Autor Wątek: Ekwiwalent  (Przeczytany 113970 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 27, 2010, 15:11:32 »
Pan Miazga po raz kolejny się wygłupił. Czy nie stać Zarządu Głównego na lepszego adwokata?

Strażak otrzymuje ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych. I kropka. Nie ma w ustawie żadnych odstępstw a opisany przez pana Miazgę kilkugodzinny odpoczynek jest chamską insynuacją. Jeśli zastęp wyjechał na 24 godziny działań bez "podmiany" to niestety trzeba zapłacić chłopakom za 24 godziny a nie teraz wyszukiwac na siłę, że:
- minus 3 godziny spania
- minus 30 minut jedzenia
- minus 10 minut w WC

@grzela - podpowiedz, żeby ta OSP wynajęła sobie porządnego prawnika - myślę, że wygrają.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 27, 2010, 17:38:46 »
Parę tygodni temu słyszałem od strażaków z sąsiedniej gminy ( a zarazem sąsiedniego powiatu), że urzędnicy w ich gminie wypłacą im ekwiwalent za udział w akcji p.powodziowej po odliczeniu przerw na odpoczynek, sen itp.
Myślałem, że to jakiś żart dopóki p. sekretarz z Naszej gminy (pod nieobecność p. Wójt) zaczęła się wypytywać i dochodzić - ile może uczestniczyć strażak w akcji bez odpoczynku, a że nie ma na to przepisów została szybko nawrócona i uświadomiona.

Myślę, że przyczyną takich zachowań urzędników jest fakt, że gminy, których dotknęła bezpośrednio powódź dostały dotacje oraz środki finansowe na przeciwdziałanie oraz usuwanie klęsk żywiołowych. Z tych pieniędzy zostały wypłacono ekwiwalenty dla strażaków, zakupiono sprzęt pożarniczy itp.
Gminy, które nie zostały dotknięte powodzią, a wysłały strażaków na akcję p.powodziową do sąsiednich gmin muszą teraz wypłacić ekwiwalent nie z pieniędzy zabezpieczonych w budżecie gminy na bezpieczeństwo p.pożarowe, ale z rezerwy budżetowej swojej gminy.
Każdy szuka oszczędności i dlatego powstało to nieszczęsne zapytanie do ZG w celu wyjaśnienia całej sytuacji.



Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 28, 2010, 12:53:04 »
@grzela masz rację!
Zastanowić by się jednak należało czy to własna gmina powinna wypłacać ekwiwalent czy gmina na terenie której prowadzone były działania (powodziowe, gaśnicze czy ratownicze).
Bo myśląć logicznie to czemu gmina X ma pokrywać koszty ekwiwalentu działań na terenie gminy Y. Po ostatniej powodzi się okazało że gmina która została zalana dostała z państwa kasę za działania i pokupywali sobie sprzęt, a np moja jednostka która brała tam udział przez 3 dni na tym tylko straciła (koszty paliwa, ekwiwalentu, amortyzacji sprzętu itd). Mało tego burmistrz stwierdził że ekwiwalent wypłaci z kasy zabezpieczonej na ochronę p.poż. co oznacza że sprzętu w tym roku nie dokupimy bo już nie ma za co.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 28, 2010, 17:25:49 »
Takie rozliczanie czasu jest dość dziwne i jeśli nie zostanie od ręki wyjaśnione, to w przyszłości może rodzić kolejne kłopoty , czyli odliczanie czasów dojazdu, powrotu, dowozu wody itp - prawnicy mają wiele różnych pomysłów.Osobiście stał bym raczej na stanowisku że ekwiwalent należy się za cały czas, bez odliczania czegokolwiek. 
Skoro ustawa mówi że ekwiwalent nalezy się za czas udziału w działaniach ratowniczych , to nalezy się zastanowić od kiedy do kiedy należy liczyć ten czas. Dysponując strażaka ochotnika do działań odrywamy go od codziennego życia, a on zgłaszając się na ów alarm deklaruje swoją pełną dyspozycyjność aż do czasu powrotu do remizy. Nie jest ważne czy w tym czasie jedzie, siedzi w samochodzie, leje wodę, układa worki, pływa łódką, macha łopata, je posiłek , wykręca przemoczoną koszulkę, czy nawet śpi - cały ten czas jest w pełnej dyspozycji tych którzy go tu zadysponowali i nie ma możliwości  prowadzenia swego zwykłego, codziennego życia. Nalezy więc rozumieć że cały czas uczestniczy w owych działaniach ratowniczych i jest tam potrzebny - bo gdyby nie był to został by odesłany do remizy. 
Natomiast sprawa finansowania wypłat ekwiwalentów faktycznie jest nie do końca uregulowana - koszty winni ponosic Ci u których sie prowadzi działania, a nie Ci którzy pomagają - są na to specjalne środki , dotacje i ubezpieczenia.  Jednak to nie powinno zupełnie obchodzic zwykłego ochotnika - on ma dostać należny ekwiwalent nie interesując sie z jakich środków został mu wypłacony. O to niech sie martwią władze , bo od tego są.
A jesli ktoś twierdzi że nie ma środków na wypłatę ekwiwalentu , to zapytajcie czy brakuje tez na wypłatę diet radnych i pensje wójta/burmistrza ;)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 28, 2010, 17:56:25 »
Jednak to nie powinno zupełnie obchodzic zwykłego ochotnika - on ma dostać należny ekwiwalent nie interesując sie z jakich środków został mu wypłacony. O to niech sie martwią władze , bo od tego są.
Mnie jednak to interesuje z jakich środków jest on wypłacany. Jako członek zarządu wraz z pozostałym składem dążymy do jak najlepszego wykorzystania środków, których z roku na rok nam ubywa. Wypłacając kasę z puli sprzętowej sami sobie strzelamy w stopę bo mamy świadomość że za niedługo nie będzie środków na nic. Akcji przybywa, burmistrz stoi na stanowisku nieugiety - na szczęście na jesień przyjdzie prosić o poparcie w wyborach. A zabronić ludziom brania ekwiwalentu nie można. Mało tego jednostki ościenne rezygnują z niego i szykują tym samym na nas medialną nagonkę. Jeżeli moja OSP byłaby wzywana w roku 5 razy do akcji to też nikt by sie o kasę nie upominał. Zresztą u mnie ekwiwalentu nie pobierają koledzy za każdą akcję, a tylko za wybrane.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 28, 2010, 19:23:37 »
Mysle że nalezy raczej sie zaintersowac dlaczego tych srodków ubywa, a nie ograniczać się w gospodarowaniu tym co ktos raczy dać. Zazwyczaj budżety miast i gmin z roku na rok rosną, więc dlaczego środków na OSP ma ubywać ? Zerknij w swoje budżety z lat ubiegłych i porównaj czy ubywa wszystkim czy tylko Wam, a wtedy będziesz mógł zapytac o to wprost radnych lub burmistrza dlaczego jest właśnie tak.  Straszenie że nie kupimy sprzętu bo trzeba wypłacić ekwiwalent to kpina - dlaczego nie zrezygnować z innych wydatków ( nie związanych z ochroną ppoż) tylko akurat z tych zazwyczaj skromnych środków na sprzęt? Srodki można przesuwać , korzystać z rezerwy budżetowej, a nawet zmienić budżet - radni i burmistrz wiedzą o tych możliwościach, ale zazwyczaj wolą nie mówić o tym.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #131 dnia: Lipiec 28, 2010, 22:42:39 »
Kiedy czytam to wyjaśnienie, wydaje się, że sprawa może dotyczyć udziału w akcji we własnej miejscowości, kiedy praktycznie samochód nie zjeżdża do remizy, wymieniają się tylko ludzie. Trzeba by poznać pismo, na które została udzielona odpowiedź.
Natomiast udział w akcji trwa od czasu wyjazdu do czasu powrotu plus czas na uporządkowanie sprzętu. Tu nie powinno być żadnych wątpliwości.
Cytuj
Natomiast sprawa finansowania wypłat ekwiwalentów faktycznie jest nie do końca uregulowana - koszty winni ponosic Ci u których sie prowadzi działania, a nie Ci którzy pomagają - są na to specjalne środki , dotacje i ubezpieczenia
Cytuj
Zastanowić by się jednak należało czy to własna gmina powinna wypłacać ekwiwalent czy gmina na terenie której prowadzone były działania (powodziowe, gaśnicze czy ratownicze).
Bo myśląć logicznie to czemu gmina X ma pokrywać koszty ekwiwalentu działań na terenie gminy Y. Po ostatniej powodzi się okazało że gmina która została zalana dostała z państwa kasę za działania i pokupywali sobie sprzęt, a np moja jednostka która brała tam udział przez 3 dni na tym tylko straciła (koszty paliwa, ekwiwalentu, amortyzacji sprzętu itd).

@remfire, @daro ta sprawa jest przecież uregulowana w rozporządzeniu o terenie działania. Nie chcesz wyjeżdżać poza własną gminę wystąp z KSRG. Nie zapominajcie, że poszkodowane gminy eksploatowały praktycznie wszystkie OSP, również w większości spoza systemu, często słabo usprzętowione lub dysponujące leciwym sprzętem. @daro mogę równie dobrze napisać czemu budżet państwa ma pokrywać zakupy sprzętu w Twojej OSP skoro w większości prawdopodobnie działasz na terenie własnej gminy. A innym, którzy funkcjonują w podobnej skali nie pokrywa, bo nie należą z różnych powodów do KSRG. Najlepiej byłoby żebyśmy wcale nie musieli wyjeżdżać, nikt wtedy nie traciłby.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 28, 2010, 23:08:26 »
Znam to rozporzadzenie , ale celowo nie wspominałem o nim, bo uważam że w takich sytuacjach obciążanie kosztami poszkodowanych gmin raczej nie jest moralnie uzasadnione. Jednak koszty są i ktoś je musi pokryć , a nie koniecznie musi to byc poszkodowana gmina - jest tez pewna wzmianka że można występowac o zwrot kosztów działań poza własnym teren od tego kto dysponuje
Jednak powtórzę , ze te sprawy tak naprawdę nie powinny zupełnie interesować strażaków ochotników - od spraw finansowo-budżetowych  są inne osoby i to one niech się martwią jak to rozwiązać.
 A co do dotacji dla jednostek KSRG to chyba też trzeba na to spojrzeć inaczej, a nie tylko jako rekompensata za wyjazdy poza teren własnej gminy. Budżet państwa pokrywa koszty funkcjonowania ochrony ppoż  mieszkańców duzych miast prawie w 100 % , więc dlaczego nie może dofinasować kilku lub kilkunastu procent w małych miasteczkach i wsiach ?

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 31, 2010, 15:45:05 »
WItam!
U nas ekwiwalent był wypłacany podczas majowych powodzi i wychodziło to 8zł/h.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #134 dnia: Sierpień 10, 2010, 11:28:18 »
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100810/POWIAT01/640398486
Przykład tego, że w tym kraju co gmina to prawo jest inaczej interpretowane. A potem moi sąsiedzi z pracy -z biura PSL mają pretensje do strażaków, że nie poparli swojego Prezesa w wyborach prezydenckich. Jak go poprzeć, skoro będąc wicepremierem nawet nie jest w stanie przeforsować zmiany ustawy o ochronie ppoż w taki sposób, aby nie było w niej pola do nadużyć i różnych interpretacji.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #135 dnia: Sierpień 10, 2010, 14:43:07 »
@Tiger, chyba nie tylko u nich tak jest. Już na początku czerwca w trybie pilnym musiałem wypełniać stosy papierów o ekwiwalent i ściągać ludzi na telefon, bo musieli się podpisywać, bo listy były "na wczoraj". W ogóle powiedzieli nam, że należy się ekwiwalent (8zł/h) za akcje powyżej 4 godzin (bezprawnie w zasadzie), dlatego wypełniliśmy wnioski na wszystkie wyjazdy, wychodząc z założenia, że abo wypłacą, albo nie.

Mamy jakby nie patrzeć połowę sierpnia - o pieniądzach ani widu, ani słychu - na pytanie co się dzieje można otrzymać co najwyżej mętną odpowiedź w tonie "to musi potrwać, jak to w administracji". Sytuacja jest o tyle trudna, że jak do tej pory nie braliśmy nigdy ekwiwalentu za akcje, bo była taka umowa pomiędzy OSP w gminie (nawiasem mówiąc byli tacy co ją złamali), i tak jakby teraz miała by to być pierwsza taka wypłata, i nie wiadomo do kogo mieć pretensje.

Ja to jeszcze jakoś - w pracy problemów nie miałem, i przerobiłem przez ten okres zaledwie nieco ponad 24 godziny, ale co mam powiedzieć reszcie? :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #136 dnia: Sierpień 10, 2010, 14:58:32 »
Ja powiem raz jeszcze swoje zdanie na ten temat jak się Radni zrzekną i inni rządowcy co też biorą ekwiwalent to i OSP powinna się zrzeknąć, taka jest prawda...ale jest to zapisane w ustawie i mają ochotnicy dostać więc niech dostają, ciekawe co by powiedział radny jeden z drugim jak bu im się powiedziało "... to musi potrwać, jak to w administracji..." ciekawe co by zrobili normalnie wielką aferę na skalę krajową, jest należy się jak psu przysłowiowa buda i koniec, czy to indywidualnie każdemu na rękę czy do wspólnego konta zarządzającego przez OSP ale powinny iść i proszę Panowie i Panie :) róbcie wszystko stawajcie nawet na głowie aby do tego dążyć i dostać to co się wam należy.
Pozdrawiam  :rofl:

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #137 dnia: Sierpień 10, 2010, 18:11:27 »
@Tiger, chyba nie tylko u nich tak jest.
@Radhezz, toż to u mnie
... i proszę Panowie i Panie :) róbcie wszystko stawajcie nawet na głowie aby do tego dążyć i dostać to co się wam należy.
Pozdrawiam  :rofl:
Staram się (jako wq..ny radny ;)), po tej sesji prasa się tematem zainteresowała no i stąd ten artykuł. Niektórych komentarzy pod nim natomiast nie da się czytać

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #138 dnia: Wrzesień 06, 2010, 08:46:05 »
Witam Panów i Panie :)
Mam taki problem w ostatnich dniach uczestniczyłem w szkoleniu recytyfikacyjnym kwalifikowanej pierwszej pomocy w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym OSP w Kirach i chciałbym aby gmina mi wypłaciła ekwiwalent za czas zajęć czyli 26 godzin mam na to papier, przed wyjazdem mój komendant gminny wręczając mi delegację powiedział że nie będę miał zapłacone za ten kurs bo jak przycytuję jego słowa "...Rada gminy uchwaliła że za szkolenia i kursy nic nie płacimy..." nadmienię iż na chwilę obecną mamy płacone 15 zł na godzinę i  druga strona medalu chodzi o taką rzecz ustawa mówi że strażak dostanie ten ekwiwalent za czas udziału w szkoleniu organizowanym przez PSP a to szkolenie nie było organizowane przez PSP tylko przez Związek OSP więc proszę szanownych kolegów i koleżanki o wypowiedź i ewentualną pomoc jak i czy mogę się starać o wypłatę tego ekwiwalentu i czy ten komendant gminny ma rację oraz jak można uzyskać ten ekwiwalent w jaki sposób?
Pozdrawiam
 :rofl:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #139 dnia: Wrzesień 06, 2010, 11:12:29 »
No cóż, ja do tematu żadnej wiedzy praktycznej nie wniosę, aczkolwiek temat ekwiwalentu za szkolenia chyba wszędzie jest traktowany tak samo - mi za kurs w PSP nikt nie zapłacił ani grosza, a paliwo przy dojazdach jednak kosztuje... :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #140 dnia: Wrzesień 06, 2010, 11:22:01 »
Jeśli za szkolenia jest uchwalone 0 to jest 0. Ekwiwalent przysługuje za akcję i za szkolenia organizowane przez PSP lub gminę, kwoty ustala gmina. W ustawie jest kwota maksymalna - nie ma minimalnej. O ZOSP RP nic nie ma w przepisach.

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910810351

Skoro miałeś wszystko wyjaśnione przed wyjazdem i nie odpowiadało Ci to to mogłeś po prostu nie pojechać i odstąpić delegację komuś komu to by ewentualnie chciał jechać. Przepisy wydaje mi się są tu precyzyjne.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #141 dnia: Wrzesień 06, 2010, 13:56:52 »
Zgodnie z ustawą o ochr. p.poz. gmina ma ustalić wysokość ekwiwalentu! Nigdzie jednak nie otrzymała zezwolenia ustawodawcy na rozgraniczanie wysokości ekwiwalentu ze wzgledu na działania ratownicze jak i na szkolenia. A więc rozgraniczenie to jest niezgodne z prawem. A napewno już ustalenie ekwiwalentu w kwocie 0 zł. Ustawa wskazuje że otrzymuje ekwiwalent, a co za tym idzie jego stawka musi wynosić min. 0,01 zł.

Jak go odzyskać?
złóż wniosek do urzędu o wypłatę ekwiwalentu za szkolenie. W przypadku decyzji/postanowienia o odmowie zaskarż decyzję/postanowienie w SKO (samorządowym kolegium odwoławczym), a gdy sprawa nadal nie będzie się układać po Twojej myśli zgłoś sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Możesz również od razu zgłosić u Wojewody że uchwała Rady Gminy jest niezgodna z prawem i wystąpić o jej uchylenie
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #142 dnia: Wrzesień 06, 2010, 14:31:46 »
Możesz również od razu zgłosić u Wojewody że uchwała Rady Gminy jest niezgodna z prawem i wystąpić o jej uchylenie

Ale tylko w części dotyczacej ekwiwalentu może coś wskurasz. Ale nie w kwestii samej wypłaty ekwiwalentu za to szkolenie z pierwszej pomocy.  Sylwek ma rację. Organizatorem był Zwiazek więc kasa się nie należy.
Podam mój przykład i nie dotyczący szkoleń a ćwiczeń. Jako komendant gminny organizuję ćwiczenia gminne wszystkich jednostek. Założenia, działania, partyzantka, i takie tam. Papierki - to konspekt, dokumentacja, lista obecności i takie tam. Czy można za te ćwiczenia wypłacić ekwiwalent? Też nie można. Organizatorem nie jest PSP ani gmina. Nie jestem pracownikiem gminy. Więc nie ma ekwiwalentu zgodnie z przepisami. I nie masz do kogo się pożalić. Wiec zrzucamy się na kiełbasę, palimy ognisko i też jest fajnie :).
Reasumując. Aby był ekwiwalent musi być zadysponowanie lub organizowanie czegoś przez PSP lub gminę. Reszta odpada. Reszta to wolontariat. Taki jest przepis.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #143 dnia: Wrzesień 06, 2010, 15:43:43 »
Gmina mnie tam wysłała mam delegację

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #144 dnia: Wrzesień 06, 2010, 15:57:49 »
Wysyłajacy nie jest organizatorem. Ustawa wskazuje tylko na organizatorów. Gdyby to szkolenie organizowała gmina to tak, PSP to tak. Ale w tym wypadku organizatorem jest Zwiazek. Delegacja daje ci zwrot kosztó podróży a nie prawo do ekwiwalentu. Przykro mi ale tak stanowi ustawa. Co nie znaczy że sie z tym zgadzam.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #145 dnia: Wrzesień 13, 2010, 23:38:50 »
"Ochotnicy" a kłócą się o kase...żałosne:)
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #146 dnia: Wrzesień 14, 2010, 00:09:38 »
vasilij zaitzsew, niestety prawde powiadasz... co do ochotnikówi ekwiwalentu itdm to dopowiem ze ja za szkolenie szeregowych dostałem chyba 250zł ale to było co weekend ok 60km dojazdu w dwie strony

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #147 dnia: Wrzesień 14, 2010, 07:55:00 »
Ustawa reguluje i określa co i jak .
Można się z nią nie zgadzać - natomiast nic to nie zmieni.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 07:20:35 wysłana przez romiwe »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #148 dnia: Październik 06, 2010, 13:49:58 »
Słuchajcie dziś dostałem odpowiedź komendanta gminnego który to pytał się radcy prawnego gminy o moją sprawę radca gminy powiedział że nie należy mi się ekwiwalent bo było to szkolenie organizowane przez związek a nie jak mówi ustawa przez PSP lub gminę ale ja sobie zażyczyłem tego na piśmie niewiem co wskóram może wy mi pomożecie bo wiadomo radca gminy działa na korzyść gminy a nie na moją korzyść, w końcu gmina mnie wysłała i nie do fabryki gwoździ tylko na szkolenie jak to jest bo muszę to wyjaśnić do końca niech mi ktoś pomoże.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 06, 2010, 14:36:18 »
I radca prawny ma rację. Wyjaśnialiśmy to w tym wątku wyżej. Niestety w mojej ocenie nic nie zdziałasz. Pozostaje ewentualnie droga sądowa. Ale oni też będą trzymali się litery prawa a ono stanowi że ekwiwalent należy się za szkolenia organizowane przez PSP. Wiec przykro mi bardzo ale w mojej ocenie nic nie osiagniesz. Następnym razem sprawdzaj kto organizuje szkolenie, a jeszcze lepiej kto wyda zaświadczenie po szkoleniu. Już raz się w moim przypadku okazało że szkolenie robi PSP a potem wyszło że robi starostwo powiatowe a z PSP są tylko wykładowcy.