Autor Wątek: Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?  (Przeczytany 4876 razy)

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« dnia: Grudzień 10, 2003, 03:53:35 »
W mojej gminie od ok. roku panuje podpalacz. Jak narazie podpala stodoły, spłoneło już 9 stodół. Podpalacza nikt nie złapał, ale mieszkańcy mówią że to napewno jakiś strażak.
Jak można złapać takiego podpalacza??  Jak zmienić opinię mieszkańców. Bo z każdą kolejną stodołą ludzie plotkują coraz więcej na niekorzyść strażaków OSP.  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2003, 09:25:34 »
U nas też był taki przypadek że członek MDP OSP podpalał sobie stodoły, trawy itp.
Złapać takiego idiotę jest ciężko! Jak wiadomo trzeba mieć dowody aby cokolwiek komuś zarzucić! Ale jeżeli podejrzewasz że to ktoś z waszego OSP podpala wystarczy poobserwować osoby - ten podpalacz zapewne zjawi się na każdej takiej akcji i będzie z zapałem uczestniczył w akcji ratowniczo-gaśniczej.
 

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:16:28 »
Cytuj
Ale jeżeli podejrzewasz że to ktoś z waszego OSP podpala wystarczy poobserwować osoby - ten podpalacz zapewne zjawi się na każdej takiej akcji i będzie z zapałem uczestniczył w akcji ratowniczo-gaśniczej.
No ale niema  takiego strażaka co by był na wszystkich 9 stodołach. Więc może to nie jest strażak tylko jakiś psychol który lubi patrzeć jak płonie stodoła. I wtedy trzeba obserwować "gapiów" może wśród nich stoi podpalacz. Podobno policja już zaczeła robić zdjęcia wszystkim strażakom i "gapiom" tak że nikt nie widzi jak robią zdjęcia.
 

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2003, 15:33:38 »
Wita Panów serdecznie.
Jak złapać podpalacza nie mam pojęcia, bo nie jestem śledczym.
W ty roku w naszej gminie, i nie tylko, było mnóstwo pożarów traw. Na początku ludzie gadali , ze podpalamy żeby zarobić. Kuło w oczy szczególnie byłych strażaków i inne OSP ze wyjeżdżamy kilka razy dziennie. Takie było zapotrzebowanie, ludzie wypalali hektary.
Nad zmianą opinii pracowaliśmy długo, ale po paru uratowanych stodołach gdzie ludzie z z płaczem i bezradnością czekali na straż udało się. Często przyjedżamy jako pierwsi. Ludze zmienili zdanie wiedzą ze mogą na nas liczyć i często alarmują nas bezpośrednio(w nawiązaniu do tematu z niesfornym oficerem dyżurnym)Na terenie wsi pomagamy mieszkańcom, przycinamy drzewa, i wszyscy są zadowoleni.
Uważam ze tylko ciężką pracą jesteście w stanie zmienić opinie.
Powodzenia życze.  

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2003, 17:38:41 »
Zawsze gdy widziałem właścicieli płonącej stodoły zastanawiałem się czy podpalacz widział ich twarze, ten smutek, załamanie. Bo co tu naglę zrobić zimą gdy całe siano spłoneło a to co zostało to do niczego się nie nadaję oprucz na rozrzucenie po polu. Pieniędzy na odbudowanie stodoły a nawet na zakup siana nie ma, a ubezpieczenie (jeżeli było ubezpieczone) to nędzne pare groszy, za które dużo się nie kupi. W wakacje spłonął także stóg, właściciel dostał zawału serca i ledwo przeżył. Czy taki podpalacz nie ma uczuć, nie zastanawia się że wyrzaądza dużą krzywdę innym, a nawet może pozbawić kogoś życia.
Nie rozumiem podpalaczy.  :(      

Offline druh Marek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 247
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2003, 19:52:53 »
Podpalacze to idioci - zgadzam się z Wami!!!

U nas strażacy ochotnicy nie dostają ani grosza za bycie przy akcji - więc jak jest pożar jakiegoś mieszkania, stodoły, czy traw - to mało prawdopodobne, żeby jakiś strażak u nas podpalał.

Moja rada: Spróbujcie zmienić, np. zamiast wypłacać strażakom ochotnikom za godzinę przy pożarze, może by całą kwotę wpłacać na konto danej OSP - jak jest to strażak, który hamskim kosztem chce się dorobić - zrezygnuje, chyba że podpala dla checy :angry:  

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2003, 20:42:54 »
Może i pomysł byłby dobry?
ale jeżeli podpalaczem nie jest strażak ??
Jednostka nie ma narazie problemów finansowych i dlatego napewno nie przejdzie coś takiego jak zrezygnowanie z przyjmowania pieniędzy. W dzisiejszych czasach nikt się nie zgodzi na oddawanie pieniędzy za akcję na konto OSP.
 

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:39:13 »
Witam Kiczo.
Nie zgodze się z tobą, my oddajem (oczywiście jak są wypłaty) pieniądze na OSP,pomimo tego ze niektórzy mają w tym roku po 300 godzin to jest przy naszej stwce (połowa ustawowej)około 6zł 1800zł na łeb.
Dzięki temu wyremontowaliśmy salę, zrobiliśmy łazienki mamy swoje bióro z kompem i tv. Oczywiście mamy do tego warunki bo były ustrój zostawił nam remizę o pow 400m/2.
Warto się zrzucać bo razem daje to pokaźną kwotę za którą można coś poważnego zrobić.
A jeżeli jesteś pewien ze podpalaczem nie jest ochotnik to pozostaje tylko współpraca z Policją.
Narka.  

Młodzik

  • Gość
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:44:46 »
A jak wyegzekfowac od gminy kase za pozary?? u nas nie wyplaca sie strazakom, my zwrocilismy sie z pisemem, aby wyplacali nam nam rzecz OSP na konto, i nie ma oddzywu :/
 

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:55:08 »
No to macie problem. Przede wszystkim tmusicie mieć kogoś zufanego w urzędzie. Wypłacić wam muszą bo jest to takie samo zobowiązanie jak wypłata dla urzędnika.
My mamy inny problem bo pieniądze wykorzystaliśmy już w kwietniu. Teraz czekamy na pieniądze az spłyną, bo udało nam się po przesuwać pomiędzy paragrafami budżetowymi.

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 13, 2003, 09:36:15 »
W mojej jednostce nie ma problemów z pieniędzmi, ostatnio wymieniliśmy posadzkę w jednym garażu, remontujem nowe pomieszczenie, dobudowujemy nowy garaż i jesteśmy w trakcie załatwiania nowych wozów. Jeżeli nie mamy problemu z pieniędzmi to nikt z członków nie zgodzi się na oddawanie wynagrodzeń za akcję na konto OSP. Taki sposób na podpalacza odpada.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2003, 15:18:13 »
Czy podpalaczem może być członek OSP? Oczywiście że może. Pytanie natomiast jest następujące: czy człowiek przychodzący do straży staje się podpalaczem, czy też podpalacz przychodzi do straży. W pierwszym przypadku jeśli strażak staje się podpalaczem, to głównie ze względów finansowych - bo chce zarobić.  I takich ludzi ja bym wsadził na 50 lat bez prawa do wcześniejszego zwolnienia. W drugim przypadku gdy podpalacz przychodzi do straży mamy chyba do czynienia z chorobą psychiczną czyli piromainią. Ta odmiana podpalaczy charakteryzuje się tym, że ludzi tych trzeba leczyć, co nie znaczy, że w żadnym wypadku nie powinni odpowiadać karnie za swoje czyny. Tu trzeba postępować trochę ostrożniej, bo ten człowiek nie do końca może odpowiadać za swoje czyny, co również nie znaczy że nie należy ludzi takich izolować. Te dwa skrajne przypadki mogą oczywiście występować łącznie - chęć zysku plus słonność do piromanii.

Jak temu zapobiegać? Przypadkowi pierwszemu, gdy to strażak zaczyna podpalać z chęci zysku, można chyba tylko zapobiec w ten sposób, że nie będzie on dostawał pieniędzy za czas spędzony przy akcjach ratowniczo-gaśniczych, a jedynie za czuwanie. Nie da się ukryć, że płacenie za akcje jest chyba najsprawiedliwszą formą zapłaty, ale jest to jednocześnie forma w pewnym sensie kryminogenna. A gdy płacimy za gotowość do wyjazdu do akcji, wtedy już normalnemu człowiekowi zależy żeby nie musiał nigdzie jechać.
W drugim przypadku (piromania) jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzanie testów psychologicznych ukierunkowanych na pracę w straży pożarnej (w tym na piromanię) i nieprzyjmowanie do OSP ludzi którzy wykażą skłonność do piromanii. Tylko tu pojawia się problem, bo jak pamiętam (choć mogę się mylić) to zarząd główny OSP sprzeciwił się obowiązkowi przechodzenia takich testów stwierdzając, że to uwłacza godności ochotników. Jeśli tak było, to postuluję, by osobiście obciążyć członków zarządu którzy taki sprzeciw wyrazili kosztami odszkodowań wypłacanych w przypadkach podpalania przez strażaków OSP.

pozdrawiam

Witek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2003, 15:19:18 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Hanti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2003, 00:10:04 »
Chyba bez znaczenia jest w przypadku podanym wyżej kondycja finansowa jednostki, po zrzutce może byc jakiś fajny dodatkowy fant, agregacik kilka nowych UPS-ów, aparaty choć ze dwa, a kasa za akcje to dla minie już przesada, u nas idzie do wora i na sprzęt, jasne że są głosy sprzeciwu (pojedyńcze), ale jesteśmy ochotnikami, a jak po kaske to wysyłam do najbliższych komend powiatowych, może będzie wolny etacik w JRG. Ta są testy wsześniej....... jak wspomniał Witold, a klijenta podpalacza można wychaczyć wsród swoich tyko uważnie poobserwować.
Pozdrawiam.

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2003, 14:27:00 »
Nawet jakbym wiedział kim jest podpalacz to niewiem czy powiadomił o tym policję. A jak będą mieli za mało dowodów na wsadzenie podpalacza i on dowie się że to ja jego wydałem i ten będzie chciał zemścić się na mnie i podpali mi np. dom. Albo jak wsadzą podpalacza to jak wyjdzie czy się nie zemści, a może sam nie współpracuje i jego pomocnik mnie podpali.

Jak myślicie?
Lepiej siedzieć cicho czy ryzykować?

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2003, 10:52:38 »
Czy podpalaczem może być członek OSP - niestety tak i mamy tego niechlubne przykłady:
- chciałem pokazać się przed kolegami. Pokazać, że potrafię cokolwiek zrobić, to znaczy ugasić pożar - tak tłumaczył się podpalacz pewnej fabryki mebli, pracownik tejże fabryki a także czlonek OSP ( o zgrozo dca sekcji). Rok temu w grudniową mroźną noc przy minus 18 stopniach, przez osiem godzin walczyliśmy przy tej pokazówce druha piromana. On sam też oczywiście brał udział w tej akcji. Jak widać nie tylko względy finansowe są powodem "zabawy z zapałkami" naszych byłych członków.
 
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Młodzik

  • Gość
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2003, 15:24:07 »
Cytuj
Nawet jakbym wiedział kim jest podpalacz to niewiem czy powiadomił o tym policję. A jak będą mieli za mało dowodów na wsadzenie podpalacza i on dowie się że to ja jego wydałem i ten będzie chciał zemścić się na mnie i podpali mi np. dom. Albo jak wsadzą podpalacza to jak wyjdzie czy się nie zemści, a może sam nie współpracuje i jego pomocnik mnie podpali.

Jak myślicie?
Lepiej siedzieć cicho czy ryzykować?
eeee ja mysle ze cicho nie wolno siedziec, a jezeli o takie cos sie obawiasz, to porostu nakierowujesz policje, i prosisz zeby nie ujawniali ze to Ty zglaszales, zreszta oni chyba nie moga Cie wydac..

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2003, 15:57:09 »
Cytuj
eeee ja mysle ze cicho nie wolno siedziec, a jezeli o takie cos sie obawiasz, to porostu nakierowujesz policje, i prosisz zeby nie ujawniali ze to Ty zglaszales, zreszta oni chyba nie moga Cie wydac..
No właśnie obawiałbym się że podpalacz mógłby dowiedzieć się kto go oskarża, bo inaczej niebyłoby dowodów żeby go wsadzić.
 

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2003, 19:49:56 »
Taki podpalacz normalny raczej nie jest i ja niewiem co takiemu do głowy mogłoby wpaść, więc normalnie bałbym się pójść na policje.


Może ktoś inny odważyłby się, ale ja bałbym się nietyle o samego siebię ale także o moją rodzinę.
 

Offline KICZO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
    • http://
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 21, 2003, 10:34:42 »
Zapomniałem dodać że jest nagroda za pomoc w złapaniu podpalacza. po pierwszych trzech stodołach wynosiła ona 2000zł, teraz wzrosła bo już ok. 9 stodół spłoneło i o ile się nie myle to wynosi 5000 zł.

Guest

  • Gość
Czy Podpalaczem Może Być Członek Osp ?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2003, 11:25:33 »
to nie musi być strażk ale jeszcze gorzej np. u nas 2 strażków nakłoniło do podpalenia pustostanu chłopaka z patologicznej rodziny nawet dali mu pochodnię - policja  zatrzymała wszystkich 3
byli wtedy w wieku 16,17 lat.Podpalacz zrobił to nie poraz 1 i poszedł siedzieć.Sąd dwóm strażakom dał kuratora i sznsę poprawy. Dzisiaj jeden z nich jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi i to no pilnuje by w naszych szeregach takie rzeczy sie niezdażały. Dobra rada - zbiórka i rozmowa z każdym z osobna ty znasz swoich ludzi najlepiej.