Autor Wątek: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany  (Przeczytany 63409 razy)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #125 dnia: Sierpień 12, 2016, 11:17:43 »
No dobra poszperałem.Czekam na wasze opinie.
pnpn przeczytaj ze zrozumieniem  a powinieneś dojść do wniosku takiego jak ja,
Czytając tą podstawę prawną w pierwszych zdaniach można odnieść  wrażenie że wystarczy jechać aby ratować zdrowie i życie ludzkie i po problemie tak jak to ty próbujesz interpretować .
Jednak dalsza treść dokładnie określa co trzeba spełnić aby było prawidłowo.

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Koncesje i zezwolenia
Pojazdy uprzywilejowane

Art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na używanie pojazdów samochodowych jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego.

Wniosek o wydanie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na użytkowanie pojazdu samochodowego jako uprzywilejowanego w ruchu drogowym, skierowany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, powinien zawierać uzasadnienie, z którego wynikać będzie jednoznacznie, że pojazd spełnia wymogi ustawowe do jego uprzywilejowania w ruchu drogowym, tzn. jest używany stale w akcjach związanych bezpośrednio z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego. Ponadto we wniosku należy wskazać numer Krajowego Rejestru Sądowego lub informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto, do wniosku należy dołączyć:


    uwierzytelnioną kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu proponowanego do uprzywilejowania w ruchu drogowym,
    inne dokumenty, z których będzie wynikać, że świadczone przez wnioskodawcę usługi związane są z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, np.: umowy zawarte z podmiotami leczniczymi, z jednostkami Policji lub Straży Pożarnej.

Gdy ustaną okoliczności uzasadniające wykorzystywanie pojazdu samochodowego jako uprzywilejowanego w ruchu drogowym, tj. pojazd przestanie być wykorzystywany stale i bezpośrednio w akcjach związanych z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, należy zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia udzielonego zezwolenia (art. 53 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Oczywiście z tekstu wynika jasno że można otrzymać takie pozwolenie zatem zwróć się do gminy aby podpisała z tobą umowę na świadczenie usług do których potrzebujesz pojazdu uprzywilejowanego wystawią ci odpowiednie papiery ty jako wnioskodawca złożysz je w MSWiA i po problemie jak będzie zasadne otrzymasz pozwolenie na bomby.
Na dzień dzisiejszy twój pojazd nie posiada stosownych pozwoleń  nie  jeździ bezpośrednio na miejsce zdarzenia aby ratować życie lub zdrowie ludzkie więc  nie jest pojazdem uprzywilejowanym i nie możesz nim jeździć na bombach.
Dojazd do straży nie jest jazdą na miejsce zdarzenia zatem powinieneś poruszać się nim jak zwykłym pojazdem przestrzegając przepisy ruchu drogowego.
Dziwi mnie że osoby z którymi rozmawiałeś w policji itd nie znają tego aktu prawnego.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #126 dnia: Sierpień 12, 2016, 11:52:39 »
Zainteresowany  wyprzedził mnie opiniami prawnika.Ale.....

Według mnie dalej jesteś w błędzie, nie możesz użyć bo nie masz prawa ich posiadać więc jak użyć coś czego nie powinieneś mieć, a jeśli je masz i używasz podlegasz każe grzywny lub więzienia  tak mówi przepis.

Czyli tak na dobrą sprawę jak pójdzie coś nie tak mogą oskarżyć cię za złamanie dwóch przepisów posiadania i użycia.
Za posiadanie może być grzywna bo nie powinieneś mieć natomiast za użycie uniewinnienie bo ratowałeś życie ludzkie.Oczywiście zapewne zarekwirują ci sprzęt aby sytuacja się nie powtórzyła.
 
Nawiązując jeszcze do twojego innego postu odnośnie prowadzenia karetek na sygnałach też nie możesz tego robić jeśli masz  wkładkę na uprzywilejowane  wydaną  na potrzeby OSP bez kursu na pojazdy uprzywilejowane.
Rozwiązaniem jest ukończenie owego kursu i po problemie masz papier na wszystko jednak nie oznacza to że wsiadasz w każdy pojazd uprzywilejowany i możesz jechać na bombach trzeba jeszcze mieć stosowne pozwolenie na ich prowadzenie oraz uzasadnioną przyczynę do używania bomb.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2016, 12:23:17 wysłana przez jgk »

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #127 dnia: Sierpień 12, 2016, 12:33:49 »
W temacie ;) i stanowisko policji, fakt faktem nie posiadał różowego papierka ale chyba nie zmienia to faktu...
"Niewiedza nie usprawiedliwia
Szybka interwencja pozwoliła funkcjonariuszom policji namierzyć na terenie Łazisk mężczyznę, który w swym pojeździe miał zamontowane światła stroboskopowe charakterystyczne dla pojazdów należących do służb uprzywilejowanych

We wtorek dyżurny z komisariatu w Orzeszu - asp. szt. Zdzisław Bończyk odebrał telefon z informacją, że z Orzesza w kierunku Łazisk Górnych jedzie samochód marki BMW, który ma zamontowane z przodu pojazdu w tzw. „grillu” niebieskie światła (światła stroboskopowe). Lampy charakterystyczne są dla pojazdów uprzywilejowanych, których na co dzień nie można wykorzystywać podczas jazdy. Dyżurny z Orzesza powiadomił oficera dyżurnego asp. Jacka Lewandowskiego z komisariatu w Łaziskach Górnych, który rozdysponował patrole w newralgicznych miejscach. Pojazd szybko został namierzono na jednym z parkingów w Łaziskach Górnych. Właścicielem auta okazał się 32-latek, który zaskoczony oświadczył, że kilka lat temu zakupił pojazd i nie wiedział, że samochód ma zamontowane światła koloru niebieskiego. Mężczyzna wyjaśniał, że nie zna historii samochodu. Zespół do spraw Wykroczeń z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie. Wyposażenie samochodu w takie światła stanowi wykroczenie, za które grozi kilkaset złotych mandatu. Wykroczenie można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Niewiedza nie zwalnia sprawcy od odpowiedzialności prawnej. To w interesie kierowców leży znajomość przepisów prawa, na podstawie których wykorzystują swoje pojazdy w ruchu drogowym. Śledczy ustalą, czy mężczyzna wykorzystywał światła niezgodnie z ich przeznaczeniem np. powołując się na przywileje służb."

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #128 dnia: Sierpień 12, 2016, 13:27:30 »
Motocyklista bezprawnie używał sygnałów pojazdów uprzywilejowanych
Policjanci z krośnieńskiej drogówki zatrzymali motocyklistę, który jechał z włączonymi sygnałami uprzywilejowania w postaci niebieskich i czerwonych błysków oraz sygnałów dźwiękowych. Okazało się, że sygnały uprzywilejowania miał zamontowane na pojeździe bezprawnie.
Policjanci pełniący służbę nieoznakowanym radiowozem na drodze krajowej nr 28 w Miejscu Piastowym, w sobotę około godz. 18.30 zauważyli motocykl jadący z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. „Uprzywilejowany” jednoślad wyprzedził nieoznakowany radiowóz i jechał dalej środkiem drogi. Policjanci ruszyli za motocyklistą. Jak się okazało po zatrzymaniu, był to cywilny motocykl, a jego kierowca nie był uprawniony do poruszania się w ruchu drogowym pojazdem uprzywilejowanym.
Podczas kontroli 51-latek oświadczył policjantom, że nie widzi w tym nic złego, i że inni motocykliści też używają takich sygnałów. Dodał również, że z włączonymi sygnałami łatwiej jest mu się poruszać na trasie i w korkach.
Motocyklista z Nowego Sącza w związku z rażącym łamaniem przepisów drogowych, jak również stwarzaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, stracił prawo jazdy.
Za bezprawne posiadanie w pojeździe lub używanie sygnałów pojazdów uprzywilejowanych w ruchu zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi kara aresztu lub grzywny. - https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/944-motocyklista-bezprawnie-uzywal-sygnalow-pojazdow-uprzywilejowanych

5000 zł za koguta w prywatnym aucie
Funkcjonariusze zgorzeleckiej drogówki zatrzymali kierującego, który posiadał w swoim pojeździe urządzenie stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdów uprzywilejowanych. Policjantom, którzy postanowili zatrzymać urządzenie oświadczył, iż nie zgadza się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Teraz stanie przed sądem, gdzie grozi mu kara grzywny do 5000 złotych.
31 lipca 2012 roku policjanci zgorzeleckiej drogówki otrzymali informację o poruszającym się samochodzie osobowym, który na tylnym podszybiu posiada tzw. niebieskiego koguta. Zgodnie z artykułem 96 a kodeksu wykroczeń posiadanie w pojeździe przez osoby nieuprawnione m.in. urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie jest zabronione i zagrożone karą grzywny. Na jednej z ulic Zgorzelca policjanci zauważyli przedmiotowy pojazd, a na tylnym podszybiu urządzenie służące do wysyłania sygnałów niebieskich błyskowych. Kierującym okazał się 48 – letni mieszkaniec Bogatyni, który stwierdził, iż nie zgadza się z interpretacją przepisów dotyczącą posiadania tego typu urządzeń.

Teraz stanie przed sądem, gdzie grozi mu kara grzywny do 5000 złotych oraz przepadek urządzenia.

Po gdańskich ulicach jeżdżą nielegalne karetki
Samochód wyglądający jak ambulans pogotowia, wcale nim nie jest, a kierowca takiego samochodu używając niebieskiego ,koguta" i sygnałów dźwiękowych łamie prawo. Na ulicach Gdańska pojawiły się nielegalne ,karetki".
Samochód wyglądający jak ambulans pogotowia, wcale nim nie jest, a kierowca takiego samochodu używając niebieskiego ,koguta" i sygnałów dźwiękowych łamie prawo. Na ulicach Gdańska pojawiły się nielegalne ,karetki".

Samochody przeznaczone do transportu chorych od pewnego czasu wyprzedaje Samodzielna Kolumna Transportu Sanitarnego w Gdańsku. Przed sprzedażą demontuje się tylko sygnalizację świetlną i dźwiękową. Pojazdy nie są przemalowywane.

- Nasze auta kupują przeważnie osoby prywatne. Otrzymaliśmy sygnał, że niektórzy użytkownicy ponownie montują sygnalizację i jako pojazdy uprzywilejowane poruszają się po mieście - mówi Krzysztof Mackiewicz, dyrektor SKTS w Gdańsku. - Na własną rękę staramy się namierzyć Fiata 125p, który prawdopodobnie należał do nas, a obecnie udaje karetkę.
By uniknąć podobnych wypadków w przyszłości kolumna na własny koszt będzie przemalowywać pojazdy przeznaczone do sprzedaży.

- Ludzie bardzo często mylą takie ,karetki" z naszymi samochodami - mówi Dorota Dygaszewicz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. - Ostatnio odebrałam telefon od zdenerwowanego mieszkańca Gdańska. Z pretensją w głosie oznajmił, iż od dwóch dni widzi tę samą karetkę, która zamiast wyjeżdżać do chorych stoi bezczynnie na strzeżonym parkingu.

Wożą krew

Na rynku funkcjonują również firmy świadczące usługi transportowe dla służby zdrowia np. przewóz chorych lub materiałów biologicznych. Na dachach aut zamontowane są niebieskie koguty zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych. Jeden z samochodów PHU Wrzos, która świadczy usługi dla Szpitala Klinicznego nr III w Gdańsku - jak przyznaje dyrektor firmy - porusza się po ulicach na sygnale, pomimo braku odpowiedniego zezwolenia MSWiA.
- Szpital korzysta z trzech samochodów należących do Wrzosu - mówi Roman Mańko, właściciel firmy. - Jednego z nich używamy do przewozu chorych i transportu krwi. Właśnie ten posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową, którą wykonaliśmy sami. Nie posiadamy jeszcze zgody MSWiA na sygnalizację. Lada dzień powinna jednak do nas trafić.

Wymagana zgoda

Aby uzyskać zgodę na montaż sygnalizacji należy bezpośrednio zgłosić się do MSWiA.
- Każde podanie jest sprawdzane indywidualnie - usłyszeliśmy w Departamencie Koncesji i Zezwoleń MSWiA. - Opiniowanie wniosku trwa kilkanaście dni. Wydajemy zezwolenia pisemnie. Jeżeli SKTS sprzedaje swoje karetki, a ich nowi właściciele nie zwrócili się do nas o pozwolenie, nie mają prawa korzystać z sygnalizacji.
- Nie boję się powiedzieć głośno, że większość karetek, które używają sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej na ulicach Gdańska, to samochody prywatne - mówi Bernard Cudny, właściciel Niepublicznego Zakładu Sanitarnego Bemark. - Nie posiadają wymaganych zezwoleń MSWiA. Po prostu łamią prawo.

Z usług Bemarka korzysta Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Każdorazowe uruchomienie sygnalizacji jest odnotowane w książce wyjazdów.
- Jeżeli pogotowie, pilnie potrzebuje krwi do transplantacji, nasz kierowca jedzie przez miasto na sygnale - dodaje Cudny. - Dla mieszkańców to może dziwny widok, kiedy w pędzącej karetce jest tylko kierowca. Takie działanie jest jednak zgodne z prawem. Mamy odpowiednie zezwolenia ministerstwa oraz ratujemy ludzkie życie.

Będą sprawdzać

Policja zapewniła nas, że będzie przeprowadzać kontrole karetek. Również Straż Miejska zajmie się sprawą.
- Zapewniam, że będziemy zwracać uwagę na nielegalne ,karetki" i każdy podobny sygnał zgłosimy na policję - mówi Zbigniew Sodol, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. - Sami bowiem nie mamy prawa zatrzymywać pojazdów, chyba że w sytuacjach określonych - jazdy bez świateł, pod prąd i przy zakazie jazdy. - http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/po-gdanskich-ulicach-jezdza-nielegalne-karetki,177435,art,t,id,tm.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2016, 13:34:09 wysłana przez strazak998 »

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #129 dnia: Sierpień 14, 2016, 11:13:22 »
Myliłem się przepraszam - jednak w sytuacji  zagrożenia życia można urzyć tych sygnałów (patrz odp 1 odp prawnika)

Przeczytaj jeszcze raz tą odpowiedź. Dyskusja kręci się wokół dojazdu do remizy, a nie dojazdu do miejsca zdarzenia to raz. Dwa, sytuacja zagrożenia życia - włącza się syrena, dostajesz sms'a z alarmem i co dalej? Już gnasz na "bombach" co syrena wyje? Ok, dostałeś info o wypadku drogowym, ale czy w tym momencie jest zagrożenie życia? W 90% przypadków dopiero KDR na miejscu zdarzenia może to stwierdzić, a raczej przed dojazdem do remizy nie dostaniesz informacji o stanie osoby poszkodowanej.

Teraz odnośnie ewentualnej jazdy alarmowej do remizy - ilu mamy czynnych strażaków OSP - nie znam dokładnych danych, można wyszukać, że jest to powyżej 400 tysięcy... wyobrażacie sobie pewien procent z tej liczby przemieszczającej się alarmowo do remizy? Bo ja niestety nie.

A wracając do samego oznakowania - czemu nie, włożony widoczny napis za szybę, tak aby można było ewentualnie potraktować znak stop jako znak ustąp pierwszeństwa wyjeżdżając z podporządkowanej na drogach gdzie jest dostateczna widoczność, że żadnego samochodu na drodze nie ma (żeby nie trzeba było zatrzymywać się do "0" ), ale od wszelkich jazd alarmowych jestem bardzo daleki. Mamy służby, które reagują od razu na takie zdarzenia, więc jako ochotnicy dojedźmy bezpiecznie do remizy, a późniejsza jazda alarmowa niech też będzie rozsądna.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2016, 11:17:02 wysłana przez Evil »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #130 dnia: Sierpień 14, 2016, 21:56:12 »
Pamiętać należy o jednej ważnej rzeczy jadąc samochodem alarmowo powinniśmy jechać tak jak jakbyśmy prowadzili normalne auto bez bomb.
Jazda alarmowa tak naprawdę nie zwalnia nas od całkowitego nie przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Daje jedynie możliwość świadomego "złamania" prawa za które bierzemy pełną odpowiedzialność karną mam na myśli np. wjechania pod prąd na czerwonym ale w chwili kiedy mamy 100% pewność że nie zagrażamy innym uczestnikom ruchu drogowego.Każda kolizja lub cokolwiek złego w chwili jazdy alarmowej działa na naszą niekorzyść.No może poza jazda z nadmierną prędkością.

Offline 499LPA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #131 dnia: Wrzesień 03, 2016, 15:59:10 »
a może wzorem naszych zachodnich sąsiadów wprowadzić oddzielny -inny symbol który pokazuje że strażak  jedzie do ,,akcji" lub est w jej trakcie bo dojechał własnym pojazdem
 
 Nie miga nie wyje a ludzie wiedzieli by co i jak
Generalnie sam jestem strażakiem i w chwili obecnej mam ok 2 km do strażnicy, wiem iz pozwolenie na używanie niebieskich sygnałów świetlnych skutkowało by ich nadmiernym wykorzystywaniem bez podstawy -sory taki mamy w Polsce klimat  :'(

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #132 dnia: Wrzesień 03, 2016, 20:17:38 »
Nie miga nie wyje a ludzie wiedzieli by co i jak
Przerabiałem temat, nie działa. W najlepszym przypadku ludzie patrzą się jak na debila, reszta nie zwraca uwagi. Poza tym w żaden sposób taka tabliczka nie zwraca uwagi, nie pełni żadnej roli ostrzegawczej. Sorry, taki mamy klimat.

pozwolenie na używanie niebieskich sygnałów świetlnych skutkowało by ich nadmiernym wykorzystywaniem bez podstawy -sory taki mamy w Polsce klimat  :'(
Nie zgadzam się i nigdy nie zgodę z takim przedstawieniem sprawy - ktoś kto tak pisze musi mieć świadomość że z ludzi którzy potrzebują i mogliby zrobić pożytek z uprzywilejowania, by szybciej dotrzeć do remizy w sytuacji gdy liczy się każda minuta, po prostu robi debili.

Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się analogia dotycząca pozwoleń na posiadanie broni: nie można dać ludziom łatwego dostępu do broni, bo "będą do siebie strzelać po pijaku, strach będzie wyjść na ulice, brutalność przy napadach i rozbojach wzrośnie bo przestępcy będą mieli łatwiejszy dostęp do broni, a w ogóle to utopimy się we własnej krwi po masakrach".

Po pierwsze: bandyci mieli, mają i będą mieć dostęp do broni z czarnego rynku. Różnica polega na tym, że potencjalna ofiara również mogłaby być uzbrojona i się obronić. "Noszę broń, bo policjant jest za ciężki" - to jest dobre hasło.
Po drugie: proszę mi wskazać jacy to bandyci czy terroryści użyli broni z legalnego źródła - bo ja takich przypadków nie znam.
Po trzecie: odnośnie naszej narodowej mentalności - od 10 lat KAŻDY pełnoletni obywatel może legalnie nabyć broń czarnoprochową, bez pozwolenia, bez badań psychologicznych, nawet bez rejestracji obejmującej mocniejsze wiatrówki. Chcesz, idziesz do sklepu, wykładasz 1,5-2tyś zł i już możesz się cieszyć repliką Colta czy Remingtona kaliber .44, który ma siłę rażenia większą od 9x19 Para używanych przez policję.
To w ile w ciągu ostatnich 10 lat było strzelanin i napadów z bronią CZP w ręku, ile awantur domowych czy libacji zakończyło się strzelaniną? Czyżby media nie chwytały takich super materiałów, czy po prostu nie ma takich przypadków? Bo według przeciwników upowszechnienia dostępu do broni to już co najmniej od 9 lat powinniśmy żyć jak na dzikim zachodzie, a gdzieś tak połowa społeczeństwa powinna się już dawno wymordować.

I tak jak wydawanie pozwolenia na współczesną broń palną powinno być ograniczone do badania psychologicznego, ukończenia 21 lat i niekaralności, tak samo w OSP jak ktoś ma kwity na prowadzenie takich pojazdów, i przyniesie zaświadczenie z OSP, to powinien dostać kwit uprawniający do korzystania z uprzywilejowania. Użycie poza sytuacją alarmową sygnałów = utrata zezwolenia z miejsca. Nie będzie żadnego armageddonu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #133 dnia: Wrzesień 06, 2016, 09:51:39 »
Można czy nie można montować to temat moim zdaniem poboczny.
Zacząć trzeba od tego, że dojazd do remizy NIE JEST stanem wyższej koniecznośi

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #134 dnia: Wrzesień 06, 2016, 11:44:45 »
Zacząć trzeba od tego, że dojazd do remizy NIE JEST stanem wyższej koniecznośi
W świetle aktualnie obowiązującego prawa nie, i to jest jasne.

Pytanie czy dojazd do remizy powinien być traktowany jako element akcji ratowniczej?

Bo sprawy mają się tak: strażak jest alarmowany i udaje się do remizy - jak wychodzi poza próg domu to już obejmuje go ubezpieczenie strażackie, jak coś po drodze mu się stanie, to wiadomo - był w akcji. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu takie rozciągnięcie ochrony prawnej funkcjonuje tylko w przypadku ubezpieczenia.

W momencie gdy się jedzie na alarm, nie ma się żadnych specjalnych przywilejów, trzeba swoje odczekać pod "ustąp pierwszeństwa", to znów kilkadziesiąt sekund stracić na światłach, tam gdzie jest ograniczenie do 30km/h to jechać trzeba 30...

A teraz spójrzmy na to co jest w rzeczywistości, a nie to co jest politycznie poprawną utopią: w momencie gdy w OSP wyje syrena najlepiej darować sobie przechodzenie przez drogę, manewry, itp. bo zaraz leci kilka samochodów 100-140km/h w zabudowanym, oznakowują się czasem przez "włączenie awaryjnych". Czasem odwalają jakieś inne akcje. Czy to jest mądre, czy tak być powinno i czy jesteśmy w stanie to zmienić?

NIE.

Chwila zastanowienia nad tym do czego właściwie służy ta syrena i światła, shall we?

Otóż przede wszystkim ma to ostrzegać innych użytkowników dróg, że ktoś może łamać przepisy. Jak ktoś widzi i słyszy to może zareagować odpowiednio, uniknąć niebezpiecznej sytuacji. I do tego w sumie ten temat się sprowadza.

Czy każdy musi dotrzeć na jednostkę szybko?

NIE.

Priorytetem są kierowcy, bez których wyjechać się nie da, w dalszej perspektywie dowódcy. I starczy - jedni i drudzy powinni być ludźmi myślącymi, odpowiedzialnymi.

Mamy postęp technologiczny, ale niektóre kwestie wciąż są nieuregulowane, albo uregulowane według stanu sprzed 50-60 lat.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #135 dnia: Wrzesień 06, 2016, 21:12:34 »
tak samo w OSP jak ktoś ma kwity na prowadzenie takich pojazdów, i przyniesie zaświadczenie z OSP, to powinien dostać kwit uprawniający do korzystania z uprzywilejowania.

większej bzdury sam bym nie wymyślił  :wall: :wall: :wall:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #136 dnia: Wrzesień 07, 2016, 12:01:25 »
tak samo w OSP jak ktoś ma kwity na prowadzenie takich pojazdów, i przyniesie zaświadczenie z OSP, to powinien dostać kwit uprawniający do korzystania z uprzywilejowania.

większej bzdury sam bym nie wymyślił  :wall: :wall: :wall:
Kwestia formy jest otwarta - jeśli by to miało iść przez organ nadrzędny (co w sumie i tak było uwzględnione, tyle że nie zapisane), to ok, byleby nie było jak z pozwoleniami na broń do ochrony osobistej, gdzie WPA opiniuje pozytywnie przeciętnie jeden wniosek w województwie rocznie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 25, 2018, 20:33:03 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 17, 2018, 20:21:33 »
Jechał do remizy na alarm, spowodował kolizję.

https://strazacki.pl/akcje/jecha%C5%82-do-remizy-na-alarm-spowodowa%C5%82-kolizj%C4%99

Strażak jechał do remizy. Dachował w Skomlinie.

https://remiza.com.pl/strazak-jechal-do-remizy-dachowal-w-skomlinie/

Nie widzę związku z tematem - w obu przypadkach o finale sprawy zadecydowała brawura i przecenienie swoich umiejętności. Oznakowanie czy uprzywilejowanie nic by im nie dało. Ja w każdym razie jakoś specjalnie swojego poglądu na sprawę nie zmieniłem - powinniśmy być oznakowani jadąc do remizy na akcję.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 17, 2018, 20:49:22 »
"Dobry ratownik to żywy ratownik" i nic innego mnie nie przekona , i kiedyś jak ochotników pier..... i stanie wyższej konieczności policji gdy jechał na syreny gdzie o mało nie zabił dwóch rowerzystów to miałem mu ochotę osobiście ...... ale tak to jest jak tłucze się pierdoly na kursach o bohaterach ..