Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu - kto moze użyć

(1/2) > >>

Seba1976:
Witam,
na początku serdecznie witam forumowiczów.
Jestem elektrykiem i postanowiłem zadać pytanie na forum branżowym.

Chodzi o Przycisk Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu montowany przy głównych wyjściach z budynku.
Czy może, któryś ze strażaków zweryfikować moja wiedzę w kwestii użycia takiego wyłącznika (kto i kiedy), gdyż ostatnio spotkałem się z opinia odbiegającą od mojej wiedzy.

Czy ten wyłącznik jest przeznaczony tylko dla strażaka czy także może być użyty przez osoby postronne?

Z mojej wiedzy przycisk Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu może użyć każda osoba, która zauważy pożar na obiekcie.

Czy moja wiedza jest poprawna czy nie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Sebastian

romiwe:
IBP określa kto i kiedy wyłącznik prądu powinien użyć. A czy osoba postronna powinna i czy użyje go to tak jak z wypadkiem drogowym zadzowni  po  pomoc czy też pprzejdzie się obok.

r0cq:

--- Cytat: Seba1976 w Grudzień 13, 2019, 11:29:46 ---Witam,
na początku serdecznie witam forumowiczów.
Jestem elektrykiem i postanowiłem zadać pytanie na forum branżowym.

Chodzi o Przycisk Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu montowany przy głównych wyjściach z budynku.
Czy może, któryś ze strażaków zweryfikować moja wiedzę w kwestii użycia takiego wyłącznika (kto i kiedy), gdyż ostatnio spotkałem się z opinia odbiegającą od mojej wiedzy.

Czy ten wyłącznik jest przeznaczony tylko dla strażaka czy także może być użyty przez osoby postronne?

Z mojej wiedzy przycisk Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu może użyć każda osoba, która zauważy pożar na obiekcie.

Czy moja wiedza jest poprawna czy nie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Sebastian

--- Koniec cytatu ---

@Seba1976 Jak najbardziej masz rację - PWP może użyć każda osoba, gdyż nie jest to w żaden sposób zabronione, jednakże należy sobie zadać pytanie, czy nie mając pojęcia o jego sposobie działania faktycznie go naciśnie, gdy wystąpi pożar? Wątpię.

PWP służy bardziej jednostkom ochrony przeciwpożarowej, albo powinien służyć, gdyż z tym bardzo różnie bywa - nieświadomość strażaków pod tym względem "woła o pomstę".
:straz:

Detektory:
Może i powinien użyć każdy. Jak gaśnicy.
Zgodnie z definicją PWP wyłącza on wszystkie instalacje poza tymi, które mają pracować w trakcie pożaru.
Skoro jest pożar to mają pracować instalacje przeznaczone do pracy w trakcie pożaru, a reszta nie.


Z praktyki.
Niestety budynki często mają słabo zbudowane instalacje i wyłączenie PWP powoduje zgaszenie światła, a awaryjnego nie ma.


Jak jesteś elektrykiem to poszukaj artykułów na Elektro-Info. Tam było co najmniej kilka na ten temat w tym jeden mój.

daw_77:
Ja raczej nie zachęcałbym użytkowników budynku do wciskania PWP. I jakbym miał okazję kogoś szkolić to, wręcz zakazywałbym tego. Moim zdaniem to powinno być urządzenie dla dowódcy akcji. Jedyny uzasadniony przypadek, to gdy ktoś chce się rzucić z hydrantem na pożar - nie wiem czy to częste.

Jak słusznie zauważyłeś zwłaszcza problem z gasnącym światłem może narobić kłopotów. Parę razy zdarzyło mi się wyjść na ciemny korytarz, a nawet klatkę i to jest słabe uczucie, nawet normalnych warunkach.

IMO przepis uzależniający stosowanie aw. ośw. ew. od oświetlenia wyłącznie światłe sztucznym, jest  niedorzeczny. Tak jakby nikt nie zakładał sytuacji awaryjnej po zmroku.

Natomiast tworząc scenariusze pożarowe, nakazywałbym włączanie aw.ośw.ew. po wykryciu pożaru przez SSP.
Kiedyś brałem udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych, w budynku z ciemną klatką, z oświetleniem na włącznik. I słaba sytuacja kiedy ludzie weszli do ciemnej klatki i nikt nie włączył światła podstawowego, bo pozostali ewakuujący napierali. A aoe nie włączyło się, bo prąd był przecież w budynku.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej