Autor Wątek: Pomoc finansowa na zakup mieszkania  (Przeczytany 22124 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 17, 2020, 19:56:14 »
To daj znać jak poszło odwołanie bo ja stawiam że czekać Cię będzie WSA...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 17, 2020, 20:38:24 »
Znam taką interpretację.
1. Wzioles dopłatę na zakup lokalu - kupiłeś.
2. Przeprowadziłeś się do jednostki pobliskiej - dopłata na zakup lokalu ci się nie należy bo takową już pobrałeś.
3. Należy ci się dopłata za dojazdy przekraczające 1 h w jedną stronę do pracy.
Taka interpretacja jest u nas.

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 17, 2020, 22:01:33 »
Znam taką interpretację.
1. Wzioles dopłatę na zakup lokalu - kupiłeś.
2. Przeprowadziłeś się do jednostki pobliskiej - dopłata na zakup lokalu ci się nie należy bo takową już pobrałeś.
3. Należy ci się dopłata za dojazdy przekraczające 1 h w jedną stronę do pracy.
Taka interpretacja jest u nas.
Sądzę, że do tego się sprowadzi sprawa. Dam znać co i jak.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 17, 2020, 22:15:38 »
Oczywiście, jeśli mieszkasz w tej miejscowości pobliskiej ale to chyba oczywiste.

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 18, 2020, 10:44:09 »
Oczywiście, jeśli mieszkasz w tej miejscowości pobliskiej ale to chyba oczywiste.
Oczywiście  :gwiazdki:
Ale nie bardzo wiem o czym piszesz - chyba miałeś na myśli, że nie mieszkam w miejscowości pobliskiej?
Nie mieszkam - fakt jest taki, że mam ponad 50 km do roboty, a komunikacją publiczną wg rozkładów wychodzi 1,5 godziny.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 18, 2020, 11:31:06 »
Przenosisz się z komendy A gdzie dostałeś dofinansowanie do komendy B, ale nadal mieszkasz w tej samej miejscowości i miejscu gdzie mieszkałeś pracując w A.

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 18, 2020, 13:36:12 »
Oczywiście, jeśli mieszkasz w tej miejscowości pobliskiej ale to chyba oczywiste.
Oczywiście  :gwiazdki:
Ale nie bardzo wiem o czym piszesz - chyba miałeś na myśli, że nie mieszkam w miejscowości pobliskiej?
Nie mieszkam - fakt jest taki, że mam ponad 50 km do roboty, a komunikacją publiczną wg rozkładów wychodzi 1,5 godziny.

Jak masz 1,5 godziny na dojazd komunikacją miejską w jedną stronę należy się Tobie co miesiąc tak samo jak za brak mieszkania . Oczywiście składasz oświadczenie mieszkaniowe i opisujesz całą sytuację. Komendant wystawia decyzję o wypłacie za brak mieszkania. Dofinansowania na zakup mieszkania już nie dostaniesz, gdyż Ty lub członek Twojej rodziny( żona) posiada własnościowy lokal.

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 02, 2020, 18:04:08 »
Witam serdecznie,

Odświeżam trochę temat.

Zakupiłem mieszkanie w ostatnim czasie, a w styczniu powiększy mi się rodzina (w tej chwili rodzina 3 osobowa, od stycznia już 4 osoby). Czy jeśli poczekam z wnioskiem o pomoc finansową do stycznia (tj. po urodzeniu dziecka) to będzie mi przysługiwać jedna norma więcej? W Rozporządzeniu jest zapis w §3 ust. 2 zapis "Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku". Z zapisu interpretuję, że jeśli złożę wniosek o pomoc finansową p urodzeniu się dziecka to należy się ta norma więcej mimo, że zakupu domu dokonałem w październiku. Czy ktoś ewentualnie jest w stanie potwierdzić moje przypuszczenia?

Pozdrawiam.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 02, 2020, 20:09:20 »
Jeśli jesteś w służbie stałej, wg mnie tak właśnie jest. Potwierdź jednak w swojej komendzie. Ja, w ten właśnie sposób zrobiłem, za radą kwatermistrzostwa.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2020, 20:59:26 wysłana przez Strażak wro »

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 02, 2020, 21:22:43 »
Witam serdecznie,

Odświeżam trochę temat.

Zakupiłem mieszkanie w ostatnim czasie, a w styczniu powiększy mi się rodzina (w tej chwili rodzina 3 osobowa, od stycznia już 4 osoby). Czy jeśli poczekam z wnioskiem o pomoc finansową do stycznia (tj. po urodzeniu dziecka) to będzie mi przysługiwać jedna norma więcej? W Rozporządzeniu jest zapis w §3 ust. 2 zapis "Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku". Z zapisu interpretuję, że jeśli złożę wniosek o pomoc finansową p urodzeniu się dziecka to należy się ta norma więcej mimo, że zakupu domu dokonałem w październiku. Czy ktoś ewentualnie jest w stanie potwierdzić moje przypuszczenia?

Pozdrawiam.

W tej sprawie możesz podeprzeć się tylko wyrokami sądów administracyjnych. Powiem krótko. Będziesz miał 4 normy.

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 05, 2020, 14:06:31 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Teraz sprawa się trochę skomplikowała.

Tak jak pisałem zakupiłem dom (29 października), jako, że jest położony w miejscowości, która NIE JEST traktowana jako pobliska (czas dojazdu środkami komunikacji publicznej to ponad godzina w jedną stronę) to nie otrzymam pomocy finansowej na zakup, lecz będę mógł dalej pobierać równoważnik za brak lokalu tak? (tu sprawa prosta bo dojazd powyżej dwóch godzin w dwie strony to równoważnik się należy)
W styczniu zmieniam komendę, gdzie miejscowość w której zakupiłem dom jest pobliska do KP. Czy w tym momencie należy mi się pomoc finansowa na zakup domu/mieszkania mimo, że dom zakupiłem w październiku? W tej sytuacji automatycznie tracę równoważnik za brak lokalu/ dojazdy, a pomocy finansowej nie otrzymuję.
Co ludzie to różne interpretacje, spotkał się może ktoś z taką sytuacją?
Przejrzałem praktycznie wszystkie wątki odnośnie pomocy finansowej, lecz nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale. :szalony:

Pozdrawiam.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 05, 2020, 14:40:38 »
1. w sierpniu roku x zakupiłem mieszkanie w innej niż pobliska miejscowości
2. we wrześniu zostałem przeniesiony i rozpocząłem służbę w tej miejscowości, gdzie zakupiłem mieszkanie
3. złożyłem oświadczenie - nie dostawałem już dodatku za brak mieszkania
4. w styczniu roku kolejnego (x+1), gdy powiększyłem rodzinę, złożyłem wniosek o dopłatę do zakupu
i dostałem, zgodnie ze stanem na dzień złożenia
(byłem młody, przekonany że mi się nic nie należy - kwatermistrzostwo powiedziało, że ma złożyć papiery, bo należy się, jak psu zupa)
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2020, 14:50:45 wysłana przez Strażak wro »

Offline mieczyslaw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 05, 2020, 15:29:14 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Teraz sprawa się trochę skomplikowała.

Tak jak pisałem zakupiłem dom (29 października), jako, że jest położony w miejscowości, która NIE JEST traktowana jako pobliska (czas dojazdu środkami komunikacji publicznej to ponad godzina w jedną stronę) to nie otrzymam pomocy finansowej na zakup, lecz będę mógł dalej pobierać równoważnik za brak lokalu tak? (tu sprawa prosta bo dojazd powyżej dwóch godzin w dwie strony to równoważnik się należy)
W styczniu zmieniam komendę, gdzie miejscowość w której zakupiłem dom jest pobliska do KP. Czy w tym momencie należy mi się pomoc finansowa na zakup domu/mieszkania mimo, że dom zakupiłem w październiku? W tej sytuacji automatycznie tracę równoważnik za brak lokalu/ dojazdy, a pomocy finansowej nie otrzymuję.
Co ludzie to różne interpretacje, spotkał się może ktoś z taką sytuacją?
Przejrzałem praktycznie wszystkie wątki odnośnie pomocy finansowej, lecz nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale. :szalony:

Pozdrawiam.

Odpowiedź brzmi: To zależy. Podałeś zbyt mało informacji.
Kwatermistrz powinien rozpatrzeć Twoją sytuację indywidualnie.
Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Czy Twoje potrzeby mieszkaniowe na dzień składania wniosku są zaspokojone?
Samo to że posiadasz dom nie jest jednoznaczne z zaspokojeniem potrzeb. Dom może być np. w surowym stanie - wtedy nie możesz w nim mieszkać więc Twoje potrzeby nie są zaspokojone.

1. w sierpniu roku x zakupiłem mieszkanie w innej niż pobliska miejscowości
2. we wrześniu zostałem przeniesiony i rozpocząłem służbę w tej miejscowości, gdzie zakupiłem mieszkanie
3. złożyłem oświadczenie - nie dostawałem już dodatku za brak mieszkania
4. w styczniu roku kolejnego (x+1), gdy powiększyłem rodzinę, złożyłem wniosek o dopłatę do zakupu
i dostałem, zgodnie ze stanem na dzień złożenia
(byłem młody, przekonany że mi się nic nie należy - kwatermistrzostwo powiedziało, że ma złożyć papiery, bo należy się, jak psu zupa)

Być może otrzymałeś nieprawnie. Nie chwaliłbym się na Twoim miejscu.

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 05, 2020, 15:35:11 »
Potrzeby mieszkaniowe zaspokojone, dom oddany do użytkowania przez właściciela przed zakupem. Normy zaludnienia również przekroczone.

Dziękuję Panowie za odpowiedź i chęć pomocy.
Miło, że można na was liczyć  :straz:

Jak już będzie wszystko wiadomo to dam znać co z tego wyszło, może się komuś to przyda na przyszłość.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2020, 15:54:48 wysłana przez Firefajter998 »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 05, 2020, 16:21:36 »
Firefajter- według mnie jedynym wyjściem jest do momentu złożenia wniosku nie meldować się i nie wprowadzać (jakieś przyczyny możesz znaleźć np. sprzedający przedłuży wyprowadzkę, problemy z przeprowadzką Twoją, dom wymaga remontu  itd.), w przeciwnym razie nie otrzymasz dofinansowania, bo przenosząc się do przyszłej komendy będziesz figurował jako że masz własny lokal.

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 05, 2020, 16:28:32 »
To akurat ma sens, bo rzeczywiście nie muszę się przemeldowywać ze względu na potrzebę lekkiego remontu (pomalowanie ścian, sufitów, ogólne ogarnięcie w budynku), a w akcie notarialnym jest podany ostateczny termin wydania kluczy przez dotychczasowego właściciela na dzień 30.11.2020 r., + lekki "remont" i można spróbować uciułać ten początek roku 2021. Dzięki za podpowiedź.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 06, 2020, 10:13:33 »
Firefajter, a czy sprzedający musi Ci oddać klucze na 30.11.2020? :fiuu: (może jakies "oswiadczenie " z jego strony o opóxnieniu i Twoja zgoda). Życzę powodzenia

Offline ratownik17_suwalczak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 06, 2020, 11:01:29 »
Cześć,

Mam pytanie, jestem w trakcie kupowania mieszkania na stażu, staż kończy mi się za parę miesięcy.
Mieszkanie od developera, do oddania dopiero za 2 lata  :rolleyes:

Czy normalnie będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu dopóki nie odbiorę kluczy?
I czy przysługuje mi ten jednorazowy dodatek mieszkaniowy? (mam na razie tylko umowę wstępną)
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 11:21:12 wysłana przez ratownik17_suwalczak »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 06, 2020, 14:18:05 »
Moim zdaniem do momentu złożenia wniosku na zakup masz prawo za brak mieszkania- oczywiście patrz na komentarze do poprzednika.

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 06, 2020, 14:22:13 »
Cześć,

Mam pytanie, jestem w trakcie kupowania mieszkania na stażu, staż kończy mi się za parę miesięcy.
Mieszkanie od developera, do oddania dopiero za 2 lata  :rolleyes:

Czy normalnie będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu dopóki nie odbiorę kluczy?
I czy przysługuje mi ten jednorazowy dodatek mieszkaniowy? (mam na razie tylko umowę wstępną)

Właścicielem mieszkania stajesz się w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, więc do tego momentu masz prawo do dodatku mieszkaniowego. Ważne, abyś zgłosił wniosek o dopłatę do kupna przed przeniesieniem własności. Wtedy dostajesz dopłatę i tracisz prawo do dodatku mieszkaniowego.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 06, 2020, 14:51:16 »
Cześć,

Mam pytanie, jestem w trakcie kupowania mieszkania na stażu, staż kończy mi się za parę miesięcy.
Mieszkanie od developera, do oddania dopiero za 2 lata  :rolleyes:

Czy normalnie będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu dopóki nie odbiorę kluczy?
I czy przysługuje mi ten jednorazowy dodatek mieszkaniowy? (mam na razie tylko umowę wstępną)

Właścicielem mieszkania stajesz się w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, więc do tego momentu masz prawo do dodatku mieszkaniowego. Ważne, abyś zgłosił wniosek o dopłatę do kupna przed przeniesieniem własności. Wtedy dostajesz dopłatę i tracisz prawo do dodatku mieszkaniowego.

Nie prawda. Ważne jest tylko aby w momencie przeniesienia własności złożyć oświadczenie mieszkaniowe (wykazać posiadanie lokalu mieszkalnego)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 06, 2020, 15:42:01 »
Yurczi- Twoim tokiem myślenia to zakup działki pod budowę powoduje, że masz juz lokal.

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 06, 2020, 21:38:19 »
Cześć,

Mam pytanie, jestem w trakcie kupowania mieszkania na stażu, staż kończy mi się za parę miesięcy.
Mieszkanie od developera, do oddania dopiero za 2 lata  :rolleyes:

Czy normalnie będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu dopóki nie odbiorę kluczy?
I czy przysługuje mi ten jednorazowy dodatek mieszkaniowy? (mam na razie tylko umowę wstępną)

Właścicielem mieszkania stajesz się w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, więc do tego momentu masz prawo do dodatku mieszkaniowego. Ważne, abyś zgłosił wniosek o dopłatę do kupna przed przeniesieniem własności. Wtedy dostajesz dopłatę i tracisz prawo do dodatku mieszkaniowego.

Nie prawda. Ważne jest tylko aby w momencie przeniesienia własności złożyć oświadczenie mieszkaniowe (wykazać posiadanie lokalu mieszkalnego)
Przykład, który podałem dotyczył mieszkania. W przypadku domu liczy się data otrzymania pozwolenia na użytkowanie, ponieważ wtedy masz dr facto zapewnione potrzeby mieszkaniowe.
Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 06, 2020, 22:19:22 »
Nie jest tak że zawsze się traci mieszkaniówkę w chwili przeniesienia własności. Lokal może być w stanie deweloperskim ( tzw golas ) i nie nadawać się do zamieszkania a być twój.  Co do domu to odbiór kończy temat budowy i dom już w tym momencie  masz,  a pomoc jest na zakup domu lub jego budowę.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2020, 22:26:22 wysłana przez pb11 »

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 06, 2020, 22:21:28 »
Cześć,

Mam pytanie, jestem w trakcie kupowania mieszkania na stażu, staż kończy mi się za parę miesięcy.
Mieszkanie od developera, do oddania dopiero za 2 lata  :rolleyes:

Czy normalnie będzie mi przysługiwał dodatek za brak lokalu dopóki nie odbiorę kluczy?
I czy przysługuje mi ten jednorazowy dodatek mieszkaniowy? (mam na razie tylko umowę wstępną)

Właścicielem mieszkania stajesz się w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, więc do tego momentu masz prawo do dodatku mieszkaniowego. Ważne, abyś zgłosił wniosek o dopłatę do kupna przed przeniesieniem własności. Wtedy dostajesz dopłatę i tracisz prawo do dodatku mieszkaniowego.

Nie prawda. Ważne jest tylko aby w momencie przeniesienia własności złożyć oświadczenie mieszkaniowe (wykazać posiadanie lokalu mieszkalnego)
Przykład, który podałem dotyczył mieszkania. W przypadku domu liczy się data otrzymania pozwolenia na użytkowanie, ponieważ wtedy masz dr facto zapewnione potrzeby mieszkaniowe.
Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić?

Jak masz odbiór domu to mieszkaniowki już brać nie możesz, ale z dopłatą do zakupu lokalu możesz poczekać.