowniczych, będąc na zwolnieniu lekarskim, nawet jeśli w zamian otrzymuje pieniężny ekwiwalent.

http://www.rp.pl/artykul/56647,393195_Udzial_w_akcji_gasniczej_to_nie_praca_zarobkowa.html

http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/356031,strazak_na_zasilku_chorobowym_moze_uczestniczyc_w_akcji.html

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 21, 2009, 11:26:56 »
To ja może powiem jak jest u mnie w okolicy.
W mojej jednostce mamy mało wyjazdów około 5-7 w roku i wszyscy oddają ekwiwalent na naszą OSP. Zawsze to parę groszy. Natomiast w jednostce która należy do KSRG i mają 120-130 wyjazdów w roku umówili się że co połowę biorą dla siebie a drugą połowę na swoją OSP. A ekwiwalent u nas wynosi ~15-17zł

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 24, 2009, 18:37:23 »
Witam Panowie zostałem skierowany na szkolenie i w pracy musiałem skorzystać z bezpłatnego urlopu. Urząd Gminy ustalił stawkę za takie szkolenie i oni mają nam zapłacić... tylko problem w tym ze jest to 1/3 tej sumy której bym zarobił w pracy w tym samym czasie. Wiem że pracodawca wydaje zaświadczenie potwierdzające ile utraciłem przez czas tego urlopu. I moje pytanie czy istnieje jakiś przepis stwierdzający że Urząd Gminy powinien mi wypłacić ekwiwalent w wysokości takiej jak utraciłem podczas nieobecności w pracy na podstawie zaświadczenia wydnego przez pracodawcę.. ?????

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 24, 2009, 18:51:30 »
@DANIEL609 niestety nie ma takiego przepisu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 24, 2009, 19:05:54 »
Witam Panowie zostałem skierowany na szkolenie i w pracy musiałem skorzystać z bezpłatnego urlopu. Urząd Gminy ustalił stawkę za takie szkolenie i oni mają nam zapłacić... tylko problem w tym ze jest to 1/3 tej sumy której bym zarobił w pracy w tym samym czasie. Wiem że pracodawca wydaje zaświadczenie potwierdzające ile utraciłem przez czas tego urlopu. I moje pytanie czy istnieje jakiś przepis stwierdzający że Urząd Gminy powinien mi wypłacić ekwiwalent w wysokości takiej jak utraciłem podczas nieobecności w pracy na podstawie zaświadczenia wydnego przez pracodawcę.. ?????

Niestety nie ma takiej opcji.

Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
Art. 28.
1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.5) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy.

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 24, 2009, 20:04:37 »
Tak właśnie myślałem bo sam już dość długo szperałem w poszukiwaniu informacji na ten temat.. Ale nic trudno się mówi Dzięki za pomoc Pozdrawiam