Autor Wątek: Przetwornica star 266  (Przeczytany 3599 razy)

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Przetwornica star 266
« dnia: Luty 18, 2020, 19:00:18 »
Witajcie chciałbym zamontować na naszym wozie przetwornicę prądu tylko moje pytanie jakie jest napięcie 12 czy 24? Jak się orientowałem to przetwornicę podłącza się bezpośrednio do akumulatora,chciałbym to zrobić dobrze.I nie wiem jak to jeszcze zrobić,może macie zamontowaną przetwornicę na swoich samochodach,chodzi o montaż na star 266.

Pozdrawiam

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2020, 23:28:10 »
Więc tak: przetwornica na ciężarówce powinna być raczej na 24V, i tak powinna być podpięta możliwie najbliżej akumulatorów, ale z głową. W sensie należy brak pod uwagę żeby podłączenie nie powodowało problemów z wyłącznikiem prądu, ani ewentualnym przełącznikiem napięcia (wojskowe 266 takowy miały, nie wiem czy wszystkie). Ważne są też w miarę grube przewody połączeniowe i koniecznie zabezpieczenie na plusie zasilania (bezpiecznik).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2020, 00:08:47 »
Uściślij może o jaką przetwornicę Ci chodzi- czy o taką z napięciem wyjściowym 230 V ?

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2020, 18:01:27 »
Tak dokładnie taka na 230 aby czasami podczas zimnych dni i dłuższych akcji podłączyć czajnik,lub aby podładować radia lub inne urządzenia elektryczne.

Więc tak: przetwornica na ciężarówce powinna być raczej na 24V, i tak powinna być podpięta możliwie najbliżej akumulatorów, ale z głową. W sensie należy brak pod uwagę żeby podłączenie nie powodowało problemów z wyłącznikiem prądu, ani ewentualnym przełącznikiem napięcia (wojskowe 266 takowy miały, nie wiem czy wszystkie). Ważne są też w miarę grube przewody połączeniowe i koniecznie zabezpieczenie na plusie zasilania (bezpiecznik).

Taki wyłącznik mamy tzw.hebel jest zamontowany na naszym samochodzie.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2020, 20:36:38 »
Wyłącznik główny ("hebel") jest z reguły montowany w każdym ciężarowym. Pozostaje pytanie jakie napięcie jest w instalacji Waszego 266, bo jak wspomniał @Radhezz niektóre ( większość?) miały 12 V na pokładzie i przełącznik 12/24 V tylko do rozruchu. Jeśli macie taką wersję to tylko przetwornica 12/230 V o stałej mocy przynajmniej 2000 W (dla czajnika np.). Tylko pamiętaj, że podczas używania, będzie ona rozp...alała akumulator pod który jest podłączona.
Jeśli cała instalacja jest na 24 V to wówczas przetwornica 24/230  V również o odpowiedniej stałej mocy.
Więcej na temat doboru przetwornic przeczytasz tu  http://techtron.pl/blog/przetwornica-napiecia-co-to-jest-jaka-wybrac-jak-dobrac/ .

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2020, 22:31:53 »
Tak dokładnie taka na 230 aby czasami podczas zimnych dni i dłuższych akcji podłączyć czajnik
Już lepiej zainwestować w kuchenkę turystyczną na kartusze i staromodny czajnik, niż ryzykować rozładowanie akumulatorów po kawce/herbatce. Plus taka kuchenka może nie tylko wodę zagotować.

,lub aby podładować radia lub inne urządzenia elektryczne.
Zasada generalnie jest jedna - jak najmniej razy przetwarzać energię, dlatego że każdy przetwornik ma określoną sprawność i nie wynosi ona 100%. Ładowanie radiostacji nie wymaga wcale 230V AC, po to żeby potem zasilaczem sieciowym znowu to zbijać do 12-18V DC. Nawet powiem ciekawostkę, że oryginalne zasilacze sieciowe do Motoroli mają 18V (do starych GP300 - 12V), ale ja używam do GP380 12V i też działa ok. A co jeszcze ładować można w samochodzie? Telefon, tablet, laptopa? Wszystkie te urządzenia mają ładowarki pracujące w zakresie 12-24V. Nawet gdyby się uprzeć na przetwornicę, to łączny pobór mocy tych urządzeń nie przekroczy 200W. W takim układzie można użyć przetwornicy wielonapięciowej (działającej na 12V i 24V) o mocy np. 300W. Taka przetwornica działa po zasileniu z gniazdka zapalniczki samochodowej, nie trzeba nic kombinować przy tak niewielkiej mocy. Sam takiej używam (IPS-600 DUO).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2020, 18:30:19 »
@Radhezz- racja w 100 %

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2020, 13:34:41 »
Jak dowiedziałem się od swojego kierowcy to prawie wszystkie żarówki mamy na 24v w samochodzie. Aku mamy rozmieszczone tak że jeden jest za siedzeniem kierowcy a drugi za siedzeniem dowódcy i dopiero są razem połączone w komorze silnika.

Jestem laikiem w temacie prądu więc się dopytuję.

Czajnik jaki chciałbym zastosować to taki do 500W a nie standardowy 2000W.

ostatnio nabyłem przetwornicę 700W/1000W 24v IPS i teraz nie wiem czy będzie pasowała :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2020, 00:43:16 »
Czajnik jaki chciałbym zastosować to taki do 500W a nie standardowy 2000W.

ostatnio nabyłem przetwornicę 700W/1000W 24v IPS i teraz nie wiem czy będzie pasowała :)
Będzie pasować, zakładając że te 500-700W ma mocy ciągłej, a nie chwilowej.

Aczkolwiek dalej uważam to za marny pomysł - miałem taki czajnik w wersji na 24V. Pojemność chyba ze 400ml, gotował wodę ponad 15 minut. Użyłem go ze dwa razy trzymając odpalony silnik, na wypadek gdyby wyssał za mocno akumulatory. A w Volvo nawet bez tego bywało ciężko  :P Szef jak się dowiedział to się za głowę złapał, bo ponoć kiedyś taka zabawka mu kable popaliła w instalacji... Na mój gust to raczej dlatego że wywalało mu bezpieczniki, a żeby mieć problem z głowy to dał po prostu mocniejsze... No i się zdziwił, że w takim przypadku zamiast bezpiecznika pali się instalacja... :fiuu: Ale koniec dygresji.

Wracając do sedna - przetwornica podpięta na stałe do akumulatorów będzie pobierać prąd jałowy, nawet jeśli nie będzie miała żadnego odbiornika podłączonego. A to z kolei prosty sposób na to żeby rozładować akumulatory. Niestety wydaje mi się, że na aktualnym poziomie wiedzy w zakresie elektryki nie dasz rady podłączyć tego tak, żeby było zgodnie ze sztuką, efektywnie i bezpiecznie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Przetwornica star 266
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2020, 21:29:51 »

Wracając do sedna - przetwornica podpięta na stałe do akumulatorów będzie pobierać prąd jałowy, nawet jeśli nie będzie miała żadnego odbiornika podłączonego. A to z kolei prosty sposób na to żeby rozładować akumulatory. Niestety wydaje mi się, że na aktualnym poziomie wiedzy w zakresie elektryki nie dasz rady podłączyć tego tak, żeby było zgodnie ze sztuką, efektywnie i bezpiecznie.
[/quote]

W rzeczy samej, choć odpowiednia grubość przewodów zasilających przetwornicę (16-20 mm2) ,dodatkowy odłącznik na przynajmniej jednym z nich załatwiałoby temat, ale PO CO ?. Czekać na dwie szklanki kawy 15 min.?. Jeśli to niezbędne, to o ile posiadacie agregat prądotwórczy warto może skorzystać z niego dla celów "kulinarnych".
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2020, 17:51:20 wysłana przez fireman90 »