Autor Wątek: Poczet sztandarowy  (Przeczytany 1951 razy)

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Poczet sztandarowy
« dnia: Październik 27, 2019, 18:23:42 »
Witam. Mam pytanie dotyczące pocztu sztandarowego. Czy jest gdzieś odgórnie narzucone kto jest kim? W sensie Prezesa się nie ustawi do pocztu bo Prezes jest reprezentantem jednostki na zewnątrz A jego narzędziami jest sztandar, który też reprezentuje jednostkę. Ciekawi mnie tylko czy jest id góry narzucone przy uroczystościach że Dcą uroczystości jest np. gospodarz, A w sztandarze dca Naczelnik, sztandarowy z-ca naczelnika i asysta dowolny członek ? Jest gdzieś takie coś opisane czy jest dowolność w tej sprawie ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Poczet sztandarowy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2019, 18:36:23 »
Z tego co wiem nie ma takich szczegółowych regulacji. W służbach wiadomo że funkcję poniekąd wyznacza stopień - najwyższy jest dowódcą, potem sztandarowy i asystujący. I od tej strony można próbować temat "ugryźć", chociaż biorąc pod uwagę praktycznie zerowe znaczenie funkcji poza zarządem i brak określonej hierarchii jest to zadanie dość karkołomne.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poczet sztandarowy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2019, 18:41:53 »
No to mnie właśnie ciekawiło jak to wygląda bo gdzieś widziałem uroczystość wyglądała na dosyć poważna i gospodarz był dca uroczystości naczelnik dca pocztu sztandarowy członek zarządu asysta strażak z funkcją dcy plutonu A dca kompani honorowej był z ca naczelnika i myślałem że gdzieś to jakoś jest uregulowane

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Poczet sztandarowy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2019, 21:45:46 »
Tak jak pisze @Radhezz, dla OSP nie ma konkretnych wytycznych odnośnie składu Pocztu Sztandarowego. Najważniejsze to właściwe (regulaminowe) zachowanie Pocztu. Ja, pełniąc funkcję Prezesa jednostki, niejednokrotnie (w uroczystościach zewnętrznych)pełniłem funkcję sztandarowego a Naczelnik był dowódcą Pocztu. Idealną sprawą jest stały skład Pocztu, który ze sztandarem zachowuje się "jak w książce napisane", a funkcje w Zarządzie czy jednostce są tu rzeczą drugorzędną.

Offline wiktus70

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Poczet sztandarowy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 28, 2019, 23:40:07 »
Zgadzam się z przedmówcami na temat składu pocztu ale mam takie pytanie, a żeby nowego wątku nie zakładać tu to wpiszę jak "regulaminowo" wygląda sprawa z koalicyjką. Czy jest ona dozwolona czy nie?

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Poczet sztandarowy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2019, 21:45:23 »
Koalicyjka jest raczej elementem umundurowania wojskowego/policyjnego, (szczególnie oficerów Kompanii Reprezentacyjnych). Nie jest nawet ujęta w wykazie umundurowania dla oficerów PSP. Regulamin umundurowania OSP wyraźnie określa elementy ubioru dla pocztu sztandarowego i flagowego (z czym zapewne się zapoznałeś). Niby co nie jest zabronione, jest dozwolone - ale po co ?