Autor Wątek: Pomoc w zadaniu do rozwiązania  (Przeczytany 217 razy)

Offline maciejpelech

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 0
Pomoc w zadaniu do rozwiązania
« dnia: Luty 15, 2020, 13:35:23 »
Witam wszystkich dzielnych strażaków  :straz: , na początku dam znać, że nie mam nic wspólnego ze strażą, ale mam zadanie dotyczące straży - czy jest tu jakaś mądra głowa, która potrafi pomóc. Nie ukrywam, że byłoby wspaniale gdyby pojawiło się uzasadnienie rozwiązania.

Treść zadania:

W dniu 14 lipca w leśnictwie  biały bór ok godz 12 w południe, wybuch pożar. W chwili zauważenia przez osoby postronne miał powierzchnie 1 ar.
Sytuacja meteo. temp. 24 st C. bezwietrznie, wilgotność ściółki 32%. ( brak wiatru oznacza kołowy rozwój pożaru)
Do działań gaśniczych zadysponowano 3 zastępy straży tj. 2 samochody średnie po 3m3 wody oraz 6 osób i jeden samochód ciężki 6m3 wody, 4 osoby). Samochody wyposażone są autopompy o wydajności 1600l/min oraz w dodatkowe pompy przenośne o wydajności1200l min, w każdym z samochodów jest po 10  odcinków węża w-75 , przepływ ok 800l/min oraz 13 odcinków W 52 przepływ 200l/min. Długość węży gaśniczych 20 (+/- ) 1 m  . Skuteczny prąd gaśniczy wynosi 200l/min w jednej linii wężowej. Stanowisko gaśnicze 2 ratowników z prądownica Turbo JET i wężem W52
czas dojazdu pierwszej jednostki wynosi 10min, pozostałych dwu 15min.
W miejsca pożaru znajduje się zbiornik wodny naturalny jezioro w odległości 300 m od miejsca pożaru stanowiący Punkt czerpania wody PCzW)

1. Proszę określić: o ile powiększy się powierzchnia pożaru do chwili przybycia pierwszej jednostki oraz jaka powierzchnie może osiągnąć pożar do chwili całkowitego ugaszenia.
2. Jaki rodzaj działań taktycznych pan zaproponuje (natarcie- stanowisko gaśnicze co 15 m, obrona- stanowisko gaśnicze co 20m) ( rodzaj działań w natarciu: frontalne, okrążające, oskrzydlające) oraz ile prądów, a wiec stanowisk gaśniczych wodnych pan użyje do ugaszenia pożaru?
3. Jaki sposób dostarczania wody do miejsca pożaru pan zaproponuje (przetłaczanie, przepompowywanie, dowożenie, mieszany)
4. Proszę wskazać na łańcuch wodny, a wiec ilość konieczna do ugaszenia tego pożaru w stosunku do ilości dostępnej wody gaśniczej( w samochodach i w s i czasu działania
5. proszę opracować schemat działań ratowniczo- gaśniczych