Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Jak wybrnąć z sytuacji kiedy są za wąskie drzwi ewakuacyjne z budynku

(1/2) > >>

aitnet:
Witam wszystkich,
Szukam pomocy, bo mam już opinię kilku rzeczoznawców - każda inna :( i nie wiem co robić...
Kraków, Budynek 4 kondygnacje, klatka schodowa, na parterze brak lokali (lokale usługowe na parterze mają osobne wejścia), piętro I: 2 lokale usługowe, piętro II i III lokale mieszkalne.
Rzuty:
http://cdn.aitnet.com.pl/s/file-767-20190827.jpg
http://cdn.aitnet.com.pl/s/file-769-20190827.jpg
Mam problem bo wg przepisów § 239 ust. 4 drzwi powinny mieć 1,2m szerokości w świetle (tu też prośba o wyjaśnienie jak to mierzyć - strażak liczy nie szerokość ramy a od ramy do profilu otwartych drzwi - dlaczego tak?)
 
Architekt zaprojektował słupy nośne w odległości 140cm (http://cdn.aitnet.com.pl/s/file-770-20190827.jpg) i wszystko wykonaliśmy już zgodnie z proj, są drzwi (najszersze jakie weszły w otwór 140cm), jest gotowa elewacja z kamienia naturalnego i przyszła kontrola ze Straży Pożarnej - pierwszy najważniejszy zarzut to za wąskie drzwi... bo mają być 120cm w świetle (z uwzględnieniem profilu drzwi po otwarciu!)
Inne niezgodności są formalnym brakiem w projekcie: brak projektu inst. oddymiania, brak protokołu badania oświetlenia ewakuacyjnego itd... wszystkie formalne rzeczy już mamy uzupełnione - problem drzwi pozostał, ponieważ:
- rozszerzenie wiąże się z kuciem w filarach nośnych (nie możliwe) - zmiana proj bud.
- alternatywnie wyciągnięcie drzwi przed filary - nie możliwe, bo po otwarciu drzwi na zewnątrz zajmują za dużo na chodniku przy ulicy
- koszty, bo elewacja jest z kam. naturalnego itd....

Dodam, że wg projektu wpisaliśmy, że na każdej kondygnacji może być jednocześnie do 10 osób (czyli 30 łącznie)
Jest instalacja oddymiająca (wg architekta nadmiarowa - wg strażaka obowiązkowa)
Długość drogi ewakuacji z III pietra do drzwi ewakuacji wynosi 36m
Szerokość klatki spełnia wymogi >1.2m, a spoczniki 1.5m

Co robić, aby nie przebudowywać drzwi?
Ostatni z rzeczoznawców poradził nam złożyć ponownie dokumenty o zgodę na użytkowanie do Straży (pierwsza próba zakończyła się polubownie tym, że Strażak napisał, iż nie zastał dokumentacji, aby ilość niezgodności nie trafiła do wojewódzkiej Straży - poprosiliśmy o takie rozwiązanie, że niby nie było dokumentacji, a znając ustne przekazy jakie wystąpiły uchybienia przystąpiliśmy do uzupełnienia - wszystkie braki mamy uzupełnione poza tymi drzwiami) i jeśli tylko drzwi będą przeszkodą to na mocy porozumienia Komendanta Głównego Starzy Poż i Gł. Inspektor Nadzoru Bud z 11.12.2014 Strażak wskaże uchybienia i będziemy mogli odwołać się z ekspertyzą rzeczoznawcy, żeby jednak uzyskać pozwolenie na użytkowanie ze względu braku rażących przeciwwskazań do użytkowania.
Ale czy tak jest faktycznie - że można ubiegać się o odstępstwo?
Projekt wykonał nam architekt i zatwierdził rzeczoznawca ppoż (były strażak) twierdząc, że nie ma konieczności drzwi 120cm...co więcej, wskazał że nie ma potrzeby instalacji oddymiającej...
Projekt uzyskał pozwolenie w 2016 roku - realizacja zakończona w lipcu 2019 - w tym czasie zgłosiliśmy odbiór do Strażaka.
 
Proszę o pomoc, bo przebudowa mimo chęci nie jest możliwa...
Architekt chyba popełnił błąd - ale nie mam pewności...
P.S. Jeśli brakuje jakiś rzutów, bądź napisałem coś chaotycznie - proszę o informację - uzupełnię.

mariusz:
Witam, tak dla porządku:
Szerokość drzwi w świetle 1,2 m - wymagane.
Oddymiana kl. schodowa w bud. SW - wymagane.
Rozumiem, że strażak jest tam na odbiorach a nie na kontroli budynku istniejącego, użytkowanego?
To może zróbcie drzwi na filarach ale otwierane do wewnątrz? WT § 236.4.Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz. Wymaganie to nie dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków.

aitnet:
Witam,

Czy mogę prosić odnośnie oddymiana o podstawę prawną - gdzie to znajdę w przepisach? Ponieważ różnie mi to mówią rzeczoznawcy (a wynajęliśmy już 3 różnych do porady + inne osoby związane z tą branżą) i opinie są takie:
- oddymianie nie jest wymagane jeśli w tekście Projektu będzie napisane że nie jest obowiązkowa taka instalacja z uwagi na ilość osób przebywających jednoczesnie (mamy wpisane max 30)
- oddymianie jest konieczne - ale nie wskazano mi podstawy prawnej (Strażak tez tak mówi, ale opiera się na tym że w projekcie jest wpisane)

Strażak był na odbiorze - tak jak opisałem, jednak w porozumieniu z racji wielu "błędów" odbiór zakończył się pismem, "że podczas odbioru nie zastano dokumentacji w związku z tym odbiór nie mógł się odbyć"

Drzwi otwierane do wewnątrz rozważaliśmy, filary mają wg projektu odstęp 140cm (w rzeczywistości po wykonawczy pomiar daje około 138cm) ale jest już elewacja z kamienia i skucie jej (dość spore płyty) to koszty - dlatego zależy mi żeby znaleźć rozwiązanie jak to uzasadnić że te 11cm których brakuje (o ile dobrze mierzymy) nie jest rażącym błędem i pozwoli na użytkowanie - nawet jeśli będzie to jakieś warunkowe...

Ponowię też pytanie jak mierzyć szerokość w świetle drzwi?

sorbent:
Drzwi mierzymy w świetle ościeżnicy ale zgodnie z par. 9 ust. 2 WT - grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejsza wymiaru.... Czyli strażak mierzy szerokość światła po całkowitym otwarciu skrzydła. krótko mówiąc minimalną szerokość wewnatrz ramy, chyba, że skrzydło pomniejsza to od ramy do skrzydła.

pisak10:
Powiem tak, słabych ma Pan doradców. Gdyby projekt budowlany budynku mieszkalnego zakładał parter ZL III a reszta ZL IV, wtedy klatka nie musiałaby być oddymiana. Ale w danej sytuacji macie jedną klatkę schodową dla ZL III i ZL IV. Więc radze poczytać warunki techniczne:
- na jakiej zasadzie dzieli się budynek na strefy pożarowe w poziomie czyt. § 226 ust. 2
- co się dzieje jak nie podzieli się na strefy pożarowe ZL III i ZL IV czyt. § 209 ust. 5
- następnie zwrócić uwagę na długość dojścia dla ZL III czyt. § 256  ust. 3
A więc strażak miał rację. Drzwi też dobrze mierzył.
Pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej