Autor Wątek: Utrudnianie wyjazdów strażakowi  (Przeczytany 3820 razy)

Offline stefan998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« dnia: Wrzesień 13, 2019, 23:15:01 »
Witam, mam prośbę. Czy ktoś może mi napisać jakieś podstawy prawne, rozporządzenia czy ustawy jesli chodzi o wyjazdy strażaka do akcji. Chce jakimis paragrafami podeprzeć pismo na strażaków z kliki rodzinno-kolesiowskiej , którzy utrudniają mi wyjazdy do akcji. posiadam wszystkie szkolenia, nigdy nie podpadłem itd itp. Prosze o pomoc

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2019, 01:22:17 »
W sumie może się okazać że w konsekwencji niewiele da się zrobić.To jest przykład jednej  z wielu patologi jakie istnieją w OSP na większą lub mniejszą skalę, które powinno się tępić.
JOTem dowodzi naczelnik który o ile nie jest w zmowie, powinien mieć wpływ na to co się dzieje jednak zdarza się że nie wiele może.
Co do paragrafów, ustaw nie spotkałem się aby był tam zapis że ma się strażakowi umożliwić możliwość działania wedle wytycznych.Osoby do JOTu wybiera naczelnik przedstawia kandydatury zarządowi a "ON" podejmuje decyzje czy dana osoba się nadaje.Jeśli rozmawiałeś z naczelnikiem bo od tego należy zacząć i nic to nie dało, to ponów zapytanie na piśmie aby mieć podkładkę,kierując je do zarządu i poczekaj na odpowiedz.Jeśli takowej nie będzie lub będzie negatywna a Ty uważasz że jest krzywdząca będziesz miał prawo odwołać się do walnego zebrania.
 Na walnym zebraniu ,oficjalnie w wolnych wnioskach  przy wszystkich a szczególnie zaproszonych gościach zapytaj  dlaczego tak się dzieje, i co sądzą o takim działaniu . Jestem  pewien że pytanie wywoła niemałe zamieszanie i szok,a co za tym idzie pokaże włodarzom jak wygląda funkcjonowanie stowarzyszenia oraz patologie tam stosowane. Musisz sobie jednak  zdawać sprawę że po takim wystąpieniu twoja kariera w OSP może się skończyć jeśli walne zebranie nie stanie po twojej stronie. Mogą Cię poprzeć ale może się okazać że nic się nie zmieni.Oczywiście może się zdarzyć że osiągniesz cel ale w konsekwencji  staniesz się jeszcze większym wrogiem co i tak wyeliminuje Cię z działań.
W sumie i tak jesteś odstawiony na boczny tor.Jeśli po przemyśleniu uważasz że masz szansę wygrać z układem bez konsekwencji dla Siebie i doprowadzisz do polepszenia swojej sytuacji to działaj.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2019, 09:18:27 »
Napisz skargę do KM/KP bo często oni takie sprawy rozwiązują krótką rozmową.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2019, 12:33:47 »
 Co ma KM/KP do stowarzyszenia które rządzi się swoimi prawami. Skargę to może sobie pisać ale do zarządu OSP a potem do zarządu gminnego.OSP w żaden sposób nie podlega pod PSP przez co KM/KP nie ma formalnej możliwości ingerowania w to  co się dzieje w OSP.Co powiedzą że  nie będą ich dysponować jak gość nie będzie jeździł? Jeśli jednostka jest mobilna, ma obsadę to jak zmuszą resztę aby go zabierali.
Odpowiedz będzie krótka że nie chcą z nim jeździć i po temacie żadne KM/KP nie pomoże.A jak jakiś cudem wymuszą jednak że będzie jeździł to jestem przekonany że długo to nie potrwa bo dojadą go raz drugi na akcji że sam zrezygnuje.To są właśnie patologie ludzi w OSP którzy robią co chcą z racji braku nadzoru.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2019, 12:57:39 »
Co ma KM/KP do stowarzyszenia które rządzi się swoimi prawami. Skargę to może sobie pisać ale do zarządu OSP a potem do zarządu gminnego.OSP w żaden sposób nie podlega pod PSP przez co KM/KP nie ma formalnej możliwości ingerowania w to  co się dzieje w OSP.Co powiedzą że  nie będą ich dysponować jak gość nie będzie jeździł? Jeśli jednostka jest mobilna, ma obsadę to jak zmuszą resztę aby go zabierali.
Odpowiedz będzie krótka że nie chcą z nim jeździć i po temacie żadne KM/KP nie pomoże.A jak jakiś cudem wymuszą jednak że będzie jeździł to jestem przekonany że długo to nie potrwa bo dojadą go raz drugi na akcji że sam zrezygnuje.To są właśnie patologie ludzi w OSP którzy robią co chcą z racji braku nadzoru.
Oj dużo  :rofl: :wacko: :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2019, 13:21:06 »
Zakładam, że ten temat to dalsza część:
http://www.strazak.pl/index.php/topic,29719.0.html
to akurat KM / KP PSP ma bardzo dużo.

A @jgk przestań sprowadzać kolejny temat na offtop - Twoje zdanie na temat OSP już znamy.

Podtrzymuje swoje stanowisko z poprzedniego tematu - zero tolerancji dla pijusów. Jak Zarząd się tym nie chce zająć to zostaje eskalacja do PSP. Najlepiej w sytuacji gdy są "pod wpływem" na akcji. Jeżeli boisz się konsekwencji i sam zgłosić nie chcesz daj znać innym jednostkom z którymi będą na akcji - gdzieś musi być ktoś odważny. Dla pijusów którzy tępią każdego kto chce ukrócić ich alkoholizm tolerancji być nie może!

Fakt, że łatwo mi pisać, bo u nas w okolicy temat załatwiony wile lat temu, ale prawda jest taka - pijany to nie strażak tylko moczymorda w mundurze i zagrożenie dla ludzi!

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2019, 21:29:16 »
Skoro KP/KM tak dużo może w sprawie OSP to  słucham, ciekaw jestem tych możliwości bo pisanie typu że wile nic nie wyjaśnia. Na podstawie czego jakimi środkami ? Nie ma takiej opcji,OSP to stowarzyszenie zaznaczam ochotnicze a nie podległa jednostka mundurowa.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2019, 06:52:28 »
Np. Opiniuje wnioski, może. Porozmawiać z zarządem, często przy takich rozmowach pękają baloniki. Może rozmawiać z wójtem itd. Nie trzeba szukać haków i prawnie udowadniać nie wiadomo czego - nie wiem jak Pan powyżej ale ja mam doświadczenia, że zwykle rozmowy w obecności kogoś bezstronnego daja naprawdę wiele. Taka medjacia z jedną, druga stroną a potem wspólnie.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 15, 2019, 20:52:06 »
Medjacja czyli teoretycznie nie wiele a praktycznie nic.Jeśli wyjazdowość jest uzależniona od osób z układu to dojdzie do sytuacji w której kolega zostanie sam na posterunku bo reszta będąca w zmowie powie w takim razie bez nas.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2019, 22:35:06 »
Właśnie niewiele, a często pomaga. I oczywiście, to tylko założenie, bo jak do tej pory wiemy tylko tyle ile kolega napisał - i po to są mediacje, żeby poznać zdanie dwóch stron i starać się pomóc.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2019, 18:17:23 »
Kto podda się jakimkolwiek zmianom w  momencie kiedy rządził  i robili co chciał być może od wielu lat, pokoleń za wszechobecną aprobatą ,a tu nagle ktoś każe mu zmienić światopogląd o 180 stopni.Nierealne w przypadku zmian dla jednej osoby.Gdyby było ich kilka i byli by w stanie zastąpić całość układu wtedy jak najbardziej jest to możliwe.Ale życzę powodzenia i wytrwałości.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2019, 18:59:05 »
Wciąż kolega nie wypowiedział się jednoznacznie czy to kontynuacja wcześniejszego tematu czy nie - więc zakładam, że tak.

No to nie wyobrażam sobie braku reakcji ze strony KM/KP PSP na fakt, że z jednostki jeżdżą do akcji nietrzeźwe osoby! Od razu powinno być pisemne wezwanie Naczelnika na rozmowę i postawienie sytuacji jasno - ma tyle a tyle czasu na rozwiązanie problemu albo jednostka niech nie liczy na jakiekolwiek dotacje. A i ilość wyjazdów powinna zostać ograniczona do min. do czasu rozwiązania sytuacji. Do tego w razie nie podjęcia NATYCHMIASTOWYCH kroków celem rozwiązania sytuacji - informacja pisemna do UG z informacją o nieprawidłowościach. Tu nie ma żadnego wytłumaczenia - za wyjazdy po alkoholu i przyzwolenie na to powinno być natychmiastowe usunięcie z JOT!

A w razie zauważenia na akcji, że delikwenci z jednostki są pod wpływem natychmiastowe - publiczne! - odsunięcie ich od aktywnego uczestnictwa i wezwanie policji! Nie może być sytuacji, że grupa alkoholików (alkoholik - osoba mająca poważny problem z nadużywaniem alkoholu - jeżeli ktoś jedzie na akcję po spożyciu to ma więcej niż poważny problem) rządzi się w jednostce i zwalcza ludzi którzy starają się ukrócić ich picie!

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Utrudnianie wyjazdów strażakowi
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 16, 2019, 21:33:54 »
Żaden Komendant nie napisze pisma że wie o przebywaniu na akcji strażaków pod wpływem alkoholu bo nie ma na to żadnego dowodu w postaci badania alkotestem.
Jedyne wyjście to wezwanie Policji na miejsce działań.
Chociaż znam przypadek gdzie w "tajemnicy pocztą pantoflową" dotarła do Naczelnika OSP informacja ze Policja pilnuje wyjazdów w tej jednostce bo chcą złapać na gorącym uczynku pijanych strażaków. Ekipa rozrywkowa szybko przestała jeździć do zdarzeń i wkrótce zmienił się cały zarząd a do jednostki wróciła normalność.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)