Autor Wątek: Co powyżej ściany oddzielenia przeciwpożarowego?  (Przeczytany 297 razy)

Offline LukaszPRO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Co powyżej ściany oddzielenia przeciwpożarowego?
« dnia: Styczeń 23, 2020, 15:03:08 »
Dzień dobry,

Mam pewną wątpliwość dotyczącą okładziny elewacyjnej w ścianie zewnętrznej, która jest też ścianą oddzielenia przeciwpożarowego (zgodnie z załączonym przekrojem).

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego jest wymagana w przedmiotowym przypadku do przekrycia dachu budynku niższego, lecz została wykonana w tej samej technologii do jej pełnej wysokości. Powyżej zamontowano elewację zewnętrzną w klasie odporności ogniowej EI 90 (z materiałów niepalnych).

Pytanie brzmi czy elewacja zewnętrzna w ścianie oddzielenia przeciwpożarowego, w miejscu, w którym tej ściany formalnie może nie być, również powinna spełniać wymagania wskazane w par. 225 WT? Moim skromnym zdaniem zaproponowane rozwiązanie projektowe nie narusza wymagań przepisów. Będę wdzięczny za komentarz. 

« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2020, 15:39:15 wysłana przez LukaszPRO »

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 122
Odp: Co powyżej ściany oddzielenia przeciwpożarowego?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2020, 15:33:52 »
Rozumiem, że to jest przekrój a nie rzut.
Moim zdaniem okładzina powinna nie odpadać przez tylko tyle, ile wynika z wymagań dla ścian zewnętrznych budynku, a z wymagań nie dla ściany oddzielenia ppoz.

Natomiast to, że okładzina ma EI 90 (dziwna klasyfikacja, pewnie niemiecki produkt), nie jest jednoznaczne z tym, że nie odpada przez 90 min.

Nie wiem czy, o to Ci chodziło.