Autor Wątek: Pomoc finansowa na zakup mieszkania  (Przeczytany 22022 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 10, 2007, 14:58:02 »
Jeżeli posiadasz mieszkanie w przyszłym miejscu pełnienia służby to nie masz możliwości otrzymania pomocy finansowej.
To jest taka totalna bzdura, która powoduje skrzywdzenie wszystkich radzących sobie strażaków - taka kara za to że kupili sobie mieszkanie przed przyjęciem do PSP.
Nawiasem mówiąc z tego co mi wiadomo w wojsku pomoc finansową dostają wszyscy którzy zrezygnują z mieszkania zapewnianego przez MON.

Ale ja dalej nie rozumiem co masz na myśli pisząc "wniosek za dojazd" i jak komendant może ci płacić za dojazd do służby skoro w PSP nie ma czegoś takiego. Może myślisz o równoważniku za brak lokalu, który oparty jest właśnie na posiadaniu lokalu w miejscowości pobliskiej (jej definicja to właśnie dwie godziny w obie strony).
Wy tam macie jakieś bardzo indywidualne interpretowanie przepisów! :)

Offline rolf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 12, 2007, 12:37:40 »
tak masz racie tylko ja to mieszkanie nabyłem będąc już w służbie a zamiast jednorazowe pomocy zdecydowałem brać za dojazd u nas jest coś takiego też tego nie rozumie tak mówi kwatermistrz . teraz jak zmieniam miejsce pracy to chciałem złożyć  ten wniosek ale mówią ze już mi nie przysługuje bo brałem za dojazd i od razu nie złożyłem wniosku o pomoc finansową a brałem ponad pół roku

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 12, 2007, 13:09:57 »
No nie, ja już zgłupiałem!
Jaki "dojazd"??
Może ktoś mnie wspomoże?

PS. Jest jeszcze szansa, że kolega zabłądził tu przypadkiem z jakiegoś forum policyjnego (oni chyba mają chyba cały czas płacone "za dojazd)

Offline rolf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 12, 2007, 18:09:51 »
tak właśnie oni maja ale co mam teraz zrobić żeby otrzymać tą pomoc czy jest jakaś szansa jeśli wiesz coś na ten temat to proszę o pomoc

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 12, 2007, 19:18:04 »
rolf - błądzisz i to strasznie; nie brałeś za żaden "dojazd", tylko cały czas pobierałeś równoważnik za brak lokalu; to po pierwsze; a po drugie, jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, to zajrzyj do Ustawy o PSP i stosownego rozporządzenia - jak już wypracujesz sobie swoje własne zdanie na ten temat, to dopiero wtedy wróć do tego wątku z wątpliwościami
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 12, 2007, 20:48:05 »
dzięki lang, ja już byłem "na krawędzi".... :)

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 12, 2007, 21:33:03 »
A jak to się ma do takiego układu. Posiadam mieszkanie własnościowe, kupione przed wstąpieniem do PSP. W trakcie służby kupiłem na kredyt drugie lokum. Jestem w trakcie spłaty kredytu. Nie korzystałem z pomocy finansowej. Czy mogę złożyć taki wniosek ???????????
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 12, 2007, 21:47:25 »
nie możesz bo masz mieszkanie...

Po prostu jesteśmy frajerami bo wstępując do służby nie byliśmy "bezdomni"!.....

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 19, 2007, 13:54:10 »
po wczorajszej rozmowie z przedstawicielem spraw mieszkaniowych w KG PSP (ha ha) okazało sie ze jest cos takiego jak "ZA DOJAZD"!!!!!!!!!!!!!!!!  :huh:
kwotowo równy i wypłacany jako za brak lokalu - dostaje się jeśli dojazd do miejsca pracy publicznym najtańszym środkiem transportu przekracza 2 h w obie strony (czyt. jeśli nie jest w miejscowości pobliskiej). Możesz nawet by właścicielem tej chaty lub mieszkania ale jesli przekracza to dostaje sie równoważnik za brak lokalu.

To jest właśnie dojazd

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 19, 2007, 14:34:47 »
Wszyscy mylą pojęcie a jednocześnie wiedzą o co chodzi nawet ten przedstawiciel od spraw mieszkaniowych z KG.
Ten równoważnik - zwany równoważnikiem pieniężnym za brak lokalu mieszkaniowego wypłacany jest z dwóch tytułów:
1/ strażak - on sam lub członkowie jego rodziny (członkowie rodziny określeni zostali w ustawie o PSP w art.bodaj 75) nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub domu w miejscowości w której pełni służbę lub pobliskiej, lub też w trakcie oddelegowania do jednostki w innym mieście otrzymał kwaterę tymczasową. wypłata równoważnika z tytułu Braku lokalu
 
Za miejscowość pobliską uważa się: miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi
środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami,
nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku)
najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca
zamieszkania. Do czasu tego nie wlicza się dojazdu do i od stacji (przystanku)
w obrębie miejscowości, z której strażak dojeżdża, oraz miejscowości, w
której wykonuje obowiązki służbowe.
2/ strażak ma mieszkanie ale nie w miejscowości pobliskiej wypłata równoważnika z tytułu czasu dojazdu

Z pierwszego czy z drugiego tytułu  jest to równoważnik pieniężny za brak lokalu a nie z tytułu dojazdu.

@rolf. Kupiłeś lokal mieszkalny poza miejscowością służby i miejscowością uznawaną za pobliską. Otrzymywałeś przed zakupem równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego z tytułu braku lokalu. Kupiłeś mieszkanie. Musiałeś poinformować swoją komendę o tym fakcie. W związku że już masz mieszkanie komenda nie wypłacała ci równoważnika pieniężnego za brak lokalu z tytułu jego braku tylko zmienili podstawę prawną decyzji przyznającej ci ów równoważnik i otrzymujesz ten sam równoważnik z tytułu czasu dojazdu przekraczającego itd itd. teraz w związku z przeniesieniem do miejscowości w której masz mieszkanie:
a/ nie należy ci się równoważnik z tytułu braku lokalu - bo jak piszesz masz go w tej miejscowości gdzie będziesz pełnił służbę,
b/ z tytułu czasu dojazdu tez Ci się nie będzie należał.
Także niestety dobre się kończy -= łącząc się z Tobą w cierpieniu utraty tegoż równoważnika pozostaję na forum :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 19, 2007, 15:17:34 »
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK "ZA DOJAZD"!!!
W dalszym ciągu jest to równoważnik za brak lokalu - przysługuje on strażakowi w służbie stałej, który nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełnieni służbę lub w miejscowości pobliskiej (dojazd środkami komunikacji publicznej w obie strony poniżej 2h)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Fenix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 20, 2007, 10:02:11 »
Zgadzam sie z wami tylko oni cały czas w naszym województwie mówili że NIE MA takiej możliwości że może być za długi dojazd a jęsli to się ma nazywać brak lokalu to mi wszystko jedno ważne że jest!!!!  :mellow:

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 14, 2020, 12:32:30 »
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK "ZA DOJAZD"!!!
W dalszym ciągu jest to równoważnik za brak lokalu - przysługuje on strażakowi w służbie stałej, który nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełnieni służbę lub w miejscowości pobliskiej (dojazd środkami komunikacji publicznej w obie strony poniżej 2h)
Koledzy mili. Zagadnienie jest następujące:
1. Strażak w służbie stałej pobiera za brak lokalu.
2. Zakupuje mieszkanie w tej miejscowości w której pracuje, korzystając z pomocy mieszkaniowej.
3. Pobiera remontówkę.
4. Zmienia miejsce pracy na miejscowość nie "pobliską" - zostaje przeniesiony.
5. Nie zwraca się o "dojazd" - tak, tak, wiem, nie istnieje to pojęcie - bo nie chce nowemu komendantowi się narażać, mimo, że do pracy jeździ 50 km i jak najbardziej dojazd komunikacją miejską przekracza rozporządzeniowe granice.
6. Sprzedaje mieszkanie i kupuje drugie jeszcze dalej od miejsca pracy - koszty już tak go denerwują, że chce pobierać jednak kasę za brak lokalu w miejscowości pobliskiej.
7. Po złożeniu stosownego oświadczenia decyzja jest odmowna.
Sic!

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 14, 2020, 12:43:19 »
No to komendant chyba nie zna przepisów. Trzeba się odwołać. Jak jeszcze można

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 14, 2020, 12:53:06 »
No to komendant chyba nie zna przepisów. Trzeba się odwołać. Jak jeszcze można
Można :-)
Tylko wiadomo, że w instancji wyżej myślą podobnie. Jakieś skromne uzasadnienie?  :huh:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 14, 2020, 13:10:24 »
No to komendant chyba nie zna przepisów. Trzeba się odwołać. Jak jeszcze można
Można :-)
Tylko wiadomo, że w instancji wyżej myślą podobnie. Jakieś skromne uzasadnienie?  :huh:
Nie wygrasz jeśli pobrałeś pomoc i zostałeś przeniesiony na swój wniosek.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 14, 2020, 13:36:17 »
 :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
Jakie ma znaczenie z jakich powodów zostałem przeniesiony? Podaj przepis.
I skąd wiesz, że na swój wniosek?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 14, 2020, 13:49:39 »
:gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
Jakie ma znaczenie z jakich powodów zostałem przeniesiony? Podaj przepis.
I skąd wiesz, że na swój wniosek?
99% przeniesień jest na wniosek strony...
Kiedy tracisz uprawnienie do RZBL... Wymień przypadki opisane w przepisach... Jeden z nich spełniłeś i chwatit.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 17, 2020, 17:39:31 »
No to komendant chyba nie zna przepisów. Trzeba się odwołać. Jak jeszcze można
Nadal nie bardzo wiem jak uzasadnić odwołanie. Ktoś podrzuci coś ciekawego, oprócz "nie da rady"?  ^_^

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 17, 2020, 18:10:58 »
A art. 37c mówi że strażaka przenosi się na jego wniosek lub za jego zgodą. Czyli przeniesienie to przeniesienie. A równoważnika nie traci się jak strażak zostaje przeniesiony do miejscowości innej niż pobliska. Nie mówi się że na jego wniosek czy za jego zgodą.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 17, 2020, 18:35:14 »
A art. 37c mówi że strażaka przenosi się na jego wniosek lub za jego zgodą. Czyli przeniesienie to przeniesienie. A równoważnika nie traci się jak strażak zostaje przeniesiony do miejscowości innej niż pobliska. Nie mówi się że na jego wniosek czy za jego zgodą.
A jak się odniesiesz do Art. 78 ust. 2. pkt. 3... Został przeniesiony! Piszę jak WÓŁ.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 17, 2020, 18:41:54 »
Może źle interpretuje zapis tego artykułu ale jak dla mnie brzmi on tak:

Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości innej niż pobliska.

Rozumiem to tak że jak strażak przenosi się do innej komendy w miejscowosci która nie jest pobliska to należy mu się brak lokalu. Źle to czytam?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 17, 2020, 18:48:09 »
Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości innej niż pobliska.
Rozumiem to tak że jak strażak przenosi się do innej komendy w miejscowosci która nie jest pobliska to należy mu się brak lokalu. Źle to czytam?
Moim zdaniem źle i będzie taką linię trzymać wydający decyzję. On nie został przeniesiony (z urzędu) a w takim przypadku strona służbowa będzie szła na zwarcie do sądu. Wyobraź sobie że znam kilku ludzi co służyli w 5 lub więcej jednostkach organizacyjnych i co w każdej im się pomoc należała?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 17, 2020, 19:12:07 »
Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości innej niż pobliska.
Rozumiem to tak że jak strażak przenosi się do innej komendy w miejscowosci która nie jest pobliska to należy mu się brak lokalu. Źle to czytam?
Moim zdaniem źle i będzie taką linię trzymać wydający decyzję. On nie został przeniesiony (z urzędu) a w takim przypadku strona służbowa będzie szła na zwarcie do sądu. Wyobraź sobie że znam kilku ludzi co służyli w 5 lub więcej jednostkach organizacyjnych i co w każdej im się pomoc należała?
Pomoc należy się raz.
Jak pomoc pobrana, to brak lokalu się nie należy, chyba, że przeniesiony - nie można zakończyć czytania art. 78 ust. 2 pkt 3 w połowie :-)
Art. 78 ust. 1 jasno mówi, kiedy równoważnik za brak lokalu przysługuje - nie posiadasz lokalu w tej samej miejscowości lub pobliskiej - równoważnik przysługuje. Nie można mieszać pomocy i równoważnika, bo ustał związek między nimi w chwili przeniesienia, co jasno jest w art. 78 ust. 2 pkt 3, który sam cytujesz.

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 17, 2020, 19:18:09 »
A piterowi_psp chodzi o otrzymanie ponownie braku lokalu a nie pomocy na uzyskanie lokalu. Więc czytając wg mnie art 78 ust 2 pkt 3 jak strażak przeniesiesie do innej komendy która jest w innej miejscowości niż pobliska a dostał w poprzeniej już pomoc czyli stracił brak lokalu to należy mu się ponownie brak lokalu