Autor Wątek: Zakładowa Straż Pożarna  (Przeczytany 51059 razy)

Offline MIKO

 • KLUBOWICZ-MOD-RADA
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 4.150
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2008, 23:23:37 »
Meku należy napisać jeszcze zabezpieczenie procesów szczególnie niebezpiecznych jak np.. prace remontowe w tym prace spawalnicze , ale również w wielu ZSP/ZSR stróżowanie , zamiatanie , akcja zima itp.
Znam taką jedną ZSP dodam nie W-wie, że dwa razy się żegnam jak na ich lotnisku mam lądować . No ale ekonomia mówi , że część strażaków zamiast zabezpieczać lądowania i starty za Marszałków robi , a reszta w akcję zima na płycie lotniska musi być zaangażowana. Ale podobno ma się to zmienić .

Pozdrawiam MIKO

Offline lang

 • KLUBOWICZ
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.370
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 28, 2008, 08:08:22 »
Mam nadzieje MIKO, że nie pisałeś o tej LSP, w której mamy wspólnych znajomych:). Byłbym bardzo niepocieszony...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Meku

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 413
 • Płeć: Mężczyzna
  • OSP w Kruszwicy
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 29, 2008, 10:42:56 »
Oczywiście że zabezpieczenie (nawet kilkudniowe) prac pożarowo niebezpiecznych to przecież priorytet w naszym fachu  -_-
Ja nie ukrywam że kiedyś zamiatałem ulicę przed zakładem.  Obecnie obsługujemy wagę przy szlabanie (taka kontrola) i pstrykam sobie klawiszami od szlabanów.  Główna uciążliwość to obcięte stany osobowe do minimum.  Ale przecież powinnem się cieszyć bo jestem jednym z ocalałych  :wacko:
A co do lotniska to myślę że większość lotnisk prowadzi taką taktykę.  Mam kumpli co tam się załapali (nie na "Ławicy"  ^_^) i na porządku dziennym jest cumowanie i przerzucanie bagaży z i do samolotu.  Zimą tak jak piszesz. Taka praca.  :angry:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline MIKO

 • KLUBOWICZ-MOD-RADA
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 4.150
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 30, 2008, 21:09:54 »
Mam nadzieje MIKO, że nie pisałeś o tej LSP, w której mamy wspólnych znajomych:). Byłbym bardzo niepocieszony...

@lang nie ważne o jakiej straży lotniskowej pisałem , bo czy to wina samych strażaków , że tak się ich wykorzystuje i traktuje ? 

Offline straszak 1

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 57
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 03, 2008, 16:43:34 »
Muszę wielu z was zmartwić, ponieważ wasze pojęcie o LSP jest bardzo małe. Już od ponad 2 lat (dokładnie od 12 września 2005 r.), kiedy to weszło w życie  Rozporządzenie dotyczące funkcjonowania LSP wszystko uległo zmianie. Żaden strażak-ratownik (piszę strażak gdyż każdy pracownik LSP musi skończyć min. kurs szeregowych PSP, a gdy chce być kierowcą to kurs podoficerski) nie wykonuje pracy gospodarczych, porządkowych i itp. W moim zakładzie (LSP) pracuje 40 osób z czego 1/4 to osoby, które ukończyły min. szkołę aspirantów. Kolejna 1/4 jest po kursie szeregowych, natomiast reszta czyli połowa po kursie podoficerskim. Pozdrawiam i polecam: "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 września 2005 r. w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych" -  Dziennik Ustaw z 10 października 2005 Nr 197 poz. 1634

Offline MIKO

 • KLUBOWICZ-MOD-RADA
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 4.150
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 03, 2008, 19:36:23 »
Akurat moje pojęcie o LSP jest wystarczające , a przepisy są po to by je łamać , choć faktycznie  poprawia się bo z 6 osobowej obsady dwóch Marszałków/strażaków  ma  być zastąpionych tylko strażakami – tylko od cytowanej ustawy minęło ponad dwa lata . Jakie ma zadania Marszałek na lotnisku nie muszę chyba pisać – na pewno na wyjazd nie zdąży – pomijam konflikt obowiązków. O innych drobiazgach już nie będę wspominał bo nie o to w tym wątku chodzi .   

Pozdrawiam MIKO

Offline grzela

 • KLUBOWICZ
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.328
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 13, 2013, 09:29:05 »
Odświeżę temat  :kwit:

Cytuj
Interpelacja nr 12475 do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie nieodpowiedniego traktowania strażaków zawodowych zakładowych straży pożarnych, którzy chcą pełnić służbę w jednostkach PSP

   Szanowny Panie Ministrze! Strażacy zawodowi zakładowych straży pożarnych mimo podpisanej deklaracji z 1992 r. wydanej przez PSP, w której to deklaracji PSP zobowiązała się przyjmować ww. strażaków zakładowych straży pożarnych na zasadzie przeniesienia służbowego za porozumieniem stron nie respektuje swojego zobowiązania względem tychże strażaków.

   Wedle dostępnej mi wiedzy na podstawie ustawy o PSP i rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych strażacy zakładowych straży pożarnych muszą przystępować do procedury konkursowej, jak każdy kandydat,,z ulicy˝, który nie posiada żadnego doświadczenia i wiedzy pożarniczej.

   Taki stan rzeczy ma miejsce przede wszystkim po 30 czerwca 1999 r., kiedy zawodowi strażacy zakładowi zostali pozbawieni tzw. oddelegowania do pełnienia służby w zakładowych strażach pożarnych. Po tej dacie zostali oni również pozbawieni tzw. przywilejów emerytalnych, jakie przysługują strażakom PSP.

   Zakładowych strażaków zawodowych, jeśli zostaną przyjęci do pełnienia służby w PSP, bulwersuje fakt, że zaczynają karierę w PSP od mianowania ich na strażaków w służbie przygotowawczej, podczas gdy niejednokrotnie posiadają oni już odpowiedni staż pracy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

   Zakładowi strażacy są po tych samych szkołach i kursach pożarniczych, jakie posiadają strażacy służący w PSP. Dzięki przyjęciu do służby w PSP strażaków z zakładowych straży pożarnych PSP nie musi wówczas ponosić dodatkowych kosztów z tytułu konieczności szkolenia nowo przyjętych kandydatów na strażaków bez doświadczenia.

   Stąd też proszę Pana Ministra o wyjaśnienie tej kwestii, gdyż sprawa dotyczy wielu osób z zakładowych straży pożarnych, i o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Dlaczego strażacy zawodowi zakładowych straży pożarnych, mimo podpisanej deklaracji z 1992 r. wydanej przez PSP, w której to deklaracji PSP zobowiązała się przyjmować ww. strażaków zakładowych straży pożarnych na zasadzie przeniesienia służbowego za porozumieniem stron nie respektuje swojego zobowiązania względem strażaków?

   Z należnymi wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Rzońca

   Jasło, dnia 5 grudnia 2012 r.


Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 11 grudnia 2012 r. (znak: SPS-023-12475/12) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP, pana Bogdana Rzońcy, w sprawie nieodpowiedniego traktowania strażaków zawodowych zakładowych straży pożarnych, którzy chcą pełnić służbę w jednostkach PSP, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w dniu 1 lipca 1992 r. powołano Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ustawodawca przepisem art. 129 ust. 1 ustawy umożliwił dotychczasowym funkcjonariuszom pożarnictwa (m.in. strażakom z zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych) złożenie oświadczenia woli o podjęciu służby w PSP – tzw. deklaracji, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 stycznia 1992 r.
Należy podkreślić, że we wszystkich dotychczasowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, przed powstaniem PSP, pełniło służbę 39 345 funkcjonariuszy pożarnictwa. Natomiast limit etatów na dzień 1 lipca 1992 r. dla nowo tworzonej wówczas formacji wynosił 27 315 etatów funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W związku z powyższym nie wszystkie osoby, mimo złożenia deklaracji, mogły zostać przyjęte do służby w PSP. Spośród około 13 400 funkcjonariuszy pożarnictwa z resortowej ochrony przeciwpożarowej deklarację wstąpienia do PSP do 31 stycznia 1992 r. złożyło 12 090 osób.
Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że złożenie w wyznaczonym terminie deklaracji przez dotychczasowych funkcjonariuszy pożarnictwa (m.in. strażaków zakładowych straży pożarnych) nie gwarantowało mianowania (powołania) na stanowisko służbowe w Państwowej Straży Pożarnej. Niemniej jednak strażacy ci byli i nadal są przyjmowani do służby w PSP po spełnieniu wymogów określonych w art. 28 ustawy, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i poziomem wykształcenia.
Procedury przyjęć do służby w PSP są jednakowe dla wszystkich kandydatów, w tym również dla strażaków zakładowych straży pożarnych. Posiadane przez te osoby doświadczenie, ukończone kursy zawodowe, czy też staż pracy mogą być dodatkowym atutem w prowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, które opiera się o system punktacji uwzględniający posiadane uprawnienia i kwalifikacje kandydata.
Warto wskazać, że zgodnie z art. 28 ustawy służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel Polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby. Natomiast oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych. Przyjęć do służby w konkretnej jednostce organizacyjnej PSP dokonuje kierownik tej jednostki, w miarę posiadanych możliwości etatowych i finansowych, po przeprowadzeniu procedury kwalifikacyjnej.
Zgodnie z art. 34 ustawy osobę podejmującą służbę w Państwowej Straży Pożarnej mianuje się strażakiem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Dodatkowo kandydaci do służby w PSP poddawani są również testowi sprawności fizycznej.
Odnosząc się natomiast do kwestii uprawnień emerytalnych wskazanej grupy osób, należy podkreślić, że art. 129 ustawy umożliwił skorzystanie z uprawnień emerytalnych strażakom niemianowanym lub niepowołanym do służby w PSP, którzy w styczniu 1992 r. złożyli deklarację i do dnia 30 czerwca 1999 r. legitymowali się 15 latami służby. Wówczas okres zatrudnienia tych strażaków w jednostkach ochrony przeciwpożarowej (m.in. w zakładowych zawodowych strażach pożarnych) po dniu 1 lutego 1992 r., zaś maksymalnie do 30 czerwca 1999 r. traktowany jest wyłącznie dla celów emerytalnych jako służba w PSP. Okres ten jest również zaliczany do wysługi   emerytalnej strażakom zakładowych zawodowych straży pożarnych, którzy podjęli lub podejmą służbę w PSP.
Z poważaniem

Offline uglibugli

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 110
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 17, 2013, 21:23:32 »
Mam pytanie jakie są kryteria naboru do ZSP? Czy takie same jak do PSP czy uproszczone?
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline darek

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 311
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 17, 2013, 23:01:10 »
To zależy od danego zakładu pracy. Wiedząc, że wyszkolenie ratownika ZSP musi być takie jak strażaka PSP na porównywalnym stanowisku, część zakładów pracy stawia na ludzi już wykształconych ale za to starszych, czasem emerytów PSP, część bierze młodzików i ich szkoli. Nie ma jednej reguły. Zakładowa Straż to "własność" danej firmy i to kierownictwo firmy decyduje kogo i na jakich zasadach chce zatrudnić.

Offline Radhezz

 • Semper Paratus
 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 1.545
 • Płeć: Mężczyzna
 • OSP i nie tylko...
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 17, 2013, 23:59:14 »
Ostatnio starałem się o przyjęcie do pobliskiej ZSR - mimo kompletu szkoleń z OSP, KPP, prawka C i innych papierów, w tym dokumentacji służby w jednostce, i pracy w PSP "nie dostałem się". A powód jest prozaiczny: zakład nie chce strażaków etatowych. Tzn. tak: są dwa w miarę nowe GCBA, i do obsługi tego tematu z 5 osób na etacie (dowódcy i kierowcy) - reszta jest zatrudniona w zakładzie na innych stanowiskach i w razie zagrożenia przybiegają na alarm do takiej jakby "przyzakładowej OSP"... Ogromny zakład, sprzętu za grubą kasę, ale na pensje żeby utrzymać jednostkę w pełnej gotowości już nie ma... Made in Poland :rolleyes:

PS.
Akurat tam wystarczające jest przeszkolenie z OSP, ale np. Sirio w Bielsku-Białej wysyła(ło) swoich pracowników na SPS JOP w WOSz w Opolu - ale jakie były wymagania przy rekrutacji to nie wiem.
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kpkeeam

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 22, 2013, 23:44:27 »
Ja pracuję w ZSP przy Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy od 20 lat. Przez ten okres wogóle nie byłem na żadnym szkoleniu w kierunku , a cała moja wiedza opiera się o służbę wojskową i OSP i własną dociekliwość.  Pracujemy głównie na jedną 8 godzinną zmianę z nadgodzinami wrazie potrzeby zabezpieczenia. Sprzęt to GCBA 6/32 z 1989 i GBA 2,5/16 który by się dobrze prezentował w Mysłowicach bo jest to jeden z pierwszych  z 1976 roku. Pracuje nas 6 wraz z kierownikiem. Praca nasza polega na zabezpieczeniu prób samolotów na ziemi i lotów technicznych, zabezpieczenia prac spawalniczych i innych na terenie lotniska. W Miejskim planie ratowniczym jesteśmy zaznaczeni.  Naszym organem kontrolnym jest WOP.

Offline ogniodporny

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 18
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 28, 2013, 22:19:27 »
Z tego co wiem to KGHM ma swoją zakładową straż pożarną ;)

Offline kamaras

 • mł. ogniomistrz
 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 904
 • Płeć: Mężczyzna
 • kamaras
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 01, 2013, 13:56:28 »
pod koniec 2012 ZSR Polfa Pabianice została rozwiązana a GLM (SLRChem) i GBASn oraz osprzęt typu ubrania chem, aparaty, kompresor itd zostały przekazane do KP PSP Pabianice...

Offline kpkeeam

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 04, 2013, 20:10:23 »
W Bydgoszczy też zniknęła zakładówka z ratownictwem chemicznym, chodzi o ZACHEM. Nowego MANa ponoć bierze jedna ze spółek CIECHu w Inowrocławiu, a Tatrę odbiera KM PSP Bydgoszcz bo była wynajęta. Może jak się uda to nasze szefostwo z WZL będzie się starać o tą tatrę i odstawimy weterankę TARKĘ z 1976 roku. Ale tak nawiasem mówiąc to dziwne że na zachodzie się opłaca firmom posiadać zakładówki, a w PL to tylko te o wyższym zagrożeniu i jeszcze mają nas za nie robów bo myślą że tylko tv oglądamy, choć go nie ma od 2001 roku.

Offline Delicjusz

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 23, 2013, 20:50:02 »
Ostatnio zastanawiam się czy nie spróbować startu do którejś z ZSP. To może głupie pytanie, ale nie wiem od czego zacząć. Przegooglowałem sieć w poszukiwaniu naborów i znalazłem tylko 1 nabór do LSP w Radomiu, jednak nie spełniam wymagań (meldunek i zamieszkanie w Radomiu lub okolicach, 5 lat doświadczenia w ochronie ppoż). Pisałem też do bodajże trzech jednostek ZSP i żadna mi nie odpisała. Dzwoniłem jeszcze do Delegatury WOP i bez owijania w bawełnę powiedziano mi, że łatwiej dostać się do PSP niż do WSP na etat cywilny bez pleców. Chcę więc zapytać obecnych strażaków ZSP - co zrobić, by dostać się do takiej jednostki? Czy po prostu wysłać CV, dzwonić? Może ktoś ma namiary na jednostkę, która potrzebuje ludzi? W mojej pracy strasznie się męczę i bardzo mi zależy żeby pracować w straży pożarnej, jakiejkolwiek. Jestem w OSP i mam kursy, jednak w PSP na jedno miejsce jest często 12 ludzi takich jak ja, tylko jeszcze z dodatkowymi kwalifikacjami (kat. C itp), a mnie na to nie stać i zawsze ktoś się wtryni przede mnie. Proszę o pomoc.

Offline mirek1

 • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 942
 • Płeć: Mężczyzna
 • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 24, 2013, 08:34:11 »
Z tego co wiem to KGHM ma swoją zakładową straż pożarną ;)
Tak to prawda, a formacja ta nazywa się Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego i powstała z połączenia stacji ratownictwa górniczego oraz dawnych ZSP .
W necie znajdziesz więcej informacji o tym .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Meku

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 413
 • Płeć: Mężczyzna
  • OSP w Kruszwicy
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 02, 2013, 16:53:46 »
Jest  jeszcze  jedno  kryterium  o  którym  @Delicjusz  nie  wspomniałeś. 
Żaden  prezes / komendant  nie  będzie zwiększał obsady  osobowej  ot  tak  sobie, a tym  bardziej dla  ciebie.
Tobie  zostaje  tylko  czekać  na  zwolnienie  się  etatu z  ZSR =  emerytura / renta / zgon / dyscyplinarka.
Radził  bym  podejść  do  pracujących  tam  strażaków  i   zagadać.  Dowiesz  się  czy ktoś  w  najbliższych  miesiącach  wybiera  się  na  emeryturkę  wtedy  to  bombardować  dokumentami  i  odwiedzinami.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline hacek

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 315
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 02, 2013, 21:07:06 »
@Delicjusz: dodam jeszcze, że wbrew pozorom w ZSP często też jest (może nie 12, ale) 4-5 osób na jedno miejsce, bo:
1) etatów jest mało
2) chętnie zatrudniają się tam emeryci (i ci są preferowani przez władze jednostek)
3) o miejsca starają się ludzie z OSP, którym nie wyszło z PSP

Odpowiadając na pytanie co zrobić, żeby się tam dostać: starać się jak o każdą inną pracę, bo tak naprawdę formalnie stanowisko ratownika w ZSP nie różni się niczym od kasjera w warzywniaku.
Trzeba być też czujnym, bo na przykład ZSP z mojego miasta parę lat temu zatrudniła osobę z urzędu pracy finansując stworzenie stanowiska konserwatora gaśnic, który oprócz konserwowania jest normalnym ratownikiem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2013, 21:13:11 wysłana przez hacek »

Offline kpkeeam

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 40
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 23, 2014, 00:12:04 »
Dawno nie byłem na forum, brak czasu. Od 8 listopada moje ZSP przestało istnieć, zostało rozwiązane na papierze. Zlikwidowano podział, jak by to co było można tak nazwać, dwóch strażaków zwolniono, kierowców przemianowano na kierowców mechaników, dowódcę na referenta technicznego w dziale administracji, a pseudo komendanta na  zgodnie z jego szkoleniem na inspektora p.poż. Najlepsze jest w tym wszystkim to że straży nie ma, a my robimy to samo co do tej pory plus w przypadku kierowców zajęcia w dziale transportu. 

Offline Meku

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 413
 • Płeć: Mężczyzna
  • OSP w Kruszwicy
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 23, 2014, 14:10:11 »
Zmienił się szyld,  a  wypłaty ?
Współczuć  - rozwiązania   :flirt:
czy  gratulować  utrzymania  pracy.   :cheer:

Jak  ty  to  odbierasz ?
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl