Autor Wątek: Zakładowa Straż Pożarna  (Przeczytany 51271 razy)

Offline MGNACZUS

• Banita FM
  • KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Zakładowa Straż Pożarna
« dnia: Grudzień 04, 2006, 22:30:44 »
Temat kilka razy „gryziony” na forum, ale przytakuje raz jeszcze – to znowu moja niezaspokojona ciekawość.
Takie nazwijmy to twory PRL-u (nie krzyczeć na mnie za określenie) Zakładowa Straż Pożarna. Pytanie - czy oprócz kilku kopalni, hut i innych wielkich (czytaj bogatych) zakładów istnieją jeszcze gdzieś te małe? A jak nie to, co z nimi się stało ze sprzętem, ludźmi :huh:?
Kilka kilometrów od mojej miejscowości był zakład i tam była właśnie taka Zakładowa Straż (Złoty Stok). Teraz przekształcona w OSP i całkiem sobie nieźle radzi. Jednak jestem zupełnie zielony w temacie. Na jakiej zasadzie takie straże działały czy nadal działają? Byli to (czy są dalej) pracownicy firmy, którzy w przypadku akcji zostawiali swoje codzienne obowiązki i jechali walczyć z bestią czy stała ekipa, która tylko do tego typu działań była zatrudniona?
No troszeczkę głupio mi pytać, wstyd mi trochę, że nie mam wiedzy na ten temat :rolleyes:.

No, ale mam was i na pewno mnie oświecicie ^_^!!!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Emil

• Weteran
Odp: Zakładowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2006, 23:00:18 »
Z pewnością tego typu jednostki (ZSP) jeszcze istnieją a nawet powstają. Jeżdząc po  naszym kraju napotkałem się wielokrotnie na ZSP przy prywatnych dużych firmach.
W dawnych latach w Wałbrzychu istnniała ZSP przy koksowni. Jednostka ta niczym nie odbiegała PSP i wielu strażaków z mojej OSP pracowało właśnie w tej jednostce. Jednostka została zlikwidowana, lecz w tym roku po wieloletniej przerwie jednostke odbudowano, tzn. zbudowano remizę na terenie koksowni, zatrudniono załogę, zakupiono sprzęt, w tym miesiącu mają zakupić pierwszy samochód
(jeżeli się nie mylę to będzie to Renault Kerax). Natomiast firmy działające na strefie ekonomicznej (Toyota, Cersanit etc.) w Wałbrzychu postanowiły zasponsorować naszej PSP nową remizę w raz ze sprzęt niedaleko strefy.

Jeżeli chodzi o strukturę ZSP to wydaje mi się, że wszystko opiera się na PSP, a ściślej mówiąc to ZSP jest jednostką PSP i podlega pod PSP z tym, że wszelkie koszty utrzymania, zakupu sprzętu etc. ponosi zakład, do którego dana jednostka należy. To są oczywiście tylko moje przypuszczenia, może się mylę, w każdym razie zapytam się o to naszego naczelnika, który był bodajże komendantem ZSP na koksowni.

A tak na marginesie, to dużym zakładom z pewnością bardziej się opłaca utrzymanie ZSP niż płacenie kilkukrotnie większej składki ubezpieczeniowej.  -_-
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2006, 23:04:41 wysłana przez Emil »

Offline paczmen

• Bywalec
  • *
    • OSP Lutomiersk
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2006, 00:02:10 »
Tak sie sklada ze pracuje w Zakladowej Sluzbie Ratowniczej (czytaj Zakladowej Strazy Pozarnej) w Pabianickiej "POLFIE". Pracujemy na zasadach PSP ale zatrudnia nas zaklad, wiec nie jestesmy "pododdzialem" PSP. Pracujemy w systemie 12/24, 12/48. Na wyposarzeniu mamy dwa samochody: GBA 2/24 Renault Midlum (z ratownictwem chemicznym i agregatem sniegowym) i GLM Lublin.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2007, 18:24:34 wysłana przez paczmen »

Offline zbyszekkostrzyn

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2006, 09:03:32 »
Cześć
Ja kiedyś odbywałem służbę wojskową w ZZSP przy KZP czyli Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna przy Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych.
No i oczywiście po odbyciu służby zostałem zawodowym strażakiem .
A w moim mieście prócz ZZSZ była tylko OSP, wiec chyba jeśli dobrze pamiętam to przekształcono nas w 1992 r na PSP.
Niedługo potem przeniesiono nas do odremontowanej remizy OSP na terenie miasta i tak jest już do dziś.
A ZZSP umarła śmiercią naturalną.
Pozdrawiam

Offline OSP kreda

• Stary Wyga
  • **
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2006, 14:27:23 »
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7574&mode=search 
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7572&mode=search
Kilka kilometrow od mojej jednostki znajduje sie Zakladowa straz Pozarna w zakladach chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym.Sprzet maja niezly:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline maldrin

• Weteran
  • Strach ma wielkie oczy ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2006, 16:42:22 »
W mojej okolicy znajduje się ZSP w zakładach Michelin. Sprzęt, który teraz stacjonuje w koszarach ZSP został przejęty wraz z całym kompleksem STOMILu. Nie należy on do najnowszych...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Online darek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2006, 17:50:36 »
Lotniska - od zawsze były tam ZZSP. Po powstaniu PSP gro z nas wystąpiło z wnioskiem o przyjęcie (była to proforma, bo PSP nie miało dla nas etatów i pieniędzy, chodziło o utrzymanie praw emerytalnych). Od roku, bodaj 1995 jesteśmy cywilną ZSP (choć struktura i stanowiska oraz obecnie wymagania dot. wyszkolenia i wykształcenia  są analogiczne jak w PSP). Oczywiście należymy do KSRG, mamy plan współdziałania. System pracy 12/24, 12/48. Problem jaki dalej pozostał to brak ustawy regulującej naszą służbę (pisze "służbę" bo my tez jesteśmy po to aby ratować życie i mienie).

Offline ogniomistrz1

• KLUBOWICZ
  • Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2006, 19:54:33 »
napiszcie szanowni koledzy , która z tych wymienionych ZSP jest w KSRG ????

Offline Wojtek_SCHP_Krakow

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 06, 2006, 09:03:31 »
Witam
Chciałem dodac mały wątek dot. zakładowych straży pozarneych. Otóż, w wyniku prywatyzacji bądź restrukturyzacji, w wielu firmach zakładowe straże pożarne zostały wydzielone ze struktur organizacyjnych tych firm i funkcjonują jako samodzielne podmioty gospodarcze - spółki z o.o, najczęściej ze 100 % udziałem firmy "matki". Oczywiście zdarza się też, że po jakimś czasie udziały są zbywane innym firmom. "Mam zaszczyt" pracować w jednej z takich spółek i chętnie podzielę się wiadomościami na temat takich przekształceń i funkcjonowania zakładowych straży pożarnych - spółek z o.o.
Pozdrowiam

Offline Porta

• VIP
  • Zgred
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2006, 13:46:06 »
LOTOS STRAŻ - Zakładowa Straż Pożarna ... Nie wiem, czy może być w KRSG, ale moim zdaniem jest. Pomaga miejscowym JRG skutecznie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl

Offline ogniomistrz1

• KLUBOWICZ
  • Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2006, 23:02:11 »
skoro skutecznie pomaga to musi mieć podpisane stosowne porozumienia. I jeszcze jedno pytanko - na jakim programie opiera sie szkolenie strażaków ZSP.??

Offline paczmen

• Bywalec
  • *
    • OSP Lutomiersk
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2006, 16:27:21 »
U nas, tzn. w ZSR "Polfa" program szkolenia jest taki sam jak w PSP, a same szkolenia odbywaja sie w osrodkach szkolenia PSP.

Offline snur

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2006, 21:49:20 »
Mam przyjemność pracować w jednej z ZSP, która działa przy ANWILU SA we Włocławku od 1970r. Jest to zakład dużego ryzyka zakwalifikowany zgodnie z Prawem Ochrony Środowiska [Dz.U.62poz627 z póź.zm]. Jednostka jak wszystkie zakładowe straże pożarne została wydzielona ze struktur państwowych po wejściu Ustawy o PSP i Ochronie p.poż 24 sierpnia 1991r i to było chore moim zdaniem. W jednej chwili zostaliśmy podzieleni a kogo jak kogo ale strażaków nie powinno się dzielić. www.anwil.pl jest firmą ciągle się rozwijającą a my robimy wszystko aby nasi pracownicy czuli się w niej bezpiecznie.
Jeśli chodzi o wymagania kwalifikacyjne precyzuje to Dz.U.05.215.1823 dla poszczególnych stanowisk w jednostkach ochrony p.poż. System szkolenia reguluje wewnętrzne zarządzenie które określa zasady współfinansowania przez firmę..
A i jeszcze jedno ukazał się "ciekawy" artykuł w numerze grudniowym „Przeglądu Pożarniczego” przedstawiający obecną sytuacje ZSP – polecam.

Offline OSPwonski

• http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2006, 18:43:16 »
Nad zwyczaj zaawansowaną jednostką ZSP w naszym kraju pod względem głupoty jest jednostka z mojego terenu i miasta, a w zasadzie z zakładu na terenie naszego miasta. Katastrofa, nie uznają żadnych przyjętych przepisów, wyjeżdżają na teren miasta nie powiadamiając stanowiska, żadnych przeszkoleń w kierunku ratownictwa medycznego, o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Offline Krzyś Mila

• Weteran
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2006, 10:49:17 »
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam

Offline MGNACZUS

• Banita FM
  • KLUBOWICZ-MOD
  • VIP
  • *
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2006, 21:57:05 »
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam

Raczej POPISAŁAŚ... To chyba kobieta. Przynajmniej tak jest w opisie.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline OSPwonski

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2006, 12:20:21 »
No to chyba źle mnie zrozumieliście koledzy, moja znajomość taktyki pożarniczej jest ok. A chodziło mi o to, że największą bzdurą w wykonaniu tego tworu było gaszenie stogu pianą, a raczej zalewanie go pianą.

Offline Krzyś Mila

• Weteran
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 28, 2006, 23:02:31 »
Witam

Ja Ciebie zrozumiałem, dlatego twierdzę, że piszesz bez znajomości tematu.

Pozdrawiam

Offline lang

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2006, 11:00:56 »
Sprubuję was pogodzić - najlepszy efekt gaśniczy w przypadku pożaru stogu siana można uzyskać przy użyciu wody z dodatkiem środka zwilżającego. Ponieważ rzadko gdzie można spotkać dedykowane środki, stosuje się zastępczo roteor w stężeniu 1,5%, co nie zawsze jest możliwe (mieszacze i zasysacze liniowe nie zawsze działają tak jak byśmy chcieli). Przy podawaniu takiej mieszaniny nawet przy użyciu prądawnic typu turbo zawsze wytworzy się trochę piany.
A tak na zakończenie, to najlepszą taktyką w przypadku stogu oddalonego od zabudowań i upraw jest kontrolowane wypalenie. Sytuacja się trochę komplikuje, gdy za plecami mamy chłopów z widłami ;). W przypadku bliskości zabudowań i upraw należy skoncentrować się na działaniach w obronie. Jeśli to możliwe, należy też podjąć działania zmierzające do odizolowania części stogu nie objętej pożarem. Przy pomocy wideł lub sprzętu mechanicznego.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline OSPwonski

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2006, 15:49:33 »
No i nic dodać, nic ująć