Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Szklane ściany wydzielenia pożarowego REI60 i REI120

(1/1)

Projektant:
Dzień dobry,
poszukuję podpowiedzi w możliwości stosowania ścian pełno-szklanych w wewnętrznych ścianach wydzielenia pożarowego oznaczonych jako REI60 oraz REI120 i systemów takich ścian certyfikowanych w Polsce. Może ktoś z Państwa orientuje się w tych kwestiach? Pozdrawiam.

Twein:
Poza pustakami stropowymi nie znam produktu z nośnością R.
Całe ściany o wartościach EI proponuje Promat https://www.google.com/url?q=http://www.promattop.pl/download/file/pl/983f426d25ec4ae6affaa76f007e0e9d/katalog-a5-przeszklenia-ogniochronne%3Frev%3D4de68db8-7e84-4f31-99f8-f5cbbbd518a5&sa=U&ved=2ahUKEwj67c-Yu6_mAhXOWhUIHdUVA4oQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw2dVOVE2hladE2MGNwyKURN

Jednak są to produkty do stosowania jako obudowa dróg ewakuacyjnych.

Ściany oddzielenia przeciwpożarowego mają ograniczenia ilości otworów, tj. http://www.strazak.pl/index.php/topic,29917.0.html

Jeśli chodzi o "wydzielenia" to już pozostawiam pole do komentarza innym.

r0cq:
Z tego co się orientuję istnieją jednostkowe dopuszczenia dla ścian oddzielenia przeciwpożarowego wykonanych z płyt warstwowych, tj. jeżeli płyty o klasy odporności ogniowej (EI) zostaną przytwierdzone do konstrukcji nośnej o koo (R) zgodnie z aprobatą techniczną, uznaje się, że cała ściana spełnia wymagania koo REI.

Ściany przeszklone, o których pisze autor tematu wedle mojej opinii nie mają sensu, gdyż należy zapewnić w ścianach oddzielenia przeciwpożarowego wymagane przeszklenie, o czym wspomniał już @Twein. Wyjątek od tej zasady stanowi budynek nowo projektowany i odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych. Wobec powyższego, tworzenie tego typu "systemów" nie ma najmniejszego sensu.
:straz:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej