Autor Wątek: Nowa jrg  (Przeczytany 8691 razy)

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Nowa jrg
« dnia: Styczeń 25, 2020, 20:56:49 »
Witam jest informacja o nowej jego nr2 w Suwałkach. Może ktoś więcej napisać jak był prowadzony nabór na nową jednostkę? Czy to oznacza że część osób była oddelegowana z jrg 1? A cześć z naboru?

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2020, 22:43:34 »
Nabór prowadzi zawsze komenda. Czasem w ogłoszeniach jest podana docelowa jednostka, ale nie jest to mus. Natomiast w ramach komendy można strażaków między jednostkami przenosić więc na pewno część osób z JRG1 w taki sposób trafiła na JRG2

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2020, 20:38:20 »
Okazuje się  że nowych strażnic PSP powstanie więcej
Cytuj
https://remiza.com.pl/nowe-straznice-na-warmii-i-mazurach-jest-szansa/
. Ciekawe ile tak naprawdę jest planowanych w skali kraju.
Czyżby zaczynały się sprawdzać moje "przepowiednie", że utrzymywanie i chomikowanie sprzętu w  jednostkach OSP nawet tych w KSRG w rejonach gdzie jest ich nadmiar, że nie ma to sensu bo są rejony zupełnie pozbawione ochrony.Chyba należy  zacząć  obalać mit że PSP nie poradzi sobie bez OSP.Jak widać nie do końca  skoro budują, a to pokazuje że nawet OSP których jest od groma i trochę nie są w stanie podołać wymaganiom.Może ktoś pójdzie w końcu po rozum do głowy i zastanowi się czy nie lepiej wybudować 1 PSP niż utrzymywać 10 OSP wyposażonych w sprzęt nie gorszy niż w niejednej PSP tyle że stojący w garażach i wyjeżdżający sporadycznie do zdarzeń.

Offline gallanonim

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2020, 21:15:05 »
Ale tu chodzi głównie o nowe siedziby dla komend już istniejących, oraz jedną JRG w rozrastającym się mieście Olsztynie, gdzie jak to w wielkim mieście ciężko o OSP(choć w skali kraju kilka prężnych jednostek w wielkich miastach jest). A obecnie typowa powiatowa JRG nie jest w stanie samodzielnie ugasić nawet stodoły, i jeszcze długo nie będzie, skoro cała zmiana mieści się w jednym samochodzie, więc jałowe te dyskusje...

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2020, 21:21:05 »
Ale tu chodzi głównie o nowe siedziby dla komend już istniejących, oraz jedną JRG w rozrastającym się mieście Olsztynie, gdzie jak to w wielkim mieście ciężko o OSP(choć w skali kraju kilka prężnych jednostek w wielkich miastach jest). A obecnie typowa powiatowa JRG nie jest w stanie samodzielnie ugasić nawet stodoły, i jeszcze długo nie będzie, skoro cała zmiana mieści się w jednym samochodzie, więc jałowe te dyskusje...
Potwierdzam , powiem więcej zdarza się u nas że dwa wozy rozjeżdżają się na powiat i w obsadzie 3  (ratowinik kierowca dowódca).  Także mi nie opowiadajcie bajek że na powiatach bez OSP da sie radę .

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2020, 21:32:51 »
To nie dyskusja - to kompleksy jgk i jego chore marzenia i wypaczony obraz sytuacji w kraju ;p

A co do pytania - to wg mnie część osób musi mieć doświadczenie żeby przyuczyć nowych więc nie ma opcji żeby cała obsada była z nowego naboru. Tylko kwestia tego skąd będą przenosić.

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2020, 10:47:17 »
[quote author=gallanonim link=topic=30109.msg360995
Ale tu chodzi głównie o nowe siedziby dla komend już istniejących, oraz jedną JRG w rozrastającym się mieście Olsztynie, gdzie jak to w wielkim mieście ciężko o OSP(choć w skali kraju kilka prężnych jednostek w wielkich miastach jest). A obecnie typowa powiatowa JRG nie jest w stanie samodzielnie ugasić nawet stodoły, i jeszcze długo nie będzie, skoro cała zmiana mieści się w jednym samochodzie, więc jałowe te dyskusje...
Potwierdzam , powiem więcej zdarza się u nas że dwa wozy rozjeżdżają się na powiat i w obsadzie 3  (ratowinik kierowca dowódca).  Także mi nie opowiadajcie bajek że na powiatach bez OSP da sie radę .
[/quote].       #msg360995 date=1580069705] u nas jest 17 i 6 na drugim wyjazdowym jeden na ciężkim i dajemy radę i jeszcze na miasto zostaje 10 i dajemy rade

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2020, 18:58:05 »
Kolego Feniks chora to jest sytuacja gdzie na aucie jest 3 ratowników jak piszą inni.Pytanie gdzie reszta?chorobowe,zwolnienia, kursy,odbieranie nadgodzin?Nie po to stworzono komendy PSP aby na zmianie składającej się 13 było 9  czyli 2 auta po 4 ratowników i cosik jeszcze z jednym.To zazwyczaj są przyczyny niedomagania i niemożności poradzenia sobie PSP w czasie niektórych  zdarzeń. Ale skoro brakuje 4 w momencie wyjazdu dwóch aut to owe dziury, braki ratowników zapycha się właśnie ratownikami  OSP.
Tak wiem przepis dopuszcza minimalne stany osobowe.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2020, 20:00:05 »
Kolego Feniks chora to jest sytuacja gdzie na aucie jest 3 ratowników jak piszą inni.Pytanie gdzie reszta?chorobowe,zwolnienia, kursy,odbieranie nadgodzin?Nie po to stworzono komendy PSP aby na zmianie składającej się 13 było 9  czyli 2 auta po 4 ratowników i cosik jeszcze z jednym.To zazwyczaj są przyczyny niedomagania i niemożności poradzenia sobie PSP w czasie niektórych  zdarzeń. Ale skoro brakuje 4 w momencie wyjazdu dwóch aut to owe dziury, braki ratowników zapycha się właśnie ratownikami  OSP.
Tak wiem przepis dopuszcza minimalne stany osobowe.
Ty nie masz pojęcia o funkcjonowaniu PSP!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2020, 21:45:35 »
Kolego Feniks chora to jest sytuacja gdzie na aucie jest 3 ratowników jak piszą inni.Pytanie gdzie reszta?chorobowe,zwolnienia, kursy,odbieranie nadgodzin?Nie po to stworzono komendy PSP aby na zmianie składającej się 13 było 9  czyli 2 auta po 4 ratowników i cosik jeszcze z jednym.To zazwyczaj są przyczyny niedomagania i niemożności poradzenia sobie PSP w czasie niektórych  zdarzeń. Ale skoro brakuje 4 w momencie wyjazdu dwóch aut to owe dziury, braki ratowników zapycha się właśnie ratownikami  OSP.
Tak wiem przepis dopuszcza minimalne stany osobowe.
  6 osób na zmianie GBA , GCBA , SHD do obstaweinia . Pamiętasz Kamień Pomorski ?

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2020, 08:41:36 »
Mnóstwo JRG w kraju gdzie stan etatowy zmiany to 11 strażaków, więc stan zmiany to 7.

Offline gallanonim

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2020, 14:58:05 »
Właśnie, tyle mówi się o bhp w kwestii zagrożenia nowotworami, niektórzy popadają już w taką paranoję że przeraża ich sam fakt ubrania nomexu i bez aparatu powietrznego boją się wychodzić na pole, a tymczasem ile większe zagrożenie dla strażaków stanowi prowadzenie działań przez zastępy PSP w sile połowy stanu? Problemem jest że ktoś stertę siana gasi bez aparatu, ale nie jest jeden działający samodzielnie strażak, któremu w razie W nie będzie miał nawet kto pomóc, bo kierowca obsługuje pompę a dowódca dowodzi... Stąd, może zamiast postulować tworzenie nowych JRG, pasowałoby wpierw zwiększyć etaty w już istniejących, albo na wzór zachodni stworzyć w powiatach jednostki z mieszaną obsadą zawodowo-ochotniczą?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2020, 16:32:05 »
Eqinox nie będąc złośliwym ale  z racji że pracujesz  w tej formacji o czym wiadomo, wytłumacz mi dlaczego po wyjeździe dwóch aut do zdarzenia w minimalnej obsadzie 4ech  na wozie, JRG przestaje funkcjonować pomimo posiadania trzeciego auta i etatów na jego obsadę,a pomimo tego nie ma kim go obsadzić i trzeba ciągnąć OSP na zabezpieczenia.I nie pisz mi że tak nie jest.
galanonim są tacy co postulują nie tylko za nowymi JRG ale i zwiększeniem etatów w już istniejących.
Cytuj
remiza.com.pl/nowa-jrg-w-ilzy-mswia-odpowiada-poslowi/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2020, 16:49:01 wysłana przez jgk »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2020, 16:57:44 »
Eqinox nie będąc złośliwym ale  z racji że pracujesz  w tej formacji o czym wiadomo, wytłumacz mi dlaczego po wyjeździe dwóch aut do zdarzenia w minimalnej obsadzie 4ech  na wozie, JRG przestaje funkcjonować pomimo posiadania trzeciego auta i etatów na jego obsadę,a pomimo tego nie ma kim go obsadzić i trzeba ciągnąć OSP na zabezpieczenia.I nie pisz mi że tak nie jest.
galanonim są tacy co postulują nie tylko za nowymi JRG ale i zwiększeniem etatów w już istniejących.
Pracowałeś kiedykolwiek?
Bo twoje pytania wskazują na to, że nigdy… Gdyż nie wiesz, że obowiązuje norma czasu pracy i są urlopy.
W PSP jest system 3 zmianowy a służb w miesiącu (poza lutym) jest co najmniej 10. Wiec jeśli cała obsada (11 osób) przyszła by na wszystkie służby z auto wypracowała około 900 nadgodzin w miesiąc! Do tego dochodzą urlopy szkolenia itp. Nie ma takiej możliwości aby na dłuższą metę utrzymać stan na poziomie nawet 70 a 100% bez łamania prawa jest nie wykonalne.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2020, 17:12:40 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 29, 2020, 17:40:22 »
Eqinox nie będąc złośliwym ale  z racji że pracujesz  w tej formacji o czym wiadomo, wytłumacz mi dlaczego po wyjeździe dwóch aut do zdarzenia w minimalnej obsadzie 4ech  na wozie, JRG przestaje funkcjonować pomimo posiadania trzeciego auta i etatów na jego obsadę,a pomimo tego nie ma kim go obsadzić i trzeba ciągnąć OSP na zabezpieczenia.I nie pisz mi że tak nie jest.
galanonim są tacy co postulują nie tylko za nowymi JRG ale i zwiększeniem etatów w już istniejących.
Pracowałeś kiedykolwiek?
Bo twoje pytania wskazują na to, że nigdy… Gdyż nie wiesz, że obowiązuje norma czasu pracy i są urlopy.
W PSP jest system 3 zmianowy a służb w miesiącu (poza lutym) jest co najmniej 10. Wiec jeśli cała obsada (11 osób) przyszła by na wszystkie służby z auto wypracowała około 900 nadgodzin w miesiąc! Do tego dochodzą urlopy szkolenia itp. Nie ma takiej możliwości aby na dłuższą metę utrzymać stan na poziomie nawet 70 a 100% bez łamania prawa jest nie wykonalne.

Obawiam się, że pewnie pracuje wśród nas i po prostu jak większość kolegów strażaków swój stan wiedzy na temat funkcjonowania PSP opiera na "rzetelnych faktach" prosto ze świetlicy w jednej z JRG...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 29, 2020, 17:44:05 »
Oj jesteś w błędzie znajac życie to zapewne pracuję dłużej  od was,Co do nadgodzin nie ma lepszego systemu niż 24/48?

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 29, 2020, 17:51:37 »
Czterozmianowy jest lepszy. Mniej nadgodzin. W przypadku jrg gdzie jest 48 etatów to na trzy zmiany jest po 16. W tym 9 albo 10 jest w sluzbie. Jak z 48 zrobisz 4 zmiany po 12 i tyłu samo przyjdzie na służbę. Ale wtedy nie po 10 czy 11 razy a po 7 lub 8 razy. Być może ktoś kiedyś siadzie i policzy. I wyda polecenie.

A gdyby jeszcze bylo nie 24 na 72 tylko 12 na 24 na 48 to byłby płacz
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2020, 17:56:03 wysłana przez slawek.nowak »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2020, 17:56:56 »
Oj jesteś w błędzie znajac życie to zapewne pracuję dłużej  od was,Co do nadgodzin nie ma lepszego systemu niż 24/48?
W PSP jest system 3 zmianowy jeśli wprowadzisz 4 zmianowy to proste pytanie czy jeśli masz np. 36 osób na JRG i podzielisz je na 4 zmiany to wychodzi 9 prawda? Tylko dalej 1 musi być na urlopie (przez 3/4 roku) 1 może w szkole a 1 weźmie L4... i służy 6 maks. 7... A w systemie 3 zmianowym utrzymują niektóre JRG 8 osób... Patrz cud...
Stany osobowe są za niskie ale nie da się ich znacząco podnieść bez dosypania dużej liczby etatów. Zdajesz sobie sprawę, że zwiększenie stanu osobowego o 1 osobę to wydatek rzędu 285 tyś zł...
To naprawdę nie jest proste...
A gdyby jeszcze bylo nie 24 na 72 tylko 12 na 24 na 48 to byłby płacz
Żadnego płaczu by nie było tylko atrakcyjność zawodu strażaka w dużych miastach spadała by do minimum... Kiedyś emerytowany KG powiedział na spotkaniu, że 75% strażaków służących w stolicy nie mieszka w stolicy więc jak ktoś zamiast 7 razy przyjechać będzie musiał to zrobić 14 razy to życzę powodzenia. Biorę udział w komisji naborowej od kilku lat i widzę co się dzieje... 1/10 dwudziestolatków nadaje się do służby.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2020, 18:00:39 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 29, 2020, 18:26:25 »
Equinox uprzedzam Cię, że ta dyskusja nie ma sensu. Chociażbyś przedstawił dokument potwierdzający Twoje słowa (zresztą wiem to zarówno ja, jak i wszyscy pracujący w PSP) i będzie on podpisany przez ministra to i tak JGK nie przegadasz. Szkoda pisania i tłumaczenia, tym bardziej, że i temat inny.  :straz: :huh:

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 29, 2020, 19:43:10 »
Ja tylko chciałem się dowiedzieć czy chłopaki byli oddelegowani czy przeniesieni na stałe na nową strażnicę i reszta obsadzona nowymi z naboru? A dyskusja się wywiązała że hohoho pozdrawiam. U mnie jest 32 na zmianie a 17 pełni służbę w tym 4ma dyżur domowy  nadgodziny bida tyle w temacie. :cooo:

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 29, 2020, 22:10:40 »
Ja tylko chciałem się dowiedzieć czy chłopaki byli oddelegowani czy przeniesieni na stałe na nową strażnicę i reszta obsadzona nowymi z naboru? A dyskusja się wywiązała że hohoho pozdrawiam. U mnie jest 32 na zmianie a 17 pełni służbę w tym 4ma dyżur domowy  nadgodziny bida tyle w temacie. :cooo:
W Suwałkach z jednej JRG powstały 2 poprzez podział już pełniących służbę na dwie jednostki. Przed samym podziałem nie prowadzono naboru.
Strażacy zostali na stałe przeniesieni do nowych jednostek.
Pozdrawiam
Robert

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 30, 2020, 14:31:48 »
Cytuj
Stany osobowe są za niskie ale nie da się ich znacząco podnieść bez dosypania dużej liczby etatów. Zdajesz sobie sprawę, że zwiększenie stanu osobowego o 1 osobę to wydatek rzędu 285 tyś zł...

no i tym oto sposobem mamy odpowiedz dlaczego PSP utworzyło KSRG wspierając się OSP.

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Nowa jrg
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2020, 19:21:28 »
Robson dziękuję za rzeczową odpowiedź  i wszystko w temacie pozdrawiam