Autor Wątek: piła ratownicza  (Przeczytany 14973 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
piła ratownicza
« dnia: Styczeń 05, 2007, 22:49:28 »
jedna z pilarek na pierwszym wyjeździe przerobiono na pilarkę ratowniczą ( łańcuch z węglikami, specjalna prowadnica etc.) kto pracował czymś takim i jakie uwagi sie nasunęły podczas użytkowania?

____________________________________________________________________

widzę ze nikt nie ma doświadczenia z taka piła. ja wczoraj miałem chrzest bojowy naszej przecinałem stary dach drewniany pokryty kilkucentymetrowej grubości warstwa papy i kilka uwag co do pracy nią. żeby końcówką prowadnicy przebić sie przez cięty materiał trzeba posuwać nią tak jak to sie robi przy cięciu piłami do betonu. potrzeba dużo więcej siły do pracy taka piła, należy jeszcze bardziej, porównując z zwykłą pilarką, uważać na odpryskujace odłamki, zwłaszcza gwoździe   :wacko:
 PS. jeszcze co do czyszczenia. makabra. tak brudnej piły jeszcze w życiu nie czyściłem, musiałem pomóc sobie rozpuszczalnikiem, a i tak zajęło mi to prawie dwie godziny   :angry:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2007, 10:25:28 wysłana przez madmax29 »

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2007, 16:20:52 »
Witam!
Mieliśmy kupić taki łancuch z węglikiem spiekanym,ale cena takiego łancuch to szok. Mamy piłę do cięcia stali i betonu i doszliśmy do wniosku że to nam starczy. A z tym czyszczeniem to Ci współczuję dwie godziny to sporo musiała wyglądać strasznie przed tym czyszczeniem.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2007, 16:46:59 »
koszt przerobienia pilarki to ponad dwa tysiące, ale do ciecia takich rzeczy jak dachy ze złożonym pokryciem są dużo lepsze od pił do betonu i stali, no chyba ze masz tarcze ratowniczą
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2007, 10:26:07 wysłana przez madmax29 »

Offline bosak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2007, 11:55:34 »
Witam.Piszecie poprostu o pile do ciecia materialow wielowarstwowych.Pila taka powinna sie znalesc na kazdym pierwszym wyjazdowym.W tej chwili nie znam ceny ale praca taka pila to czysta przyjemnosc.
Pozdrawiam i zycze wlasnie takiej pily :-)

Offline mlody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2007, 12:17:33 »
madmax29 ale na tym dachu co go rozcinałeś (w sobote) to 2 dni przed pożarem była nowa papa położona i się spaliła po 2 dniach (pecha mają)...

Offline papay_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2007, 13:14:24 »
Bardzo dobry wynalazek z tej piły. Tnie pokrycia dachu bez problemu - blacha, papa, drewno, gwoździe. Ustawia się głębokość cięcia i tniesz jak leci. A jeśli chodzi o przeróbkę pilarek do drewna na łańcuchową piłę ratowniczą to trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednią moc silnika piły. Wiele razy już wykorzystywałem ją podczas działań i opinie w mojej jednostce są tylko pozytywne.
Jeśli tylko jest taka możliwość to na prawdę warto mieć taki sprzęt w samochodzie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2007, 11:52:33 »
Przydatna w pożarach dachów, stropów drewnianych, ścian itp.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2007, 13:12:03 »
Pare lat temu taka piłe zakupił mój d ca  według producenta miało ciąć blachę na dachu i szybę wiele innych żeczy  pojechaliśmy do akcji no to dawaj ten nowy sprzęt zaczeliśmy ciąć cienkie blaszane drzwi tylko dotchli do blachy cienkiej jak konserwa i łańcuch poszedł w pizdu a na niego i prowadnice poszło blisko 4 tyś i od tej pory a mineło 4 lata nikt nawet nie pomyśli o tym zakupie jedziemy na sprzęcie na tarcze.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2007, 19:44:40 »
Ale mówicie o zestawie do adaptacji Stihla z łańcuchem diamentowym, czy o łańcuchu Bullet?

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2007, 20:06:49 »
Sory zapomniałem dotyczy Stihla z łańcuchem diamentowym i dodatkowy łancuch z węglikami spiekanymi.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2007, 21:29:24 »
No napiszcie coś więcej, bo jutro będę komendanta molestował o taki sprzęt i nie wiem, czy warto. Zwykła łańcuchówka padła po paru dechach poszycia dachu (papa, dechy, gwoździe). Coś trzeba na to radzić.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2007, 21:51:13 »
my mamy przeróbke huqswarny bodajrze firmy multi-cut. sama przeróbka kosztowała ok 2500 zł

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2007, 11:08:12 »
I jak to pracuje?
A czy ktoś uzywa łańcucha typu bullet?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 02, 2007, 20:30:44 »
Mam pytanie dotyczące pilarki w wersji ratowniczej (do materiałów wielowarstwowych).
Otóż zakupiliśmy nowe pilarki stihla, dodatkowo dokupiliśmy do nich wersje ratownicze (łańcuch, prowadnica, ogranicznik).
wiadomo, ze przy pożarach np. poddaszy czy to przecinek w dachu to jak znalazł taka piła. Ale.. właśnie. Słyszałem, że po kilku użyciach takiej piły na materiale drewno-papa-gwoździe łańcuch jest praktycznie do wyrzucenia, lub pilarka przestaje pełnić funkcję ratowniczej a staje się na powrót piłą do drewna. To jedno.
Drugie pytanie dotyczy cięcia drzew. Czy warto niszczyć taki łańcuch na usuwaniu gałęzi czy drzew, czy raczej nie ma to większego znaczenia?? Przezbrojeni pilarki na typową do drewna zajmuje ok. 5-10 min, a drzewo to zazwyczaj mało nagląca sprawa. Na dodatkową piłę na wózku nie każdy może sobie pozwolić. Więc, co radzicie??

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 28, 2007, 17:28:49 »
A czy ktoś uzywa łańcucha typu bullet?

Witam. Ponawiam pytanie przedmówcy, oprócz tego ma ktos może piłę Cutters Edge?
Jak wygląda sprawa serwisu, dostępności części i jak się ta piła sprawuje?
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline lukaszsz2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 23, 2008, 18:25:02 »
U mnie w OSP mamy taką piłę- niestety nie sprawdza sie

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 24, 2008, 12:51:08 »
Witam

Rozważam zakup takiej piły.
Informacja, które posiadam to:
W Polsce można jedynie dokupić do piły do drewna zestaw ratowniczy, podczas gdy firma Stihl wyprodukował specjalnie dla straży model takiej piły ratowniczej (niestety jeszcze nie słyszałem, by taka piła była sprowadzana do Polski, więc pozostaje nam tylko zastępcza forma - pilarka do drewna + zestaw ratowniczy).
Znam kilka straży, które mają taką piłę.
Po pierwsze, nie przezbraja się tej piły. Na samochodzie jest oddzielnie piła do drewna.
Po drugie używa się tej piły tylko wtedy, gdy piła do drewna nie da rady.
Po trzecie używa się tej piły niezmiernie rzadko.
Jednym z powodów są na pewno koszta. Taniej jest wymienić łańcuch w pile do drewna niż w pile z zestawem ratowniczym.

Pozdrawiam

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2008, 14:08:33 »
Krzyś Mila nie wiem jak teraz, ale kiedyś dystrybutorem pił ratowniczych firmy Cutters Edge z łańcuchem Bullet na Polskę był FireMax.
Niestety koszt takiej piły wynosił około 7 tys. łańcuch ok. 1,2 tys. a zestaw ogniw 600 zł nie wiem jak teraz bo to są ceny z ubiegłego roku i dokładnie ich nie pamiętam.
U nas w jednostce doszliśmy do wniosku żeby lepiej kupić dużą piłę do drewna i piłę tarczową, ponieważ piła ratownicza za często używana by nie była.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 15, 2011, 09:53:36 »
Pilarki ratownicze nie tylko ma w swojej ofercie Stihl i Cutters Edge, Dolmar/Makita również ma dostępne swoje piły z łańcuchem i prowadnicą RescueCut i taki zestaw (łańcuch, prowadnica i ogranicznik) kosztuje około 1400-1500 zł netto. Łańcuch posiada płytki z węglika wolframu. Więcej informacji oraz ewentualną sprzedaż mogę poprowadzić na PW.

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 01, 2013, 21:37:51 »
Ma już ktoś na wyposażeniu piłę ratowniczą firmy Cutters Edge z łańcuchem Bullet ?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 01, 2013, 21:41:06 »
Ma już ktoś na wyposażeniu piłę ratowniczą firmy Cutters Edge z łańcuchem Bullet ?
Na 99,99% mają na JRG7 w Krakowie - cena wali na kolana, ja niestety (albo i na szczęście) nie miałem okazji nią pracować.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 01, 2013, 22:15:45 »
niedawno trafiła na wyposażenie kontenera inżynieryjno-technicznego w JRG SGSP. Piła łańcuchowa do cięcia betonu.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 01, 2013, 22:41:29 »
Ma już ktoś na wyposażeniu piłę ratowniczą firmy Cutters Edge z łańcuchem Bullet ?

Mam na pierwszym wyjazdowym i miałem okazję pracować nią kilka razy.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 01, 2013, 22:56:31 »


Mam na pierwszym wyjazdowym i miałem okazję pracować nią kilka razy.
[/quote]
Ma już ktoś na wyposażeniu piłę ratowniczą firmy Cutters Edge z łańcuchem Bullet ?

Mam na pierwszym wyjazdowym i miałem okazję pracować nią kilka razy.

OK pochwaliłeś się ale rozwiń temat jak się sprawuje w  czasie działań itp.... warto kupić ........ ?

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: piła ratownicza
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 01, 2013, 23:12:24 »
Korzystałem przy wycinaniu otworów w dachu kamienicy .Gwoździe ,papa i blacha idzie bardzo gładko.
Schody się zaczynają gdy zaczynasz ciąć drzewo.
Piła stawia spory opór i zachowuje się jak zwykła piła z nieostrzonym łańcuchem.
Jest ciężka i mocna :D Sama piła produkowana jest przez Husqvarne  .