Autor Wątek: Ważność zaświadczenia o kursie KPP  (Przeczytany 2698 razy)

Offline bialy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« dnia: Styczeń 23, 2020, 21:50:37 »
Witam . Chciałbym uzyskać informację dotyczącą ważności kursu KPP. Czy będąc członkiem w OSP i jednocześnie pracując w PSP jest możliwość zrobienia recertyfikacji z OSP? Czy takie zaświadczenie będzie ważne i honorowane w PSP? Ostatnio doszły mnie słuchy, że Naczelnik wydziału ośrodka szkolenia stwierdził, że funkcjonariuszom PSP nie wolno robić recertyfikacji w OSP tylko w ośrodkach szkolenia PSP. Czy to jest prawda? Czy są jakieś przepisy prawne, które to regulują?  Z góry dziękuję za rozjaśnienie tematu. Pozdrawiam

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2020, 22:01:33 »
Nie zagłębiając się w aspekty prawne, w mojej KP funkcjonariusze, którzy są również w OSP, po recertyfikacji w macierzystej OSP mają zaliczone kpp i respektowane przez koordynatora z KW. Nie ma w tej kwestii różnicy, gdzie zaliczali egzamin.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2020, 22:22:38 »

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2020, 06:35:41 »
Natomiast zagłębiając się w aspekty prawne naczelnik ma rację.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20082291537
+
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20112991778

To są dwa akty prawne dotyczące KPP w MSWIA oraz MON. Do tego dorzucić trzeba nowelizację chyba z 2018.
 
W OSP obowiązuje rozporządzenie MZ 2007 z nowelizacją 2019.
Są inne podstawy prawne. Inna komisja. Uprawnienia ratownika z OSP są ważne  (brane pod uwagę tylko przy naborze). Później podlegamy pod komisję i rozporządzenie MSWIA.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2020, 06:38:42 wysłana przez strażak-ratownik »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2020, 16:47:03 »
To są dwa akty prawne dotyczące KPP w MSWIA oraz MON. Do tego dorzucić trzeba nowelizację chyba z 2018.
zmiany z 2018 nie mają wpływu na KPP w PSP - dotyczyły tylko nazewnictwa BOR/SOP MSW/MSWiA
Reszta tak jak piszesz.

Offline bialy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2020, 17:45:58 »
Czyli nie mogę robić KPP w OSP? 😭 Ogólnie to jest jakaś żenada bo zakres materiału jest taki sam. A podrzuci ktoś podstawy prawne czy się różnie jeden od drugiego bo w dalszym ciągu ciężko jest mi w to uwierzyć 😤

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2020, 18:13:39 »
Ale po co ci to robić w OSP, jak siłą rzeczy zrobisz to w PSP??? A tak być może zabierasz miejsce koledze z twojej jednostki OSP...Nie do końca rozumiem w czym tkwi problem (bo zakładam, że skoro jesteś w PSP to masz ciągłość w uprawnieniach z zakresu KPP).

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2020, 18:33:20 »
Czyli nie mogę robić KPP w OSP? 😭 Ogólnie to jest jakaś żenada bo zakres materiału jest taki sam. A podrzuci ktoś podstawy prawne czy się różnie jeden od drugiego bo w dalszym ciągu ciężko jest mi w to uwierzyć 😤
Możesz robić też i w OSP - jak gminę czy Ciebie stać. Mamy możliwość (ale i obowiązek) certyfikować uprawnienia za darmo, w godzinach pracy. Wszystko po to by uniknąć sytuacji gdzie cała zmiana "załatwia/ kupuje " sobie zaświadczenia w zaprzyjaźnionej firmie. Tylko po to by przełożeni dali spokój. Wiem, że to daleko idące wnioski ale już bywały takie przypadki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2020, 18:46:25 wysłana przez strażak-ratownik »

Offline bialy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2020, 19:26:41 »
Sytuacja jest tego typu że np. pod koniec marca ktoś wyjeżdża na egzaminy do ośrodka szkolenia i tam ma KPP. Coś pójdzie nie tak i nie zdaje. Ważność zaświadczenia mu się kończy na początku kwietnia. I jest w czarnej dupie. Ma kilka dni aby zlokalizować i dołączyć do innego kursu który będzie zdawał KPP. Jak się spóźni jeden dzień to zaczyna kurs medyczny od nowa (88h). Tu nie chodzi o cwaniactwo bo w OSP będzie łatwiej zdać tylko o bezpiecznik jak coś pójdzie nie tak.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ważność zaświadczenia o kursie KPP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2020, 20:14:45 »
przecież przysługują 2 podejścia poprawkowe....
i dla ścisłości kurs trwa 66 a nie 88 godzin
podstawy prawne dla PSP masz powyżej - dla OSP to rozporządzenie MZ
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20070600408
+ 2 zmieniające (też są w tym linku)
Nikt nie zabrania robić egzaminu dla OSP w O. Sz. PSP (jeśli ten jest zgłoszony u wojewody)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2020, 20:24:14 wysłana przez ogniomiszcz »