Autor Wątek: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji  (Przeczytany 53670 razy)

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 18, 2004, 20:32:06 »
marcinie zazdroszczę ci takiej obsady bo ja na te 3 samochody miałbym w dniu dzisiejszym i tak będzie do września obsadę 7 osobową ze mną czyli dow,ódca zmiany - 1/4 2/2 podnośnik 1osoba i tak jest w 80% jrg naszego kraju  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 31, 2004, 16:57:33 »
Samochodów nigdy za wiele. A jakby się sąsiednie mieszkanie zapaliło albo  -_- coś wybuchło np. gaz (bo mogły rury przez ten pokój przechodzić).
Ale z tym polonezem to rzeczywiście przesada <_<
Pozdrawiam !!! :)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline ochotnik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 06, 2006, 11:58:20 »
Witam!
U nas byla taka akcja: palila się ląka. Dyżurny z PSP wyslal z naszej jednostki dwa wozy GBM I GBCA , gdy przyjechaliśmy na miejsce zastaliśmy doslownie 10 m kwadratowych palącej się trawy.Przez radio powiadomilismy dyżurnego o sytuacji ,że nie potrzebujemy pomocy i już praktycznie akcję zakończyliśmy ,dyżurny zaś odparl że wyslal jeszcze dwa wozy osp i jeden psp na miejsce zdarzenia i mamy na nich poczekać. Dla mnie byla to sytuacja bezsensowna ponieważ dyzurny zadysponowal aż 5 wozów bojowych zaopatrzonych w wodę na tak niewielki pozar trawy. Pzdr.

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 06, 2006, 15:51:51 »
Ochotnik998 - zalezy jakie zgłoszenie miał DOP. Czasami bywa tak że zgłoszenie jest że pali sie np. stodoła a w rzeczywistosci palą się trawy. Każda akcja jest inna i nie można generalizować.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:58:41 »
Jeśli jednostki były zadysponowane i już wyjechały z garażu to się ich nie zawraca.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 07, 2006, 08:38:45 »
Jak niemal wszyscy w tym temacie też uważam, że dysporzytorzy w pierwszych minutach zdarzenia mają niewystarczające rozeznanie co do rozwoju sytuacji i jest usprawiedliwione dysponowanie zastępów z pewnym "zapasem".  Osoby zgłaszające pożary i wypadki przesadzają w opisie zdarzenia. Uczestniczyłem w wielu wypadkach, o których dyspozytor miał wiedzę, że są bardzo poważne, z osobami uwięzionym i rannymi  a po dojeździe na miejsce okazywało się, że to drobne stłuczki. Z drugiej strony są pożary, które w momencie zgłaszania do PSK wydają na niewielkie a do momentu przyjazdu pierwszych jednostek rozwijają się w bardzo poważne.  Ostrożności nigdy za wiele. Nic się nie stanie jeśli po dojeździe na miejsce niektóre zastępy zostaną wycofane do bazy.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 07, 2006, 18:04:43 »
zdarza się iż stanowiska kierowana wysyłają wiedząc o danych na temat pożaru zbyt duże ilości pojazdów pożarniczych..u nas jakiś czas temu spalił się jedynie mały pokój dziecinny na 3 piętrze a tu zaczęły przyjeżdzać
-pierwszy wóz star 266 gbam z straży zakładowejz kopalni
-star 244z mojej osp
-jelcz 024 z jrg pszczyna potem jelcz 004 z tej samej jednostki
potem z niedalekiej komendy miejskiej magirus sd-30  a za nim renault m 210 ..i co ważne,,strat praktycznie nie było żadnych.tylko ogniomistrz wyniósł na rękach małe dziecko do pojazdu SLRMED,, a o wilku mowa do ugaszenia tego ognia użyto................................................ DWIE HYDRONETKI...po co tyle wozów,,może stanowisko kierowania aż tak dba o bezpieczeństwo  a jeszce przyjechały dwa slop polonez..paranoja..może wy koledzy wwypowiecie się nba ten temat...dodam iż nikt aż tak poważnie nie ucierpiał w wyniku tego '' słabego'' pożaru

ładny burdel tam macie SIOSTRZYCZKI
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 17, 2006, 18:12:51 »
ochotnik998, po gadce z Tobą nie jest trudno zrozumieć, czemu oficer dyżurny zadysponował takie właśnie siły, jeśli tak składasz meldunki na stanowisko, jak się wypowiadasz, to zaczynam już wszystko rozumieć.

Offline WOLDEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 07, 2006, 17:13:47 »
Arkadiusz: Pytasz po co tyle wozów do jednego mieszkania, odpowiadam.
Dyspozytor dostając zgłoszenie o palącym się mieszkaniu stwierdza ze pożar może przenieś się na pozostałe i dlatego używa tyle środków,
Może inne zdarzenie wypadek: uwięzione 2 osoby z której 1 zostaje wydobyta a drugiej ni wząb nie możemy ewakuować bo nasz lukas nie daje rady, dyspozytor zlekceważył sytuację którą na bieżąco mu monituje i za późno przysyła lepszy sprzęt, jakie zakonczenie??? Pasażer uwięziony nie przeżył do czasu przybycia posiłków, wiec nie mów mi po co tyle środków, Bo od przybytku głowa nie boli!!! :wacko:
Dlatego rtobi się teraz tak ze przysyła się większą ilość sprzętu choc m,oże nie będzie on użyty.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 09, 2006, 19:03:03 »
W KPPSP pod którą podlega moja OSP zaszły dziwne zmiany. Do każdego zdarzenia dysponowane są 2 samochody z JRG, przy czym w pierwszym wozie jedzie 3 strażaków, natomiast w drugim tylko kierowca. Oczywiście dodatkowo dysponowany są jednostki z KSRG na których terenie wystąpiło zdarzenie. Czy jest to zmiana w całym kraju czy jedynie jakaś fantazja w danej JRG.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2006, 15:29:29 wysłana przez tomer123 »

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 22, 2006, 11:44:43 »
tomer 123
Nie znam takiego przypadku aby jakaś OSP podlegała pod JRG:) Jeżeli już to pod KM/P.
A wsparcie ze strony KSRG wiąże się m.in. ze zmianą czasu służby strażaków PSP i stąd biorą się niskie stany. Wtedy aby dobrze poprowadzić akcję DOP dysponuje przy większych akcjach KSRG bo mówiąc wprost trzeba ludzi. Pozdrawiam!

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 11, 2006, 22:14:51 »
Bartek6 - nie pękaj, tak jest chyba wszędzie, a gdzieniegdzie jeszcze fajniej. Ja mam obecnie do dyspozycji  5 gostków i siebie, żadko kiedy więcej. Ustawiam grafik tak, żeby na pierwszym wozie wyjechało 5 ludzi: dowódca, kierowca, dwóch ratowników i drugi kierowca jako ratownik. Jak mam konkretną potrzebę to pierwszym wozem wyjeżdża 4 ludzi, a drugi kierowca wyjeżdża razem z nami ale  samochodem wspomagającym, np. SD czy technicznym. Z BHP ma to niewiele wspólnego, ale poza podziałem nikogo to nie wzrusza. W końcu to nie ich tyłki wystawione są na odstrzał.
Słyszałem też o niechlubnym, tegorocznym rekordzie frekwencji przy pożarze: zadysponowano do jednej akcji 8 samochodów gaśniczych, na których przyjechało 14 ludzi (mowa o PSP, bo w naszym wesołym miasteczku OSP nie ma). Extra pomoc przy akcji, prawda?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 11, 2006, 00:34:13 »
Z rekordów to w JRG w mojej miejscowości stan zmiany jest z zasady 3 , czasem 2 , bywa 4 , a o BHP nikt nie słyszał , naszczęście jest OSP i na śmietniki trzeba jeździć prawie razem , a o większych sprawach nie wspominam .

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 22, 2006, 15:59:53 »
MIKO - dla mnie bomba....

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 25, 2006, 02:05:37 »
Szkoda że na ten temat nie trafiłem wcześniej, bo jest kilka kwestii do wyjaśnienia.
- sprawa dotyczy najprawdopodobniej Pawłowic w woj. śląskim które administracyjnie należą do powiatu pszczyńskiego ale z uwagi na odległość 25 km do Pszczyny przy ok. 7-8 do Jastrzębia to zgodnie z wytycznymi komendanta wojewódzkiego są rejonem chronionym JRG Jastrzębie (I rzut). Wytyczne te określają również zasady dysponowania sił.
- obsady w zakładowych strażach pożarnych (w tym przypadku kopalnianej) już kilka lat temu były takie jak są w tej chwili u nas;
- 100% pewność wyjazdu jednostki OSP uzyskuje się po kilku/kilkunastu minutach (czasem wcale) od zadysponowania;
- dla dyżurnego niewiadomą pozostaje kwestia obsady, wyszkolenia itp. obsady wozu OSP (niestety również sprawa trzeźwości);
- z własnego doświadczenia wiem że informacje podawane w pierwszym momencie przez KAR z OSP niejednokrotnie mijają się z rzeczywistością (mówiąc delikatnie);
- zdarzają się sytuacje całkowitego braku informacji;
- wielokrotnie próbowałem zawrócić jadący do interwencji samochód OSP - zazwyczaj następowała jakaś przedziwna przerwa w łączności;
Można by mnożyć przykłady ale może warto podsumować to krótko:
DYŻURNY MIAŁ TAKIE PRAWO. Skoro uznał że tyle trzeba tzn. tyle trzeba. On odpowiada - on decyduje.

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 14, 2006, 00:16:34 »
j.o.blush: Nic dodać, nic ująć  -_-.
A co do obsad osobowych w podziale: w mojej komendzie (miejskiej) jest 9 JRG, gdzie ilość strażaków na służbie wynosi (średnio) około 65 ludzi na dzień, a miasto ma ponad 600 tys. mieszkańców. To jest dopiero czad... Na jednostkach są grupy ratownictwa specjalistycznego. Jest jednostka chemiczna. A wiecie co DOM może zrobić, kiedy dostanie zgłoszenie o zdarzeniu z chemią? Zadysponować chemików, których jest 6, może 7 na służbie...

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 19, 2007, 13:21:38 »
Jeśli ktoś spanikowany zadzwonił i wykrzyczał do słuchawki że pali się mieszkanie na piętrze w którym są uwiężieni ludzie (całe szczęście, że podał adres bo słyszałem, że czasem zgłaszajacy są tak spanikowani nie podają) to mnie wcale nie dziwi że dysopzytor wysłał dużo sił na miejsce zdarzenia.

Moim zdaniem byłoby paranoją gdyby zadysponował tylko Was - jeden zastęp OSP i gdyby to dziecko uległo zaczadzeniu, zastanów się co piszesz i jakie są priorytety strażaka życie człowieka - w tym przypadku dziecka, czy mało samochodów i parę groszy oszczedności.
A gdyby się okazało ze drabina naprawdę jest potrzebna do ewakuacji i trzeba by ją było ściagać później to co? Gdyby przez to opóźnienie komuś stała się krzywda to też byś pisał że dysponowanie za dużych sił do akacji to paranoja?
Sylwek

W 100% zgadzam się z tymi słowami.

Offline kcichy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 19, 2007, 19:10:07 »
podzielam zdanie Sylwka i uważam,że dyspozytor powinien zaraz po wysłaniu zastępu powiadomić straż z danej miejscowości bo inaczej to dla nich było by wielką plamą gdyby nie wyjechali do zdarzenia we własnej miejscowości a ja już coś takiego przeżyłem kiedy w nocy w naszej miejscowości paliła się stodoła ktoś zawiadomił psp i czekał na przjazd straży nie uruchamiając syren.Zastęp psp przyjechał i stwierdził że potrzebne są posiłki dopiero wtedy dyspozytor powiadomił nas o pożarze wnaszej miejscowości.I co i plama bo przyjechaliśmy po zawodówce :angry:

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 19, 2007, 19:51:34 »
po to dyspozytor wysyla Psp aby sprawdzili co sie dzieje czesto w nocy sa to falszywki i jak sie wlaczy syrene to ludzie maja pretensje wiec dyspozytor  dmucha na zimne najpierw psp poda sytuacje pozniej osp

Offline strazakRob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 20, 2007, 22:53:56 »
Jeszcze jedna rzecz co do stosunku MSK do OSP.
Na stanowisku kierowania, dyspozytor powinien wiedzieć czym dysponuje,jeżeli chodzi o OSP.
W moim przypadku przez rok dyżurni dziwili się ze do pożaru stodoły wyjeżdzamy GLM, bo tak mieli zapisane, a my jechaliśmy GBA, ile było tłumaczenia, ze Magirus jest 9osobowy,a już nie ma mowy zeby ktoś zapamiętał ze mamy piły, agregaty,szlamówki itp.(nie wszyscy)
Pozdrawiam!
 
I tutaj się z Tobą nie zgodzę, sprzęt w OSP zmienia się w takim tempie że UG nie są w stanie nawet napisac pisemka że cos sie zmieniło. A sami nawet nie wiedzą co mają na swoim wyposażeniu. Ja mam akurat taka konfortową sytuację że od paru lat pracuję na programie EWID a obecnie SWD gzdie cały sprzęt na samochodzie mogę zobaczyć. Pomijając fakt że mam podgląd w to co jest na aucie nieraz i nie dwa zdarzyło się że np. pilarki mają uszkodzone albo pompy zatarte i nic sobie z tego nie robią bo to jest ich sprawa ( sprawa wewnętrzna OSP do której jak niektórzy ochotnnicy twierdzą nie powinna interesowac PSP ). Przez tych parę lat jak pracuję w PSP a jest to dopiero 15, wiele widziałem i nieraz będąc na przeglądzie OSP ciekawych rzeczy się nasłuchałem, np w 2002 roku pojechałem do jednej OSP a u nich w samochodzie były jeszcze szyszki z Kuźni Raciborskiej w skrytkach. Ale pomijając te fakty OSP jest nam bardzo potrzebne czasem odwala kawał dobrej roboty zanim my dotrzemy.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

strażak79

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 02, 2007, 18:53:06 »
Chciałbym aby koledzy mi pomogli.
Do dyspozycji w JRG mamy GBA(sprzęt rat. drogowego), SLRt, GCBA
Wypadek 10 km od centrum miasta. Zderzenie 2 aut, osoby uwięzione. Co zadysponujecie?
Może to i proste ale dla kilku kolegów z PSK zadysponowanie SLRt i GBA jednocześnie to wielki problem.


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 02, 2007, 19:11:20 »
nie jestem dyżurnym, ale moge powiedzieć jak jest u nas. jeśli wypadek jest blisko siedziby jednostki (5-8 km) to do wypadku jedzie i GBA i SRt, dalej juz tylko SRt. poza tym dalej można liczyc na druchow z OSP

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 02, 2007, 20:56:34 »
Hm...
Obecnie przy min. obsadzie zmiany 7 osób /u mnie/ skoro na GBA jest sprzęt rat. drogowego jak napisałeś to nie widzę powodu dysponowania dodatkowo od razu, bez wyraźnej potrzeby SLRt  tylko z kierowcą.
Choć samo zdanie zderzenie 2 aut, osoby uwięzione brzmi zbyt lakonicznie. Mogły zderzyć się np. 2 autobusy z ludźmi, osobowe w komplecie itd.... Dlatego ważne jest uzyskanie jak najwięcej info. od osób zgłaszających. Gdy nie da rady z różnych powodów, faktycznie lepiej nieraz zadysponować więcej zastępów - nawet OSP. Zawsze mogą szybciej wrócić, a paliwa itp. nie można przeliczać na życie ludzkie i mienie - tym bardziej, że odległość niewielka. Kwestia wyczucia i pewnego doświadczenia dyż. - tak uważam  -_-
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 03, 2007, 09:16:01 »
Na każdym PSK zgodnie ze 111 powinny być procedury alarmowania i dysponowania jednostek do zdarzeń , przeglądnij dokumentację a na pewno uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie. Choć procedury procedurami a życie robi wiele niespodzianek.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 03, 2007, 09:40:23 »
U mnie jedzie i GBA i SLRt. Jak karetki są akurat "zajęte" to zawsze można GBA podwieźć kogoś do szpitala. Poza tym policja też ma problemy z organizacją i dojeżdżają czasami z pół godziny po zgłoszeniu, więc kilka osób więcej zawsze się przyda do kierowania ruchem, odganiania gapiów itd.