Autor Wątek: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji  (Przeczytany 53944 razy)

Offline arkadiusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
    • http://www.ratownictwo.galeria.prv.pl
Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« dnia: Styczeń 03, 2004, 13:30:24 »
zdarza się iż stanowiska kierowana wysyłają wiedząc o danych na temat pożaru zbyt duże ilości pojazdów pożarniczych..u nas jakiś czas temu spalił się jedynie mały pokój dziecinny na 3 piętrze a tu zaczęły przyjeżdzać
-pierwszy wóz star 266 gbam z straży zakładowejz kopalni
-star 244z mojej osp
-jelcz 024 z jrg pszczyna potem jelcz 004 z tej samej jednostki
potem z niedalekiej komendy miejskiej magirus sd-30  a za nim renault m 210 ..i co ważne,,strat praktycznie nie było żadnych.tylko ogniomistrz wyniósł na rękach małe dziecko do pojazdu SLRMED,, a o wilku mowa do ugaszenia tego ognia użyto................................................ DWIE HYDRONETKI...po co tyle wozów,,może stanowisko kierowania aż tak dba o bezpieczeństwo  a jeszce przyjechały dwa slop polonez..paranoja..może wy koledzy wwypowiecie się nba ten temat...dodam iż nikt aż tak poważnie nie ucierpiał w wyniku tego '' słabego'' pożaru

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2004, 13:51:21 »
Bardzo dobry temat!!
Moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne, i jezeli nie ma dodatkowych zdarzeń to ok. Gorzej gdy jakieś auto będzie potrzebne w innym miejscu. Dziwne trochę ze dyżurny po informacji od dowódcy zastępu który dotarł pierwszy na miejsce nie cofną innych jednostek.
Ja miałem podobne zdarzenie. Podczas wichury dyżurny otrzymał kilka telefonów o powalonym drzewie na drodze, a ze to jest krajowa 3 (Świnoujscie-Jakuszyce)wysłał dwa GBA SRt i SLRt oraz pogotowie energetyczne. Ludzie nie wiedzieli co sie dzieje, bo 4 auta pędzące na sygnałach jeden za drugim wygląda przerażająco, a za razem imponująco.
Okazało sie ze leżał tylko jeden konar. Najgorsze było to ze SRt był potrzebny na drógim końcu miasta, naszczęscie zdązył wrócić.
Pozdrawiam!!
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2004, 13:57:03 »
Jeśli ktoś spanikowany zadzwonił i wykrzyczał do słuchawki że pali się mieszkanie na piętrze w którym są uwiężieni ludzie (całe szczęście, że podał adres bo słyszałem, że czasem zgłaszajacy są tak spanikowani nie podają) to mnie wcale nie dziwi że dysopzytor wysłał dużo sił na miejsce zdarzenia.

Moim zdaniem byłoby paranoją gdyby zadysponował tylko Was - jeden zastęp OSP i gdyby to dziecko uległo zaczadzeniu, zastanów się co piszesz i jakie są priorytety strażaka życie człowieka - w tym przypadku dziecka, czy mało samochodów i parę groszy oszczedności.
A gdyby się okazało ze drabina naprawdę jest potrzebna do ewakuacji i trzeba by ją było ściagać później to co? Gdyby przez to opóźnienie komuś stała się krzywda to też byś pisał że dysponowanie za dużych sił do akacji to paranoja?
Sylwek

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2004, 14:05:18 »
Witam Sylwek!
Generalnie przyznaje ci rację, ale uważam ze po rozpoznaniu auta powinny natychmiast być cofniete. Przejechać przez zatłoczone miasto nawet na sygnałach nie jest łatwo i moze zdażyć się kiedyś tak ze ktoś nie zdąży. To będzie dopiero problem.
Cześć!!

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2004, 14:32:58 »
Ja się w pełni zgadzam ze słowami Sylwka - zapewne osoba zgłaszająca pożar była strasznie spanikowana i nie podała w miare dokładnych danych na temat pożaru, więc dyspozytor wolał wysłać więcej wozów na wszelki wypadek, gdyż nie znana była sytuacja pożarowa!
Z drugiej strony dyspozytor przesadził troszkę z ilością sił - wystarczyłoby GBA, GCBA i SD-30. No ale może osoba zgłaszająca pożar wyolbrzymiła ten pożar do ogromnych rozmiarów i zapewne dlatego tyle wozów wysłano!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2004, 14:54:56 »
Cytuj
Witam Sylwek!
Generalnie przyznaje ci rację, ale uważam ze po rozpoznaniu auta powinny natychmiast być cofniete. Przejechać przez zatłoczone miasto nawet na sygnałach nie jest łatwo i moze zdażyć się kiedyś tak ze ktoś nie zdąży. To będzie dopiero problem.
Cześć!!
no tak... tylko że o tym to już chyba decyduje kierujący akcją...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2004, 14:59:54 »
jak zawsze prawda posrodku.
czytal;e ostanio wywiad z amerykankism strazakiem ktory przyjechal tam z polski.
na straznicy maja 2 ciezkie wozy oraz dwie karetki. jak dostali powiadomienie o zawale serca to poszla karetka i ciezki bojowy bo na nim reszta ludzi jechala.

to tak jak mozna wykorzystac sily i srodki.

natomiast co do tego zdarzenia dyspozytor poslal w opor sil i to sluszne bo moze informacje mial troche przesadzone  ale jak juz dostal meldunek to powinien ich zawrocic. byc moze go nie dostali i w tym tkwi problem.
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Młodzik

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2004, 15:04:44 »
Nie mozna mowic ze to paranoja jezeli dyspozytor wysle wiecej jednostek niz potrzeba! sam bylem swiadkiem akcji kiedy po wyjechaniu naszego OSP do palacego sie garazyku, i ugaszeniu go dojechalo jeszcze 3 GBA i 2 GCBA.. ktore wogole nie byly potrzebne, ale z drugiej strony nigdy nie wiadomo co sie znajduje wewnatrz takiego garazu czy domu.. moze ktos skladuje duze ilosci paliw? lub sa tam jakies butle z gazem?... w tym przypadku podobno osoba zglaszajaca pozar powiedziala ze pala sie zabudowanie kolo osiedla, nie okreslila co to dokladnie bylo.. sami postawmy sie w miejscu dyspozytora, to nie takie latwe okreslic ile akurat ma byc jednostek i ile bedzie potrzebnych :) nigdy tez nie wiadomo czy dane OSP wyjada lub nawet PSP moze przydazyc sie cos po drodze :)
pozdrawiam

Guest

  • Gość
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2004, 15:32:06 »
Widzę ze rozgorzała dyskusja. To bardzo dobrze.
Zgadzam się wami. Tylko tak jak napisał Sylwek dowódca powinien natychmiast odwołać pozostałe wozy.
W Gorzowie Wlkp. są dwie JRG i jezeli oficer dyżurny wysłałby dwa GBA dwa GCBA SD-30 SRT z pełna obsadą to pozostałoby mu modlić się zeby nic innego się nie zdażyło.
Na szczęscie takie sytuacje zdarzają się rzadko. A w razie potrzeby wzywa moje OSP Deszczno i w ciągu dwuch minut jedziemy na JRG-2 na zabezpieczenie miasta .
Serdecznie pozdrawiam.  

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2004, 15:52:48 »
Może dowodził ktoś nie doświadczony, dyspozytor nie miał dokładnego opisu sytuacji, ale wywalenie wszystkiego tochyba lekka przesada.

Offline Juhas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2004, 18:35:21 »
Wydaje mi sie że dyspozytor troszkę pszesadził z siłami ale jak dzwoni ktoś spanikowany to nie dowiesz sie od niego dokładnie. Było to mieszkanie w bloku to dym poszedł kaltka i wydostawał sie uchylonymi oknami to pewnie dzwoniący podał dyspozytorowi że pali sie kilka mieszkań w bloku to wysłał kilka zastępów. Tak można by tłumaczyć wysłanie tylu zastępów.
A co by było jak by wysłał tylko same GBA a potrzebna by była drabina do ewakuacji. Albo wysłał jedno GBA a paliły się dwa mieszkania?
Lepiej wysłac więcej jednostek bo za to nikt na ciebie notatki służbowej nie napisze a jak wyślesz mniej i coś sie komuś stanie to dowiesz się o tym rano w gazetach i od razu nagana.
To jeśli już tam dojechały na miejse to jest od tego d-ca akcji i on powinien jak najszybciej pozawrać niepotrzebne zastępy.

Offline WOJTEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2004, 14:21:18 »
Witam! W informacji na temat przebiegu dysponowania zastepów padła miejscowosc Pszczyna. Gdyby jeszcze kolega podał dokładnie miejscowość w której miał miejsce pożar podejrzewam, że sprawa by się wyjaśniła. Rejony operacyjne Komend Miejskich/Powiatowych a co za tym idzie Jednostek Ratowniczo -Gaśniczych pokrywają się z podziałem administracyjnym powiatów. Zdarza się, że do danej miejscowości bliżej ma jednostka z sąsiedniego powiatu. Tworzone są wtedy porozumienia pomiędzy Komendami M/P o terenie chronionym - pomocy wzajemnej pomiędzy takimi komendami. Wracając do tematu. Jeśli pożar miał miejsce właśnie na takim terenie, to sprawa zaczyna się nam klarować. Przypuszczam: Zgłoszenie o pozarze przyjął dyspozytor z rejonu P, informacje które otrzymał wskazywały, że będzie to pożar mieszkania, a co za tym idzie zagrożenie życia (sprawa dla nas priorytetowa), piętro trzecie czyli wedlug naszych procedur konieczność zadysponowania "drabiny". Co robi dyspozytor? Postępuje zgodnie z pewnymi standardowymi procedurami. Wysyła swoje dwa zastępy, w miejscowości gdzie ma miejsce pożar jest Zakładowa Straż Pożarna więc wysyła także ich oraz zastęp OSP. Z sąsiedniego powiatu prosi o zadysponowanie drabiny oraz jednego zastępu (na drabnie siedzi najczęściej tylko kierowca, także sam nie jest w stanie podjąć działań gdyby dojechał na miejsce jako pierwszy). Dowódca który przyjeżdża na miejsce jako pierwszy rozpoczyna kierowanie akcją rat.-gaśniczą i on powinien złożyć pierwszy meldunek. W momencie przybycia zastępu z własnego rejonu, jego dowódca przejmuje dowodzenie.
Dla nas najważniejszym jest ratowanie życia. Ludzie giną w pożarach najczęściej z powodu zatrucia gazami spalinowymi także nawet pożar tapczanu może "zabić" wielu ludzi. Najważniejszy jest CZAS podjęcia działań. Stąd kalkulacja kto ma bliżej, kto jest bardziej mobilny, a co za tym idzie kto najszybciej zacznie RATOWAĆ. Oczywiście zastępy można, a nawet należy zawrócić jeśli istnieje taka możliwość. Najszybciej wracają do bazy zastępy z sąsiedniego rejonu. Jeśli chodzi o zawracanie jednostek OSP po ogłoszeniu alarmu, to na najbliższym spotkaniu z kierownictwem komendy dowiadujemy się o pretensjach z tym związanych, ale to już inny temat z całym szacunkiem dla kolegów Ochotników. Pozdrawiam w Nowym Roku!

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2004, 16:44:12 »
Witam Wojtku!
O jakie pretensje chodzi?
OSP ma zal ze są zawracani?
Wyjaśnij proszę?

Offline WOJTEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2004, 20:10:49 »
Jak wiemy mobilność jednostek OSP jest różna. W niektórych strażacy zbiorą się w ciągu 2 minut a w innych przypadkach będzie to minut 15. Po takim czasie może się okazać, że dodatkowe siły nie są już potrzebne, a całe poruszenie spowodowane wyjącą syreną, alarmem pozostaje. Ludzie mają wtedy pretensje, że nie pozwolono im pojechać do akcji mimo, że w końcu się zebrali. Nie można tego oczywiście generalizować, ale lepiej wtedy zezwolić na dojazd jeśli choć w minimalnym stopniu ci ludzie mogą się przydać. Ogólnie możnaby ująć całą dyskusję stwierdzeniem, że punk widzenia zależy od punktu siedzenia. Bądźmy jednak świadomi, że to na dyspozytorach spoczywa odpowiedzialność za podjęte w pierwszej fazie decyzje. Bardzo podaba mi się stwierdzenie autorstwa pewnego mądrego taktyka: "Lepiej mieć z czego kijek pocieniować jak nie mieć z czego pogrubasić" :) Innymi słowy, lepiej niech na miejscu zdarzenia zjawi się za dużo zastępów niźli miałby ktoś zginąć bo nie miał kto udzielić pomocy. Pozdrawiam!

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2004, 22:35:57 »
Miałem taki przypadek: w miejscowości X zapaliła się w zimę stodoła , zadysponowałem 4 zastępy OSP i oficera operacyjnego. Było to parę lat temu , tylko jeden z tych samochodów posiadał radiostację.  W oczekiwaniu na dojazd oficera do pożaru zgłosiła się OSP, że nie może uruchomić pojazdu, wyruszy po uruchomieniu. Po dojechaniu oficera okazało się że na miejsce pożaru przybyła tylko jedna jednostka jednak wody nie mogła podać ponieważ zamarzły jej zawory.  Pozostałe jednostki nie dotarły przyczyna nie mogły uruchomić pojazdów ( akumulatory ).  Zadysponowałem kolejne 2 samochody z JRG i one ugasiły pożar. Mam teraz pytanie do wszystkich,  którzy sądzą ze wyżej wymieniony dyspozytor zadysponował za dużo jednostek.
Czy dyspozytor może przewidzieć w każdej sytuacji rozwój wypadków na miejscu zdarzenia.
Czy nie lepiej wysłać jeden lub dwa pojazdy więcej.
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 06, 2004, 11:39:03 »
Mark ma rację, ja jestem z jednostki która samochody ma cały czas pod wodą, garaż ogrzewany, zawsze można przedobrzyć, ale jednak słowem, "od przybytku głowa nie boli", dowódca może na miejscu cofnąć. Jednak zdarzają się pretensje OSP, ja słyszałem.

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2004, 11:41:35 »
Mark ma rację, ja jestem z jednostki która samochody ma cały czas pod wodą, garaż ogrzewany, gotowość mamy wysoką, zawsze można przedobrzyć, ale jednak słowem, "od przybytku głowa nie boli", dowódca może na miejscu cofnąć. Jednak zdarzają się pretensje OSP, ja słyszałem. Nas cofneli, a was nie, macie układ, co robicie na naszym terenie, itp. itp. A otrzymać opis sytuacji od spanikowanego gościa- życze, szczęścia.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 10, 2004, 00:27:29 »
Jeszcze jedna rzecz co do stosunku MSK do OSP.
Na stanowisku kierowania, dyspozytor powinien wiedzieć czym dysponuje,jeżeli chodzi o OSP.
W moim przypadku przez rok dyżurni dziwili się ze do pożaru stodoły wyjeżdzamy GLM, bo tak mieli zapisane, a my jechaliśmy GBA, ile było tłumaczenia, ze Magirus jest 9osobowy,a już nie ma mowy zeby ktoś zapamiętał ze mamy piły, agregaty,szlamówki itp.(nie wszyscy)
Pozdrawiam!
 

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 10, 2004, 09:51:33 »
Oj czasem dyspozytorzy zapominają czym dysponują w OSP - kiedyś u nas był taki przypadek że na wsi zapaliła sie jakaś przybudówka, ktoś zadzwonił na 998 i dyspozytor wysłał z PSP GBA, GCBA, i SLOp a zapominiał nas ruszyć (mamy zdalne załączanie syreny). Koledzy którzy akurat coś "dłubali" w remizie (było ich wtedy tam trzech w tym dwóch kierowców którzy oprócz tego ze są u nas strrażakami pracują też na podziale w PSP) z rozdziawionymi buziami patrzyli jak jeden za drugim przejeżdzają obok nich samochody z ich kolegami z innej zmiany żeby sie zatrzymać 400 metrów od naszej remizy. Na zgłoszenie przez radio że możemy wyjechać dyspozytor powiedział że nie ma takiej potrzeby bo i faktycznie tam się nic wielkiego nie działo. Tylko że u sąsiadów mieliśmy przez jakiś czas przechlapane za to że nie pojechaliśmy do pożaru we własnej wsi! Tylko że my o nim nie mogliśmy wiedzieć bo ani dymu nie było widać ani nikt nie przybiegł żeby właczyć syrenę a dyspozyto z PSP o nas zapomniał.
Kilka razy miałem przypadek że dyspozytor nie pozwolił mi jechać bo nie byłem potrzebny i nie mam zamiaru się na to obrażać no ale jak się dzieje coś na naszej wsi to powinniśmy tam być dlatego że przede wszystkim po to jesteśmy żeby pomagać naszym sąsiadom... po to przecież się zbieramy, szkolimy i wydajemy całkiem spore pieniążki na sprzęt.

Sylwek

 

Offline Mark1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 11, 2004, 23:49:10 »
SeniorSiara – masz rację dyspozytor powinien wiedzieć, jakie samochody posiada do dyspozycji. Jest to jego podstawowy obowiązek, jednak miałbym usprawiedliwienie dla niego, a mianowicie może po otrzymaniu nowego samochodu gmina nie przesłała stosownego pisma do KM. Co do sprzętu dodatkowego to jest już inny problem, jeżeli nie jest on zapisany w dokumentach stanowiska to gwarantuję Ci ze dyspozytor nie jest w stanie zapamiętać która z jednostek posiada jaki sprzęt. Może znać wyposażenie kilku jednostek szczególnie tych aktywnych, ale nie wszystkich OSP.

Sylwek – takie postępowanie jest niezrozumiałe, w pierwszym rzędzie powinien zadysponować wasze OSP. Podejrzewam, że to nie była etatowa obsada stanowiska kierowania. A tak zwany dubler, który nie miał dokładnego rozeznania w powiecie.

„Kilka razy miałem przypadek że dyspozytor nie pozwolił mi jechać bo nie byłem potrzebny i nie mam zamiaru się na to obrażać no ale jak się dzieje coś na naszej wsi to powinniśmy tam być dlatego że przede wszystkim po to jesteśmy żeby pomagać naszym sąsiadom... po to przecież się zbieramy, szkolimy i wydajemy całkiem spore pieniążki na sprzęt”.

Co do tej wypowiedzi zgadzam się całkowicie.
 
Wystarczy czasami pomyśleć, to nic nie kosztuje.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2004, 00:40:37 »
Witam Mark!
Sytuacja z dysponowaniem wozów jest dość zabawna, bo do komendy miejskiej gmina wysłała kilka pism o nowym pojeździe, mało tego co jakiś czas sami przysyłają pismo z prośbą o przedstawienie stanu jednostek.( Aktualnie urzędnik gminy robi taki spis ponownie).
Oczywiście rozumiem i nie mam do nikogo pretensji, może sytuacja zmieni się po oddaniu nowego budynku komendy.

PS. Wczoraj mieliśmy wypadek na krajowej 3. Policjant przybyły na miejsce powiedział żeby to posprzątać. Powiadomiłem MSK i oficer dyżurny zezwolił na wyjazd. W międzyczasie skontaktował się z Komendą Miejską Policji i ich dyspozytor powiedział ze nie potrzebuje pomocy straży. Nasz dyżurny cofną nas. Z tego wynika, że większy bałagan ma policja niż straż.
Pozdrawiam! :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2004, 22:33:06 wysłana przez SeniorSiara »

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 02, 2004, 17:48:28 »
Nie wiem jak sytuacja wygląda w innych JRG ale wymagania chyba są jednakowe dla wszystkich stanowisk kierowania i na każdym musi się znajdować mapa w skali 1:25000 z naniesionymi jednostkami OSP i zaopatrzeniem wodnym miejscowości, oprócz tego musi być tablica gotowości bojowej na której znajdują się wszystkie wozy będące na wyposażeniu OSP z uwzględnieniem wycofania z podziału włącznie. Wiadomo ludzie są różni także dyspozytorzy a przeważnie ich dulerzy. Jeżeli gość nie potrafi zobaczyć na mapie najbliższych miejsca zdarzenia  jednostek i zadysponować samochodów to nie nadaje się na strażaka ochotnika. Inna sprawa, że aktualizacją wspomnianych wcześniej map i tablicy zajmuje się komórka operacyjna komendy powiatowej i jeżeli oni lekceważą sobie tę sprawę to sytuacja wygląda tak jak jest (KIEPSKO).

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 17, 2004, 14:58:27 »
Jak u was w JRG wygląda sprawa z uzupełnieniem "Bazy Sił i środków"? Czy macie wszystko uzupełnione np. wyposażenie OSP.

W jakich momentach należy dysponować oficera operacyjnego?
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2004, 15:01:40 wysłana przez aniolstroz »

Offline marcinfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
    • http://www.smchrobry.lodz.pl/~marcinfire/index.htm
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 17, 2004, 16:24:07 »
B) Witam!
Wspaniały temat, tym bardziej dyskusja!!! wiele by mówić na temat tego, ile sił i środków powinno było być, a ile nie, czy "to wszystko" było potrzebne czy nie? fakt jest taki że po wsyłaniu "perwszego rzutu" dyspozytor powinien dostać w miare konkretny meldunek o tym czy "siły i środki są wystarczające" czy też nie, dopiero wtedy pcha się dalej tyle ile potrza no i tyle na ile pozwalają siły...

Przykładowo: u nas do pożaru mieszkania wysyła się dwa gaśnicze+podnośnik lub drabina, taka profilaktyka-to jedno, a możliwość powstania nieprzewidzianych sytuacji- to drugie, nasze miasto a przynajmniej centrum, słynie z dość gęstej zabudowy, wąskich bram, starych niejednokrotnie zniszczonych, kamienic pamiętających czasy dłuuuugoooooo przed sławetnym 1939....

Taka rzeczywistość... ktoś kiedyś się zaśmiał, bo usłyszał, że do mieszkania na parterze pojechał...oprócz gaśniczych.... podnośnik! ale nie wpadł już na to, że całkiem często istnieje konieczność ewakuacji ludzi z wyższych kondygnacji, choć by ze względu na zadymienie... a każdy który "jest w tym temacie" doskonale wie co dzieje się na klatce schodowej np. starej kamienicy, w której pożar wybuchł np. na pierwszym piętrze, mieszkań jest ze 40, a klatka schodowa nie dość że bardzo wąska.... to jedyna w tym budynku, zaś korytarze na poszczególnych kondygnacjach to labirynt!!! droga ewakuacji jaką miałaby być klatka schodowa!!! zwykle w takich sytuacjach jest odcięta...

Dyspozytor kierując odpowiednie siły i środki do działań, zachować trzeba przedewszystkim zdrowy rozsądek (o doświadczeniu i wiedzy nie wspominam), musi wiedzieć, co ma na chwilę obecną "w mieście" do dyspozycji, u nas co rano stan jest sprawdzany na każdej JRG,

Niejednokrotnie widzimy np. trzy auta gaśnicze, podnośnik...a tu "jakiś drobiazg", ale... czasem należy też wziąć pod uwagę, jeżeli już występuje jakieś zagrożenie i konieczność ewakuacji, czy mamy nie tylko wystarczającą ilość środków ale przedewszystkim sił, a mam tu na mysli siłę żywą, czyli nas, strażaków - ratowników, bo cóż z tego że są np. dwa gaśnicze, jak na 1 jest kierowca+d-ca, oraz dwie roty, na drugim zwykle kierowca + d-ca czasem+jeden ratownik, jak trzeba przeprowadzić ewakuację niekiedy nawet 100 osób??


Na razie tyle..... B)

POZDROWIONKA!!!

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Dysponowanie Pojazdów Pożarniczych Do Akcji
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 18, 2004, 00:16:31 »
Jako dość prężnie działająca OSP oddalona od Gorzowa o 4 km często jesteśmy dysponowani na JRG2, jak tylko chłopaki gdzieś dalej wyjadą.
Stanowimy zabezpieczenie miasta, a tak przy okazji to dwie JRG na 140 tyś. mieszkańców to trochę mało. Oby kiedyś nie doszło do tragedii!
Pozdrawiam! B)