Autor Wątek: Butle z gazem  (Przeczytany 89654 razy)

Offline exploder

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 29, 2012, 10:55:18 »
Uwierz mi użyłem szukaj ,zaraz się zapoznam z tą dyskusją . Może ktoś coś powie jeszcze w tym temacie ;)

Faktycznie dużo zostało powiedziane w tej http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,19763.0.html dyskusji ,
Dziwi mnie fakt ,że nie doszło do nas pismo z KG nikt tematu nie poruszał ! Może jesteśmy na krańcu świata ale  :komp: jest internet  :P 
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2012, 11:35:15 wysłana przez exploder »
Najważniejsze komendy na służbie, to obiad schodzi i służba zdana :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 31, 2013, 16:08:26 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 31, 2013, 21:15:52 »
Najbardziej podoba mi się jak się chowają za tym blaszanym ogrodzeniem - świetnie ta blacha musi chronić. Dobrze, że chociaż butle były w dole.

Offline kaman0201

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 14, 2015, 16:22:45 »
Panowie krótkie pytanie: Czy istnieje możliwość cofnięcia/zassania/wciągnięcia płomienia do wnętrza butli z LPG? Zakładamy, że dochodzi do spalania gazu za zaworem, płomieniem strumieniowym, bez dodatkowych źródeł ciepła, na otwartej przestrzeni.
Jeżeli takie zjawisko ma miejsce proszę o wskazanie okoliczności, które mogą przyczynić się do jego powstania. Mam na myśli np. zdmuchnięcie płomienia w końcowej fazie działań z palącą się butlą LPG.

Offline matys243

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 13, 2015, 13:37:16 »
Odnośnie Butli a bardziej ich transportowania do strefy bezpiecznej, jak książkowo i w praktyce powinno wyglądać odczepianie czy rozłączenie butli od urządzenia przy którym jest stosowana w przypadku pożaru. Złóżmy pali się kuchnia badz owy wózek widłowy jakie jest postępowanie? Chyba ze już jest taki temat

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 13, 2015, 16:23:23 »
Jeśli pali się gaz przy zaworze - jak najszybciej zakręcić zawór. Jeśli pali się i ogrzewa jednocześnie płaszcz butli - chłodzenie butli, kontrola termiwizją/pirometrem - próba spowodowania, żeby płomień przestał ogrzewać butlę (delikatne odwrócenie jej) i zakręcenie zaworu

Należy bardzo uważać,  palący się gaz (szczególnie gdy wydobywa się ffaza ciekła z butli przewróconej) daje naprawdę konkretną wartość promieniowania cieplnego - pełne ubranie specjalne,  rękawice,  kominiarka i hełm z przyłbicą, a nawet odo.

Jeśli nie ma możliwości podejścia do butli i zakręcenia zaworu z jakiś względów - gaśnica proszkowa/śniegowa - podajemy prąd środka garnizonu z prądem strumienia gazu w okolice miejsca wypływu (gaz zapala się,  zależnie od ciśnienia,  w jakiejś odległości od miejsca wycieku).

Najbardziej komfortowa sytuacja to możliwość podejścia i zamknięcia zaworu - problem jednak będzie, gdy najpierw zgasimy płomień a potem okaże się,  że zaworu nie idzie zakręcić (uszkodzony mechanicznie,  przez temperaturę lub przymarźnięty).
 
Co do chłodzenia butli - zaczynamy to robić delikatnie, zwiększając wydatek wodny, nie gasząc przy okazji płomienia.

W zdarzeniach z butlami zawsze bezwzględnie eksplozymetr lub wielogazówka przy dupoe roty atakującej butlę.

Przypadków zassania płomienia do butli nie zanotowano nigdy,  z tego co wiem. To nie acetylen, który z uwagi na swoje wylecieć właściwości rządzi się innymi prawami (m.in. skrajnie różne granice wybuchowości acetylenu 1,5 do ponad 80%, lpg 10 - 20%).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 22, 2015, 15:11:33 »
Na fizykochemii spalania usłyszałem, że zassanie płomienia do butli jest niemożliwe z uwagi na to, że panuje tam stężenie powyżej GGW - np. zapalniczka. No chyba, że jakimś cudem dostałoby się do niej powietrze, tylko w jaki sposób?
Tyle teorii, co na to praktyka?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 22, 2015, 15:39:34 »
Praktyka pokrywa się z teorią

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 22, 2015, 16:41:41 »
Z tego co pamiętam, to nie niemożliwe, a wysoce nieprawdopodobne :straz:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 25, 2015, 11:18:03 »
Co to znaczy zassany do środka? Czy wewnątrz butli miałoby stworzyć się podciśnienie?
Takie podciśnienie nie wytworzy się w butli z płonącym strumieniem gazu - zawsze będzie tam nadciśnienie.
Chyba, że pod koniec spalania, przy niewielkim już ciśnieniu panującym wewnątrz, na ciepłą/gorącą butlę zostanie podany chłodzący prąd wody - wtedy niewielkie podciśnienie może się wytworzyć.
Jednak wówczas, gdy palny gaz dostanie się do butli i zacznie spalać, natychmiast zabraknie potrzebnego tlenu, zwłaszcza że tworzące się gazowe produkty spalania podniosą znów ciśnienie wewnątrz, a wtedy płomień zostanie "wydmuchany".

Powyższe nie dotyczy wodoru i acetylenu.

Czemu wodoru? Wodór jest ok. 16 razy lżejszy od powietrza i w przypadku dopalania się gazu i niewielkiego już nadciśnienia, tlen może grawitacyjnie wpłynąć do wnętrza butli. Analogicznie do przypadku wstawienia butli z wodą do zbiornika z rtęcią (rtęć jest ok. 13.5 razy cięższa od wody).
W przypadku wodoru pojawi się zatem w butli tlen, który umożliwi dalsze spalanie wodoru.
Słyszałem, że korzystając z w wodoru w butlach, należy zawsze zostawiać w nich dla bezpieczeństwa nadciśnienie 5-10 bar.

A czemu acetylen? Bo ten w butli nie musi się wypalać z tlenem, by był niebezpieczny. Tam dochodzi do niebezpiecznej reakcji rozkładu na węgiel i wodór, w której pojawi się ciepło (przyspieszające reakcję) i zwiększa ciśnienie -  z racji oczywiście powstawania gazowego H2.

Jeśli ktoś mnie poprawi lub uzupełni, będę wdzięczny.

PS: Wesołych, spokojnych Świąt. Najlepiej z dala od polityki na naszym forum. I obyśmy nie mieli konieczności szybkiego rozwiązywania poważnych, wcześniej nieprzemyślanych problemów przy zdarzeniach...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2015, 08:41:45 wysłana przez Lett »

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Butle z gazem
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 29, 2017, 15:31:40 »
Znalazłem taki sposób radzenia sobie z troszkę większą butlaą z lpg 🤔 https://youtu.be/6N70VY9_lDc
Ale można i tak😋 https://youtu.be/hBdgBVTXxTQ
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2017, 23:13:17 wysłana przez mulat81 »