Autor Wątek: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...  (Przeczytany 54655 razy)

Offline RezO

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Nie zabija się legendy.
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 18, 2017, 10:19:34 »
Cytowany tutaj tak często paragraf pochodzi z uchylonego rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971450979

Aktualne znajduje się tutaj, nic nie jest wspomniane o włosach (a przynajmniej ja nie znalazłem): http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081801115

Wynika stąd, że jednak można mieć.
Może nie zro­bimy więcej niż jes­teśmy w sta­nie, ale pos­ta­raj­my się, żeby to nie było dużo mniej.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 18, 2017, 14:39:11 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny. Może i miało by to jakikolwiek sens, przy apratach podciśnieniowych, ktore w strazy nie sa juz uzywane od kilkunastu lat, ale żeby miało to jakieś znaczenie przy aparatach nadciśnieniowych, to trzeba by chyba te maske ręką na twarzy trzymać. Nie mówie tutaj oczywiście o skrajnych przypadkach, czyli o długich brodach, bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach takiej nie nosi w tej formacji,  bo nawet sobie nie wyobrażam w jaki sposób miałby pracować. Chodzi mi po prostu, o zwykły, zadbany zarost, długości kilku mm. Zawsze lubiłem wąsy i wąsy mam, a biorę czynny udział w działaniach z aparatami ODO. Spotkało sie to z marudzeniem ze strony "góry", ale zaparłem się, że ich nie zgolę i problem umarł śmiercią naturalną. Podczas kontroli z KW też nikt nie ma z tym problemu.

Tak więc wszystko można, w granicach rozsadku. Tylko nie można być ci....ą ;) Umówmy się, że chcieli by ze straży zrobić wojsko, ale się nie da, bo człowiek który codziennie wyjeżdża do akcji, nie ma czasu na myślenie o pierdołach. A z drugiej strony go to "wali".

Pozdrawiam
I daj Ci Boże, aby nigdy w Twoim aparcie nie zabrakło powietrza. Choćby tej niewielkiej ilości, która ulotniła się z maski nadciśnieniowej poprzez nieszczelności typu kominiarka pod maską...

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 26, 2017, 10:15:40 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny.......

Powiem tak - albo miałeś słabych nauczycieli na kursach, albo masz słabych dowódców, albo sam jesteś słaby... Jak możesz pisać takie brednie. Zakładasz maskę na kominiarkę? Mam nadzieję, że to taki żart, że postanowiłeś zakpić z niektórych... oby tak było... ale pamiętaj, że ktoś może z takich głupich żartów brać przykład - ktoś mało doświadczony, ktoś mało inteligentny - wtedy taki ktoś może faktycznie założyć maskę na kominiarkę....

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 26, 2017, 11:50:00 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny.......

Powiem tak - albo miałeś słabych nauczycieli na kursach, albo masz słabych dowódców, albo sam jesteś słaby... Jak możesz pisać takie brednie. Zakładasz maskę na kominiarkę? Mam nadzieję, że to taki żart, że postanowiłeś zakpić z niektórych... oby tak było... ale pamiętaj, że ktoś może z takich głupich żartów brać przykład - ktoś mało doświadczony, ktoś mało inteligentny - wtedy taki ktoś może faktycznie założyć maskę na kominiarkę....

Mocny, jak już zabierasz głos, to wytłumacz słabemu dlaczego tak, bo inaczej Twój post nie ma żadnej wartości. Niech już chociaż z tego bicia piany płynie jakaś nauka.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 26, 2017, 11:51:44 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny.......

Powiem tak - albo miałeś słabych nauczycieli na kursach, albo masz słabych dowódców, albo sam jesteś słaby... Jak możesz pisać takie brednie. Zakładasz maskę na kominiarkę? Mam nadzieję, że to taki żart, że postanowiłeś zakpić z niektórych... oby tak było... ale pamiętaj, że ktoś może z takich głupich żartów brać przykład - ktoś mało doświadczony, ktoś mało inteligentny - wtedy taki ktoś może faktycznie założyć maskę na kominiarkę....

Również zakładam maskę na kominiarkę... :szalony:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 26, 2017, 13:21:13 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny.......


Mocny, jak już zabierasz głos, to wytłumacz słabemu dlaczego tak, bo inaczej Twój post nie ma żadnej wartości. Niech już chociaż z tego bicia piany płynie jakaś nauka.

Słaby - skoro zakłada maskę na kominiarkę - pewnie ma ku temu jakieś powody, które również przemilczał. Ale dobrze odpowiem Ci skoro nie widzisz różnicy pomiędzy skóra a materiałem kominiarki. Otóż konstrukcja maski a przede wszystkim jej kryza ma zapewnić CAŁKOWITĄ szczelność maski. Zaraz podniesie się lament, że to maska nadciśnieniowa i że nie ma potrzeby itp itd. Ale jakoś nigdzie nie widziałem aby podczas kontroli maski w stacjach ODO były one zakładane na kominiarkę. Każdy kto KIEDYKOLWIEK sprawdzał taka maskę na testerach doskonale wie, jak ważna jest szczelność maski a przede wszystkim jej przyleganie do "głowy". Jak myślisz kolego - dlaczego tak jest - czyżby rzesze inżynierów produkujących maski okazały sie kompletnymi idiotami i prosty strażak byłby mądrzejszy? Również nie widziałem, aby jakakolwiek firma produkująca maski zalecała zakładanie maski NA KOMINIARKĘ - ale może to ja jestem za słaby :) - Dodam więcej - na żadnej szkole w PSP nikt nigdy nie uczył takiego używania masek a powiem jeszcze więcej - w niektórych ciągle posługuja sie metodami, które były stosowane przy maskach podciśnieniowych. Ale zapytasz zaraz dlaczego - to już o czymś świadczy - po pierwsze nadciśnienie  czyli skracasz sobie czas pracy z aparatem, po drugie zapocony materiał kominiarki chłonie substancje przed którymi sie chcesz ochronić i może powodować różne reakcje, których produkty mogą dostawać się do wnętrza maski - czułes kiedys co robi amoniak w połączeniu z potem? Po trzecie załóżmy, że masz maskę nie na gumowe paski ale na zaczepy - masz takie kolego? Wiesz jakie są ich zalety i wady? Poczytaj sobie o tym a ja opowiem CI o jednej - jest cholernie podatna na wszelkiego rodzaju przesunięcia - wystarczy oparcie się automatem o cos wystającego i juz istnieje możliwość przesunięcia jej na twarzy co powoduje utratę szczelności. I to wszystko dzieje sie na skórze, która jest o niebo lepsza jeśli chodzi o przyleganie do niej kryzy w porównaniu do materiału w kominiarce. To tylko kilka powodów, które nasunęły mi sie podczas pewnego czasu słuzby... Proszę pamiętać, że maska to sprzęt ochrony dróg oddechowych i juz sama nazwa wskazuje co ma chronić. Jeśli warstewka materiału z kominiarki pomaga w tym celu - to chylę czoła i czekam na jakieś materiały o tym.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 21, 2018, 19:48:13 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny.......


Mocny, jak już zabierasz głos, to wytłumacz słabemu dlaczego tak, bo inaczej Twój post nie ma żadnej wartości. Niech już chociaż z tego bicia piany płynie jakaś nauka.

Słaby - skoro zakłada maskę na kominiarkę - pewnie ma ku temu jakieś powody, które również przemilczał. Ale dobrze odpowiem Ci skoro nie widzisz różnicy pomiędzy skóra a materiałem kominiarki. Otóż konstrukcja maski a przede wszystkim jej kryza ma zapewnić CAŁKOWITĄ szczelność maski. Zaraz podniesie się lament, że to maska nadciśnieniowa i że nie ma potrzeby itp itd. Ale jakoś nigdzie nie widziałem aby podczas kontroli maski w stacjach ODO były one zakładane na kominiarkę. Każdy kto KIEDYKOLWIEK sprawdzał taka maskę na testerach doskonale wie, jak ważna jest szczelność maski a przede wszystkim jej przyleganie do "głowy". Jak myślisz kolego - dlaczego tak jest - czyżby rzesze inżynierów produkujących maski okazały sie kompletnymi idiotami i prosty strażak byłby mądrzejszy? Również nie widziałem, aby jakakolwiek firma produkująca maski zalecała zakładanie maski NA KOMINIARKĘ - ale może to ja jestem za słaby :) - Dodam więcej - na żadnej szkole w PSP nikt nigdy nie uczył takiego używania masek a powiem jeszcze więcej - w niektórych ciągle posługuja sie metodami, które były stosowane przy maskach podciśnieniowych. Ale zapytasz zaraz dlaczego - to już o czymś świadczy - po pierwsze nadciśnienie  czyli skracasz sobie czas pracy z aparatem, po drugie zapocony materiał kominiarki chłonie substancje przed którymi sie chcesz ochronić i może powodować różne reakcje, których produkty mogą dostawać się do wnętrza maski - czułes kiedys co robi amoniak w połączeniu z potem? Po trzecie załóżmy, że masz maskę nie na gumowe paski ale na zaczepy - masz takie kolego? Wiesz jakie są ich zalety i wady? Poczytaj sobie o tym a ja opowiem CI o jednej - jest cholernie podatna na wszelkiego rodzaju przesunięcia - wystarczy oparcie się automatem o cos wystającego i juz istnieje możliwość przesunięcia jej na twarzy co powoduje utratę szczelności. I to wszystko dzieje sie na skórze, która jest o niebo lepsza jeśli chodzi o przyleganie do niej kryzy w porównaniu do materiału w kominiarce. To tylko kilka powodów, które nasunęły mi sie podczas pewnego czasu słuzby... Proszę pamiętać, że maska to sprzęt ochrony dróg oddechowych i juz sama nazwa wskazuje co ma chronić. Jeśli warstewka materiału z kominiarki pomaga w tym celu - to chylę czoła i czekam na jakieś materiały o tym.

Też mnie interesuje temat, bo obecnie nie ma "ścisłych wytycznych"-bynajmniej szukałem  i nie znalazłem.
Niedawno zakupiono hełmy,do których przypina się maski i tu się dowiedziałem, że mam zakładać maskę na kominiarkę.
Po wielu próbach zakładania, nie udało mi się pozbyć nieszczelności-owszem, nie piszę o jakiś dużych,ale jednak.,.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 21, 2018, 22:32:21 »
Skąd się wzięło że przy masce na zaczepy ma być na kominiarkę?? Od 13 lat używam takiej maski i zawsze pod kominiarkę. Inny problem jest taki, że większość kominiarek jest do d..y i nie nadają się dla strażaków.