Autor Wątek: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia  (Przeczytany 10238 razy)

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Probuje otrzymac w komendzie dodatek za prace w gospodarstwir rolnym rodzicow ale w komendzie co chwile robia problemy np czy mam zasw. Z krusu zusu o oplacanu skkadek, ubezpieczeniu itp kiedy mowie ze to nie jest konieczne znowu wymyslaja co innego mam zaswiadczenie ze starostwa o prowadzeniu gospodarstwa rolnego przez tate
Zeznania dwóch  swiadkow
Jest potrzebne zas. Ze szkoly ze nie korzystalem z internatu?
Oraz ktos by mogl podac na jakie przepisy sie powolac

Offline ochotniczy123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2019, 15:59:06 »
Załatwiałem to jakieś 2 tygodnie temu u siebie. Potrzebowałem zaświadczenia o stałym zameldowaniu, zaświadczenia z zeznaniami 2 świadków, a także zaświadczenie o odmowie wydania zaświadczenia przez gminę o tym, że oni mogą to potwierdzić (ten dokument zdaje się jest nowością, u mnie faktycznie trochę było zamieszania z tym, bo w gminie nigdy wcześniej czegoś takiego nie wystawiali). No i na Komendzie wypełniłem dokument, w którym wypisywalem szkoły i studia itd. Studiów oczywiście mi nie zaliczyli, ze względu na odległość 90km i że były to dzienne, natomiast liceum bez problemu tak. Z przepisami niestety nie pomogę, bo u mnie nie robiono żadnych problemów, wręcz przeciwnie - bardzo mi kadrowa pomogła z ogarnięciem tego zaświadczenia ostatniego.

Online pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2019, 17:31:03 »
Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2019, 20:14:14 »
Dzieki dozbietam brakujace dokumenty i rusze do komendy wowczas napisze co i jak

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2019, 21:43:13 »
U mnie było tak - wniosek aby gmina wydała zaświadczenie (gotowy druk) gmina Odmawia bo nie ma ewidencji. Zeznania dwóch świadków + zaświadczenie ze starostwa że tato miał gospodarstwo i na tej podstawie zaświadczenie o pracy (w gminie wszystkie gotowe druki, jeden dzień tylko świadkowie w gminie się pojawili. Pani jak powiedziałem o co chodzi od razu dała mi niezbędne druki i złożyłem w dwa dni (świadkowie byli w drugi dzień). To tyle. I raport do kp o zaliczenie pracy MB a roli potwierdzone dokumentami (pismo z gminy plus zeznania świadków i zaświadczenie ze starostwa - nie wiem po co ale nie dyskutowalem.

Zapomniałem, jeszcze było  zaświadczenie o zameldowaniu w tym czasie u rodziców i moje oświadczenie, że pracowałem u rodziców ale nie byłem związany stosunkiem pracy - pani w gminie mnie za rączkę prowadziła jak powiedziałem, że mundurowy i po co mi.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2019, 06:55:11 wysłana przez Butel »

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2019, 22:07:47 »
Czy jest jakiś link lat jeśli chodzi o takie zaliczenie lat pracy nieskładkowych ?

Offline Krzysztof_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2019, 00:44:43 »
Mam pytanie. Jestem zameldowany w miejscowosci 30km od miejscowości w której mój ojciec ma gospodarstwo. Pomagałem mojemu ojcu w gospodarstwie w weekendy wakacje i dni wolne od zajeć. Do liceum chodziłem do miejscowości w której jestem zameldowany czyli 30km od gospodarstwa. Czy według Was mam szanse zdobyć dodatek czy nie bo nie bylem zameldowany w miejscowości w której mój ojciec ma gospodarstwo?

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2019, 08:04:59 »
Nie- praca musi mieć charakter stały a nie dorywczy (tzn weekendy i wolne dni).
Ponadto musisz być zameldowany w pobliżu miejsca pracy
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2019, 09:48:44 »
U mnie w komendzie chca zaswiadczenie ze szkoly ze w czasie nauki nie korzystalem z internatu. Tylko problem w tym ze szkola do ktorej chodzilem zostala zamknieta a po telefonie do drugiej szkoly ktora przejela budynki itp. Dowiedzialem sie ze oni moga wydac jedynie duplikaty swiadectw bo dokumenty odnosnie mieszkancow internatu sa likwidowane co 5 lat wiec juz dawno ulegly zniszczeniu co teraz zrobic na co sie powolac?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2019, 16:05:22 »
Pismo, że ewidencja dot. Pobytu w internacie zgodnie z zasadami archiwum została zniszczona, i szkoła nie wyda takowego. Plus twoje oświadczenie, że nie korzystales z internatu (jak nie wystarczy niech dwie osoby zaswiadcza, że dojeżdżales) - jak nie wystarczy to sąd.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2019, 22:43:50 »
A wogole takie zaswiadczenie wzgledem prawa jesy potrzebne? Czy to tylko wymysl w komendzie?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2019, 23:23:48 »
Nie wiem, gmina chciała, że byłem zameldowany u rodziców. W kp nie chcieli tego. Zawsze można zapytać, na jakieś podstawie tego dokumentu oczekują.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2019, 19:22:08 »
kolego sorbent a mozesz napisać jakie dokladnie druki w gminie tobie dali???

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2019, 20:11:00 »
Jak już złożyłem wniosek to dostałem oświadczenie o braku dokumentów (wypełniłem w tym wskazalem świadków), druki na zeznania świadków (do wypełnienia). Reszta dostawałem zaświadczenia.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2019, 22:17:08 »
Śledzę ten temat i wiem że kolega się przeniesie do innej formacji. Powiedz czy jeśli zakicza Ci lata bez składkowe w PSP wpłynie to na pensje w MON %?


Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2019, 19:59:50 »
Tak kolego dojada % normalnietak jak za wysługe lat
Co do tematu dzis zlozylem dokumentyw komendzie ile maja czasu na. Odpowiedz? W gminie spisalem jedynie swoje oswiadczenie i zeznania swiadkow co do oswiadczenia z gminy o braku dokumentacji nic nie otrzymalem

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 13, 2019, 20:54:28 »
czyli po 0,7 % za zaliczenie każdego roku za prace w gospodarstwie ? Zaliczona wysługa zostanie też w MON ? Do ilu lat mogą tak zaliczyć prace w gospodarstwie rodziców ?

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 19, 2019, 21:02:57 »
I tak jak sie obawialem kazali mi uzupelnic papiery dokladnie zaswiadczenie ze nie korzystalem podczas nauki z internatu
Jak zdobyc takie zaswiadczenie skoro szkola go nie wyda ktos moze pomoc kazdy kto sie staral o scierniowke musial takie zaswiadczenie doniesc?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 19, 2019, 22:42:57 »
A na jakiej podstawie tego chcą - konkretny przepis niech ci podają.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2019, 20:47:43 »
No wlasnie chcialem sie was zapytac na jakiej podstawie? I czy u ktoregos z was w komendzie tez tak wymyslali

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 25, 2019, 15:47:53 »
Dzis otrzymałem informacje ,ze w komendzie potrzebują jeszcze zaświadczenia ze urzad gminy nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi moja prace w gospod.rolnym rodziców
Problem w tym ze urzad mi go nie wyda odrazu  robią jakieś postanowienie o odmowie wydania zaswiadczenia z zapytaniem do zusu,krusu i wku o moja prace w gospodarstwie roln.po otrzymaniu odpowiedzi od tych instytucji dopiero maja dac mi odpowiedz tylko ze to moze trwać ponad 4 miesiace

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 07, 2019, 22:17:31 »
Ktoś z was kto otrzymał kilka % Za prace w gosp.rol.rodzic  starał sie o wyrównanie 3 lata wstecz?jest jeszcze taka możliwość???

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 08, 2019, 23:35:46 »
Zmieniono przepisy. Nie dostaniesz wyrównania

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak uzyskac dodatek za prace w gospodsrstwie rolnym od 16 roku życia
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 12, 2019, 11:35:57 »
oo ale te przepisy chyba tylko zmieniono w PSP jakiś czas temu znajomy dostał wyrównanie a pracuje w starostwie.
rozumiem że w każdej komendzie 1 zaliczony rok =0,7% a nie 1 rok 1%wiecej?