Autor Wątek: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany  (Przeczytany 63404 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:15:51 »
Wracając do Art. 96a KW ma "bombę" na magnes i przewożę ją w aucie na desce... Policja widzi zę mam i próbuje konfiskaty ale po okazaniu wkładki odstępuje od tego ponieważ wyraźnie w tym artykule pisze kto może a kto nie może mieć w pojeździe sygnałów. Wiec jak tylko masz w pojeździe i masz uprawnienia to ciebie ten art. nie obowiązuje.
Jeśli mam być szczery, to temat dogłębnie zbadałem i wiem że się da... chociaż wcale łatwe to nie jest, wymaga sporo zachodu i nie gwarantuje 100% skuteczności... Ale mimo wszystko "mój sposób" jest bardziej ogarnięty niż to co proponujesz :P

Teraz zakładając że nie masz bujnej wyobraźni, to masz bardzo wyrozumiałych policjantów w okolicy... Albo niedouczonych. Ja na podszybiu woziłem przez jakiś czas kompletną obudowę lampy LBx-10K1, czyli wzór lampy bardzo dobrze znanej w policji i miewałem z tego powodu kontrole. Oczywiście podstawy do ukarania nie było, ale zdarzył się przypadek że musiałem się z babką z drogówki kopać jak z koniem o stary czerwony klosz z lampy "stacjonarnej", co już jest totalnym przegięciem...

A propos "jazdy alarmowej na dojazdy":
Znam przypadki jednostek gdzie jak się zbiera kolumna, to pierwszy (i drugi czasem) włączając się o ruchu z podporządkowanej stają na środku drogi z awaryjnymi i tak puszczają kolegów którzy jadą za nimi.

Przypadek z innej jednostki: jeżdżą na alarm na awaryjnych. Inna historia z tej jednostki (nie wiem czy nie miejska legenda, no ale powiedzmy) leci koleś na alarm, tnie grubo, a tu 300m przed remizą go wyłapują... gość się zatrzymuje na drodze, otwiera szybę i do gliniarza z tekstem "nie słyszysz ciulu że alarm jest?" (syrena jeszcze wyła). No i ten najpierw zgłupiał a potem mu machnął żeby jechał.

A teraz nie miejska legenda: śmigał chłop na alarm, kawałek przed remizą stali, wyszło ponad 100km/h w zabudowanym... i wiecie co mu to pomogło że on strażak i na alarm jedzie? 500zł, 10pkt i 3 miechy bez prawka...

Tak czy siak - jeśli puszczają to spoko. Mam tylko nadzieję że latasz na sprzęcie profesjonalnym, a nie na zabawkach chińskich z allegro, bo tego ani nie widać, ani nie słychać
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:20:36 »
Cytuj
Jakim prawem dyżurny PSP zadysponował do działań samochód prywatny?
łapiesz za słówka... Miałem na myśli wóz strażacki że został wysłany do akcji...
Cytuj
4. Zabrania się:
1) umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu;
1a) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko;
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;

Ten art. mówi czego zabrania anie o konsekwencjach pranych związanych ze złaniem danego paragrafu a taki określa dopiero Art. 96a KW, a według niego podlega osoba nie mająca uprawnień

Zanim zacznie po kimś jechać to przenalizujcie kodeks drogowy i wyciągnijcie odpowiednie wnioski...

Nasze prawo jest takie a nie inne i jeżeli ktoś potrafi je na swoją korzyść zinterpretować to z tego korzysta... tak zawsze było, jest i będzie...

Chcecie dowodu?
Zdobędziecie go sami.. woźcie w swoim prywatnym aucie "bombę" i podczas kontroli pokażcie wkłądke i zacytujcie Art 96a KW

Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,podlega karze grzywny.
§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.


Oczywiście że lepszym rozwiązaniem by było wprowadzeniu przez ustawodawcę nowego rodzaju świateł uprzywilejowanych np "zielony"

który by zobowiązał uczestników ruchu wyłacznie do prepuszeczenia takiego pojazdu lecz kierujący pojazdem miałby dalej obowiązek przestrzegania sygnałow świetlnych i ograniczeń prędkości.

Ułatwiło by to dojazd do remizy, lekarzom pierwszego kontaktu do potrzebujących itp.

Wielkiej brytani stosują np strażacy światła awaryjne + za szybą tablicę straż na dojazd do remizy.. Każdy uczestnik ruchu go przepuszcza jednak musi sie stosować do sygnałow świetlnych jak i ograniczeń prędkości i zachować szczególną ostrożność
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 12:32:06 wysłana przez pnpn »

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:32:47 »
@pnpn

Zadam Ci inne pytanie, a czy jesteś uprawniony do tego żeby mieć takowe wyposażenie? I co daje Ci takie uprawnienia?

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:35:00 »
@pnpn

Zadam Ci inne pytanie, a czy jesteś uprawniony do tego żeby mieć takowe wyposażenie? I co daje Ci takie uprawnienia?

Posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi automatycznie jesteś uprawniony do posiadania jak i używania

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:40:33 »
Jak sam napisałeś dotyczy to pojazdów uprzywilejowanych - taką masz wkładkę, a Twój prywatny samochód pojazdem uprzywilejowanym nie jest.

Uprawnienia o których mowa w Art. 96a. § 1 można przykładowo wystawić strażakowi w postaci wkładki do prowadzenia pojazdów służbowych - takiemu strażakowi, który nie ma psychotestów i nie może poruszać się alarmowo, aby mógł w ogóle poruszać się pojazdami służbowymi (wyjazdy gospodarcze).

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:44:42 »
Posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi automatycznie jesteś uprawniony do posiadania jak i używania

Za bardzo rozszerzasz "stan wyższej konieczności" - to raz.

Jak widać powyżej za bardzo rozszerzasz również kwestię uprawnień - to masz kwit to w tym przypadku niewiele znaczy, bo wskaż jakim uprawnionym podmiotem z listy w art. 53 PORD jesteś?

Jak sam napisałeś dotyczy to pojazdów uprzywilejowanych - taką masz wkładkę, a Twój prywatny samochód pojazdem uprzywilejowanym nie jest.

Uprawnienia o których mowa w Art. 96a. § 1 można przykładowo wystawić strażakowi w postaci wkładki do prowadzenia pojazdów służbowych - takiemu strażakowi, który nie ma psychotestów i nie może poruszać się alarmowo, aby mógł w ogóle poruszać się pojazdami służbowymi (wyjazdy gospodarcze).
Eee nie... Różowego kartoniku nie dostanie bez badań, a kwit "z roboty" jest do czego innego, bo pojazd z wyłączoną sygnalizacją nie jest pojazdem uprzywilejowanym w myśl PoRD.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:56:00 »
Aby zamknąc ten temat zamówiłem przed chwilą opinię prawną... jak tylko dostanę ją to się zwami nią podzielę

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:21:34 »
Aby zamknąc ten temat zamówiłem przed chwilą opinię prawną... jak tylko dostanę ją to się zwami nią podzielę

To zamów od razu czy na upoważnienie dla PSP czy OSP możesz jeździć karetką pogotowia, radiowozem policyjnym i innym uprzywilejowanym. Bo według twojej teorii można. Według innych nie.

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:52:26 »
Aby zamknąc ten temat zamówiłem przed chwilą opinię prawną... jak tylko dostanę ją to się zwami nią podzielę

To zamów od razu czy na upoważnienie dla PSP czy OSP możesz jeździć karetką pogotowia, radiowozem policyjnym i innym uprzywilejowanym. Bo według twojej teorii można. Według innych nie.

Powiem ci tak.... własnie teraz zadzwoniłem do wydziału ruchu drogowe i zadałem 2 pytania

1. Czy można jeździć na wkładkach wydany przez PSP?

  odpowiedz była taka że można pod warunkiem ze w adnotacja nie ma wpisane ze dotyczy wyłącznie pojazdów straży lub innych ograniczeń... jezeli tego nie ma to można...

2. pytanie dotyczące Art 96a KW - nie ma zastosowania w przypadku osób posiadających uprawnia na pojazdy uprzywilejowane.







Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 11, 2016, 13:54:05 »
Posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi automatycznie jesteś uprawniony do posiadania jak i używania

Moderator: Prośba serdeczna - nie wprowadzaj ludzi w błąd, nie namawiaj do łamania przepisów. Sprawdź zanim coś napiszesz. Forum jest źródłem informacji dla wielu osób, dbajmy by informacje tu przekazywane były prawdziwe./ Sylwek

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:01:38 »
Troszkę offtopu - mam nieodparte wrażenie, że zaczynamy wchodzić w strefę turbo-pożarnictwa... . Moderator słusznie zwrócił uwagę na ważną kwestię, z mojej strony jeszcze tylko apel o zdrowy rozsądek.

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #111 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:08:33 »
Posiadając uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi automatycznie jesteś uprawniony do posiadania jak i używania

Moderator: Prośba serdeczna - nie wprowadzaj ludzi w błąd, nie namawiaj do łamania przepisów. Sprawdź zanim coś napiszesz. Forum jest źródłem informacji dla wielu osób, dbajmy by informacje tu przekazywane były prawdziwe./ Sylwek

Nie wprowadzam w bład, zadzwoń do wydziału ruchu drogowego i sam zapytaj... a jezeli chcesz to podaj na priv maila to podeśle ci nagranie z tej rozmowy...

Mało tego zadzwoniłem jeszcze raz do tego samego wydziału zapytanie o użycie ich  w pojeździe tak ja to opisywałem wcześniej w moim przypadku, to wyraźnie powiedział ze nie będzie z tym większych problemów i wszystko zależy od osoby kontrolującej pod warunkiem że pojazd zostanie przeznaczony zgodnie z art. Art. 53 par. 2 KD, Do tego sam mi jeszcze podał Art. 2 par. 38 Kodeksu drogowego gdzie jest definicja pojazdu uprzywilejowanego i kiedy się nim staje. ("taki bubel prawny ponieważ nie dodał ustawodawca że dotyczy to pojazdów z art. 53 par. 1")


Wiec panowie ostatni post jaki zamieszczę w tym temacie będzie ta opinia co zamówiłem
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 14:14:58 wysłana przez pnpn »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #112 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:29:35 »
witam
Nie bardzo rozumiem od osoby kontrolującej ????????
Mamy jedno prawo cz prawo ustanowione przez osoby kontrolujące???
Prawda jest taka że na dzień dzisiejszy mamy dwa rodzaje wkładek na pojazdy uprzywilejowane.
Pierwszy rodzaj dotyczy służb mundurowych PSP OSP Policji itd wydawanych przez odpowiednie instytucje bez wymaganego kursu na uprzywilejowane.Z tą wkładką nie można prowadzić karetek na sygnałach.
Drugi rodzaj nazwę go dla cywili aby ją otrzymać potrzebny jest ukończony kurs na pojazdy uprzywilejowane można wtedy prowadzić karetkę na sygnałach ale nie można prowadzić aut w PSP OSP itd jeśli nie jest się tam kierowcą. 
Celowo napisałem na sygnałach bo karetka kiedy ich nie ma włączonych jest zwykłym pojazdem którym może jechać każdy jeśli ją sobie kupi a wozem bojowym cz radiowozem tylko osoby upoważnione.

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 11, 2016, 14:50:02 »
Tak jak wyżej pisałem specjalnie tez zapytałem o możliwość prowadzenia innych aut uprzywilejowanych

wzór wkładki jest identyczny czy wydaje policja,PSP czy starosta cywilom ,OSP

na wkładce masz zaznaczone rodzaje pojazdów tz kategorie tych pojazdów jakie możesz prowadzić.

Wydawca np policja czy PSP może ograniczyć te uprawnienia wpisując szczegółowo jakie pojazdy na te uprawnienia możesz prowadzić, a jeżeli nie ma to każdy.

Sposób uzyskania wkładki jest opisany ustawą kto wydaje  i jakie dokumenty musisz przedstawić i nic więcej.

weźmy przykład:
Jesteś strażakiem OSP i na zaświadczenie od burmistrza/wójta po przejściu badań psychotechniczny i lekarski starosta wydaje ci na określony czas wkładkę.

Jeżeli zrezygnujesz z członkostwa straży to nikt tych urawanień nie odbierze...

Mało tego.. jeżeli skończy ci się ważność to tylko do starosty zanosisz aktualne badania i masz znowu przedłużoną i dalej masz uprawnienia.
W tym przypadku nikt od ciebie nie będzie żądał kursu bo defakto nabyłeś te uprawnienia po raz pierwszy wcześniej i tylko je odnawiasz

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 11, 2016, 16:00:19 »
PSP Policja Starosta dla OSP chcąc nie chcąc ma obowiązek w niektórych przypadkach zrobić wpis ograniczający, jeśli tego nie zrobi złamie prawo.Nowe przepisy spowodowały że mamy dwa rodzaje wkładek.
Zostańmy przy OSP. jest to pierwszy rodzaj dotyczy również zapewne PSP Policji.
Starosta po nowych przepisach wyda wkładkę osobie bez ukończonego kursu na pojazdy uprzywilejowane pod warunkiem że dana osoba jest lub będzie  kierowcą w OSP (oczywiście dostarczając odpowiednie papieryo których piszesz lekarskie psychotesty).
Osoba taka może prowadzić na tej wkładce tylko pojazdy na które dostała pozwolenie  zazwyczaj umowa jaką podpisuje określa które  pojazdy dany kierowca może prowadzić w danej OSP. 
Ponieważ wkładka wydawana jest w wielu przypadkach bez potrzeby ukończenia kursu na pojazdy uprzywilejowane to rezygnacja z OSP powoduje że zostaje się z kawałkiem papieru który do niczego nie uprawnia.
Drugi rodzaj dotyczy osób które tak jak piszesz mają ukończony kurs na pojazdy uprzywilejowane.Starosta wydając taka wkładkę zapewne nie zrobi wpisu ograniczającego bo zainteresowany przedstawił kurs uprawniający go do kierowania wszystkimi pojazdami uprzywilejowanymi.ale posiadając taką wkłądkęteż nie pojedziesz pierwszym lepszym pojazdem uprzywilejowanym jeśli nie będziesz uprawniony do ich prowadzenia przez instytucję która jest ich właścicielem.
Tak jak  w życiu ja mam prawko tym auto zatem mogę bez twojej zgody nim jeździć

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 11, 2016, 16:22:58 »
weźmy przykład:
Jesteś strażakiem OSP i na zaświadczenie od burmistrza/wójta po przejściu badań psychotechniczny i lekarski starosta wydaje ci na określony czas wkładkę.
Jeżeli zrezygnujesz z członkostwa straży to nikt tych urawanień nie odbierze...
Znajomy odchodząc z WSP musiał niestety uprawnienia oddać i całą procedurę pozyskiwania pozwolenia w OSP przejść na nowo.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #116 dnia: Sierpień 11, 2016, 16:56:46 »
Znajomy odchodząc z WSP musiał niestety uprawnienia oddać i całą procedurę pozyskiwania pozwolenia w OSP przejść na nowo.
Znajomy w WSP miał wkłądkę wydaną przez komendanta WSP w JW, zatem musiał ją zdać ;)

Poza tym strasznie mieszacie Panowie z tymi wkładkami... Są tylko dwa rodzaje - te "niealarmowe" są figę warte, bo to jest tylko "zezwolenie na kierowanie pojazdem służbowym". Dotyczy to np. pracowników biurowych KW/KP, którzy uprawnień alarmowych nie potrzebują, a poruszają się SLOp-ami w celach służbowych. I z tego co wiem, to nie ma to nic wspólnego z art. 96a, bo pojazd z wyłączoną sygnalizacją nie jest pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym.

No a alarmowa, to alarmowa - można jeździć wszystkim co ma koguty, czy to OSP, czy PSP... Kurde, sam na kwitach OSP jeździłem w transporcie sanitarnym (gdzie na bomach się nie jeździło generalnie), jak i w transporcie krwi (no tu już inna bajka zdecydowanie). Ale prywatnym autem? Pierwsze słyszę, i nie dziwię się że koledzy nie chcą w to uwierzyć, bo mi też się nie chce.


Nie bardzo rozumiem od osoby kontrolującej ????????
Mamy jedno prawo cz prawo ustanowione przez osoby kontrolujące???
Przepisy nie są precyzyjne - tam gdzie brakuje jednoznacznej wykładni prawnej jest pole do interpretacji przez "osobę kontrolującą". Policjant nie jest alfą i omegą, prawa kilka lat nie studiował. A nawet gdyby miał świadomość że pnpn łamie prawo, zawsze może zastosować "upomnienie ustne", lub faktycznie stan wyższej konieczności. Ale to zależy od człowieka, bo to że policjanci X,Y i Z przymykają oko, to nie znaczy że gdzieś nie trafi się jakiś policjant H i nie dowali z grubej rury, łącznie z wnioskiem o ukaranie do sądu, zabraniem dowodu rejestracyjnego i konfiskatą sprzętu. I coś w tym jest, wszak jeździ w tym kraju sporo aut zabytkowych, ich replik czy też kolekcjonerskich z sygnałami chociaż w przestrzeni prawnej nie ma dla nich miejsca, nikt nie przewidział takiej sytuacji i wiszą one "w powietrzu", niebycie prawnym.

Turbo-strażakowaniem bym tego nie nazwał, to raczej kwestia z pytania postawionego na początku wątku: czy powinniśmy być oznakowani jadąc na alarm? Większość twierdzi że tak, teraz tylko kwestia jak by to miało wyglądać, i czy części osób nie byłoby rozsądnie zezwolić na używanie sygnałów uprzywilejowania, właśnie np. kierowcom.

I na koniec:
Ciekawe co wyjdzie z tego opinii radcy prawnego - jeśli będzie pozytywna to trzeba by podesłać to do KWP żeby się ustosunkowali do tej opinii. Moim zdaniem będzie klops... Ale czy faktycznie należy traktować strażaków jak orangutany, podchodząc do kwestii sygnałów jak do broni palnej (a gdzie tam panie, polakom dać broń to się sami wystrzelają)? Chyba nie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #117 dnia: Sierpień 11, 2016, 20:48:07 »
Według mnie są precyzyjne.
Masz kurs na uprzywilejowane nie ważne cz jesteś  kierowcą w służbach mundurowych cz jeździsz prywatnie dostaniesz wkładkę bez ograniczeń na wszystko.
Nie masz kursu na pojazdy uprzywilejowane ale masz chęć bycia kierowcą np w OSP(służbach mundurowych dostaniesz wkładkę z ograniczeniem np na potrzeby OSP.(innych służb mundurowych w których jesteś kierowcą)
Celowo napisałem jesteś lub masz chęć bycia  bo to warunek otrzymania wkładki bez kursu.
I adekwatnie do tego, masz kurs jeździj czym chcesz nie masz kursu ogranicz się do prowadzenia tego czym ci wolno.

Wyliczyłeś koszty jakie trzeba ponieść aby uzyskać wkładkę pytanie kto za to zapłacił ty cz gmina??
Nie doliczyłeś kosztów kursu który też kosztuje a jest niezbędny jeśli nie chcesz mieć ograniczeń.

 Co do prywatnego auta wkładka nie uprawnia cię do montowania na nim urządzeń takich jakie mają pojazdy uprzywilejowane.Uprawnia cię jedynie na prowadzenie aut które są w nie wyposażone za zgodą odpowiednich instytucji.
Tak jak w twoim  przypadku masz wkładkę z kursem jeździsz wszystkim,nie masz kursu jeździsz tylko autami w instytucji w której jesteś kierowcą, twój pojazd posiada papier że jest autem uprzywilejowanym to możesz go tak wykorzystywać nie posiada papieru jest zwykłym autem.
Najciekawszą sprawą jest kto ma cie zadysponować bo wezwanie na wyjazd nie jest argumentem pozwalającym na cokolwiek.Jeśli  jesteś etatowym kierowcą to zapewne masz umowę w której zawarte są warunki twoich obowiązków. Na pewno nie ma w niej zapisu mówiącego że możesz stawiać się na wyjazd używając własnego środka transportu do tego uprzywilejowanego.
 Gdyby tak miało być  zapewne byłby taki zapis, twój pojazd figurował by wykazie pojazdów uprzywilejowanych na terenie danej gminy/powiatu a ty otrzymałbyś odpowiednie zezwolenia na poruszanie takim pojazdem podobne do tych jakie są wystawione na samochody w OSP w której jeździsz.
Wóz strażacki też można sobie kupić prywatnie ale będzie on zwykłym autem dopóki nie otrzyma się na niego odpowiednich papierów. 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 22:37:17 wysłana przez jgk »

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #118 dnia: Sierpień 11, 2016, 23:27:10 »
Widzę żę do niczego w ten sposób nie dojdziemy wiec zapomnijmy co było wcześniej napisane i zacznijmy od nowa...

Weśmy na początek TYLKO sam przepis Art 96a k.w
Cytuj
Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,podlega karze grzywny.

§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Na początek słowo "uprawnionym" - uprawnionym jest osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i ich używania, tak na chłopski rozum uważam ja i wydział ruchu drogowego komendy miejskiej do której dzwoniłęm

Przyjmując tą tezę iż jestem "uprawnionym" mogę w swoim aucie przwozić sygnały uprzywilejowania "na magnes" na podłodze, pod siedzeniem czy w bagażniku bez żadnych konsekwencji opisanym w art. 96a. k.w Tak wnioskuję ja i policjant z wydziału ruchu drogowego KM, wiec przy żadnej kontroli mi nikt nie ukaże ani ich nie zabierze

« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 23:30:28 wysłana przez pnpn »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #119 dnia: Sierpień 11, 2016, 23:36:22 »
pnpn fajnie by było gdyby tak było, a jednak... Na coś te ministerialne pozwolenia na uprzywilejowanie pojazdu są, nie sądzisz?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #120 dnia: Sierpień 12, 2016, 00:02:49 »
pnpn fajnie by było gdyby tak było, a jednak... Na coś te ministerialne pozwolenia na uprzywilejowanie pojazdu są, nie sądzisz?

Oczywiście że można  przez MSWiA załatwić wszystko... dobrze uzasadniony wniosek podpis naczelnika oraz burmistrza/wójta itp... ale jest ale..

Mieliśmy taki wniosek ale upadł w  kiedy PiS doszedł do władzy  a w naszej gminie została partia PO. wiec wiesz jak jest.

Tak jak pisałem wcześniej ja jeżdżę  na wezwania swoim prywatnym samochodem na bombach do remizy nie na akcję i nie mam jak na razie z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Wracając do Art 96a miałem nie raz kontrole i zauważyli w moim samochodzie że mam "bombę" na miejscu pasażera  i jak to oni już chcieli pisać wniosek, ale po okazaniu wkładki i zacytowaniu w/w art. odstępowali od czynności. Więc jestem pewien że jeżeli masz wkładkę to już mogę wozić ze sobą sygnały... inna kwestia to ich użyć.

Więc jeżeli ich użyje to narażam siebie na konsekwencje prawne, ale jeżeli jest to związane z ratowaniem ludzkiego życia to popełnienie  wykroczenie jest usprawiedliwione koniecznością wyższą co mówi Art. 16 k.w

Więc jeżeli mam wezwanie do pożaru czy wypadku drogowego to art 16 k.w usprawiedliwia popełnienie wykroczenia użycia "bomby" w celu najszybszego dotarcia do remizy i wyjazdu do zdarzenia



« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2016, 00:09:50 wysłana przez pnpn »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #121 dnia: Sierpień 12, 2016, 06:06:17 »
Mocno naciągane.
Jeżeli tak postępujesz twoja sprawa, nie proponuj tego jednak innym. Trafisz na mniej wyrozumiałego policjanta i epilog sprawy może być w sądzie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #122 dnia: Sierpień 12, 2016, 10:15:58 »
 Wygląda na to , że Twoje marzenie aby prywatny samochód był uprzywilejowany to sprawa polityczna i blokowana przez PO, no nieźle, gruba sprawa.
 Do remizy , strażnicy itd. każdy ma obowiązek dojechać bezpiecznie i zgodnie z przepisami. To , że je łamiesz i wyrozumiały Policjant puszcza Cię , to jego dobra wola. Rozumie , że chcesz społecznie pomóc, niezależnie czy to wypadek , czy pożar trawy , gdzie niezagrożone jest życie ludzkie.
 Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych ( bez względu na to czy po kursie czy bez niego ) , nie czyni pojazd uprzywilejowanym tylko dlatego , że kierujący nim ma takie uprawnienia. Idąc takim tokiem , każdy samochód , motor, ciągnik , rower , który prowadzisz staje się uprzywilejowany.
 Aby pojazd był uprzywilejowany , musi także przejść odpowiednie badania techniczne i mieć odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym. Zarówno pojazd oznakowany , jak i również nieoznakowany ( policyjne , nieoznakowane radiowozy).
 Wygląda na to , że jak sobie zrobisz licencję pilota, to przyczepisz do samochodu skrzydła i zaczniesz latać, bo licencja pilota będzie Cię do tego uprawniała.
 Nie zdążysz do remizy , trudno , pojadą bez Ciebie. Nie ryzykuj życie swoje a przede wszystkim innych.  :tuba:

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #123 dnia: Sierpień 12, 2016, 10:54:47 »
Widzę żę do niczego w ten sposób nie dojdziemy wiec zapomnijmy co było wcześniej napisane i zacznijmy od nowa...

Weśmy na początek TYLKO sam przepis Art 96a k.w
Cytuj
Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,podlega karze grzywny.

§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Na początek słowo "uprawnionym" - uprawnionym jest osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i ich używania, tak na chłopski rozum uważam ja i wydział ruchu drogowego komendy miejskiej do której dzwoniłęm

Przyjmując tą tezę iż jestem "uprawnionym" mogę w swoim aucie przwozić sygnały uprzywilejowania "na magnes" na podłodze, pod siedzeniem czy w bagażniku bez żadnych konsekwencji opisanym w art. 96a. k.w Tak wnioskuję ja i policjant z wydziału ruchu drogowego KM, wiec przy żadnej kontroli mi nikt nie ukaże ani ich nie zabierze

Błąd kolego, uprawnionym jest kierowca pojazdów wymienionych w art. 53 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Warunki używania pojazdów w ruchu drogowym Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;
2) zespołu ratownictwa medycznego;
3) Policji;
4) jednostki ratownictwa chemicznego;
5) Straży Granicznej; 
6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
7) Agencji Wywiadu;
7a) Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
7b) Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
7c) Służby Wywiadu Wojskowego;
8) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
9) Służby Więziennej;
10) Biura Ochrony Rządu;
10a) kontroli skarbowej;
10b) Służby Celnej;
10c) straży gminnych (miejskich);
10d) podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa górskiego;
10e) Służby Parku Narodowego;
10f) podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego;
11) Inspekcji Transportu Drogowego;
12) jednostki niewymienionej w pkt 1–11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego – na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Zajrzyj kolego do słownika - uprawnienie prawo do czegoś przysługujące lub nadane komuś - prawo przyznane przez normę prawną danej osobie.
Ty posiadasz upoważnienie do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, nie jest to uprawnienie. Uprawnieniem będzie np. prawo jazdy

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #124 dnia: Sierpień 12, 2016, 11:17:19 »
Witam
tak jak obiecałem po otrzymaniu opinii prawnika że ją zamieszczę....

1 odpowiedź
Cytuj
Szanowny Panie,

odpowiadając na Pana pytania-ścisła interpretacja przepisów wskazuje, że
ten przepis art. 96 a k.w. obowiązuje także Pana. Czym innym jest bowiem
kwestia posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami
uprzywilejowanymi, a czym innym kwestia tego, czy dany pojazd jest
pojazdem uprzywilejowanym. Nawet jeżeli posiada Pan takie uprawnienia to
jeżeli Pan zamontuje w swoim prywatnym samochodzie sygnały świetle i
dźwiękowe to nie czyni to z tego prywatnego samochodu pojazdu
uprzywilejowanego. Pojazdem uprzywilejowanym może być wyłącznie pojazd
należący do określonych służb państwowych. Zostało to określone w art.
53 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym. Jeżeli chciałby Pan używać
swojego prywatnego samochodu jak Pan będzie jechać na akcje ratownicze
to najpierw powinien Pan go przerejestrować żeby stał się pojazdem
uprzywilejowanym. Oczywiście wiadomo, że w sytuacji gdyby zaistniała
konieczność ratowania ludzkiego życia i zdrowia to prawdopodobnie nikt
by nie robił Panu problemów, że użył Pan sygnałów zastrzeżonych dla
pojazdów uprzywilejowanych, jednak nie można wysnuć z pewnością
twierdzenia, że jest na to przyzwolenie. Być może wkrótce do polskiego
prawa zostaną wprowadzone jakieś rozwiązania tego problemu np. inne
oznakowanie takiego pojazdu prywatnego, który jedzie na akcje, jednak
obecny stan prawny przedstawia się j.w.  Myślę, że główne obawy dotyczą
nadużyć tej sytuacji.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą.


--
Z poważaniem,
Izabela Jaworska-Turla
radca prawny

kancelaria@jaworska-turla.pl
tel. kom 501 243 454
www.jaworska-turla.pl

i druga odpowiedź związana z wyłącznie  Art 96a
Cytuj
Witam,

nie znalazłam nigdzie definicji "osoby uprawnionej" w znaczeniu tego przepisu, ale w mojej ocenie tu nie chodzi o bycie uprawnionym do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, ale o bycie uprawnionym do posiadania takich urządzeń w pojazdach. Czyli trzeba być uprawnionym do posiadania w konkretnym pojeździe takiego urządzenia. Poniżej wkleiłam Panu komentarz do tego przepisu, który aczkolwiek jest lakoniczny to co nieco  wyjaśnia. W pkt. 5 jest określony podmiot wykroczenia- Podmiot wykroczenia. Podmiotem wykroczenia z art. 96a KW może być każdy, kto nie jest uprawniony do posiadania i używania urządzeń i napisów. Potrzebne jest zezwolenie na posiadanie takich urządzeń w innym pojeździe niż uprzywilejowany.  Znamię to jest realizowane w sytuacji, gdy takich świateł używa kierujący pojazdem nieuprzywilejowanym, a więc takim, w którym nie powinny się znajdować, jak i ten, kto, prowadząc pojazd uprzywilejowany, używa ich, mimo że nie są spełnione warunki do ich włączenia (B. Kurzępa, Kodeks wykroczeń..., s. 384).

Kodeks wykroczeń. Komentarz 2016, wyd. 7

 

Art. 96a [Oznakowanie pojazdu uprzywilejowanego]

 

KOMENTOWANY PRZEPIS

 

§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,

podlega karze grzywny.

§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,

podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

 

 1

1. Dobro chronione. Dobrem chronionym przez art. 96a KW, dodanym do KW przez art. 141 PrDrog, jest porządek w komunikacji wyrażający się w tym, aby urządzenia i oznaczenia pojazdów uprzywilejowanych posiadały i stosowały rzeczywiście tylko pojazdy uprzywilejowane, a w konsekwencji zaufanie do tego, że urządzeń i oznaczeń używają tylko pojazdy uprzywilejowane.

 2

2. Pojazd uprzywilejowany. Według art. 53 ust. 1 PrDrog pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:

 

1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;

 

2) pogotowia ratunkowego;

 

3) Policji;

 

4) jednostki ratownictwa chemicznego;

 

5) Straży Granicznej;

 

6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

 

7) Agencji Wywiadu;

 

7a) Centralnego Biura Antykorupcyjnego;

 

7b) Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

 

7c) Służby Wywiadu Wojskowego;

 

8) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

 

9) Służby Więziennej;

 

10) Biura Ochrony Rządu;

 

10a) kontroli skarbowej;

 

10b) Służby Celnej;

 

10c) straży gminnych (miejskich);

 

10d) podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa górskiego;

 

10e) Służby Parku Narodowego;

 

10f) podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego;

 

11) Inspekcji Transportu Drogowego;

 

12) jednostki niewymienionej w pkt 1–11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego – na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 3

3. Przedmiot czynu. Przedmiotem czynu z art. 96a KW jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w:

 

1) urządzenia wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych;

 

2) urządzenia wysyłające sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;

 

3) elementy oznakowania w postaci napisów wskazujących na uprzywilejowanie pojazdu.

 4

4. Zachowanie się sprawcy. Wykroczenie z art. 96a KW może być popełnione w dwóch formach zachowania się:

 

1) przez samo posiadanie w pojeździe urządzeń lub napisów; art. 66 ust. 4 pkt 3 PrDrog zakazuje umieszczania w pojeździe lub na nim takich urządzeń (wykroczenie z § 1);

 

2) przez używanie w pojeździe wskazanych sygnałów świetlnych albo sygnału dźwiękowego (surowiej karane wykroczenie z § 2).

 

Wykroczenie w obu postaciach jest wykroczeniem formalnym, ustawa nie wymaga skutku w postaci np. wprowadzenia kogokolwiek w błąd, ani też w postaci niebezpieczeństwa.

 5

5. Podmiot wykroczenia. Podmiotem wykroczenia z art. 96a KW może być każdy, kto nie jest uprawniony do posiadania i używania urządzeń i napisów.

 6

6. Obligatoryjny przepadek rzeczy. Artykuł 96a § 3 KW przewiduje obligatoryjny środek karny przepadku rzeczy stanowiących przedmiot wykroczenia, bez względu na to, kto jest właścicielem urządzeń lub elementów oznakowania


Myliłem się przepraszam - jednak w sytuacji  zagrożenia życia można urzyć tych sygnałów (patrz odp 1 odp prawnika)