Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113979 razy)

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« dnia: Styczeń 10, 2004, 21:10:26 »
Witam, mam pytanie do druhow ochotników: czy dostajecie ekwiwalent za udział w akcjach? my własnie tworzymy regulamin w naszej gminie i chcemy zrobic to jak najlepiej. Jak to funkcjonuje u Was?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Młodzik

  • Gość
Ekwiwalent
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2004, 23:20:06 »
Witam

W ustawie o ochornie przeciwpozarowej na 100% jest taki zapis ze kazdy czlonek OSP powinien dostawac... tylko ze to roznie bywa... u nas wcale nie dostajemy, wymyslilismy, ze tak jak to w innych jednostkach ma miejsce pieniadze za akcje beda przydzielane na straz ogolnie, a to dalej OSP przeznacza na swoje cele.. np. sprzet, moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiazanie, poniewaz nie kusi to podpalaczy ktorzy nie maja na piwko..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2004, 00:44:09 »
Witam!
Jeżeli dobrze się orientuję to ekwiwalent ten to równowartość 1/175 średniej krajowej.
W mojej gminie strażacy dostają tego połowę, czyli około 6zł.za h.
W jednostce problemu z pieniędzmi nie ma.
Co jakiś czas naczelnik odbiera w urzędzie pieniądze wraz z listą, kto ile zarobił?
Kasa idzie do wspólnego wora i dzięki temu w remizie mamy TV, sat, kompa, sprzęt grający itp.
Bardzo polecam takie rozwiązanie, ponieważ bardzo szybko można uzbierać pokaźną kwotę i dużo zdziałać.
Pozdrawiam!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2004, 20:29:54 »
U nas płacą każdemu 5zł za godzinę. Z tąd też część bezrobotnych "strażaków" jeździ dla pieniędzy, w nosie maja szkolenia i pracę społeczną w OSP, nia mam już sił na nich. skandalem by się skończyło jakbym oich pieniędzmi się porządził i kupił telewizor. A wyśmiano by mnie jakbym na wstępie coś takiego zaproponował.
Gmina nam tak ufa, że zanim wypłaci nam pieniążki, to musi najpierw sprawdzić czy na liście strażaków nie zostało dopisane jakieś pól lub cała godzina więcej, ściagają potwierdzenie z PSP.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2004, 23:15:04 »
Witam Sensey!
Serdecznie współczuje z powodu kolegów "biznesmenów".
Tak to bywa że za pieniądze to by matkę oddali, a społecznie nic.
U nas pozbyliśmy się "dorobkiewiczów" wprowadzając składki miesięczne.
Strażak który nie płaci składek po roku zostaje wydalony, ale to zależy tylko od konsekwencji władz OSP.
Powodzenia!

Offline Robert

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
    • http://
Ekwiwalent
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2004, 15:43:35 »
U nas w osp nikt niedostaje ani grosza , i wedug mnie to z jednej strony dobrze bo jakbyśmy dostawali to by wszyscy mówili że podpalamy i jezdzimy dla kasy!!!!!!!!!
POZDRAWIAM DRUH ROBERT

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Ekwiwalent
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2004, 17:19:31 »
Jeżeli chodzi o pieniądze, to juz wyżej koledzy napisali iż rozsądek mówi że nie należy tych pieniedzy brać, usawodawca narzucił na gminy takowy obowiązek, jednak można podjąć uchwałę o tym iż kasa idzie do wspólnego worka z przeznaczeniem na sprztęt np.

Młodzik

  • Gość
Ekwiwalent
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2004, 21:24:47 »
A co zrobic w przypadku kiedy przeez lata nie dostawalimy tych pieniedzy (w jakiejkolwiek formie) a po zwroceniu sie do wladz gminy aby dostawac ta kase, w taki sposob ze pieniadze ida ogolnie na jednostke, nikt nie zareagowal? :/ do kogo sie zwrocic? kto moze zainterweniowac? jakimi dokumentami mozemy sie "obstawić"??

pozdrawiam

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2004, 22:01:08 »
Witam Młodzik!
Uchwałę o nie pobieranie ekwiwalentu podją Zarząd Gminny OSP wiec i on może tą uchwałę uchylić.
Jeżeli jesteście w stanie przekonać zarząd to ok.
Jeżeli nie to trzeba przekonać wójta, radnych itp.
Jezeli to nie pomoże to monit do Zarządu Powiatowego, potem jest Wojewódzki i Krajowy.
Ja tego drugiego rozwiazania nie polecam, bo kto pod kim dołki kopie..... Wy jednostki nie przeniesiecie, a jak zaczniecie szumieć to obruci sie przeciwko wam.
Najlepiej udobruchać Zarząd Gminny i Wójta.
Pozdrawiam.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2004, 22:14:55 »
Cytuj
Witam Młodzik!
Uchwałę o nie pobieranie ekwiwalentu podją Zarząd Gminny OSP wiec i on może tą uchwałę uchylić.
Jeżeli jesteście w stanie przekonać zarząd to ok.
Jeżeli nie to trzeba przekonać wójta, radnych itp.
Jezeli to nie pomoże to monit do Zarządu Powiatowego, potem jest Wojewódzki i Krajowy.
Ja tego drugiego rozwiazania nie polecam, bo kto pod kim dołki kopie..... Wy jednostki nie przeniesiecie, a jak zaczniecie szumieć to obruci sie przeciwko wam.
Najlepiej udobruchać Zarząd Gminny i Wójta.
Pozdrawiam.
zarzad gminny OSp nie ma prawa do podejmowania takich uchwał. jest ona niezgoda z obowiązującym prawem. takie prawa nie ma tez walne zebranie OSP. ekwiwalent nalezy sie strazakowi jako osobie czyli tylko on sam moze sie tego zrzec na rzecz jednostki. my własnie podpisalismy takie oswiadczenia, ale długo musielismy walczyc aby gmina zaczela nam płacic. rozmawiałem z wieloma radcami prawnymi i dopiero ich opinie prawe przekonały władze.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2004, 23:33:01 »
Serdecznie dziekuje Hunter za sprostowanie.
Naprostowałeś i mnie. Skoro tak jest to ok, ale rozumiem ze zarząd równierz nie może podjac uchwały co do wysokości stawki? U mnie zarząd podjął uchwałę o wypłacaniu strazakom połowy ustawowej stawki.
Jeśli możesz to napisz czy dobrze myśle ze powinnismy domagać się pełnej stawki.
Jeszcze raz dzięki hunter  Pozdrawiam!

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Ekwiwalent
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2004, 23:51:38 »
Witam!
Czyli jesli zarzad gminy ZOSP RP podja taka uchwale o 50% stawki czyli 50% z 1/175 krajowej to ta uchwala lub inna podjeta przez zarzad gminy  jest nie zgodna z prawem ?

"zarzad gminny OSp nie ma prawa do podejmowania takich uchwał"

kto ma?

Prosze o podstawe prawna jesli ktos wie.

dzieki

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2004, 07:14:24 »
do podejmowania decyzji co do wysokości stawki ekwiwalentu zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpozarowej prawo ma burmistrz i rada gminy. ustawa mówi, iż strażakowi za udział w akcjach i szkoleniach organizowanych przez PSP należy się ekwiwalent do 1/175 średniego wynagrodzenia. w chwili obecnej wynosi to ponad 12 zł/h . w naszej gminie dostajemy 8 zł.  
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2004, 11:17:07 »
Serdeczne dzięki Hunter!
Jeżeli możesz to napisz jeszcze do tego obowiazujący akt prawny? rok,nr dziennika ustawitp.
Pozdrawiam.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Ekwiwalent
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2004, 11:41:40 »
Cytuj
[...] za udział w akcjach i szkoleniach organizowanych przez PSP należy się ekwiwalent do 1/175 średniego wynagrodzenia [...]
Właśnie tak mi się wydawało, że jest określona maksymalna stawka natomiast nie ma minimalnej co pozwala gminom na ustalanie dowolnej wysokości ekwiwalentu pod warunkiem, że nie będzie ona większa od wymienionionej w przepisach. Spotkałem się też z interpretacją, że gminy mogą na podstawie tych przepisów nie wypłacać ekwiwalentu bo skoro nie ma minimalnej stawki to można sobie przyjąć, że wynosi ona 0 zł.
Spotkaliście się gdzieś jeszcze z taką interpretacją tych przepisów?
A swoją drogą wypłacanie ekwiwalentu za akcje, moim zdaniem, narobiło strażakom ochotnikom więcej złego niż dobrego (np. udowodnione podpalenia, posądzenia o podpalenia itp.). Wydaje mi się, że powinno się wypracować inne przepisy, które dadzą jakieś bonusy strażakom ale nie będą one uzależnione od liczby i czasu udziału w akcjach... np. zwolnienia z podatku od nieruchomości (kiedyś u nas w gminie było to praktykowane) lub jakieś dodatki do emerytur na stare lata.
Tylko, że ten system też nie będzie doskonały bo nie zróżnicuje strażaków wyjeżdżających do akcji ponad 150 razy od tych którzy nie jeżdżą wcale.
Trudna sprawa - pewne jest to, że obecny system nie jest doskonały i że opracowanie doskonałego będzie bardzo trudne... skoro nawet my strażacy nie zgadzamy się jak on powinien wyglądać.

Pozdrawiam, Sylwek
 

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 13, 2004, 21:20:32 »
własnie pracujemy nad regulaminem, który dokładnie określi komu i za co wypłacać ekwiwalent. dotychczas nie płaciła nam gmina gdyż zarzad miejsko-gminny podjął kiedys uchwałe na podstawie której zrzekalismy sie ekwiwalentu. troche biegałem po radcach i wiem juz, ze to było niezgodne z prawem. jestem naczelnikiem i bardzo czesto jest tak, ze mam problem ze szkoleniem druchow. nikt nie chce jezdzic na kursy. jednostki OSP w gminie uczestnicza średnio 15 razy w roku w akcjach wiec praktycznie nie obciazymy budzetu gminy. za to w reguklaminie pojawi sie zapis, iz ekwiwalent bedzie wypłacany tylko strazakom, ktorzy posiadaja odpowiednie przeszkolenie (min. kurs szeregowców). to bardzo zmotywuje ich do dokształcania. mamy coraz wiecej nowoczesnego sprzętu, a potrafi go prawidłowo obsługiwac tylko kilka osob. dzieki temu zapisowi bedzie ich wiecej
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2004, 21:55:41 »
Witam Hunter.
Uważaj co robicie, bo jak sie zwiększy ilość wyjazdów do akcji to gmina was pogoni.
Tylko moja jednostka za pożary w tym roku dostała około 13 tyś. zł.
Fakt że jesteśmy jedyna taką jednostką w gminie i musza z nami się liczyć, tym bardziej że niedługo OSP w 90% przejmą zadania PSP.
W gminach gdzie jest więcej jednostek tego ekwiwalentu nie pobierają.
Możecie na początek rozgraniczyć wypłaty za kursy i akcje.Podstawa to przychylne władze.
Pozdrawiam!
 

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Ekwiwalent
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2004, 22:04:10 »
oczywiście, ekwiwalent bedzie wypłacany tylko za akacje ale strazakom, którzy przeszli przeszkolenie. moja OSP za ubiegły rok powinna dostac ok. 1.000 zł to naprawde niewiele. w gminie sa 3 jednostki  w KSRG i mamy mniej wiecej po 10-15 wyjazdów. do PSP mamy 10 km i to oni załatwiaja wiekszosc interwencji.
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 14, 2004, 01:17:36 »
Witam Hunter.
Z tego co słyszałem to ma dojść do tego, że na terenie gmin większośc akcji bedzie załatwiana przez OSP.
Oczywiście poważniejsze akcje będą wymagały PSP, ale trawy czy miejscowe zgrożenia to będzie w gesti OSP.
Może nudze, ale naprawde warto mieć po swojej stronie władze.
Pozdrawiam i zycze powodzenia w działaniach.

Młodzik

  • Gość
Ekwiwalent
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 14, 2004, 16:37:17 »
A kiedy tak ma sie niby stac? po wejsiu do Unii czy jak bo Was nie rozumie? ;)

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2004, 18:20:33 »
Witam Młodzik!
Nie chcę wprowadzić cię w błąd, więc dokładnych informacji udziele jutro.
Napisałem o tych zmianach, bo rozmawiałem z urzednikiem UG, który rzekomo dostał jakieś pismo z komendy. Postaram sie przygotować na jutro.
Pozdrawiam.  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Ekwiwalent
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 15, 2004, 09:08:03 »
Cytuj
Z tego co słyszałem to ma dojść do tego, że na terenie gmin większośc akcji bedzie załatwiana przez OSP.
Oczywiście poważniejsze akcje będą wymagały PSP, ale trawy czy miejscowe zgrożenia to będzie w gesti OSP.

A czy u was jest inaczej? Bo u mnie w całym powiecie to jest tak zorganizowane że OSP załatwia sama pożary traw i miejscowe zagrożenia! PSP przyjeżdża jak jest tylko coś poważniejszego! I wydaje mi się że wszędzie jest tak samo no bo chyba PSP nie jedzie 10-15 km po to aby ugasić razem z OSP trawkę albo śmietnik, albo wyciąć drzewo?

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Ekwiwalent
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 15, 2004, 10:59:06 »
Witam Aniele Stróżu!
Chodzi o to, że teren działania PSP pokrywa się z terenem OSP.
Gmina Deszczno jest gminą przyległą do Gorzowa Wlkp. Do Jrg2 mamy około 4,5km, a do JRG1 10km.
Tak się składa, że JRG 1 działa na prawobrzeżu Warty, (70%pow. miasta i 4 gminy ościenne), a JRG2 lewobrzeże i moją gminę. Oczywiście w razie potrzeby jednostki jeżdżą wszędzie. U mnie jest tak, że do większości zdarzeń na terenie gminy jeździmy razem OSP i PSP( chyba, że są zajęci). Ja z tego powodu nie ubolewam, bo praca pod okiem fachowców to dobra nauka i okazja do sptkania się.
Dlatego też pisze o zmianach, które mają nastąpić, bo jeżeli dobrze słyszałem to część JRG ma być zlikwidowanych na rzecz OSP, ale nie wiem ile w tym prawdy, bo to tylko pogłoski.
Dobrze by było żeby wypowiedział sie ktoś z mojego powiatu, ale chyba nikt tego forum nie czyta B) .
Pozdrawiam.
 

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ekwiwalent
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 15, 2004, 18:50:39 »
Cytuj
Wydaje mi się, że powinno się wypracować inne przepisy, które dadzą jakieś bonusy strażakom ale nie będą one uzależnione od liczby i czasu udziału w akcjach... np. zwolnienia z podatku od nieruchomości (kiedyś u nas w gminie było to praktykowane) lub jakieś dodatki do emerytur na stare lata.
Tylko, że ten system też nie będzie doskonały bo nie zróżnicuje strażaków wyjeżdżających do akcji ponad 150 razy od tych którzy nie jeżdżą wcale.
No więc wydaje mi się, że jest z tego rozsądne wyjście. Otóż chodzi o to, by nie płacić za akcje, tylko za czuwanie. Oczywiście nie w stawce 6 zł/godzinę, bo wyjdzie z tego straż zawodowa i koszta astronomiczne  :) , tylko w takiej stawce, żeby średnio w roku wyszło tyle samo. Jeśli np. średnio w roku jest 50 akcji, średnio po 3 godziny, to wychodzi na to, że licząc np. 6zł/godzinę należy się strażakowi 300 zł, jeśli jeździł do co trzeciej akcji (50 godzin * 6 zł). No więc gdyby teraz nie dostawał pieniędzy za akcje a za czuwanie, to wyszłoby, że jeśli czuwa przez 1/3 roku czyli przez 2920 godzin w roku, to żeby dostał tyle samo to stawka za godzinę czuwania musi wynosić... 10 groszy. Czuwa oczywiście będąc w domu, więc w tym czasie może wykonywać wiele innych czynności z pracą zawodową włącznie (byleby tylko w razie alarmu mógł wyjechać do akcji). I co Wy na to?

Problem podpalania dla zysku odpada, bo ilość akcji nie wpływa (przynajmniej bezpośrednio) na ilość zarobionych pieniędzy. Wręcz przeciwnie - kwitnie prewencja, bo strażakom zależy, żeby do akcji nie jeździć zbyt często.... :)

Witek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2004, 18:52:27 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Ekwiwalent
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 02, 2004, 18:55:33 »

U mnie w gminie istaniał podobny problem do tego roku. W momencie gdy przeszkoliliśmy ludzi porobili badania lekarskie i BHP burmistrz dostał ultimatum albo zacznie płacić albo idziemy do sądu. Gmina i tak miała kłopoty bo interweniowała w tej prawie RIO (regionalna izba obrachunkowa) ale tłumaczyli się, że nie spełniamy wymagań.

Zacznijmy od aktów prawnych normujących odpłatność za udziały:

Ustawa o ochronie P.poż. z dn. 24 sierpnia 1994r. Dz.U  nr 147 z 2002r. z póżn.zm.

mowa w niej jest o odpłatności za udziały w wysokości DO 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

ponad to  jednostka OSP musi powołać JEDNOSTKĘ OPERACYJNO-TECHNICZNĄ co wynika z jej Statutu i uchwalić regulamin tej jednostki dopiero wtedy gmina nie ma podstaw do nie wypłacania ekwiwalentu. Rada gminy musi podjąć stosowaną uchwałę co do wysokości ekwiwalentu, uchwały zarządu gminnego osp nie mają nic do rzeczy, radni mogą się tylko sugerować opinią zarządu gminnego. Pieniądze musi dostać strażak do ręki przynajmniej na papierze, co do ich wykorzystania na cele jednostki to nie można podejmować żadnych uchwał. OSP jako stowarzyszenie może otrzymywać darowizny!. Wynika to z prawa o stowarzyszeniach  Dz.U. nr 20 z 10 kwietnia 1989r. poz. 104 z póżn. zmianami w oparciu o które działa OSP.