Autor Wątek: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...  (Przeczytany 54674 razy)

Offline ryba70

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
czy strażakowi wolno nosić zarost
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 21, 2007, 15:15:37 »
czy strażak musi mieć zgodę przełożonego do noszenia zarostu (wąsy, broda)????????????????///

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: czy strażakowi wolno nosić zarost
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 21, 2007, 15:41:48 »
Wiem tylko, że np. aparat ODO i duży zarost nie idą w parze... hehe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mruwa24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: czy strażakowi wolno nosić zarost
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 21, 2007, 15:52:42 »
Z tego co zauważyłem wielu strażaków ma zarost.. (wąsiki) Zobacz sobie np. kilka odcinków 28 sekund, tam w niektorych odcinkach to prawie cała ekipa ma wąsy i to nawet takie spore... pzdr

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: czy strażakowi wolno nosić zarost
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 21, 2007, 15:57:00 »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 listopada 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
(Dz. U. z dnia 8 grudnia 1997 r.)
w §58 dotyczącym użytkowania aparatów ODO w pkt4.  mówi: "Osoby noszące brody i bokobrody oraz długie włosy i wąsy, a także nie przestrzegające bieżącego golenia zarostu twarzy nie mogą brać udziału w działaniach ratowniczych prowadzonych wewnątrz obiektów oraz w przypadkach stwierdzenia lub podejrzenia obecności lotnych substancji toksycznych"

Osoby ze strony linkowanej przez langa jak widać nie uczestniczą w akcjach wewnątrz obiektów  ^_^

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: czy strażakowi wolno nosić zarost
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 31, 2007, 07:19:29 »


Osoby ze strony linkowanej przez langa jak widać nie uczestniczą w akcjach wewnątrz obiektów  ^_^

To zależy w jakich akcjach wewnątrz budynków ;)

Offline fokusmok998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 31, 2007, 10:57:18 »
łłee troche śmiesznie jak mundurowy i to jeszcze strażak ma długie wlosy, wstyd ;]
Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w akcji.

Offline strazakRob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 31, 2007, 13:53:09 »
Ciekaw jestem czy DYŻURNI mogą nosić zarost ???? NIE biorą udziału w działaniach, nie noszą aparatów. A jednak okazuje się że nie. Ja miałem kozią bródkę i niestety mój 02 kazał mi napisać raport o pozwolenie noszenia bródki i jak się mogłem spodziewać dostałem odpowieć negatywną. Więc się zastanawiam może broda, czy baki mogą mi utrudniać pracę ???? Pewnie tak jak będę miał baki to przysłonią mi uchi i źle zrozumię zgłaszjącego zdarzenie albo jak będę miał brodę to kable od słuchawki telefonicznej się mnie w nią zaplątają i wypadek przy pracy gotowy !!!!! Szkoda gadać. Zgadzam się z faktem że koledzy z PB którzy biorą udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych nie powinni posiadać zarostu ale nie dokońca się z tym też zgadzam gdyż mając tą kozią bródkę pojechałem na komorę. I o dziwo przeszedłem ją całą i w niczym mi ta bródka nie przeszkadzała oraz nie było żadnych nieszczelności. Myślę że do sprawy noszenia owłosienia na twarzy winno się podchodzić indywidualnie do każdego strażaka.
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline Hydrant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Zarost typu broda w PSP...
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 13, 2009, 00:07:15 »
Czy można zmusić funkcjonariusza do ścięcia brody?Czy jest na to jakiś paragraf?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Zarost typu broda w PSP...
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 13, 2009, 00:34:52 »
A czy można zmusić funkcjonariusza do zdjęcia np. obrączki ślubnej? Jest na to jakiś paragraf?
Zastanów się co piszesz. Tu nie chodzi nawet o paragrafy i przepisy. Chyba, że pytanie zadajesz w kontekście pewnego zdjęcia z PP, na którym dumnie prezentuje się st. str. bla bla bla - koordynator wojewódzki ratownictwa medycznego - brody mu nawet Św. Mikołaj może pozazdrościć. Lekarz nie lekarz - mundur zobowiązuje do czegoś. 
Si vis pacem, para bellum

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Zarost typu broda w PSP...
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 13, 2009, 15:30:23 »
BHP w aparatach powietrznych ?? Jaka może być przyczyna nieszczelności maski ??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zarost typu broda w PSP...
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 13, 2009, 15:48:12 »
Czy można zmusić funkcjonariusza do ścięcia brody?Czy jest na to jakiś paragraf?

Cytuj
§ 8. Strażak utrzymuje włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1115.htm

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 15, 2009, 19:33:43 »
W sumie to fajny temat do takich luźnych dyskusji.....
Moim zdaniem kolega grzela już enty raz wykazał się profesjonalizmem cytując jeden paragraf:
    § 8. Strażak utrzymuje włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
I wszystko jasne -_-

Natomiast co do wypowiedzi przedmówców (raczej "przed-piszców" ;)  ):
Cytuj
Chyba, że pytanie zadajesz w kontekście pewnego zdjęcia z PP, na którym dumnie prezentuje się st. str. bla bla bla - koordynator wojewódzki ratownictwa medycznego - brody mu nawet Św. Mikołaj może pozazdrościć.
Może ów koordynator nie czuje sie strażakiem ? Czy jest jasno określony status strażaka ? 
Cytuj
Lekarz nie lekarz - mundur zobowiązuje do czegoś
Piękne stwierdzenie !!! Zgadzam się z Tobą kolego w 100%
Ale myślę że nie chodzi tylko o brodę czy włosy....
Wolę widok zarośniętego koordynatora aspirującego na wizerunek św.Mikołaja niż widok oficera na stanowisku uchlanego jak zwierze hodowlane zwane trzodą chlewną.
Wolę więc tego co nie wyglada ale nim jest niz tego co wygląda ale tak naprawdę nie powinien nigdy nim być


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 16, 2009, 17:48:36 »
 :mellow: Nie da się z Tobą Geddeon nie zgodzić. Z dwojga złego lepszy już nieogolony niż "napruty" w 3D  :gwiazdki:
Si vis pacem, para bellum

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 22, 2009, 08:51:40 »
A tu mała ciekawosta dotycząca długich włosów w służbach mundurowych.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,9922,title,Policjant-wygral-z-szefami-walke-o-dlugie-wlosy,wid,11517983,wiadomosc_prasa.html  :mellow:

pozdrawiam

Garrity

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zarost typu broda w PSP...
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 22, 2009, 15:16:33 »
A czy można zmusić funkcjonariusza do zdjęcia np. obrączki ślubnej?

Można bo przepisy wyraźnie mówią jak i w co strażak ma być ubrany i wyposażony podczas pełnienia służby (ale to metoda dla bardzo upierdliwych) a na poważnie to wystarczy zdrowy rozsądek. Spróbuj zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 22, 2009, 20:19:11 »
A czy można zmusić funkcjonariusza do zdjęcia np. obrączki ślubnej?

To była tzw. ironia w moim wykonaniu  ^_^
Si vis pacem, para bellum

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 22, 2009, 21:33:15 »
Panowie, Panie, Koledzy, Koleżanki. Po cóż bijemy pianę? Czasem ktoś nie wyczuje ironii lub przekąsu... nie kłóćmy się o drobiazgi, Kto chce nosić brodę niech zostanie hippisem albo rastamanem. Strażak jest do tego aby ratować innych i decydując się na taką profesje bierze ją z dobrodziejstwem inwentarza. Jak pogodzić brodę ze szczelnością maski? nie wiem. Owszem maski są nadciśnieniowe ale trwonienie powietrza, którego jest tak mało na uszczelnienie maski brodacza to nic innego jak sabotaż. To może kosztować ludzkie życie. A długie włosy? Schować do pończochy z azbestu? wystając z pod hełmu spalą się. Będąc pod UPS em ograniczają ruchy głowy. tak samo jest ze wszystkim innym, co może narazić strażaka a tym samym i poszkodowanych na ryzyko większe niż najmniejsze możliwe. Wiem że brzmi to jak utopia, ale myślę, że profesjonalistę poznać można po szczegółach. I po włosach... ^_^

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 22, 2009, 21:54:26 »
No i pozostają jeszcze względy higieny osobistej. Pod - jak to określił @darek - "pończochą z azbestu" i hełmem ciężko jest utrzymać takie długie pióra w czystości, a nie zawsze jest ku temu czas aby można było wziąć prysznic, czy też samą głowę tylko umyć. Nosiłem daaaaawno temu długie włosy i było to uciążliwe, żeby się nie przetłuszczały i jako tako wyglądały (a miałem wtedy awersję do noszenia czapek) oraz co za tym idzie abym i ja w miarę schludnie wyglądał. Tak na koniec żartując trochę, to najlepiej mają łysi - przejadą gąbką po głowie i jest ok  :rofl:
Si vis pacem, para bellum

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 22, 2009, 23:06:33 »
Ja też brałem udział w akcji w długich włosach no i powiem że w krótkich jest zdecydowanie lepiej. Nie lata kask po całej głowie nie tarmosi włosów nie pocisz się aż tak bardzo. Łysi mają lepiej :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
EGO = 1 / wiedza

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 06, 2014, 16:05:11 »
Ukarany za długie włosy

http://www.tvn24.pl/do-ramion-nie-znaczy-krotkie-jest-wyrok-w-sprawie-wlosow-policjanta,415182,s.html

Ciekawe co będzie następne? Szpilki? Malowanie pazurów? Makijaż? Kpina :gwiazdki:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 10, 2016, 23:46:01 »
Pany dawno się nikt nie wypowiadał w tym temacie, jest jakiś przepis, że nie wolno nosić brody w PSP? Z tego co wiem to jest tylko przepis, że nie wolno jeśli pracuje sie w aparatach, ale nieoficjalnie komendanci czepiają się nieogolonych.  Jak to jest u Was w jednostkach w praktyce? U niektorych podobno trzeba pisac pismo o pozwolenie na noszenie brody, wąsów.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 15, 2016, 23:39:27 »
Co ze strażakiem, który  ma pofarbowane włosy i brodę na czerwono. Do tego ma tatuaż na twarzy. Kolo się śmieje z systemu. Może i dobrze...

Offline krawler998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Czy strażakowi wolno nosić zarost, długie włosy...
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 14, 2017, 23:15:09 »
Zawsze śmieszyły mnie paranoje w Straży Pożarnej...

Pracuje już w tej formacji 9 lat i nigdy nie założyłem jeszcze maski twarzowej do ODO na "gołą" twarz, bo tak się po prostu nauczyłem. Zawsze zakładam ją na kominiarke, dlatego argument o szczelności maski, jest dla mnie śmieszny. Może i miało by to jakikolwiek sens, przy apratach podciśnieniowych, ktore w strazy nie sa juz uzywane od kilkunastu lat, ale żeby miało to jakieś znaczenie przy aparatach nadciśnieniowych, to trzeba by chyba te maske ręką na twarzy trzymać. Nie mówie tutaj oczywiście o skrajnych przypadkach, czyli o długich brodach, bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach takiej nie nosi w tej formacji,  bo nawet sobie nie wyobrażam w jaki sposób miałby pracować. Chodzi mi po prostu, o zwykły, zadbany zarost, długości kilku mm. Zawsze lubiłem wąsy i wąsy mam, a biorę czynny udział w działaniach z aparatami ODO. Spotkało sie to z marudzeniem ze strony "góry", ale zaparłem się, że ich nie zgolę i problem umarł śmiercią naturalną. Podczas kontroli z KW też nikt nie ma z tym problemu.

Tak więc wszystko można, w granicach rozsadku. Tylko nie można być ci....ą ;) Umówmy się, że chcieli by ze straży zrobić wojsko, ale się nie da, bo człowiek który codziennie wyjeżdża do akcji, nie ma czasu na myślenie o pierdołach. A z drugiej strony go to "wali".

Pozdrawiam