Służba > Prawo w służbie

Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego

(1/2) > >>

ochotniczy123:
Dzień dobry,

zdaję sobie sprawę, że temat wałkowany na forum wiele razy - przejrzałem wcześniejsze, jednak nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na własne pytanie.
Sytuacja przedstawia się następująco: na dzień dzisiejszy przyznany mam równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego (5,19zł) w związku, że mieszkam u rodziców, a małżonki jeszcze nie posiadam, domu na własność również. Tutaj w domu rodzinnym jestem też zameldowany.
Planuję jednak przeprowadzkę do domu, który będę wynajmował od brata, oddalonego od miejsca pełnienia służby o ponad 30km (teraz mam 12). Pytanie - czy nadal będzie mi przysługiwał równoważnik? Czy istnieje konieczność zameldowania w nowym miejscu, czy to w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia, gdzie będę zameldowany?
Jednej również rzeczy nie rozumiem - we wniosku wpisujemy czas dojazdu w obie strony. Obecnie wychodzi mi 50 minut w obie strony, a co, jeśli w nowym wniosku (po przeprowadzce) będzie mi wychodziło ponad 120minut? Czy w takim przypadku dochodzi jeszcze jakiś kolejny dodatek, czy jakie to ma znaczenie?

potraski:
1. Wszystko zależy od interpretacji komórki odpowiedzialnej za sprawy mieszkaniowe w Twojej Komendzie. Według niektórych wynajem jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego. Do tego dochodzi szereg innych czynników - np. czy dom spełnia normy mieszkaniowe, czy zaspokaja potrzeby mieszkaniowe konieczne do prawidłowego wypełniania obowiązków służbowych (orzecznictwo Sądów Administracyjnych). Zgodnie z orzecznictwem tytuł prawny nie jest utożsamiany wyłącznie z własnością. Teoretycznie wszystko zależy teraz od Ciebie. Jeżeli wynajmiesz dom od brata i przedstawisz sytuację w Komendzie poprzez złożenie oświadczenia mieszkaniowego (do czego zobowiązuje Cię art. 79 ust 3 Ustawy o PSP) wynajem może zostać uznany za tytuł prawny i utracisz równoważnik. Ale to tylko gdybanie. Najlepiej zapytaj u Kwatermistrza.

2. Meldunek nic tu nie zmienia ani na korzyść ani niekorzyść.

3. Jeżeli lokal do którego posiadasz tytuł prawny nie jest w miejscu pełnienia służby ani w miejscowości pobliskiej (art. 74 ust. 3 Ustawy o PSP) równoważnik nadal przysługuje. Natomiast te 120 minut musi Ci wychodzić na podstawie przejazdu "publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy" od przystanku najbliższego zamieszkania do przystanku najbliższego pełnienia służby. Do tego jazda do przystanku w miejscowości zamieszkania i w miejscowości pełnienia służby się nie wlicza.

4. To jest ten sam dodatek albo z racji braku tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego albo z racji posiadania tytułu prawnego do lokalu ale w miejscowości niepobliskiej.

Harmful:
A ja tak zapytam... Po co zgłaszać zmianę miejsca zamieszkania w Twoim przypadku? Nikt tego przecież nie sprawdzi, a z bratem na 99% dogadasz się bez umownie. W kwitach nic nie widnieje, podstaw do uwalenia brak. Ja bym tego nie ruszał.

Do nadgorliwych. Zdaję sobie sprawę, że trzeba zgłaszać zmianę miejsca zamieszkania, ale skoro formalnie nic się nie zmienia to po co brać sobie kłopot na głowę.

ochotniczy123:

--- Cytat: potraski w Wrzesień 05, 2019, 14:14:25 ---1. Wszystko zależy od interpretacji komórki odpowiedzialnej za sprawy mieszkaniowe w Twojej Komendzie. Według niektórych wynajem jest tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego. Do tego dochodzi szereg innych czynników - np. czy dom spełnia normy mieszkaniowe, czy zaspokaja potrzeby mieszkaniowe konieczne do prawidłowego wypełniania obowiązków służbowych (orzecznictwo Sądów Administracyjnych). Zgodnie z orzecznictwem tytuł prawny nie jest utożsamiany wyłącznie z własnością. Teoretycznie wszystko zależy teraz od Ciebie. Jeżeli wynajmiesz dom od brata i przedstawisz sytuację w Komendzie poprzez złożenie oświadczenia mieszkaniowego (do czego zobowiązuje Cię art. 79 ust 3 Ustawy o PSP) wynajem może zostać uznany za tytuł prawny i utracisz równoważnik. Ale to tylko gdybanie. Najlepiej zapytaj u Kwatermistrza.

2. Meldunek nic tu nie zmienia ani na korzyść ani niekorzyść.

3. Jeżeli lokal do którego posiadasz tytuł prawny nie jest w miejscu pełnienia służby ani w miejscowości pobliskiej (art. 74 ust. 3 Ustawy o PSP) równoważnik nadal przysługuje. Natomiast te 120 minut musi Ci wychodzić na podstawie przejazdu "publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy" od przystanku najbliższego zamieszkania do przystanku najbliższego pełnienia służby. Do tego jazda do przystanku w miejscowości zamieszkania i w miejscowości pełnienia służby się nie wlicza.

4. To jest ten sam dodatek albo z racji braku tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego albo z racji posiadania tytułu prawnego do lokalu ale w miejscowości niepobliskiej.

--- Koniec cytatu ---

Super, dziękuję, rozjaśniło się, choć... Czytam ten wniosek, który wypełniałem odnośnie przyznania mi obecnie równoważnika i jedyna rzeczą która się by zmieniła to punkt 2 i 3. W punkcie 2: Od dnia... zamieszkuję... przy ulicy.. do którego tytuł prawny posiada mój brat. A w punkcie 3 że nie jestem w gospodarstwie z domownikami. I co w takiej sytuacji? Zastanawiam się jeszcze nad tym zapisem z ustawy odnośnie tego, komu nie przysługuje równoważnik: "utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu mieszkalnego lub domu, w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej".
W każdym razie dopytam oczywiście w Komendzie o to i będę wiedział, ale fajnie że mam już jakaś 'podstawe'.
Tak samo raczej nie mam się co tak martwić, bowiem jeśli chodzi o dojazd, to będzie mi on przekraczał 120 minut, bo nie mam co liczyć nawet na bezpośredni autobus. Tutaj rozumiem też nie ma znaczenia gdzie jestem zameldowany, a gdzie na daną chwilę zamieszkuje i ile mam stamtąd czasu?

potraski:
1. Najprościej jest tak jak pisze kolega Harmful - chyba, że koniecznie musisz wynająć od brata ten dom na papierze.
2. Jeżeli musisz wynająć i przekraczasz 120 minut to nie ma problemu. Na wszelki wypadek sprawdź sobie najkorzystniejsze połączenie zgodnie z rozkładami dostępnymi na stornie urzędu marszałkowskiego - powinny być w Biuletynie Informacji Publicznej.
3. Meldunek nie ma znaczenia. Miejsce zamieszkania też. Liczy się tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej.

Przykład 1: Pracujesz w Warszawie i masz tam mieszkanie - ale zameldowany możesz być w Zakopanem. Nie przysługuje Ci równoważnik bo posiadasz tytuł prawny do mieszkania w Warszawie.
Przykład 2: Pracujesz w Warszawie i tam mieszkasz u rodziców. Kupiłeś mieszkanie w Krakowie. Przysługuje Ci równoważnik bo nie posiadasz tytułu do lokalu w miejscu pełnienia służby ani miejscowości pobliskiej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej