Autor Wątek: Nurek w PSP  (Przeczytany 8480 razy)

Offline bibi357

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Nurek w PSP
« dnia: Grudzień 14, 2019, 20:18:21 »
Witam, jestem obecnie w jednej ze szkół Aspirantów. Mam możliwość zrobienia w trakcie szkoły kursu nurka p1. Moje pytanie do Was czy taki kurs pomoże mi w dostaniu się po
szkole do jednostki ze SGRW-N. A drugie pytanie czy wgl warto się pchać na nurka w PSP? Z tego co słyszałem to tylko dodatkowe zadania i obowiązki a brak jakichkolwiek korzyści, przywilejów

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2019, 20:24:24 »
Do jednostki z sgrwn w jakim województwie chcesz się dostać? Ogólnie to nic Ci nie da raczej, chyba że przekonasz do siebie komendanta w województwie do którego ciężko się dostać, a tenże komendant ma dobre wtyki wyżej.
Co do samej sgrwn - skoro jesteś na nowych zasadach to nie pchaj się w to.

Offline bibi357

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2019, 20:55:36 »
Dokładnie to województwo lubuskie, wszyscy mówią, że jest tam dużo wakatów i raczej nie ma problemów. Czyli tak jak przypuszczałem 😏

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2019, 21:53:39 »
Po nowemu nie masz dodatkowego 1% do emerytury za nurkowanie, jak pojedzieszna na kilkudniowe szkolenia nurkowe to zgodnie z nowymi wytycznymi będą ci zaliczać za każdy dzień szkolenia tylko 8 nadgodzin, jak chłopaki będą siedzieć w sobote przed tv na jednostce to Ty z grupą pojedziesz to sąsiedniego powiatu wyciągać topielca . Nikt ci nie podziękuje tylko powiedzą że to twój obowiązek bo jesteś w sgrw. A szkoleń dużo i to w twoim wolnym czasie .

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2019, 22:42:47 »
Dokładnie to województwo lubuskie, wszyscy mówią, że jest tam dużo wakatów i raczej nie ma problemów. Czyli tak jak przypuszczałem 😏

Jak lubuskie to wezmą Cie wszędzie.

Po nowemu nie masz dodatkowego 1% do emerytury za nurkowanie, jak pojedzieszna na kilkudniowe szkolenia nurkowe to zgodnie z nowymi wytycznymi będą ci zaliczać za każdy dzień szkolenia tylko 8 nadgodzin, jak chłopaki będą siedzieć w sobote przed tv na jednostce to Ty z grupą pojedziesz to sąsiedniego powiatu wyciągać topielca . Nikt ci nie podziękuje tylko powiedzą że to twój obowiązek bo jesteś w sgrw. A szkoleń dużo i to w twoim wolnym czasie .

Jakie to nowe wytyczne?

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2019, 23:26:14 »
Ma chyba na myśli nowe rozporządzenie o czasie służby.
Wracając... W lubuskiem jest sgrwn w Kostrzyniu, Międzyrzeczu i Świebodzinie. Wszędzie Cię wezmą. To jest chyba najgorsza specjalizacja pod kątem obciążenia  psychicznego. Wieczne wyciąganie trupa z wody. Dodatkowe obowiązki, obozy i poligony. Brak dodatkowych profitów poza może większym dodatkiem... Brak procentów do emerytury tak jak to było na starych zasadach.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2019, 23:29:49 »
Rozp. MSWIA z dnia 24.10.2019 o czaie służby...

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 15, 2019, 08:03:37 »
Nie warto nic mieć żadnych dodatkowych papierów tylko minimum ...jak będziesz miał i wykonywał zadania zgodnie z posiadającymi uprawnieniami nikt ci tego nie wynagrodzi lepiej nic nie mieć i spokojna głowa...taki system...

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 15, 2019, 08:14:30 »
Takim podejściem jak w poście wyżej też daleko nie zajdziemy... Zgodzę się po części, owszem, ale jeśli ma jakieś dodatkowe zainteresowania, zaparcie i chęci, to niech je realizuje, ale z założenia dla siebie, nie dla profitów, czy przełożonych. A nóż widelec faktycznie z tego tytułu będzie bonus, to fajnie. Nie? Też fajnie, bo robi coś dla siebie.
Co do nurka - to skończony kurs nie da Ci gwarancji przydziału tam gdzie chcesz (a podejrzewam że na tym najbardziej Ci zależy). Bycie nurkiem w jednostce to też dodatkowe obowiązki, wymagania, o których wspomniali wcześniej poprzednicy. No i zdaje sie sam kurs trochę kosztuje, mnie było szkoda marnego żołdu przeznaczyć właśnie na to. Ale jeśli ciągnie Cię do tego, to zrób.. dla siebie :)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 15, 2019, 08:21:47 »
Takim podejściem jak w poście wyżej też daleko nie zajdziemy... Zgodzę się po części, owszem, ale jeśli ma jakieś dodatkowe zainteresowania, zaparcie i chęci, to niech je realizuje, ale z założenia dla siebie, nie dla profitów, czy przełożonych. A nóż widelec faktycznie z tego tytułu będzie bonus, to fajnie. Nie? Też fajnie, bo robi coś dla siebie.
Co do nurka - to skończony kurs nie da Ci gwarancji przydziału tam gdzie chcesz (a podejrzewam że na tym najbardziej Ci zależy). Bycie nurkiem w jednostce to też dodatkowe obowiązki, wymagania, o których wspomniali wcześniej poprzednicy. No i zdaje sie sam kurs trochę kosztuje, mnie było szkoda marnego żołdu przeznaczyć właśnie na to. Ale jeśli ciągnie Cię do tego, to zrób.. dla siebie :)
Takie są realia nie będę się rozpisywał o uprawnieniach bo trochę mam i część robiłem w służbie za swoje... niestety przełożeni mają to gdzieś aby robota była zrobiona a jak cos spartolisz to wiedzą kto ma kwity i potrafią życie umilić poza tym pasji do garnka nie włożysz będziesz miał rodzine to się przekonasz ja też kiedyś żyłem pasją ....ja nie neguję tego że ktoś chce się szkolić itd ja też tak robiłem ale z perspektywy lat to nie warto takie jest moje zdanie  :zamknij:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2019, 08:26:02 wysłana przez sismondi »

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 15, 2019, 09:01:29 »
Tak jak kolega pisze...parę lat temu instruktorzy zmianowi danej dziedziny np. medycy , wysokościowcy dostawali jakieś tam pieniądze za to że szkolą zmiany ok. 400 zł na rok. Nie było problemu żeby komendant dał auto służbowe bo gdzieś była konferencja tematyczna danej dziedziny i można było jechać posłuchać nowinek. Teraz jest 0 złotych. A najlepiej żebyś jechał swoim autem i na wolnym żeby nie robić nadgodzin a na koniec półrocza przełożeni z ryjem na ciebie czemu nie jest napisane zapotrzebowanie na jakiś sprzęt bo niby ty jesteś za to odpowiedzialny bo jesteś np. wysokościowcem ( nie mówię tu o grupach tylko szkoleniu podstawowym na zmianie).Niby jesteś ale tylko na gębę bo kwitów na papierze na to nie masz. Taka to oto rzeczywistość dodatkowych kursów w PSP

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2019, 09:50:22 »
Kiedyś było 2 procent rocznie za wymurowane 70 godzin na przeciągu roku to dużo. Trzeba troszkę pojeździć i ponurkować żoną dzieci wiecznie nie zadowoleni bo mało w domu się jest. Zazwyczaj to już wyciągasz zwłoki ale przy wypadkach i pożarach też to robisz dodatków większych z tego nie ma że jest się w sgrwn mity, i obowiązków faktycznie wiecej. Sam zdecydujesz na początku każdy jest napalony cała ta otoczką, ale jeden plus możliwość nurkowania na fajnym sprzęcie pozdrawiam

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 15, 2019, 10:04:16 »
Rozp. MSWIA z dnia 24.10.2019 o czaie służby...

To rozporządzenie znam, ale co tam się zmieniło, że nagle 8h będą naliczać?

..... Ok pomogę.

„W przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3 i 6, w kartach ewidencji czasu służby jako czas
służby ewidencjonuje się czas wykonywania zadań służbowych w okresie od momentu zadysponowania lub delegowania do momentu powrotu, lecz w wymiarze nie mniejszym niż określony w harmonogramie służby, o którym
mowa w § 12 ust. 1. Jeżeli okres zadysponowania lub delegowania obejmował dni, które zgodnie z obowiązującym strażaka harmonogramem służby były dniami wolnymi od służby, to przyjmuje się, że w tych dniach obowiązywał strażaka wymiar czasu służby obowiązujący w codziennym rozkładzie czasu służby. W tym przypadku
do czasu służby jest ewidencjonowany czas wykonywania zadań służbowych, lecz w wymiarze nie mniejszym niż
obowiązujący w codziennym rozkładzie czasu służby.”

§ 6 ust. 1 pkt 3 i 6:

§ 6. 1. Przedłużenie czasu służby strażaka ze
względu na potrzeby służby, o których mowa w art. 35 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,
zwanej dalej „ustawą”, mogą uzasadniać
następujące okoliczności:

3) dysponowanie do działań ratowniczych
oraz do udziału w ćwiczeniach odwodów operacyjnych;

6) delegowanie strażaka do pełnienia służby poza granicami państwa w grupie
ratowniczej utworzonej do udziału
w działaniach ratowniczych, akcji poszukiwawczo-ratowniczej lub akcji humanitarnej, a także w szkoleniu i ćwiczeniach ratowniczych.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 15, 2019, 10:17:31 »
Sam sobie zacytowałeś ...czyli np. pojedzie na wolnym naszkolenie nurkowe na 2 dni to z każdego dnia będą mu naliczać tylko 8 godzin...Lub inaczej...jedziesz na np. szkolenie lodowe na jeden dzień wyjeżdżasz z jrg o godz. 7 bo szkolenie o godz.9 kończy się o 17 i o 19 jesteś w jrg. Naliczają za to tylko 8 godz. a reszta ku chwale ojczyzny

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 15, 2019, 10:24:50 »
Za niedługo wrzuce tekst nowelizacji

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 15, 2019, 11:24:36 »
Sam sobie zacytowałeś ...czyli np. pojedzie na wolnym naszkolenie nurkowe na 2 dni to z każdego dnia będą mu naliczać tylko 8 godzin...Lub inaczej...jedziesz na np. szkolenie lodowe na jeden dzień wyjeżdżasz z jrg o godz. 7 bo szkolenie o godz.9 kończy się o 17 i o 19 jesteś w jrg. Naliczają za to tylko 8 godz. a reszta ku chwale ojczyzny

Skąd ty to bierzesz?

Offline Raptor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 15, 2019, 12:52:52 »
Za niedługo wrzuce tekst nowelizacji

Dokładnie, jest tak jak piszesz.
Podam przykład : wyjazd na szkolenie do Bydgoszczy(mamy być na 8:00) wyjeżdżamy z kolegą dzień prędzej, wynajmujemy pokój(na własny koszt oczywiście) ponieważ czas dojazdu z naszej JRG do Bydgoszczy to bite 5 h i nie mamy zamiaru wyjeżdżać o 03:00 żeby rano być na kursie nieprzytomnym. Szkolenie trwa 8 h i wracamy do siebie kolejne 5 h. Czas delegacji.... 8h a te 10h spędzone w podróży to Bóg zapłać. Pytam jakim prawem jestem dymany za taki wyjazd służbowy kosztem straconego czasu kosztem rodziny. I proszę nie pisać mi że tak jest bo jak przyjmowałem się do służby to było od wyjazdu do powrotu równo dla wszystkich(teraz tylko kierowca ma tak liczone) Pomijam fakt że na PKP mieliśmy 50% zniżki.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 15, 2019, 20:56:32 »
Za niedługo wrzuce tekst nowelizacji

Dokładnie, jest tak jak piszesz.
Podam przykład : wyjazd na szkolenie do Bydgoszczy(mamy być na 8:00) wyjeżdżamy z kolegą dzień prędzej, wynajmujemy pokój(na własny koszt oczywiście) ponieważ czas dojazdu z naszej JRG do Bydgoszczy to bite 5 h i nie mamy zamiaru wyjeżdżać o 03:00 żeby rano być na kursie nieprzytomnym. Szkolenie trwa 8 h i wracamy do siebie kolejne 5 h. Czas delegacji.... 8h a te 10h spędzone w podróży to Bóg zapłać. Pytam jakim prawem jestem dymany za taki wyjazd służbowy kosztem straconego czasu kosztem rodziny. I proszę nie pisać mi że tak jest bo jak przyjmowałem się do służby to było od wyjazdu do powrotu równo dla wszystkich(teraz tylko kierowca ma tak liczone) Pomijam fakt że na PKP mieliśmy 50% zniżki.
Mało tego, godziny dojazdu na szkolenie liczą się tylko prowdzącemu pojzad - kierowcy auta słuzbowego  :komp: a reszta osób to co na wczasy jadą , jak  :fiuu:

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2019, 22:36:57 »
"jak najmniej uprawnień..."

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 15, 2019, 23:03:20 »
Lub inaczej...jedziesz na np. szkolenie lodowe na jeden dzień wyjeżdżasz z jrg o godz. 7 bo szkolenie o godz.9 kończy się o 17 i o 19 jesteś w jrg. Naliczają za to tylko 8 godz. a reszta ku chwale ojczyzny

Zakładam, że to szkolenie w ośrodku szkolenia. Można za nie naliczyć 0, 8 albo 16 godzin - wszystko w zależności od tego jak wygląda czas służby w harmonogramie półrocznym.

Podam przykład : wyjazd na szkolenie do Bydgoszczy

W celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby ewidencjonuje się jako czas służby czas w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie, o którym mowa w § 12 ust. 1.

Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 15, 2019, 23:28:51 »
Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze. Nowelizacja rozporządzenia nic nie zmieniła i nadal szkolenia rozliczamy zgodnie z harmonogramem. A to że nadal jest źle... Ktoś ma jakiś pomysł co możemy z tym zrobić?

Offline wasyl561

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2019, 00:31:46 »
W celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby ewidencjonuje się jako czas służby czas w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie, o którym mowa w § 12 ust. 1.
A dalsze 2 zdania nic nie mówią? Warto czytać do końca

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 16, 2019, 01:23:04 »
A dalsze 2 zdania nic nie mówią? Warto czytać do końca

Które dalsze dwa zdania? Rozwiń myśl, bo nie rozumiem.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline wasyl561

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 18, 2019, 19:52:32 »
"Jeżeli okres zadysponowania lub delegowania obejmował dni, które zgodnie z obowiązującym strażaka harmonogramem służby były dniami wolnymi od służby, to przyjmuje się, że w tych dniach obowiązywał strażaka wymiar czasu służby obowiązujący w codziennym rozkładzie czasu służby. W tym przypadku  do czasu służby jest ewidencjonowany czas wykonywania zadań służbowych, lecz w wymiarze nie mniejszym niż obowiązujący w codziennym rozkładzie czasu służby."

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Nurek w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 18, 2019, 20:43:09 »
Sprawdź czego dotyczą  § 6 ust. 1 pkt 3 i 6, bo na pewno nie szkolenia.  :kwit:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.