Autor Wątek: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?  (Przeczytany 1870617 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #875 dnia: Luty 05, 2009, 19:51:58 »
Wystarczy:

Cytuj
Z uwagi na nabycie praw do emerytury po 15 latach służby proszę o zwolnienie ze służby z dniem ................

Cytuj
Proszę o wydanie mi zaświadczenia o udziale w akcjach ratowniczych za okres od .........................

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #876 dnia: Luty 05, 2009, 19:55:11 »
Jeden z art mówi o 15 latach, inny o 30 i świadczeniu rocznym, więc odchodzi się albo w związku z jednym, bądź drugim.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #877 dnia: Luty 05, 2009, 20:14:28 »
A jak się napisze : Z uwagi na nabycie praw do pełnej emerytury 75% -  to nie starczy 

sam_go  możesz mi podać artykuł mówiący o 30 i świadczeniu rocznym , ciekawi mnie co tak naprawdę kryje sie pod tym artykułem ... Myślę że najważniejsze chyba jest to czy ktoś ma pełna emke ..Bo z tego co wiem to jak się ma 75% (bez % zdrowotnych ) to się ma wszystko w D .... :straz:   i można robić w cywilu do woli ,,,
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2009, 20:28:00 wysłana przez Ogn.Fox »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #878 dnia: Luty 05, 2009, 20:31:33 »
O rocznym świadczeniu mówi artykuł 101 ustawy o PSP.
Jeśli chodzi natomiast o treść raportu o zwolnienie, to nier ma potrzeby powoływania się na ustaę emerytalną, tylko piszesz, że chcesz być zwolniony ze służby i przechodzisz na zaopatrzenie emerytalne. Komendant wydając decyzję o zwolnieniu nie zwraca uwagi na powoływany się przez kogoś zapis o ustawie emerytalnej, tylko zwalnia na podstawie ustawy o PSP - najczęściej na podstawie prośby o zwolnienie (jeżeli nie osiągnąłeś 30 lat wysługi emerytalnej) lub jeżeli osiągnąłeś te 30 lat, to z tego powodu. Komendant zwalnia strażaka, a ten w zasadzie sam musi złożyć wniosek do ZER o świadczenie emerytalne lub w kKomendzie (która musi go przesłać w ciągu 7 dni od otrzymania do ZER-u), przy czy Komenda musi pomóc zwalnanemu w skompletowaniu dokumentacji. I tak to wygląda w zasadzie cała procedura przechodzenia na emeryturę

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #879 dnia: Luty 05, 2009, 20:34:58 »
Ustawa o PSP art. 101.
Cytuj
1. Strażakowi mianowanemu na stałe, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 43
ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 3, wypłaca się co miesiąc, przez okres roku po zwolnieniu ze służby, świadczenia pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
art. 43
3. Strażaka można zwolnić ze służby w przypadkach:
3) nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej;

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #880 dnia: Luty 05, 2009, 20:47:57 »
Ustawa o PSP art. 101.
Cytuj
1.
art. 43
3. Strażaka można zwolnić ze służby w przypadkach:
3) nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej;
Chyba powiano się do pisać  punkt .5  który także mówi  "  5) zgłoszenia przez niego pisemnego żądania zwolnienia - w terminie do 3 miesięcy.
To co daje nam te 30 lat wysługi .....Jubileusz to wiem , Jeżeli  75 % daje nam pełną emke i w cywilu można sobie dorobić do niej do woli (źródło  : http://www.zer.mswia.gov.pl/komunikaty/zal_strony/inf_dodatk_przych_2008.pdf      6 strona )  to 30  daje nam co ? złote góry ?  nie rozumiem tego ...
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2009, 21:08:31 wysłana przez Ogn.Fox »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #881 dnia: Luty 05, 2009, 20:49:48 »
Co kraj, to obyczaj, u mnie podaje się art., stąd moje wypociny w temacie.

Cytuj
To co daje nam te 30 lat wysługi .....Jubileusz to wiem , Jeżeli  75 % daje nam pełną emke i w cywilu można sobie dorobić do niej do woli (źródło  : http://www.zer.mswia.gov.pl/komunikaty/zal_strony/inf_dodatk_przych_2008.pdf      6 strona )  to 30  daje nam co ? złote góry ?  nie rozumiem tego ...

Po 30, podobnie jak w przypadku orzeczenia komisji lekarskiej o całkowitej niezdolności do służby strazakowi przysługuje roczne świadczenie w wys. 100% ostatnich poborów. Nie wiedziałeś? :kwit:
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2009, 20:57:31 wysłana przez sam_go »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #882 dnia: Luty 05, 2009, 21:14:57 »
Co kraj, to obyczaj, u mnie podaje się art., stąd moje wypociny w temacie.

Cytuj
To co daje nam te 30 lat wysługi .....Jubileusz to wiem , Jeżeli  75 % daje nam pełną emke i w cywilu można sobie dorobić do niej do woli (źródło  : http://www.zer.mswia.gov.pl/komunikaty/zal_strony/inf_dodatk_przych_2008.pdf      6 strona )  to 30  daje nam co ? złote góry ?  nie rozumiem tego ...

Po 30, podobnie jak w przypadku orzeczenia komisji lekarskiej o całkowitej niezdolności do służby strazakowi przysługuje roczne świadczenie w wys. 100% ostatnich poborów. Nie wiedziałeś? :kwit:


Nie to wiedziałem  że można zejść na roczną pensyjkę ,ale to nie ma nic z pełną emeryturą .Jeżeli ktoś chce  od razu przejść na emkę  to nie powinien 01  mieć z tym problemów(nawet gdy gracz ma tylko 23lub 25 lat) bo mówi o tym artykuł 43 punkt 5 (coś tu sam się zakręciłem )

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #883 dnia: Luty 05, 2009, 21:44:34 »
WAŻNE
Jutro czyli 06 lutego 2009 r. spotkanie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w BBN z p.Szczygło będzie transmitowane w TVN o godzinie 11.00

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #884 dnia: Luty 06, 2009, 11:17:45 »
no i nic nie ma w TVN ani w TVN24
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline jeden z wielu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #885 dnia: Luty 06, 2009, 12:12:28 »
Coś zamieszałeś ,,siusiek" cała zmiana czekała na kilka słów z ,,magicznej skrzynki " i nic. Skąd wziąłeś tą informację??? Bo zaczynam podejrzewać, że PO-wcy karmią wyborców jakimiś 100 mln, które stracił rząd w rafinerii Trzebinia a nie zauważa, że za chwilę  POzbawi ich poczucia bezpieczeństwa i to na długo jak odejdą wyszkoleni funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych !!!!!!!!

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 12:45:34 wysłana przez ratownik 112 »

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #887 dnia: Luty 06, 2009, 12:50:41 »
Dzisiejsza gazeta prawna :

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/111976,mswia_ustawa_o_emeryturach_mundurowych_do_opinii_zwiazkowcow.html

Kolejna sieka populistyczna, mająca dać hienom z cywila poczucie, jak to w ciężkich czasach kryzysu utrzymują 40.- letnich emerytów z Policji i Straży; przykłady tendencyjne, proponuję trzymać się wersji ze stażem pracy w określonym wymiarze uprawniającym do emki, a nie z wiekiem, bo za chwilę "dziadków" przybędzie...

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #888 dnia: Luty 06, 2009, 14:02:05 »
Kolejny cyrk Solidarność dostała projekt teraz i ma czas na odpowiedź do 11-02-2009 ciekawe czy się upominali czy też było im to na rękę że nie muszą się wypowiadać przeciwko Panu Śniadkowi który popiera nowelizacje ustawy.W ogóle ich zachowanie to zupełna partyzantka brak sprzeciwu i współpracy z innymi związkami nie wystawia im dobrej opinii w tych trudnych czasach.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline Prometeusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #889 dnia: Luty 06, 2009, 17:05:22 »
Pawlak jest przeciwny reformie naszych emerytur i nie widzi sensu jej przeprowadzania podało właśnie radio RMF-FM.

Offline asp2001

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #890 dnia: Luty 06, 2009, 17:41:10 »
Potwierdzam--- Pawlak jest przeciwko reformie emerytalnej :mellow:

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #891 dnia: Luty 06, 2009, 17:50:00 »
widziałem tylko końcówkę jego wypowiedzi. ale mówił w niej że reforma powinna być na razie odłożona i tyle wiem. może ktoś oglądał całość i może napisać coś więcej :gwiazdki:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem


Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #893 dnia: Luty 06, 2009, 20:59:20 »
Z ostatniej chwili.Panowie jeżeli nawet według projektu pójdziecie na starych zasadach tj.15 lat to na nowych wyliczeniach emki z ostatnich trzech lat no i od podstawy uposażenia.Wiem że jest to no public ale dla tego taka cisza jest.

Wszelkie zbędne i nadmierne off topiki czy rozmowy a`la GG pójdą do kosza bez ostrzeżeń.
Jak komuś Off topic nie wystarcza to ma pecha
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 21:18:14 wysłana przez BOTmod »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #894 dnia: Luty 06, 2009, 21:06:33 »
Z ostatniej chwili.Panowie jeżeli nawet według projektu pójdziecie na starych zasadach tj.15 lat to na nowych wyliczeniach emki z ostatnich trzech lat no i od podstawy uposażenia.Wiem że jest to no public ale dla tego taka cisza jest.

No ale masz newsa :) wiadomo o tym że takie są założenia od chwili ich opublikowania a pisał to już @igor i ja w dniu 4 lutego 2009 czyli 2 dni temu - więc nie podgrzewaj atmosfery, która jest i tak gorąca jakimiś odgrzewanymi newsami.

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #895 dnia: Luty 06, 2009, 21:27:33 »
Pawlak zmienił zdanie i jest za mundurowymi ,ale kto wie co to będzie...?????

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/112090,pawlak_przeciwko_podniesieniu_wieku_emerytalnego_dla_sluzb.html

Offline SPD

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #896 dnia: Luty 06, 2009, 22:19:30 »
Tak się zastanawiam czytając ostatnie doniesienie dotyczące naszych przyszłych emertur, że bardziej chodzi chyba tutaj o rosnące "słupki" przed przyszłymi wyborami oraz kolejny temat zastepczy niż o realne i akceptowalne zmiany w kontekście "by ludziom żyło się lepiej"  :rolleyes: i tu nie chodzi mi wyłącznie o nas strażaków ale również o tych wszystkich ludzi, którzy liczą na naszą pomoc i oczekują szybkiego, sprawnego i bezpiecznego działania - co w odniesieniu do proponowanych założeń (jeśli weszłoby to w życie) będzie raczej trudne do zagwarantowania za kilkanaście lat. Osobiście uważam, że w takiej formie to nie przejdzie ze względu na raczej pewne veto Prezydenta oraz brak większkości parlamentarnej do odrzucenia tego veta (jeśli oczywiście zostanie uchwalona ustawa w obecnie preferowanym zakresie), natomiast obawiam się, że tak czy siak naliczanie zostanie zmienione i bedzie to okres ostanich 1-3 lat. Szkoda bo po raz kolejny proponowane rozwiazania preferują ludzi na najwyższych stanowiskach, a biednemu znów wiatr w oczy  :cooo: Teraz właśnie związki zawodowe maja pole do popisu - zobaczymy jaka jest siła naszego głosu - z tym jednak zastrzeżeniem, że wg mnie teraz właśnie powinny się skończyc wszystkie animozje pomiędzy naszymi związkami i przynajmniej w tej sprawie powinny działac wspólnie - Panowie "w jedności siła"  :mellow: i oby nie były to tylko puste słowa.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #897 dnia: Luty 06, 2009, 22:23:52 »
Media staszą od ponad 5 lat... dlatego MSWiA powiększyła się statystka.... i dlatego wyskoczyła z takim pomysłem!

Ludzie odchodzą dlatego wcześniej bo.... najpierw kika faktów...

- po 20 -25 lat służby bo od ponad 5 lat straszą Wszystkich zmianą emerytur...
Jak można zauważyć Ci Panowie zaczeli służbę w 1980 - 1989 roku po ukończeniu max zawodówki (technikum robili w trakcie służby) oczywiście oprócz tego mieli 5- 15 lat zwykłej pracy przed służbą. Czyli ich wiek ukończenia szkół to max 1984, ale zazwyczaj jest to ok. 1979 roku... Oni nie rozrózniali emerytury policyjnej i cywilej (mimo tłumaczeń)... media straszyły (gość przynosił mi wyborczą, czy inną - Fakt, Superexpres) od ponad 5 lat (próby wprowadzenia pomostówek), nie pomagało tłumaczenie... zmiana eerytury to zmiana.... stąd ten zawyżony procent!!

- nastała moda ma wyciąganie konsekwencji za dobrze pełnioną służbę (całym echem po Polsce i nie tylko... odbijają się dowcipy, ze policjant boi się interweniować by nie stracić pracy. Jesli matka chuligadna rannego, zabitego podczas zmieszek wygrywa z policjantem i wysyła gościa na zwolnienie ze służby.... heh... ja bym ją dodatkowo zamknął za to, że nie wychowała dupka!!).

- no groźba zmian urealniła się.... czas na wszystkich, którzy mogą.... szczególnie na tych po 1989, a przed 1999... szkoda, bo to najlepszy wiek i dobre doświadczenie.... :(

PS.
Jak to polskie przysłowie mówi... lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu...
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 22:27:29 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline dezerter112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #898 dnia: Luty 06, 2009, 22:38:29 »
Cytuj
Dzisiaj należałoby zachęcać ludzi, żeby pozostawali w służbie, proponując im np. 1 - 2 proc. więcej emerytury za kolejny rok służby. Wtedy pozostaną i nie trzeba będzie im wypłacać emerytur z budżetu, nie trzeba będzie zatrudniać nowych np. strażaków - powiedział Pawlak.
Skoro W. Pawlak jest przeciwny zmianom emerytalnym proponowanym przez PO to wychodzi, że:
- PSL - przeciw;
- SLD - przeciw;
- L. Kaczyński - przeciw;
- no to i PiS - przeciw;
- PO - tak.
Teraz należy obserwować i rozliczać tych panów ze swoich postanowień.

Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/112090,pawlak_przeciwko_podniesieniu_wieku_emerytalnego_dla_sluzb.html

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasza wizja reformy emerytalnej-czekać czy uciekać?
« Odpowiedź #899 dnia: Luty 06, 2009, 22:47:40 »
Ktoś liczy na PSL?
To pełna wypowiedź prezia:
Cytuj
Czy PSL poprze więc pomysły Grzegorza Schetyny? Politycznie jest to możliwe, tylko pytanie, po co? W obecnych realiach należałoby raczej zachęcać do pozostawania dłużej w służbie - przekonuje Waldemar Pawlak:

Politycznie możliwe znaczy tyle co: - jakie stołki dla nas?

Macie linka: http://www.rmf.fm/fakty/?id=151016

Co by się kolegom lepiej spało, to jeszcze z "naszego MSWiA"
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/6830/Informacja_o_stanie_prac_nad_zmianami_w_ustawie_o_oswiadczeniach_emerytalnych_fu.html
tylko nie klnijcie za głośno, bo może żoneczki już śpią.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 23:09:37 wysłana przez sam_go »