Autor Wątek: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego  (Przeczytany 2440 razy)

Offline lusinawb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« dnia: Październik 14, 2019, 08:20:08 »
W ostatnim okresie znowu pojawiło się kolejne spore utrudnienie dla jednostek OSP nie włączonych do KSRG. Firmy farmaceutyczne zajmujące się sprzedażą tlenu medycznego dostały nakaz formalnego przestrzegania ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym
(Dz.U.2006.191.1410) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 roku w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego (Dz.U.11.46.239). W związku z tym, że w w/w aktach nie ma mowy o jednostkach z poza KSRG, te jednostki nie mają możliwości zakupu tlenu medycznego.
Doraźne rozwiązanie to wystąpienie konkretnej OSP do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wyrażenie zgody na zakup tlenu medycznego lub wystąpienie do Wojewody o wpisanie OSP do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM.
Wiem, że niektóre firmy prowadzące kursy KPP już w 2017 roku dostały informacje o braku możliwości szkolenia i recertyfikowania członków OSP spoza KSRG.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2019, 14:18:57 »
Nie ma co się dziwić,albo przestrzegamy prawa i przepisów i wszystkich do tego obligujemy, albo będzie rozpier.....ol.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2019, 15:22:16 »
albo przestrzegamy prawa i przepisów i wszystkich do tego obligujemy, albo będzie rozpier.....ol.
Masz rację. Przepisów powinniśmy przestrzegać. Dlatego jednostki spoza KSRG nie powinny kupić tlenu medycznego i nie powinny iść na kurs KPP, bo to jest wszystko zarezerwowane dla KSRG. To jest jedna strona medalu. A druga strona to taka, że poszkodowanego nie interesuje podział jednostek na te z KSRG i spoza. On chce otrzymać skuteczną i szybką pomoc. Więc dlaczego jednostka spoza systemu nie może mu tej pomocy zapewnić, zanim przyjadą jednostki z systemu.
I taki paradoks. Działam w jednostce w systemie i w drugiej spoza systemu. Czyli w jednej mogę bo jestem w systemie a w drugiej pomimo uprawnień nie mogę bo nie jestem w systemie.
Kocham ten kraj za takie rzeczy.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2019, 15:33:59 »
Dlatego jednostki spoza KSRG nie powinny kupić tlenu medycznego i nie powinny iść na kurs KPP, bo to jest wszystko zarezerwowane dla KSRG.

Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym:

Tak było kiedyś:

Cytuj
Art. 13. 1. Ratownikiem może być osoba:
1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2) zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach
współpracujących z systemem, o których mowa
w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;

3) posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu
kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu ratownika;
4) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

tak jest teraz:

Cytuj
Art. 13. 1. Ratownikiem może być osoba:
1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2) (uchylony)
3) posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie
kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu
ratownika;
4) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Czyli w myśl obecnie obowiązującej ustawy nie trzeba być w KSRG aby mieć tytuł ratownika. A skoro można mieć tytuł ratownika to można podawać tlen i można go kupić. Ja np. jestem członkiem jednostki nie w KSRG i nie mamy żadnego problemu z zakupem tlenu medycznego.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2019, 19:32:32 »
Wedle tej samej ustawy
Cytuj
Art.2.1.  Ustawa  określa zasady organizacji, funkcjonowania  i finansowania systemu oraz zasady zapewnienia edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy.2.W ramach systemu działają: 1)organy   administracji   rządowej  właściwe  w  zakresie  wykonywania  zadań systemu; 2)jednostki systemu, o których mowa w art. 32 ust. 1; 3) dyspopozytornie medyczne.  3.Z systemem współpracują jednostki, o których mowa wart.15
Art.15.1. Jednostkami współpracującymi z systemem są:
1)jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, 2)jednostki    ochrony    przeciwpożarowej    włączone    do    krajowego    systemu ratowniczo-gaśniczego[/quote]
i tam dochodzimy do punktu który zawiera to co napisał kolega i czego zaczęto widocznie przestrzegać
Cytuj
9)podmioty niewymienione w pkt 1–8 oraz społeczne organizacje, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego –które uzyskały wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem.
[/b]
Wynika że OSP spoza KSRG są brane jako społeczne organizacje a że nie są w systemie muszą uzyskać wpis do rejestru.
Reasumując zmieniając art 13 usuwając z niego punkt 2 spowodowano że każdy może być ratownikiem KPP nie ma podziału na lepszych i gorszych bo to osoba uzyskuje uprawnienia  jednak aby działać musi wyjechać z OSP KSRG lub OSP posiadającej wpis do rejestru
Jednostka w KSRG lub systemie poprzez wpis do rejestru ratownik KPP może podać tlen bo jest na stanie jednostka poza KSRG i nie figuruje w rejestrze ratownik nie poda tlenu bo jednostka wedle przepisów i prawa nie może go mieć w posiadaniu.
Podobna sytuacja jest z jednostkami OSP które mają pretensje że nie są dysponowane w pierwszej kolejności do zdarzenia tylko OSP KSRG pomimo że mieli bliżej.Tam jest ta sama sytuacja OSP KSRG wchodząc do systemu podpisało umowę i zostało wpisane do rejestru do którego też może być wpisana zwykła OSP jeśli chce być dysponowana tyle że nikt tego niewiedzieć czemu nie robi.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2019, 19:57:47 wysłana przez jgk »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2019, 11:57:32 »
A jaki to problem wpisać jednostkę do rejestru współpracujących z PRM?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Brak możliwości zakupu tlenu medycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2019, 19:13:53 »
W momencie wpisania jednostki do rejestru będą ją obowiązywać takie same zasady jak jednostki w systemie z racji zadeklarowania swojej mobilności co więcej system zacznie opierać się na tej jednostce a wiele jednostek OSP chce tego uniknąć.Chcą być dysponowani jak osp KSRG i robić to co oni ale bez wpisów,ale tak to nie działa i dlatego co jakiś czas ktoś ma pretensje że przepisy są złe że są dyskryminowani. Mam takie przypadki u siebie.