Autor Wątek: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?  (Przeczytany 22647 razy)

Offline mariush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« dnia: Styczeń 27, 2007, 00:19:32 »
Witam strażaków intersuje mnie kilka spraw ze służba w szeregach PSP m. in

1. Na jakiej zasadzie trwa ten 3 letni staż przygotowawczy do służby, czy po tych trzech latach podpiują strażacy umowę na dłuższą przerwe i czy w takim przypadku mogą podziekować za służbe (po tych trzech latach) i z jakiej przyczyny?

2. Jak wygląda sprawa z oznaczeniami chodzi mi tu dokładnie do jakiego stopnia może awansować taki strażak z "ulicy" i jak to wygląd ze stopniami i tytułem (mgr, inż) po szkołach pożarniczych (jakie to szkoły i ile trwa nauka w nich)

Bardzo proszę o odpowiedź gdyż nad tą sprawą zastanawiam sie od dawna a szczegółnie nad punktem drugim pierwsza linijka
pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2007, 10:50:07 »
nawet z ulicy możesz zostać oficerem ale droga jest dłuuga. szkoły aspirantów to dwa lata. szkoła główna magisterka 5 lat a jesli zechcesz zostać przy inbzynierze to krócej.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2007, 14:00:42 »
Odpowiedź:
Ad1. W trakcie 3 letniego okresu stażowego podlegasz ocenie predyspozycji do pełnienia służby w PSP. Okres stazu (3 lata) należy więc traktować jako służbę przygotowawczą do późniejszego-ewentualnego "mianowania na stałe". Konieć okresu stażu wiąże się wiec, nierozerwalnie z wydniem opinii na podstawie której kierownik jednostki organizacyjnej PSP (czyt. Komendant Powiatowy, lub Miejski, lub Wojewódzki, lub Głowny - w zalezności gdzie odbywasz ten staż) podejmuje decyzję o tym, czy mianować Cię na stałe, czy też ze względu na zawarte w opinii informacje podjąć decyzję o Twojej nie przydatności do służby.

Ad2. Pytając o "oznaczenia" rozumiem, że miałeś na myśli stopnie służbowe?
Po odbyciu stażu możesz zostać skierowany na kurs podoficerski (kilkumiesięczny) po którym otrzymujesz stopień podoficerski i zaliczasz się do korpusu podoficerów PSP.
Jeśli przełożony uzna (o ile tez będzie miał wakat w stanowisku), że powinieneś ukończyć szkołę pożarnicza, która podwyższy Twoje kwalifikacje, to może Cię skierować do szkoły aspirantów PSP (są póki co trzy- SA Kraków, SA Poznań, CSP Częstochowa), po ukończeniu której otrzymywałeś tytuł technika pożarnictwa i mianowanie na stopień młodszego aspiranta pożarnictwa.
Jeśli po jakim znowu zcasie przełożony ponownie uzna, że powinienes podwyższyć kwalifikacje 9sam tez możesz tak stwierdzić, tylko czy zgodę wyrazi komendant to nie wiem) i skieruje Cię do SGSP - szkoła Główna Służby Pożarniczej kierunek bezpieczeństow pożarowe, po ukończeniu uzyskujesz tytuł inżyniera pożarnictwa i stopień młodszego kapitana pożarnictwa.
Lekko kombinując można tą całą procedurę nieco skrócić, tzn. do tej pory można było (oprócz stażu i kursu podoficerskiego): jesli w chwili przyjęcia do służby masz ukończone studia wyższe, to przełożony mógł skierować Cię do SA lub bezpośrednio na kurs oficerski (9 miesięczny) tzw. ciążówka, po ukończeniu których automatycznie można było uzyskać stopień mł. kpt.
Generalnie zapraszam doz zapoznania się z ustawą o PSP, gdzie znajdziesz wyczerpujące informacje na temat zasad przyjecia do służby, wykształcenia, stopni pożarniczych itp. Wiele wiele informacji, których poprostu nie chce mi sie przepisywać, bo nie, nie po to ktoś napisał ustawę , żebym teraz ją przepisywał. Pozdrawiam i życzę smozaparcia w dążeniu do celu.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2007, 14:30:57 »
W Ustawie o PSP są podane stopnie i po jakim czasie można awansować

Offline mariush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2007, 22:19:21 »
dziękuje bardzo robard za informacje czyli teraz sie dowiedziałem że mozna nawet zostać mlodszym kapitanem i wcale nie trzeba konczyć szkoly 5 lat tylko może to byc "zwykły człowiek z ulicy). A jeszcze mam pytanie do twojej odpowiedzi z tym iż mozna samemu się zgłosić na szkolenie czy tak samo jest na przykładzie stopnia młodszego aspiranta? Chodzi mi tu dokładnie iż ktoś ma straszego ogniomistrza i idzie do komendanta i powie chce podwyższyć swoje kwalifikacje a komendant na to ok jest wolne stanowisko i nie ma problemu? A jak to było u was w jednostkach koledzy? Czy tak chetnie komendanci na własną prośbe wysyłają na szkolenia podwyższające kwalifikacje? Czy raczej jest to przypadek jeden na 100?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2007, 14:09:04 »
Cytuj
Chodzi mi tu dokładnie iż ktoś ma straszego ogniomistrza i idzie do komendanta i powie chce podwyższyć swoje kwalifikacje a komendant na to ok jest wolne stanowisko i nie ma problemu?

Dokaldnie tak, tyle tylko, że jak juz będziesz miał st. ogn. to prawdopodobnie już i prawa emerytalne, więc nie wiem czy bedziesz miał werwę wówczas do nauki, ale są tacy (znam osobiście), którzy ukończyli aspirantkę zaczynając ją kiedy mieli po 20 lat słuzby i więcej. Na naukę zawsze jest czas. Trzymam kciuki!
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Greg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2007, 17:55:54 »
a takie pytanko do tego tematu jeszcze mam jezeli robie teraz dwoletnie studiom pozarnicze po tej szkole bede mial tytul technika pozarnictwa (to jest pozarnictwo cywilne) i jezeli kiedys dostane sie do strazy to moge sie ubiegac o jakis stopien bo slyszalem ze moge moze ktos sie orientuje??

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2007, 19:13:27 »
Cytuj
a takie pytanko do tego tematu jeszcze mam jezeli robie teraz dwoletnie studiom pozarnicze po tej szkole bede mial tytul technika pozarnictwa (to jest pozarnictwo cywilne)

Podobnie jak w innym wątku dotyczącym szkół średnich o profilu ogólnokształcąco-pożarniczym, które nie zapewniaja, ani wykształcenia pożarniczego, ani chociażby dodatkowych punktów preferencyjnych, dosłownie nic! takie szkoły nie istnieją dla PSP! Tak samo jest w przypadku cywilnego studium pożarniczego, taka szkoła z przykrościa muszę stwierdzić formalnie dla PSP nie istnieje!
Szkołami uprawnionymi do nadawania tytułu "technik pożarnictwa" są tylko szkoły funkcjonujące w MSWiA i tylko po ukończeniu tych szkół (póki co) Minister SWiA nadaje pierwszy stopień aspirancki - "młodszego aspiranta pożarnictwa".
Nie istnieje w PSP coś takiego jak "pożarnictwo cywilne", gdyż ustawa o PSP okresla jasno kto jest strażakiem i na jakich zasadach nadaje się stopnie pożarnicze, podam tylko kilka przykałdów z tejże ustawy:
"Dz.U. 1991 Nr 88 poz. 400
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o Państwowej Straży Pożarnej
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.
1. Powołuje się Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną
w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami,
klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
2. Do podstawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej należy:
4) kształcenie kadr dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek
ochrony przeciwpożarowej oraz powszechnego systemu ochrony ludności,

Art. 10.
1. Do zadań Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej należy:
2) kierowanie krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym, a w szczególności:
5) organizowanie kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego w jednostkach
organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej,
5a) uzgadnianie z komendantami szkół Państwowej Straży Pożarnej programów
nauczania dla zawodów inżynier pożarnictwa i technik pożarnictwa,
5b) opracowywanie i zatwierdzanie programów szkolenia i doskonalenia zawodowego
oraz sprawowanie nadzoru w zakresie dydaktycznym nad ich realizacją,
Art. 36.
1. Mianowanie lub powołanie strażaka na określone stanowisko służbowe jest uzależnione
od posiadanego wykształcenia ogólnego, kwalifikacji pożarniczych
oraz stażu służby albo pracy.
2. Stanowiska służbowe w Państwowej Straży Pożarnej dzieli się na oficerskie,
aspiranckie, podoficerskie i szeregowe.
6. Na stanowiskach aspiranckich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego
technika pożarnictwa lub uzyskania uznania kwalifikacji do wykonywania
zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych
w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego
Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim
Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji
do wykonywania zawodu regulowanego technika pożarnictwa.
Art. 37.
1. Strażak otrzymuje dokumenty osobiste stwierdzające pełnienie służby w Państwowej
Straży Pożarnej.
Art. 51.
4. Pierwszy stopień aspirancki i stopnie oficerskie nadaje minister właściwy do
spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży
Pożarnej, a pozostałe stopnie aspirantów nadaje Komendant Główny Państwowej
Straży Pożarnej.
Art. 52.
2. Pierwszy stopień aspirancki nadaje się strażakowi, który w ramach służby kandydackiej
albo będąc skierowanym do szkoły Państwowej Straży Pożarnej uzyskał
tytuł zawodowy technika pożarnictwa.

3. Pierwszy stopień aspirancki może być nadany strażakowi, który posiada kwalifikacje
pożarnicze wymagane dla stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży
Pożarnej i uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskał uznanie
kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania
o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach
członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)
- stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji
Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technika
pożarnictwa.
Art. 61.
1. Strażak jest obowiązany do noszenia w czasie służby: umundurowania, odzieży
specjalnej, środków ochrony indywidualnej, dystynkcji, odznak, znaków identyfikacyjnych
i ekwipunku osobistego.
2. Umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone wyłącznie
dla strażaka.
"


Panowi i Panie, zanim pójdziecie do jakiejś dziwnej szkoły, która ma w profilu wpisane słowo "pożarnicze" proponuje najpierw skontaktować się z najbliższą jednostką organizacyjną PSP, Komendą Powiatową, Miejską, lub Wojewódzką PSP i dokaldnie zasiegnąć informacji na temat uznawalności kwalifikacji nabytych w okreslonej szkole. Podejrzewam, że odpowiedź będzie identyczna jak moja.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Greg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2007, 19:39:03 »
Ok tak tylko pytam  :mellow: ale jakas wiedze i tak z tamtad wyniose a potem moge starac sie o przyjecie do PSP tak "poprostu z drogi"

Offline mariush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2007, 21:29:37 »
Ok tak tylko pytam  :mellow: ale jakas wiedze i tak z tamtad wyniose a potem moge starac sie o przyjecie do PSP tak "poprostu z drogi"

też po wojsku będe próbował startować z tak zwanej "ulicy" bo dostanie sie na jakąś szkołe pożarniczą to jest szansa nie wielka:( Albo kasa, albo plecy, albo szcęscie albo trza być naprawde dobrym ale jeżeli ktoś jest naprawde dobry i ma łeb do wchłaniania wiedzy to rzadko idzie do straży i przez 3 lata pracuje za 1100 zł poprostu wybiera studia i zarabia w innym kierunku o wiele więcej niestety taka prawda:(

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2007, 11:48:21 »
Cytuj
ale jeżeli ktoś jest naprawde dobry i ma łeb do wchłaniania wiedzy to rzadko idzie do straży i przez 3 lata pracuje za 1100 zł
Ja powiem tak, jak ktos jest naprawde dobry to zdaje na dzienne mundurowe do SGSP, po ukończeniu otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa oraz zostaje mianowany na stopień mł/ kapitana i wcale nie zarabia 1100 zł. Powiem więcej w wiekszości miast w Polsce te zarobki na początku drogi zawodowej są niejednokrotnie wyższe do średniej w danym powiecie, szczególnie przy tym bezrobociu. Dodac do tego należy uprawnienia emerytalne i inne przywileje, więc każdy ma poprostu wybór.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline mariush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2007, 14:27:47 »
Cytuj
ale jeżeli ktoś jest naprawde dobry i ma łeb do wchłaniania wiedzy to rzadko idzie do straży i przez 3 lata pracuje za 1100 zł
Ja powiem tak, jak ktos jest naprawde dobry to zdaje na dzienne mundurowe do SGSP, po ukończeniu otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa oraz zostaje mianowany na stopień mł/ kapitana i wcale nie zarabia 1100 zł. Powiem więcej w wiekszości miast w Polsce te zarobki na początku drogi zawodowej są niejednokrotnie wyższe do średniej w danym powiecie, szczególnie przy tym bezrobociu. Dodac do tego należy uprawnienia emerytalne i inne przywileje, więc każdy ma poprostu wybór.

To ja Ci powiem taki przykład autentyczny: Znam człowieka osobiście który był dobry z fizy. chemi (matura) i matmy no i oczywiście znał jezyk angielski miał do wyboru własnie sgsp w w-wie i wiesz co wybral medeycyne takze ukonczył magistra a to ze znal jezyk to wyjechal za granice i pracuje jako lekarz i zarabia napewno o wiele wiecej niz taki kapitan. Moim zdaniem wybrał dobrą drogę tym bardziej przy takim wysokim bezrobociu jakim panuje w polsce :angry:

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2007, 17:39:37 »
Cytuj
Moim zdaniem wybrał dobrą drogę tym bardziej przy takim wysokim bezrobociu jakim panuje w polsce
Moim zdaniem tez dobrze wybrał, poniewaz nie potrzbujemy strażaków, ktorych jedyną motywacją jest chęć zarobku, z pewnością o wiele bardziej spełni sie kolega jako lekarz...

PS> ja kiedys chciałem być lotnikiem, a teraz nie żałuję  :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline urbi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2007, 00:12:52 »
Hmmm zastanawia mnie :huh: , ludzie <oczywiscie nie patrzac na wszystkich> patrza na zarobek, albo stopien  w PSP, wiadomo pieniądze musz jakies byc zeby wyzyc( no i utrzymanie rodziny )-  , a awans zawodowy powien bys tylko przyjemnoscia, i osiągnieciem w drodze to co sie lubi i kochac robic . i chyba dlatego tylko warto sie dostac do Straży !
P.S No chyba ze ktos idze . bo każą :wacko:
Głowa do góry!- rzekł kat zarzucając stryczek...

Offline mariush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2007, 00:58:20 »

Moim zdaniem tez dobrze wybrał, poniewaz nie potrzbujemy strażaków, ktorych jedyną motywacją jest chęć zarobku, z pewnością o wiele bardziej spełni sie kolega jako lekarz...

PS> ja kiedys chciałem być lotnikiem, a teraz nie żałuję  :mellow:

Dla mnie również nie liczy sie kasa w straży tylko chęć robienia w życiu czegość co sprawia przyjemność. Napewno każdy z was koledzy strażacy w dużym stopniu jest zadowolony z tego ze pracuje w PSP. I wcale niepatrzy na zarobki (nie mowie ze kazdy). Jestem narazie ochotnikiem i być możę kiedyś uda mi sie wejść w progi psp. A zarobki w PSP byc moze przyszłości, bede stawiać na ostatnim miejscu. Bo liczy się to, że czerpie się przyjemność z zawodu i miejsca pracy.

Offline kibiclecha1987

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 01, 2007, 21:08:14 »
Witam!!!

Ciesze sie ze znalazlem to forum bo widze tu duzo wpisow od ludzi ktorzy znaja sie na temacie ktory mnie fascynuje. W tym roku w czerwcu startuje do SA PSP Poznan i mam nadzieje ze sie tam dostane :) Mam rowniez nadzieje ze poznam tu duzo nowych i bardzo dobrych znajomych i ze naucze sie jeszcze troche od Was a moze nawet ja naucze czegos Was ;]

Bede odwiedzal te stronke czesto Pozdrawiam

sikor

  • Gość
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 19, 2007, 21:17:02 »


"Ad2. Pytając o "oznaczenia" rozumiem, że miałeś na myśli stopnie służbowe?
Po odbyciu stażu możesz zostać skierowany na kurs podoficerski (kilkumiesięczny) po którym otrzymujesz stopień podoficerski i zaliczasz się do korpusu podoficerów PSP.
Jeśli przełożony uzna (o ile tez będzie miał wakat w stanowisku), że powinieneś ukończyć szkołę pożarnicza, która podwyższy Twoje kwalifikacje, to może Cię skierować do szkoły aspirantów PSP (są póki co trzy- SA Kraków, SA Poznań, CSP Częstochowa), po ukończeniu której otrzymywałeś tytuł technika pożarnictwa i mianowanie na stopień młodszego aspiranta pożarnictwa.
Jeśli po jakim znowu zcasie przełożony ponownie uzna, że powinienes podwyższyć kwalifikacje 9sam tez możesz tak stwierdzić, tylko czy zgodę wyrazi komendant to nie wiem) i skieruje Cię do SGSP - szkoła Główna Służby Pożarniczej kierunek bezpieczeństow pożarowe, po ukończeniu uzyskujesz tytuł inżyniera pożarnictwa i stopień młodszego kapitana pożarnictwa.
Lekko kombinując można tą całą procedurę nieco skrócić, tzn. do tej pory można było (oprócz stażu i kursu podoficerskiego): jesli w chwili przyjęcia do służby masz ukończone studia wyższe, to przełożony mógł skierować Cię do SA lub bezpośrednio na kurs oficerski (9 miesięczny) tzw. ciążówka, po ukończeniu których automatycznie można było uzyskać stopień mł. kpt.
Generalnie zapraszam doz zapoznania się z ustawą o PSP, gdzie znajdziesz wyczerpujące informacje na temat zasad przyjecia do służby, wykształcenia, stopni pożarniczych itp. Wiele wiele informacji, których poprostu nie chce mi sie przepisywać, bo nie, nie po to ktoś napisał ustawę , żebym teraz ją przepisywał. Pozdrawiam i życzę smozaparcia w dążeniu do celu."

I tu moje pyatnie czy jak skończe sgsp to dostane po jakimś czasie (po 17 latach pracy lub wiecej lub mniej) awans na mł.kapitana czy też bede musiał odbyc jakieś kursy dodatkowe zeby dostać mł .kapitana??
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2007, 21:20:14 wysłana przez sikor »

Offline goździkowa

  • TROUBLEMAKER
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • TROUBLEMAKER
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 20, 2007, 10:07:20 »
najszybciej awanse bedziesz dostawał za "pierdzenie w katedre" czyli za bycie wykładowcą w którejś ze szkół. A żeby być wykładowcą to najlepiej iść do SGSP i później do którejś z aspirantek na wykładowcę.
TROUBLEMAKER

sikor

  • Gość
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 26, 2007, 20:53:59 »
czy po sgsp po studiach w służbie kandydackiej dostane odrazu stopień mł kapitana czy bede musiał jakiś okres czekać?? jak tak to ile bede musiałe czekac?? i czy po szkole bede musiał miec staż przygotowawczy ??
z góry dzieki

Offline goździkowa

  • TROUBLEMAKER
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • TROUBLEMAKER
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 26, 2007, 21:53:22 »
teraz się to ma zmienić i nie będziemy mieć mł. kpt, CHYBA ŻE: znajdziemy sobie etat oficerski w jakiejś jednostce. ale zapotrzebowanie na oficerów może być np na pomorzu i dupa zbita. a jak sam sobie nie znajdziesz etatu oficerskiego i nie dostaniesz takigo przydziału po szkole to możesz zwijać linie przez wiele lat, aż zwolni się etat oficerski. Teraz SGSP prawdopodobnie będzie się kończyć ze straszym ogniomistrzem (!!!pod aspirantami!!!), a za parę lat ( o ile zaplanowane reformy wejdą w życie, a z tym jest róznie bo KG zmieniają się bardzo często a każdy ma swoje plany) to po aspirantkach nie będzie się miało młodszego aspiranta i wtedy ludzie po SGSP ze starszym ogniomistrzem znowu bedą wyżej w hierarchi.
Tak ma być ponieważ teraz w firmie jest za dużo aspirantów i oficerów w stosunku do ogniomistrzów i niższych stopni.

Wiem że to  bezsensowne, ale niestety nie my o tym decydujemy. Chociaż jest nadzieja, bo od pewnego czasu nawet wysoko postawieni w straży nie są już tak pewni czy te reformy wejdą w żecie, bo nowy KG prawdopodobnie nie jest przychylnie nastawiony do tego pomysłu. Prawdopodobnie gdyż te niusy mam od ludzi z firmy ale nie wysoko postawionych.

edit:
początkowe plany dla aspirantek były takie, żeby osoby które dostaną się do nich to po ich ukończeniu nie dostaną jako pierwsze mł aspiranta. Wtedy tegoroczni kandydaci do SGSP za 4 lata kończą szkołę z ogniomistrzem a za te 4 lata pierwsi ludzie po aspirantkach nie będą mieli aspiranta i niby się wtedy ma wyrównać.
Tak słyszałem od znajomych już pracujących oraz od obecnych pchorów z SGSP, nie znam żadnych ustaw ani nie mam czym się podeprzeć, więc zastrzegam że to nie musi być na 100% prawda. Najpewniejsze z tego co napisałem jest to że tegoroczni kandydaci do SGSP nie bedą mieli kapitana na koniec, bo sama Zoja Bednarek powiedziała że tak będzie. Ale powiedizała to na spotkaniu z pchorami, ale nic oficjalnie


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2007, 22:11:36 wysłana przez goździkowa »
TROUBLEMAKER

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stopnie w PSP co i kiedy po jakim czasie?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 26, 2007, 23:04:52 »
teraz się to ma zmienić i nie będziemy mieć mł. kpt, CHYBA ŻE: znajdziemy sobie etat oficerski w jakiejś jednostce. ale zapotrzebowanie na oficerów może być np na pomorzu i dupa zbita. a jak sam sobie nie znajdziesz etatu oficerskiego i nie dostaniesz takigo przydziału po szkole to możesz zwijać linie przez wiele lat, aż zwolni się etat oficerski.

to nie koniecznie musi być problem - w projekcie nowego przepisu kwalifikacyjnego przewidziano stanowisko "d-ca zastępu" w korpusie oficerskim
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie