Autor Wątek: Zakładowa Straż Pożarna  (Przeczytany 63522 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Zakładowa Straż Pożarna
« dnia: Grudzień 04, 2006, 22:30:44 »
Temat kilka razy „gryziony” na forum, ale przytakuje raz jeszcze – to znowu moja niezaspokojona ciekawość.
Takie nazwijmy to twory PRL-u (nie krzyczeć na mnie za określenie) Zakładowa Straż Pożarna. Pytanie - czy oprócz kilku kopalni, hut i innych wielkich (czytaj bogatych) zakładów istnieją jeszcze gdzieś te małe? A jak nie to, co z nimi się stało ze sprzętem, ludźmi :huh:?
Kilka kilometrów od mojej miejscowości był zakład i tam była właśnie taka Zakładowa Straż (Złoty Stok). Teraz przekształcona w OSP i całkiem sobie nieźle radzi. Jednak jestem zupełnie zielony w temacie. Na jakiej zasadzie takie straże działały czy nadal działają? Byli to (czy są dalej) pracownicy firmy, którzy w przypadku akcji zostawiali swoje codzienne obowiązki i jechali walczyć z bestią czy stała ekipa, która tylko do tego typu działań była zatrudniona?
No troszeczkę głupio mi pytać, wstyd mi trochę, że nie mam wiedzy na ten temat :rolleyes:.
   
 No, ale mam was i na pewno mnie oświecicie ^_^!!!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2006, 23:00:18 »
Z pewnością tego typu jednostki (ZSP) jeszcze istnieją a nawet powstają. Jeżdząc po  naszym kraju napotkałem się wielokrotnie na ZSP przy prywatnych dużych firmach.
W dawnych latach w Wałbrzychu istnniała ZSP przy koksowni. Jednostka ta niczym nie odbiegała PSP i wielu strażaków z mojej OSP pracowało właśnie w tej jednostce. Jednostka została zlikwidowana, lecz w tym roku po wieloletniej przerwie jednostke odbudowano, tzn. zbudowano remizę na terenie koksowni, zatrudniono załogę, zakupiono sprzęt, w tym miesiącu mają zakupić pierwszy samochód
(jeżeli się nie mylę to będzie to Renault Kerax). Natomiast firmy działające na strefie ekonomicznej (Toyota, Cersanit etc.) w Wałbrzychu postanowiły zasponsorować naszej PSP nową remizę w raz ze sprzęt niedaleko strefy.

Jeżeli chodzi o strukturę ZSP to wydaje mi się, że wszystko opiera się na PSP, a ściślej mówiąc to ZSP jest jednostką PSP i podlega pod PSP z tym, że wszelkie koszty utrzymania, zakupu sprzętu etc. ponosi zakład, do którego dana jednostka należy. To są oczywiście tylko moje przypuszczenia, może się mylę, w każdym razie zapytam się o to naszego naczelnika, który był bodajże komendantem ZSP na koksowni.

A tak na marginesie, to dużym zakładom z pewnością bardziej się opłaca utrzymanie ZSP niż płacenie kilkukrotnie większej składki ubezpieczeniowej.  -_-
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2006, 23:04:41 wysłana przez Emil »

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2006, 00:02:10 »
Tak sie sklada ze pracuje w Zakladowej Sluzbie Ratowniczej (czytaj Zakladowej Strazy Pozarnej) w Pabianickiej "POLFIE". Pracujemy na zasadach PSP ale zatrudnia nas zaklad, wiec nie jestesmy "pododdzialem" PSP. Pracujemy w systemie 12/24, 12/48. Na wyposarzeniu mamy dwa samochody: GBA 2/24 Renault Midlum (z ratownictwem chemicznym i agregatem sniegowym) i GLM Lublin.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2007, 18:24:34 wysłana przez paczmen »

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2006, 09:03:32 »
Cześć
Ja kiedyś odbywałem służbę wojskową w ZZSP przy KZP czyli Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna przy Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych.
No i oczywiście po odbyciu służby zostałem zawodowym strażakiem .
A w moim mieście prócz ZZSZ była tylko OSP, wiec chyba jeśli dobrze pamiętam to przekształcono nas w 1992 r na PSP.
Niedługo potem przeniesiono nas do odremontowanej remizy OSP na terenie miasta i tak jest już do dziś.
A ZZSP umarła śmiercią naturalną.
Pozdrawiam

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2006, 14:27:23 »
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7574&mode=search 
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7572&mode=search
Kilka kilometrow od mojej jednostki znajduje sie Zakladowa straz Pozarna w zakladach chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym.Sprzet maja niezly:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2006, 16:42:22 »
W mojej okolicy znajduje się ZSP w zakładach Michelin. Sprzęt, który teraz stacjonuje w koszarach ZSP został przejęty wraz z całym kompleksem STOMILu. Nie należy on do najnowszych...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2006, 17:50:36 »
Lotniska - od zawsze były tam ZZSP. Po powstaniu PSP gro z nas wystąpiło z wnioskiem o przyjęcie (była to proforma, bo PSP nie miało dla nas etatów i pieniędzy, chodziło o utrzymanie praw emerytalnych). Od roku, bodaj 1995 jesteśmy cywilną ZSP (choć struktura i stanowiska oraz obecnie wymagania dot. wyszkolenia i wykształcenia  są analogiczne jak w PSP). Oczywiście należymy do KSRG, mamy plan współdziałania. System pracy 12/24, 12/48. Problem jaki dalej pozostał to brak ustawy regulującej naszą służbę (pisze "służbę" bo my tez jesteśmy po to aby ratować życie i mienie).

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2006, 19:54:33 »
napiszcie szanowni koledzy , która z tych wymienionych ZSP jest w KSRG ????

Offline Wojtek_SCHP_Krakow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2006, 09:03:31 »
Witam
Chciałem dodac mały wątek dot. zakładowych straży pozarneych. Otóż, w wyniku prywatyzacji bądź restrukturyzacji, w wielu firmach zakładowe straże pożarne zostały wydzielone ze struktur organizacyjnych tych firm i funkcjonują jako samodzielne podmioty gospodarcze - spółki z o.o, najczęściej ze 100 % udziałem firmy "matki". Oczywiście zdarza się też, że po jakimś czasie udziały są zbywane innym firmom. "Mam zaszczyt" pracować w jednej z takich spółek i chętnie podzielę się wiadomościami na temat takich przekształceń i funkcjonowania zakładowych straży pożarnych - spółek z o.o.
Pozdrowiam

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2006, 13:46:06 »
LOTOS STRAŻ - Zakładowa Straż Pożarna ... Nie wiem, czy może być w KRSG, ale moim zdaniem jest. Pomaga miejscowym JRG skutecznie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2006, 23:02:11 »
skoro skutecznie pomaga to musi mieć podpisane stosowne porozumienia. I jeszcze jedno pytanko - na jakim programie opiera sie szkolenie strażaków ZSP.??

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2006, 16:27:21 »
U nas, tzn. w ZSR "Polfa" program szkolenia jest taki sam jak w PSP, a same szkolenia odbywaja sie w osrodkach szkolenia PSP.

Offline snur

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2006, 21:49:20 »
Mam przyjemność pracować w jednej z ZSP, która działa przy ANWILU SA we Włocławku od 1970r. Jest to zakład dużego ryzyka zakwalifikowany zgodnie z Prawem Ochrony Środowiska [Dz.U.62poz627 z póź.zm]. Jednostka jak wszystkie zakładowe straże pożarne została wydzielona ze struktur państwowych po wejściu Ustawy o PSP i Ochronie p.poż 24 sierpnia 1991r i to było chore moim zdaniem. W jednej chwili zostaliśmy podzieleni a kogo jak kogo ale strażaków nie powinno się dzielić. www.anwil.pl jest firmą ciągle się rozwijającą a my robimy wszystko aby nasi pracownicy czuli się w niej bezpiecznie.
Jeśli chodzi o wymagania kwalifikacyjne precyzuje to Dz.U.05.215.1823 dla poszczególnych stanowisk w jednostkach ochrony p.poż. System szkolenia reguluje wewnętrzne zarządzenie które określa zasady współfinansowania przez firmę..
A i jeszcze jedno ukazał się "ciekawy" artykuł w numerze grudniowym „Przeglądu Pożarniczego” przedstawiający obecną sytuacje ZSP – polecam.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2006, 18:43:16 »
Nad zwyczaj zaawansowaną jednostką ZSP w naszym kraju pod względem głupoty jest jednostka z mojego terenu i miasta, a w zasadzie z zakładu na terenie naszego miasta. Katastrofa, nie uznają żadnych przyjętych przepisów, wyjeżdżają na teren miasta nie powiadamiając stanowiska, żadnych przeszkoleń w kierunku ratownictwa medycznego, o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2006, 10:49:17 »
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2006, 21:57:05 »
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam

Raczej POPISAŁAŚ... To chyba kobieta. Przynajmniej tak jest w opisie.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2006, 12:20:21 »
No to chyba źle mnie zrozumieliście koledzy, moja znajomość taktyki pożarniczej jest ok. A chodziło mi o to, że największą bzdurą w wykonaniu tego tworu było gaszenie stogu pianą, a raczej zalewanie go pianą.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 28, 2006, 23:02:31 »
Witam

Ja Ciebie zrozumiałem, dlatego twierdzę, że piszesz bez znajomości tematu.

Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2006, 11:00:56 »
Sprubuję was pogodzić - najlepszy efekt gaśniczy w przypadku pożaru stogu siana można uzyskać przy użyciu wody z dodatkiem środka zwilżającego. Ponieważ rzadko gdzie można spotkać dedykowane środki, stosuje się zastępczo roteor w stężeniu 1,5%, co nie zawsze jest możliwe (mieszacze i zasysacze liniowe nie zawsze działają tak jak byśmy chcieli). Przy podawaniu takiej mieszaniny nawet przy użyciu prądawnic typu turbo zawsze wytworzy się trochę piany.
A tak na zakończenie, to najlepszą taktyką w przypadku stogu oddalonego od zabudowań i upraw jest kontrolowane wypalenie. Sytuacja się trochę komplikuje, gdy za plecami mamy chłopów z widłami ;). W przypadku bliskości zabudowań i upraw należy skoncentrować się na działaniach w obronie. Jeśli to możliwe, należy też podjąć działania zmierzające do odizolowania części stogu nie objętej pożarem. Przy pomocy wideł lub sprzętu mechanicznego.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2006, 15:49:33 »
No i nic dodać, nic ująć

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 31, 2006, 13:18:11 »
Witam

Właśnie to miałem na myśłi. Dodam jeszcze, żę niektóre podręczniki zalecają pokrycie płonącego stogu siana pianą średnią aby niedopuścić do przeniesienia ognia poprzez porwane przez wiatr siano czy słomę.
Nigdy nie spotkałem się z takim sposobem gaszenia oprócz sytuacji powyżej opianej, ale to nie oznacza, że takie działanie jest niewłaściwe.
Nie używa się naogół piany ani środków zwilżających wodę ze względów ekonomicznych. Najtaniej jest gasić wodą.
Można by dyskutować czy wogóle właściwe jest użycie dużej ilości sił i środków do gaszenia płonącego stogu siana w szczerym polu, gdy niebespieczeństwa dla innych obiektów nie ma żadnego, czy nie lepiej jest pozwolić wypalić się pożarowi pod nadzorem strażaków. Widzaiałem już takie zdarzenia.
Gasiłem kiedyś niewielki kupki siana (nie większe niż metr wysokości) stojące na podwórzu gosparskim, gdzie bespośrednio zagrożone były inne budynki gospodarcze o konstrukcji drewnianej wypełnione sianem. Przed przyjazdem straży właścieciel wraz z domownikami zasypał płonące kupki siana ziemią. Trudniej było to gasić (w grę wchodziło tylko przeżucanie i przelewanie rozproszonym prądem wody, gdyż działanie prądem zwartym spowodować mogło rozrzucenie zażewia ognia na zagrożone budynki), ale za to godpodarz skutecznie obronił pozostałe budynki przed ogniem. Efekt taki sam jak po użyciu piany.
Wiedzy nigdy za mało. Nie ktrytykujmy tylko dlatego, że czegoś nie rozumiemy.

Pozdrawiam

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 31, 2006, 16:13:24 »
oj krzyś , ja znam tą jednostkę  :wacko:
wiem kiedy to było , przyjechali , pianka i odjazd , po paru minutach pianka spłyneła a my musieliśmy zapier.... ponad 8 godzin.
nie twierdze że wszystkie zsp są do bani bo napewno tak nie jest i są one potrzebne , tylko pewne rzeczy trzeba robić z rozwagą i umieć przyjąć rady innych ( skoro mówie gościowi żyby odciąć dach sam w tym miejscu a on jest mądrzejszy i po chwili odciety i podniesiony dach opada na głowe osoby poszkodowanej ) , no facet ja tu mieszkam ,znam te jednostkę i nie pisz mi swoich wywodów ja wiem swoje ty wiesz swoje
a co powiesz na wybijanie szyb nożycami bez uprzedniego zabezpieczenia poszkodowanych ??? mam wymieniać dalej.....


sorki ale ruszyło mnie to

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 31, 2006, 20:42:18 »
Witam

Ja nie znam tej jednostki i nic na ich temat nie napisał. NIe wypowiadam sie rówież o Zakładowych Strażach Pożarnych.
Twierdzę natomiast, że napisanie, iż ktoś jest do bani, bo używa piany do gaszenia stogu siana to źle tylko świadczy o tym co to napisał.

Pozdrawiam

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2007, 10:56:39 »
Witam
jestem ratownikiem ZSR "Polfa" Pabianice. Uważam że formacje tego typu są dobrze wyposażone oraz wyszkolone  jeżeli chodzi o działania na konkretnym terenie,to znaczy takim który znamy na wylot.
Oczywiście jesteśmy w stanie sprostać wszelkim innym zagrożeniom do których przeznaczona jest PSP wspierana przez OSP , lecz najskuteczniejsi jesteśmy na własnym terenie , to znaczy terenie zakładu, ale to chyba jest oczywiste.
Jeżeli chodzi o moją "jednostkę" , to jesteśmy  przeszkoleni i wyposażeni głównie w sprzęt ratownictwa chemicznego.
                        Pozdrawiam. ^_^

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 12, 2007, 19:03:14 »
Na naszym terenie jest ZSR, która ma 3 oddziały. Mają w miarę dobry sprzęt.
Nie są w KSRG, ale jest podpisane porozumienie o wspólnym współdziałaniu, jeździmy
czasmi razem do zdarzeń, korzystają z naszych częstotliwości radiowych.
Szkolą się w tym samych szkołach co PSP. Kurs podstawowy, podooficerski, aspirantka.