Autor Wątek: stomatolog  (Przeczytany 8605 razy)

Offline mickel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
stomatolog
« dnia: Styczeń 28, 2007, 23:10:07 »
Jak wygladaja badania u stomatologo przy rekrutacji na komisji lek mswia do PsP ;) trzeba miec 100% uzebienia?

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2007, 23:15:32 »
Ja myśle ze nie musisz miec całego uzębienia.
Ale tez zeby Ci polowy gornej szczeki nie brakowało :)

Ważne zeby zęby były zdrowe.

Pozdrawiam
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2007, 23:16:28 »
Znając życie czepiają się szczegółów...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2007, 00:06:35 »
Najgorsze jest to ze od czyjegos "widzimisie" zależy Twoja przyszłość   :huh:

I może ta osoba Cie puśćic albo i nie :/

Pozdro
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2007, 12:14:37 »
Cytuj
Znając życie czepiają się szczegółów...

Jakich szczegółów można czepiać się przy zdrowym uzębieniu? Przypomnę, że stan uzębienia zależy w największej mierze od podejścia do higieny osobistej, ale nie demonizujcie tego stomatologa.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Bartek_mława

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2007, 22:44:41 »
Wiatm.Poruszajac ten temat chcialem sie zapyta a jesli ktos ma zdrowe zeby i 100% wsyztskich zebow ale ma krzywe uzebenie?!:/to moga sie od tego przyczepic??a jak jeszcze przed egzamnaminami do SAPSP bym zalozyl sobie staly aparat na zeby to przeszlo by to??Pozdro all

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2007, 23:26:15 »
Bartek_mława, myslę, że w tym aspekcie również nie ma problemu, nie wiem tylko, jak wygląda kwestia ćwiczeń w aparacie oddechowym (przy stałym aparacie to chyba nie problem?). O ile się trochę 9ale zaznazcam, że tylko trochę) orientuję to stan uzębienia (tzn. czy sa krzywe, czy proste) może rzutować na dykcję, więc jesli Twoje zeby nie są na tyle krzywe, żeby nie odrzucił Cie na badaniach laryngolog (logopeda?) to nie widze przeszkód.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Bartek_mława

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2007, 02:24:03 »
aha dzieki za odzew:)ja jeszcze niezakladalem aparatu bo niewiem czy przed szkola zakladac czy nie;/jeszcze kase zbieram;/logopeda mowisz, kurde mam od dziecka wade wymowy litery "R" to tez moze byc jakis problem??Pozdro

Offline fatuous

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2007, 09:00:25 »
W Poznaniu lekarze raczej nie stwarzaja problemow. Zęby trzeba wyleczyc i tyle (no chyba, ze ktos z was nosi juz w tym wieku sztuczna szczeke, bo trzeba miec iles procent zebow ;) ). Jeśli ktoś ma wadę wzroku to pewnie wyślą go na operacje w czasie pomiedzy badaniami do SAPSP a wrzesniem- początkiem. Koszt ok 5000zl na oboje oczu. Drugi problem to laryngolog. Niech kazdy z was pojdzie do takiego w swoim miescie i sprawdzi czy nie ma krzywej przegrody. Ja mialem, ale sprawdzilem w wczesniej, styczniu i zrobilem operacje refundowana, a pani doktor powiedziala, ze jakbym teraz chcial (lipiec- kiedy badania) to musialbym zaplacic 5000zl. Jesli nie szkoda wam kasy to mozecie tego nie sprawdzac ;-) A i jeszcze czy macie widoczna przepukline. Psychiatra, psycholog i cala reszta wszystkich u nas poscil

Offline Bartek_mława

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2007, 14:51:15 »
WItam.A mam jescz etakie pytanko, jesli ktos ma staly aparat na zeby, to musi miec comiesieczne kontrole u dentysty czy w trakcje szkoly bylaby mozliwosc raz w miesiacu isc do denstysty??Pozdro for all

Offline -Grześ-

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2009, 18:06:04 »
Ja chyba najbardziej obawiam się stomatologa. Od dzieciństwa mam mnóstwo problemów z zębami. Miałem na górnej szczęce aparat ortodontyczny, a na dolnej mam do tej pory. Zarówno w górnej jak i dolnej miałem wyrywane po 2 zęby i dopiero później zakładany aparat. Ostatnio miałem zabieg implanta górnej dwójki. Próchnicy nie mam, ząbki kontrolowane i leczone na bieżąco. Istnieje "duża szansa" żeby jego opinia była negatywna? :szalony:

"Przy ocenie procentowej utraty zdolności żucia przyjmuje się tylko 28 zębów w jamie ustnej."
Czy ktoś mógłby przetłumaczyć z polskiego na nasze? :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2009, 13:14:10 wysłana przez Butel »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2009, 13:12:22 »
Straszne i śmieszne są rozmaite "ściągawki" i instrukcje dla pracowników PRL-owskiego resortu spraw wewnętrznych:

"Przy ocenie procentowej utraty zdolności żucia przyjmuje się tylko 28 zębów w jamie ustnej. Zęby mądrości mogą być brane pod uwagę, o ile przy zwarciu odtwarzają one w części płaszczyznę żucia ewentualnie brakujących zębów (siódemek). Procentową utratę żucia oblicza się wg poniższej tabeli:

ząb 1 2 3 4 5 6 7    wartość procentowa 4 3 7 7 7 11 12


Przy obliczaniu wartości procentowej utraty zdolności żucia bierze się pod uwagę nie tylko zęby brakujące, ale również zęby pozbawione antagonistów. (...) Całkowity brak zębów jednej szczęki stanowi utratę 100 proc. zdolności żucia nawet przy zachowaniu wszystkich zębów szczęki drugiej".

tak na poważnie ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI- w sprawie sposobu dokonywania oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Biurze Ochrony Rządu, a także trybu orzekania o tej zdolności oraz właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich w tych sprawach.
Cytuj
Do § 24.     Przy badaniu stanu uzębienia należy zwrócić uwagę na rodzaj i stan zgryzu ewentualnie jego zniekształcenia rozwojowe lub nabyte, na stan tkanek okołozębia i możliwe objawy paradontopatii. Zęby przeznaczone do usunięcia (zęby z miazgą zgorzelinową, wielokorzeniowe ze znacznie zniszczonymi koronami) należy traktować jako brakujące. Przy ocenie procentowej utraty zdolności żucia przyjmuje się tylko 28 zębów w jamie ustnej. Zęby mądrości mogą być brane pod uwagę, jeśli przy zwarciu odtwarzają one w części płaszczyznę żucia ewentualnie brakujących zębów (siódemek). Procentową utratę zdolności żucia oblicza się według następującej tabelki:
ząb                          8| 7|6|5|4|3|2|1|1|2|3|4|5|6|7|8

wartość                      0|12|11|7|7|6|3|4|4|3|6|7|7|11|12|0
procentowa

Przy obliczaniu wartości procentowej utraty zdolności żucia bierze się pod uwagę nie tylko zęby brakujące, ale również zęby pozbawione antagonistów.
7 6 5 np. brak
zębów ------ = 41%
6 5 6
Całkowity brak zębów jednej szczęki stanowi 100% utraty zdolności żucia nawet przy zachowaniu wszystkich zębów szczęki dolnej. Jeśli braki uzębienia powodują jednostronną utratę żucia, należy kwalifikować według punktu 2. Protezy stałe, niezależnie od ich rozległości, należy traktować jako odtworzenie żucia. Ocena wartości funkcjonalno-klinicznej protez stałych zębów filarowych oraz wynikającej z tego powodu utraty zdolności żucia należy do lekarza dentysty. Protezy ruchome uzupełniające braki zębów należy traktować jako odtworzenie zdolności żucia.
Do § 25. Przez "zniekształcenie szczęki lub żuchwy" należy rozumieć: progenię prawdziwą, protruzję szczęki lub żuchwy, laterogenię, prognację, mikrognację, zgryz otwarty lub wady skojarzone szczęki lub żuchwy, jak np. progenię prawdziwą z mikrognacją i inne, powodujące brak kontaktu zębów antagonistycznych tworzących powierzchnię żucia.
Przy orzekaniu zdolności do służby należy wziąć pod uwagę stopień uszkodzenia układu zębowo-szczękowego, a mianowicie: ubytki szczęki dolnej lub górnej, wadliwe zrośnięcia złamania, niezrośnięcie, ubytki podbródka, warg i policzków, przykurcz dolnej szczęki, ubytki lub blizny języka, porażenie nerwu językowo-gardłowego itp., z zaburzeniami mowy i żucia, a ponadto wynikające stąd powikłania, jak: oszpecenie twarzy utrudniające często współżycie z otoczeniem, stałe łzawienie z powodu niedomykalności powiek, ślinotok z powodu niedostatecznej szczelności ust, owrzodzenie bliznowate skóry twarzy i inne.
W tych stanach przede wszystkim bierze się pod uwagę zaburzenia mowy wynikające z zaburzeń żucia.
Kwalifikacja orzecznicza powinna opierać się na dokumentach leczenia szpitalnego lub w poradni specjalistycznej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2009, 13:18:46 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2009, 14:11:38 »
WItam.A mam jescz etakie pytanko, jesli ktos ma staly aparat na zeby, to musi miec comiesieczne kontrole u dentysty czy w trakcje szkoly bylaby mozliwosc raz w miesiacu isc do denstysty??Pozdro for all

Witam!nie bedziesz miał z tym problemu bo w szkole jest stomatolog

Offline szczepan77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2019, 20:38:08 »
Gdzie znajdę opis jakie braki zębów punktują i za ile ?
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2019, 18:24:05 wysłana przez szczepan77 »

Offline venomm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: stomatolog
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2019, 12:04:43 »
Widzę, że ktoś odgrzebał temat przede mną, też mnie to interesuje  :mellow:
Jakich szczegółów można czepiać się przy zdrowym uzębieniu? Przypomnę, że stan uzębienia zależy w największej mierze od podejścia do higieny osobistej, ale nie demonizujcie tego stomatologa.
Tak tylko dodam, że niekoniecznie. Niektórzy mają większe predyspozycje do problemów z zębami, inni przeciwnie. Znam kilka osób, które przesadnie o zęby nie dbały, a przez 30kilka lat zero zębów do leczenia, także tego.