Autor Wątek: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany  (Przeczytany 63134 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Dostałem dziś pytanie następującej treści - "czy samochód prywatny (chodziło o osobowego) mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany - np. na potrzeby straży??" Powiem Wam, że zbaraniałem po tym pytaniu i najnormalniej w świecie - powiedziałem, że nie wiem. Ale im bardziej myślę o tym pytaniu - tymbardziej chciałbym poznać odpowiedź. Niestety do najbliższego wydziału komunikacji mam dość sporo kilometrów, a niestety praca, dom i rodzina nie za bardzo pozwalają mi na możliwości zadania tegoż pytania w ww. wydziale - dlatego też pytam Was. Może ktoś już spotkał się z tak dziwnym, a zarazem prostym pytaniem???

Za wszelkie odpowiedzi - z góry dziękuję

dh Krzysztof Worosz
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2006, 08:52:28 wysłana przez bulon »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2006, 12:20:16 »
Jako zasada - nie można rejestrować samochodu przewatnego jako uprzywilejowany. Istnieje ew. możliwość odstępstwa, ale to długa i trudna sprawa, w układzie zwykłego śmiertelnika wręcz niemożliwa.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2006, 12:35:58 »
Jest taka mozliwosc ale musisz zmienic w rejestracji czyli w wydziale komunikacji notke dotyczaca przeznaczenia tego auta jest przykladowo teraz osobowy to trzeba zmienic na samochod specjalny pozarniczy czy pozarniczy operacyjny wszystko da sie zalatwic ale najlepiej jedz tam i sie zapytaj a jak masz faktycznie daleko to chociaz zadzwon Pamietaj kto pyta nie bladzi ;)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2006, 13:44:42 »
Dzięki panowie za odpowiedź - zdaje się, że jutro wykonam kilka telefonów, a w najgorszym wypadku wezme urlop i udam sie osobiście, a wtedy będę o jedną wiedzę mądrzejszy :wacko:. Oczywiście nie omieszkam Was o sednie sprawy poinformować :mellow:

Pozdrawiam

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2006, 14:09:27 »
Ok Gucio czekam na odpowiedz jak wyszla sprawa.
Pozdrawiam

Offline edu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • OSP Narol
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2006, 14:58:38 »
według mnie to troche dużo roboty, pewnie chodzi ci o szybszy dojazd samochodem do remizy z własnego domu, Zamiast zrobić samochód uprzywilejowany, szybciej i według mnie neutralniej jest zainstalowac sobie ostrzegawcze (pomarańczowe) koguciku na dachu samochodu i włączać je w czasiei dojazdu (nie mówie juz o klaksonie), to taka moja skromna opinia
www.osp-narol.prv.pl - zapraszam !!!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2006, 15:03:58 »
Tak edu Masz racje ale po co pomaranczowe swiatlo i tak nikt cie nie przepusci  wiec po co najlepiej zarejestrowac go odrazu na auto specjalne pozarnicze operacyjne i juz

Offline edu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • OSP Narol
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2006, 15:10:12 »
no kolega osp milcz ma racje - jak jest dobry kierowca to napewno przepuści z pomaranczowym kogucikiem, ale musimy sie teraz zastanowic na drugim problemem, (juz inny temat ale..), nie spotkaliscie sie nigdy z takimi przypadkami, ze jedzie (nie mowie, że kobieta) kierowca - mistrz kierownicy - a tymczasem OSP lub PSP na sygnałach jedzie do kacji - a kierowca nawet nie zjeźdza lekko na bok, ani nie zwalnia, wiec jak ktos chce sie usunać to zjedzie z pomaranczowym, niebieskim kogutem, ale róznie to bywa, pozdrawiam
www.osp-narol.prv.pl - zapraszam !!!

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2006, 19:14:39 »
Edu - spotkaliśmy się niejednokrotnie i zapewne spotykać sie będziemy z tym problemem jeszcze nie raz. Nie wiem czy przeczytałeś do końca moje pytanie, ale akurat nikomu nie chodzi o żaden szybszy dojazd do remizy. Poprostu padło takowe pytanie.Więc nie masz racji pisząc, że zakładając pomarańczowe koguciki zaraz będą Cię przepuszczać. Bo chciałem Ci powiedzieć, że pomarańczowy kogucik nie jest od tego by kogos przepuszczać bądź nie, bo pomarańczowy można różnie interpretować - holowanie, pilotowanie i wiele innych. Zresztą odpowiedz sobie sam na pytanie(jesli jestes kierowcą lub nie) czy gdybyś zobaczył za sobą samochód na pomarańczowych kogutach to zaraz być go tak chętnie przepuszczał??? Bo przecież nie wiesz o co mu chodzi - a być może akurat on będzie tak chciał sobie jechać za Tobą??? :wacko:Bo mu się wcale nie spieszy???. A jeśli widzisz samochód z niebieskimi kogutami to normalny kierowca - powtarzam normalny - powinien zawsze Cię przepuścić.

To tyle...

Ps. Wziąłem na jutro urlop i udaję się do wydziału komunikacji celem poznania prawdy :mellow: :wacko: :mellow:

Offline edu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • OSP Narol
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2006, 23:13:01 »
no zdaje sobei psrawe, że pomoarańczowe to ostrzegawcze, ale jeźeli komuś sie śpieszy na pomarańczowych to zawsze staram sie mu ułatwi, ale to tylko taka moja mała wariacja - bo olnie niebieski kogucik to wiadoma psrawa, pzodrawiam
www.osp-narol.prv.pl - zapraszam !!!

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2006, 09:22:23 »
Witam.Panowie,nikt ale to absolutnie nikt,nie zarejestruje Wam samochodu jako specjalny,bo tego muszą być odpowiednie podstawy,oczywiście natury konstrukcyjnej auta,jego przeznaczenia i właściciela.Tym bardziej nikt nie wyda zgody na używanie przez nas jako strażaków "koguta niebieskiego".Mój d-ca JRG starał się o to jakieś dwa lata temu.Na policji była tylko kupa śmiechu!!! Kogutów mogą używać tylko auta osobowe-opracyjne,których posiadaczemjest któryś z organów M.S.W i A..Pozdrawiam

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2006, 14:19:55 »
Byłem dziś (jak pisałem Wam wczoraj) w wydziale komunikacji i rzeczywiście- prywatnie nie można zarejestrować auta jako pojazd uprzywilejowany. Ale... Można założyć stowarzyszenie, zarejestrować je w KRS - czyli na zasadach podobnych do OSP z tym tylko, że to bardzo długa i żmudna robota. Bo wiadomo - jesli stowarzyszenie, to minimum iluś tam członków, jesli stowarzyszenie to sekretarz, skarbnik, mnóstwo roboty papierkowej w tym zakładanie konta w banku, NIP, REGON i inne pierdoły. O tyle jestem mądrzejszy - osobie, która zadała mi tak frapujące pytanie - będę mógł odpowiedzieć to czego dziś się dowiedziałem :wacko:

Pozdrawiam

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2006, 14:33:42 »
Ale nie musisz zakladac stowarzyszenia juz je nasz jest to OSP i wystarczy a do FIREMICHAL bo na policje sie nie idzie gadac bo oni sami nie wiedza dzwonisz do MSW i gadasz z wydziałem wydawania zezwolen i koncesji i to oni wydaja takowe zezwolenie a jesli to auto ma sluzyc dobru ludzkiemu to napewno takowe wydadza  Powiem wam po swoim przykladzie Osobiscie jestem Szefem Rejonowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Miliczu i kiedys starałem sie zeby jeden samochód nasz oczywiscie prywatny nalezacy do jednego z ratownikow mial takie swiatla i sygnaly dzwonilem rozmawialem i da sie zalatwic wydadza zgode bez problemu ale ja sie pozniej zastanowilem i se mysle a po co mi to jeszcze wariat sie bedzie tym bawil i co ja sie bede tlumaczyl ale watek z tego jest taki ze wydadza na 99% takowe pozwolenie.
Pozdrawiam.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2006, 12:00:44 »
Czy sie da ??? napewno po sąsiedzku ze zwykłego transita  kolor- biały
 -przemalowali na czerwono dodali koguty , orurowanie .
 Najpierw jeżdzili pare lat tylko z napisem bocznym straz ,samochód uzywany do przewozu osób - orkiestry(bodajze 9 osob.) i tak jest nadal wiec dało sie!
 Dodam ze samochód byl wczesniej zerejestrowany na Naczelnika tejże OSP jak jest po przeróbce nie wiem?!

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 11, 2006, 20:18:05 »
Zagadnienia związane z pojazdami uprzywilejowanymi reguluje ustawa – Prawo o ruchu drogowym popularnie zwana kodeksem drogowym. Konkretnie jest to zawarte w niniejszym artykule, który określa zasady kto i co, i tak cytując w całości:

Art. 53.

1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;
2) pogotowia ratunkowego;
3) Policji;
4) jednostki ratownictwa chemicznego;
5) Straży Granicznej;
6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
7) Agencji Wywiadu;
8) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
9) Służby Więziennej;
10) Biura Ochrony Rządu;
10a) kontroli skarbowej;
10b) Służby Celnej;
11) Inspekcji Transportu Drogowego;
12) jednostki nie wymienionej w pkt 1–11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem
życia lub zdrowia ludzkiego – na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie aby podejmować stosowne działania.
Przed ich podjęciem proponuje dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi kierującymi takimi pojazdami. Co do „kogutów” koloru żółtego to odsyłam do art. 54 i wg. mnie to nie tędy droga.

pzdr  -_-
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 14, 2006, 10:14:11 »
Panowie jakieś bzdety piszecie  na tym forum  nigdy pojazd prywatny nie będzie czasowo uprzywilejowanym   po pierwsze  to to co napisał przedmówca , a po drugie   pojazdy nie oznakowane widnieją na liście centralnego rejestru  . I nie jedno krotnie policja sprawdza  czy pojazd jadący na sygnałach  jeśli go policja nie zna sprawdzają  czy ma takie wpisy  w rejestrze wiem o tym bo 2 lata temy spotkałem się z taką procedurą  kiedy do pożaru jechał nie oznakowanym pojazdem mój komendant . No i kto wam taki pojazd wpisze do tego rejestru . Kierowca takiego pojazdu musiał by mieć aktualne badania lekarskie ,psychotechniczne  oraz pozwolenie komendanta powiatowego   oto wymagania postawione kierowcy .A po drugie czy byście tego przywileju nie nadużywali  myślę że tak. 2 lata temu MSWiA cofło takie uprawnienia większości pojazdów straży miejskiej  a wy chcecie być świędsi od papierza.


Cytat: wolicki1  Listopad 11, 2006, 12:00:44
Cytuj
Czy sie da Huh napewno po sąsiedzku ze zwykłego transita  kolor- biały
 -przemalowali na czerwono dodali koguty , orurowanie .
 Najpierw jeżdzili pare lat tylko z napisem bocznym straz ,samochód uzywany do przewozu osób - orkiestry(bodajze 9 osob.) i tak jest nadal wiec dało sie!
 Dodam ze samochód byl wczesniej zerejestrowany na Naczelnika tejże OSP jak jest po przeróbce nie wiem?!

Lepiej nie pisz nazwiska  tego naczelnika bo znając życie jeszcze mu ktoś brudu narobi. Bo ciekaw jestem co by było gdyby taki pojazd brał udział w wypadku, było by całkiem wesoło zapewniam.Właścicielem takiego pojazdu nie może być osoba prywatna ani nawet stowarzyszenie . Czytajcie post przedmówcy.
Cytuj
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2006, 11:50:04 wysłana przez bulon »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 14, 2006, 10:48:23 »
Dodam ze samochód byl wczesniej zerejestrowany na Naczelnika tejże OSP jak jest po przeróbce nie wiem?!
Lepiej nie pisz nazwiska  tego naczelnika bo znając życie jeszcze mu ktoś brudu narobi. Bo ciekaw jestem co by było gdyby taki pojazd brał udział w wypadku, było by całkiem wesoło zapewniam.Właścicielem takiego pojazdu nie może być osoba prywatna ani nawet stowarzyszenie . Czytajcie post przedmówcy.
Tak wiec juz sie dowiedzialem samochód po przemianowaniu wszedł we władanie OSP z tym ze kierowcą jest komendant tjw. - znajomosci w wydziale komunikacjii , starostwa moga zdzialac cuda  :wacko:

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 14, 2006, 11:22:25 »
Mylisz się samochod nie może być własnością OSP lecz ZG lub gminy jedynie przekazany do użytkowania  do danej OSP.Jednostki czy to PSP czy OSP nie są właścicielami samochodów w Przypadku PSP jest nim komendant wojewódzki a dalej sobie pociągnij temat , i nie pisz głópot.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2006, 11:26:22 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 14, 2006, 15:41:21 »
A na jakiej podstawie prawnej OSP nie może być właścicielem samochodu - totalna bzdura!
Chciałbym mieć tyle flaszek ile jest samochodów stanowiących własność OSP - stowarzyszeń posiadających osobowość prawną > to by dopiero była balanga.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 14, 2006, 17:30:53 »
Cytuj
Jednostki czy to PSP czy OSP nie są właścicielami samochodów w Przypadku PSP jest nim komendant wojewódzki a dalej sobie pociągnij temat , i nie pisz głópot.

Głupoty piszesz Cień. U mnie w OSP wszystkie pojazdy są zarejestrowane na OSP i właścicielem jest również OSP.
W PSP faktycznie, właścicielem nie jest JRG tylko Komenda Miejska czy też wojewódzka lub Powiatowa...

Co do pojazdów prywatnych z "bombą" na dachu to już zależy od naszej "gadki" i nastroju pana policjanta :)

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 14, 2006, 18:29:46 »
Podstawę prawną poszukaj sobie sam ja nie mam czasu na to  podajesz przykłady naruszenia prawa. A jeśli jednostka OSP ma osobowość prawną  to powinna być opodatkowana . komenda też płaci podatek od zakupu sprzętu czy samochodu sam widzisz teraz że jest to nadużycie. Odsyłam do forum SPRZĘT tam jest wszystko o zakupach  oraz karosacji realizowanych nie przez OSP lecz gminę  takie są prawidła .Bo jak by każdy z OSP który ma tranzita tak zrobił było by ładne halo .
Pozdrawiam Cięń em.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 14, 2006, 19:45:59 »
Cieniu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stowarzyszenie miało zarejestrowane pojazdy. Skoro jest to stowarzyszenie stricte ratownicze, to nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadane pojazdy były uprzywilejowane.

Nie mówię o jakiś tranzitach przekombinowanych. Nie ma u mnie w jednostce OSP jakis kombinacji.
Posiadamy GCBA 4/37 Mercedes Benz Atego 1628 AF /szczesniak/foto,
GBA 2,5/16 Mercedes Benz 1017 /ziegler/foto
i oba pojazdy są zarejestrowane na Ochotniczą Straż Pożarną w Rzgowie.
Adres garażowania jest wpisany taki, jak adres siedziby OSP.
Jedynym wyjątkiem jest SLRt Lublin II foto który jest zarejestrowany na Urząd Gminy w Rzgowie z adresem garażowania j.w. czyli adresem OSP.
Ale i to się zmieni wraz z wymianą dowodu rej.

Nie znam się na sprawach księgowości, ale wszystkie opłaty eksploatacyjne pokrywamy sami z własnego budżetu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2006, 19:47:41 wysłana przez kamaras »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 14, 2006, 21:09:27 »
Cieniu - nie obraź się, ale z przepisami prawa jesteś mocno na bakier i totalnie mylisz pojęcia. Jak opodatkowanie ma się do prawa własności samochodów > nijak. Nie będę robił Ci tu wykładu z podstaw prawa, ale lepiej nie wypowiadać się autorytatywnie jak się nie ma pojęcia w tym temacie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 15, 2006, 10:51:26 »
nieraz należy skożystać z opcji szukaj podobny temat był już poruszany
http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=2645.0

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 15, 2006, 13:07:33 »
Michał - niestety tamten temat - wbrew pozorom - dotyczy innej sprawy > dostosowania samochodu będącego własnością OSP do wymogów pożarniczych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe