Autor Wątek: Hełm Schuberth F200  (Przeczytany 4691 razy)

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Hełm Schuberth F200
« dnia: Listopad 11, 2019, 18:21:09 »
Posiadamy w jednostce kilka hełmów Schuberth F200. Ostatnio w dyskusji pojawiły nam się wątpliwości czy mogą być obecnie używane w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jak wiadomo nie tylko my, ale wielu strażaków w Polsce, zarówno ochotników jak i zawodowców używa ich nadal, między innymi ze względu na ich lekkość i wygodę, choć to dosyć stare hełmy. Jednak nie chcemy mieć problemów w razie jakiegoś nieszczęścia, wypadku itp, nie mogę nigdzie znaleźć informacji odnośnie dopuszczenia ich do działań typu certyfikat CNBOP i inne. Może koledzy coś podpowiecie, rozjaśnicie tą kwestię :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2019, 18:28:53 »
teoretycznie możesz bez problemu ale ..
sprawdź rok produkcji jest nabity na hełmie jak po 2008 to tak trochę słabo
pamiętaj że materiały sztuczne się zużywają nawet leżać
jest to środek ochrony indywidualnej więc jak są stare to lepiej nie używać z  drugiej strony jak nie macie co na głowę załozyc to lepsze to niż nic
nie sugeruj sie CNBOP

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2019, 18:40:12 »
Rok produkcji muszę sprawdzić, ale na pewno przed 2008r.

Cytuj
nie sugeruj sie CNBOP
Wiem, że ta instytucja jest mocno wątpliwa jeśli chodzi o samo jej istnienie, no ale przepisy w Polsce są jakie są. A nie chcemy, żeby np. w razie wypadku ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania ze względu na brak certyfikatu.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2019, 18:59:49 »
Bezwzględnie odradzam ich stosowanie.
Największą wadą stosowania (tego dobrego konstrukcyjnie hełmu) długoletniego jest "zestarzenie", "osłabienie", "zesztywnienie" elementów plastikowych więźby łączącej ze skorupą hełmu, co powoduje pękanie tego ważnego elementu zabezpieczającego.
Może to nastąpić przy delikatnym uderzeniu w hełm, a nawet przy użytkowaniu codziennym bez jakiś specjalnych obciążeń.
U nas w jogurcie kilka lat temu jak zaczęły pękać chłopakom te elementy plastikowe więźby w hełmach z lat 2012/2013 po mocnej interwencji naszego 11 u 01KM zostały wszystkie wycofane i wydano strażakom nowe hełmy już innej firmy.
pozdrawiam

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2019, 19:38:43 »
Zgoda, jednak najbardziej mnie ciekawi jak sprawa wygląda pod względem formalnym.

Offline melson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2019, 12:32:27 »
Pod względem formalnym źle. Sprzęt musi być nowy i mieć podbite wszystkie atesty. Jak później coś na łeb spadnie to będzie lipa bo na głowie był hełm niespełniający standardów.
Pozbądź się łupieżu pstrego: https://poznajpityver.pl/sklep/

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2019, 16:57:01 »
A więc jakich norm nie spełnia i jakich atestów nie ma ten hełm? Konkretnie, a nie ogólniki. Bo tyle, że powinien mieć atesty itp to wiem.
Czy kiedykolwiek posiadał on CNBOP? To jest chyba kluczowe pytanie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2019, 17:13:30 wysłana przez #Blade# »

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2019, 20:03:31 »
W wykazie aktualnych świadectw brak takiego hełmu:

https://www.cnbop.pl/uslugi/jednostka-certyfikujaca/wydane-dokumenty/08.11.2019-sd-wazne.pdf

W wykazie świadectw cofniętych również go nie znalazłem. Jest kilka innych hełmów ale o tym nie ma ani słowa...

https://www.cnbop.pl/uslugi/jednostka-certyfikujaca/wydane-dokumenty/08.11.2019-sd-cofniete.pdf

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2019, 20:41:39 »
Przeglądałem już te dokumenty wcześniej, najstarsze certyfikaty w nich zawarte są datowane na rok 2007, hełmy F200 są starsze, więc nic to nie mówi. Szukałem jakichś archiwalnych dokumentów z certyfikatami CNBOP, ale na próżno.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2019, 21:20:29 »
Sugeruję napisać do producenta tego hełmu w Niemczech.
Ewentualnie zgłosić się do dystrybutora polskiego kasków motorowych Schuberth - może oni z racji współpracy będą w stanie pomóc w przypadku braku z waszej strony komunikacji w niemieckim języku.
pozdrawiam
ps: tutaj coś było na temat hełmów Schuberth http://www.strazak.pl/index.php/topic,4010.0.html

Offline #Blade#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Hełm Schuberth F200
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2019, 01:15:42 »
teoretycznie możesz bez problemu ale ..
sprawdź rok produkcji jest nabity na hełmie jak po 2008 to tak trochę słabo
Co masz na myśli?