Autor Wątek: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK  (Przeczytany 14031 razy)

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« dnia: Styczeń 10, 2007, 18:33:26 »
Wiem, że to nie jest dobry okres na tworzenie nowego tematu dotyczącego Stanowisk Kierowania zwłaszcza, że to okres rozstrzygania się spraw godzin pracy, uposażeń, wchodzenia w życie regulaminów organizacyjnych itd. Patrząc na to jednak z tej strony nigdy nie będzie dobrego czasu.

Interesują mnie wszystkie wątki i materiały o jakich słyszeliście lub do jakich mieliście dostęp dotyczacych warunków szkodliwych i uciążliwych w pomieszczeniach SK.
1. Jakie są dopuszczalne normy pola elektromagnetycznego w pomieszczeniu w którym przebywa człowiek.
2. Czy któraś z komend robiła badania warunków pracy w pomieszczeniach SK. Słyszałem, że któryś z komendantów dokonał u siebie w pomieszczeniu SK badań i wyniki badań przyjęto jako norma dla Sk w Polsce (jeżeli tak to czyste oszołomstwo)
3. Warunki BHP na tym stanowisku służby jakie powinien pracodawca zapewnić warunki służby.

itd itd itp. Jak ktoś nie bardzo chce publicznie proszę o informację na email

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2007, 09:54:20 »
Z tego co zdołałem ustalić KW PSP we Wrocławiu robiła takie badania (zreszta na żądanie ZZ). Postaram się do tego dotrzeć.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2007, 22:19:56 »
U mnie było przeprowadzane takie badanie.
Radiostacje bazowe(samochodowe) prawie nie promieniują. prawdziwe bazowki sa bezpieczne. promieniuje monitor ( tylna część) spore promieniowanie maja radiostacje nasobne ( z ciakawosci sprawdziliśmy)

największe promieniowanie miał telewizor...ale raczej nikt nie krzyczy aby go usunąć :)

Jako ciekawostka powiem ze telefon komorkowy przekracza wszelkie skale.

reasumując, na PSK ( przynajmniej u mnie) nie ma szkodliwego promieniowania.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2007, 19:08:35 »
Witam!
U mnie swego czasu...bodaj 3-4 lata temu były prowadzone podobne badania przez jakąś firmę z Wrocławia chyba? Nie pamiętam, ale są stosowne dokumenty m.in. na PSK na zlecenie KP.
Stwierdzono również, że mimo kilku rtf. bazowych, przenośnych, kompów, monitorów itp. nie występuje nadmierne promieniowanie mogące mieć wpływ na zdrowie i pracę obsady dyż. Tak szczerze  mam trochę inne zdanie nt. ale... Chyba, że sam zlecę kolejne niezależne badania ^_^
Pozdr.

Ps. Najbardziej szkodliwe i uciążliwe :wub: jest obecnie chyba u mnie to, że do WC trzeba biegać niemal "na podwórko" bo nikt nie pomyślał, by stworzyć dyż. godziwe warunki służby /podział i biuro osobne WC z natryskami i innymi duperalami/, ale co tam otwiera się szeroko wszystkie drzwi i szybko.... ^_^ Inna sprawa np. tel przenośne - w biurach oczywiście są, choć i tak trzeba wszystkich i nawzajem siebie zwykle szukają  :wacko: Przecież taka rola dyżurnego - telefonisty jak to niektórzy postrzegają :angry:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2007, 19:20:34 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

kazarst

  • Gość
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2007, 22:03:15 »
U mnie były również przeprowadzane takie badania ,ale zawsze owiane tajemnicą.
Podczas takiej kontroli zawsze obecny był komendant i jak coś powiedziałeś nie tak, w obecności kontrolujacych to kończyło się to na dywaniku !!!

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2007, 22:19:43 »
O promieniowaniu monitorów: http://www.ciop.pl/11962.html
Postaram się jeszcze poszukać coś o radiostacjach.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 14, 2007, 18:03:56 »
Witam ponownie.
Jeżeli ktoś natrafi na jakąś firmę, która posiada sprzęt ewentualnie jakieś konieczne pozwolenia na tego typu przeprowadzanie badań to proszę o podanie kontaktu na firemkę.

Offline darekpsp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2007, 17:56:32 »
Witam.
U mnie w PSK robiono badania pod koniec roku i stwierdzono ze wszystko jest w normie. Co do dokumentu to nikt go na oczy nie widział oprócz K-ta.

Offline gauss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2007, 20:18:25 »
Mam pytanie, czy w którejś komendzie wypłacany jest dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciązliwych. Mój komendant stwierdził, że na PSK nie nalezy się dodatek za pracę przy sztucznym świetle, gdyż przysługuje to tylko w miejscach gdzie na stałe brak oświetlenia. Proszę o podanie komend gdzie szkodliwe jest wypłacane- chodźby nawet na podziale.

Anonim

  • Gość
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2007, 21:10:58 »
Też pracuje na stanowisku i szczerze mówiąc nie wiem, za co miałbym dostawać dodatek szkodliwy. :mellow:
Inna sprawa, że nie wiem, co przepis mówi na ten temat..

Offline firesław

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2007, 21:53:36 »
Jeśli nie wiesz za co miałbyś dostać to nie wiesz kolego gdzie pracujesz???
1. Promieniowanie z radiostacji to nic?
2. Praca w stresujących warunkach to nic?
3. Promieniowanie z monitorów to nic?
4. Praca przy sztucznym oświetleniu to nic?
    mam wyliczać dalej....
Szkodliwe na PSK powinno się należeć jak koniowi owies !!!

Piszcie jeśli w którejś komendzie funkcjonuje ten dodatek.
Pozdrawiam wszystkich Dyżurnych i skończmy wreszcie traktowanie nas jak "piąte koło u woza".

Offline gauss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2007, 22:00:01 »
Dodatek za służbę w warunkach szkodliwych przysługuje zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 8 września 2006 w sprawie uposażenia strażaków PSP paragraf 7 pkt.2.
Wykaz czynności i prac oraz stopnie ich szkodliwości reguluje załącznik nr 4.
Punkt 1 mówi o pierwszym stopniu szkodliwości za który należy się 5 % najniższej stawki godzinowej uposażenia- czyli za prace wykonywane w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia.

U nas zinterpretowano to tak, że skoro przez dzień jest możliwość pracy przy świetle naturalnym to przez noc mimo, że pracujemy przy sztucznym świetle to się nie należy. I chcę dowiedzieć się, czy gdzieś ktoś dostaje za to kasę.

Anonim

  • Gość
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2007, 22:14:10 »
Cytuj
Jeśli nie wiesz za co miałbyś dostać to nie wiesz kolego gdzie pracujesz???
1. Promieniowanie z radiostacji to nic?
2. Praca w stresujących warunkach to nic?
3. Promieniowanie z monitorów to nic?
4. Praca przy sztucznym oświetleniu to nic?
    mam wyliczać dalej....
Szkodliwe na PSK powinno się należeć jak koniowi owies !!!

Piszcie jeśli w którejś komendzie funkcjonuje ten dodatek.
Pozdrawiam wszystkich Dyżurnych i skończmy wreszcie traktowanie nas jak "piąte koło u woza".

Hmm, wydaje mi się, że wiem gdzie pracuję, chociaż..??
Zasiałeś ziarnko niepewności - teraz to już głowy nie dam..
Aaa i nie czuję się traktowany jak piąte koło u wozu ^_^
Dodatku szkodliwego nie mam.
Zresztą - jak pracowałem na podziale, to szkodliwe wydawało mi się sprawą oczywistą - naprawdę ciężkie warunki, te sprawy..
Teraz mimo przepisu nie wiem, czy zasługuję na takie coś - mając ofc porównanie z PB :mellow:

Offline stragal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2007, 13:54:18 »
W ustawie zagwarantowane jest wypłacanie szkodliwego. Zdaje się w programie Lex jest interpretacja prawnika co do szkodliwego na SK. Sprawa ta dotyczy policji, z tym że im się należy dodatkowo 5 dni urlopu. Nie ma tu znaczenia, że SK jest nie przez cały dzień oświetlone. W nocy przeciez nie ma możliwości korzystania z naturalnego źródła światła. I tam to jest wyjaśnione, tak że tłumaczenia że nie należy się bo to tylko dla pomieszczeń gdzie całą dobę trzeba doświetlac mozna włożyć między bajki, każdy prawnik to udowodni.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2007, 22:11:30 »
Hm...
Cytuj
W ustawie zagwarantowane jest wypłacanie szkodliwego. Zdaje się w programie Lex jest interpretacja prawnika co do szkodliwego na SK.
Poszukaj... na pewno się /może/ przyda, choć kiedyś o tym już pisałem! Ech....
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 26, 2007, 12:56:37 »
stragal - jak masz dostęp do lexa to podeślij taką opinię na priv

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2008, 04:40:32 »
Jak tak czytam te różne wypowiedzi to ma wrażenie że w tym naszym rzekomo demokratycznym kraju PSP jest ostoją komunizmu, gdzie pracownik i jego prawa są w „głębokim” poszanowaniu, a na wszystkie nasze postulaty kwitowane są słowem służba.

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 08, 2008, 09:21:30 »
Ostatnio pojawił się u nas znaczek promieniowanie elektromagnetyczne. Tzn, że może by powalczyć o jakieś szkodliwe IV stopnia  3.98 zł za  godzinę = ... niech każdy sobie obliczy.
PIęknie by było.

Kol.Geniusz wystarczy wpisać w opcji <Szukaj> Polecam! Temat już od dawna istnieje.  :angry:. Scalam.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2008, 22:43:59 wysłana przez Ajax »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2008, 10:08:58 »
... PIęknie by było.
Pomarzyć dobra rzecz, swojego czasu były robione stosowne badania i podobno wszystko jest ok.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 08, 2008, 13:00:17 »
Ostatnio pojawił się u nas znaczek promieniowanie elektromagnetyczne. Tzn, że może by powalczyć o jakieś szkodliwe IV stopnia  3.98 zł za  godzinę = ... niech każdy sobie obliczy.
PIęknie by było.
Napisz coś więcej, gdzie sie pojawił, czy były robione u was jakieś pomiary itp, itd.
U nas parę miesięcy wstecz robiono takie pomiary na PSK i wynik był taki, że urządzenia pomiarowe  ledwo co drgnęły i wykazały, że jest poniżej normy.

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 08, 2008, 14:05:12 »
U nas było to samo, promieniowanie porównywalne z promieniowaniem na leśnej łące ;-) niestety pomimo 5-ciu komputerów, 3 radiostacji i innych takich tam urządzeń. Pal licho szkodliwe promieniowanie, Nam się nawet okulary nie należą a przecież ślęczymy nieraz dobre parę godzin przy trawach i innych na kompie, ponoć musi być stwierdzony uszczerbek wzroku żeby rozpatrzono taką możliwość, a to nie lepiej zapobiegać uszczerbkowi zawczasu?. hmm. Szkoda gadać. Pozdrówka.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 08, 2008, 14:52:39 »
Nie prawda. Okulary dyspozytorom należą się i nie decyduje o tym komendant, a lekarz profilaktyk. Komendant co do okularów to ma obowiązek zapewnić jeśli lekarz tak zaleci.

Podstawa: § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).

Komu przysługuje: każdej osobie zatrudnionej przez pracodawcę, w tym praktykantowi i stażyście, użytkującej w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
oraz gdy:
wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Dyspozytor użytkuje monitor przez co najmniej połowę dobowego czasu pracy, a niejednokrotnie i dłużej. Więc żadna tutaj łaska.

Jakie okulary: okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza.

U mnie w komendzie zapewnienie okularów jest realizowane na zasadzie refundacji tj. zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok w kwocie 225,20 zł, co stanowi maksymalną dopuszczalną dopłatę i stanowi  wartość 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r., obowiązującego od dnia 1 stycznia 2008 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 171, poz. 1209).
Wysokość refundacji została zaczerpnięta z wytycznych policyjnych.

Co do wysokości refundacji to są różne stanowiska. Pracodawca może zapewnić refundację w dowolnej kwocie wyższej jeśli go na to stać (oczywiście oprawki nie od Prady). Wg przepisów kc - o świadczeniu średniej jakości - musi być podstawa określenia średniej ceny.

Dużo jest o tym w necie. W razie wątpiwości można zapytać w PIP-ie. 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2008, 14:55:05 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline geniusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 08, 2008, 16:10:40 »
Znaczek pojawił się chyba "tak poprostu" bez badań ale nasunął mi się pomysł.
Robiliście badania na promieniowanie elektromagnetyczne ale czy ktoś w Polsce robił badania na infradźwięki panujące  na stanowiskach kierowania?
U nas ładnie buczy a nie od dziś wiadomo, że infradźwięki powodują bóle głowy i inne globusy.
MOŻE TYM TROPEM   :wacko:

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 08, 2008, 17:41:33 »
Nie prawda. Okulary dyspozytorom należą się i nie decyduje o tym komendant, a lekarz profilaktyk. Komendant co do okularów to ma obowiązek zapewnić jeśli lekarz tak zaleci.

Podstawa: § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).

Komu przysługuje: każdej osobie zatrudnionej przez pracodawcę, w tym praktykantowi i stażyście, użytkującej w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
oraz gdy:
wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Dyspozytor użytkuje monitor przez co najmniej połowę dobowego czasu pracy, a niejednokrotnie i dłużej. Więc żadna tutaj łaska.

Jakie okulary: okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza.

U mnie w komendzie zapewnienie okularów jest realizowane na zasadzie refundacji tj. zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok w kwocie 225,20 zł, co stanowi maksymalną dopuszczalną dopłatę i stanowi  wartość 20% minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r., obowiązującego od dnia 1 stycznia 2008 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 171, poz. 1209).
Wysokość refundacji została zaczerpnięta z wytycznych policyjnych.

Co do wysokości refundacji to są różne stanowiska. Pracodawca może zapewnić refundację w dowolnej kwocie wyższej jeśli go na to stać (oczywiście oprawki nie od Prady). Wg przepisów kc - o świadczeniu średniej jakości - musi być podstawa określenia średniej ceny.

Dużo jest o tym w necie. W razie wątpiwości można zapytać w PIP-ie. 

Mój komendant stwierdził, że czas pracy  na komputerze jest równy mniej więcej sumie czasów trwania akcji obsługiwanych podczas służby. :-). Dobre co?. Okularów do oglądania internetu i filmów nam nie kupi. Zresztą gdzieś nawet Komendant z Katowic, na stronie, określił jakie są przypadki zakupu okularów.

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Warunki szkodliwe i uciążliwe na SK
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 09, 2008, 15:52:05 »
firemanek jak pracujesz na stałe na SK i masz zalecenie od lekarza to przedłuż Komendantowi f-rę vat za okulary z raportem i zobacz co zrobi !!
Pozdrawiam
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!