Autor Wątek: 5000+  (Przeczytany 40679 razy)

Offline Charlie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
5000+
« dnia: Sierpień 21, 2019, 10:44:34 »
Jak wiemy sejm przyjął ustawę tzw. 5000+. Pieniądze mają ponoć trafić do każdej jednostki OSP w tym kraju. Już dziś w sklepach strażackich można znaleźć gotowe zestawy za te magiczną kwotę :D Co o tym sądzicie? Macie jakieś ciekawe pomysły jak wykorzystać te pieniądze? 
osp dla jednych trzy litery - dla nas całe życie.

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: 5000+
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2019, 12:38:29 »
Oczywiście, zakup mundurów:
 wyjściowych, dla MDP i AED szkoleniowy. Taki mamy zamiar.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2019, 12:41:53 wysłana przez Lełon »
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: 5000+
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2019, 13:47:55 »
Oczywiście, zakup mundurów:
 wyjściowych, dla MDP i AED szkoleniowy. Taki mamy zamiar.
Będzie można na mundury wyjściowe ? Jak to uzasadnisz ?
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline grzesiunio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: 5000+
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2019, 14:45:18 »
Czy uważacie że za tą "magiczną" kwotę można zakupić czujki dymu lub CO i rozdać je mieszkańcom swojej miejscowości ?

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: 5000+
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2019, 17:45:46 »
Tak, i sądzę, że byłaby to fantastyczna akcja, gdyby nie drobne braki sprzętowe, sam bym szedł w tym kierunku.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: 5000+
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2019, 19:00:09 »
Czy uważacie że za tą "magiczną" kwotę można zakupić czujki dymu lub CO i rozdać je mieszkańcom swojej miejscowości ?
Moim zdaniem pomysł świetny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: 5000+
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2019, 10:02:51 »
Na stronach PSP jest informacja o 5000+ i wzory wniosków, w KP powinni mieć dostępna wersje edytowalną wniosku doc. Wg zapowiedzi KG ma przesłać podobno propozycje działań i materiałów które mogą zostać zakupione w ramach poszczególnych przedsięwzięć.
A tak ogółem nikt nic konkretnie nie wie i czekają na info z KG i nowy system SOD3.
Oczywiste jednostki nie posiadające aktualnego KRS i konta bankowego nie mogą wnioskować o środki.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: 5000+
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2019, 13:16:02 »
https://remiza.com.pl/na-co-5000-dla-osp-propozycje-kg-psp/

Czyli jednak można kupować mundury galowe? Bo na liście z artykułu z linku powyżej niby są ale na stronie KG PSP nie widzę takiej listy nigdzie.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: 5000+
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2019, 16:11:27 »
Według informacji ze sklepu Strefa998 (źródło podane w zalinkowanym artykule) jest to oficjalne pismo rozsyłane z KG PSP do Komend Powiatowych.

Offline gazowany

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: 5000+
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2019, 13:17:48 »
Niektóre sklepy oferują kamery termowizyjne, mierniki wielogazowe, prądownice czy śoi. Jak myślicie czy tego typu sprzęt w późniejszym czasie będzie mógł być wykorzystywany również podczas działań ratowniczo-gaśniczych?

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: 5000+
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2019, 13:40:41 »
No właśnie - sklepy oferują, sklepy zapewniają - racją bytu sklepu jest sprzedać towar, a my nie możemy rozliczyć tego co KG uzna za nieakceptowalne. Stąd moje pytanie o listę. To, że sklep zapewnia, że jest ona autentyczna to dla mnie troszkę mało. Chciałbym takiego zapewnienia od KW lub KG. A na stronie KG SP takowej listy nie widzę...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: 5000+
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2019, 14:41:05 »
Lista została rozesłana wczoraj do komend z poziomu KG, na razie jako wersja robocza. Czeka na zatwierdzenie i podpis.

Offline gazowany

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: 5000+
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2019, 14:51:41 »
Znowu narzucają nam sztywną listę, podobnie jak było z Funduszem Sprawiedliwości w ubiegłym roku, ciekawy czy kp/km będą również przesyłać dalej wnioski z sprzętem którego brak na liście.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: 5000+
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2019, 11:36:29 »
Znowu narzucają nam sztywną listę, podobnie jak było z Funduszem Sprawiedliwości w ubiegłym roku, ciekawy czy kp/km będą również przesyłać dalej wnioski z sprzętem którego brak na liście.

Już sam nie wiem czy nie jest lepsza "szeroka sztywna lista" niż ogólny brak informacji. Wiesz wiele jednostek a raczej ludzi decyzyjnych boi się podejmować decyzji na co ma przeznaczyć przed strachem że później tego nie rozliczy i będzie musiało ze swoich wyciągać kasę a budżecie ma 3 tys na rok. Tym bardziej że to 5000+ jest robione pierwszy raz i mogłyby kwiatki powychodzić

Jeszcze jedno, czy jest ograniczenie 5000 tys na jednostkę czy można o więcej startować. Bo wydaje mi się że KP będzie mogła rozdzielić swoją pulę na te jednostki które złoża do 10 września. A jak jakaś nie złoży to będzie mogła dołożyć innym. Czy źle to rozumiem?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2019, 12:22:45 wysłana przez klepi »

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: 5000+
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2019, 12:22:55 »
Podzielcie się swoimi pomysłami na zakupy z tego programu

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: 5000+
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 25, 2019, 12:31:29 »
Jak uda się to Laptop, drukarka i TV ;)

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: 5000+
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 25, 2019, 12:55:43 »
No właśnie - sklepy oferują, sklepy zapewniają - racją bytu sklepu jest sprzedać towar, a my nie możemy rozliczyć tego co KG uzna za nieakceptowalne. Stąd moje pytanie o listę. To, że sklep zapewnia, że jest ona autentyczna to dla mnie troszkę mało. Chciałbym takiego zapewnienia od KW lub KG. A na stronie KG SP takowej listy nie widzę...
Myślę, że takim potwierdzeniem możliwości zakupu mundurów galowych są słowa z pisma Jarosława Zielińskiego (opublikowanego razem z wzorem wniosku i trybem udzielania dotacji na stronie KG PSP): „Za pozyskane pieniądze można więc będzie kupić na przykład ..., ubrania wyjściowe, ...". Jednak tak, czy siak najlepiej chyba zaczekać na oficjalną, potwierdzoną listę sprzętu.


Jeszcze jedno, czy jest ograniczenie 5000 tys na jednostkę czy można o więcej startować. Bo wydaje mi się że KP będzie mogła rozdzielić swoją pulę na te jednostki które złoża do 10 września. A jak jakaś nie złoży to będzie mogła dołożyć innym. Czy źle to rozumiem?
Cytując tryb i zasady udzielania dotacji:
Cytuj
Ustalenie potrzeb zleceniobiorców
1. Na rok 2019 łączny limit dotacji na wydatki bieżące na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych" wynosi 82 000 tys. zł.
2. Termin złożenia wniosków o udzielenie dotacji na zadania określone w art. 19 ust 1a pkt 2-5 ustawy ustala się do dnia 10 września 2019 roku, z zastrzeżeniem, że w przypadku niewyczerpania środków, o których mowa w pkt 1, możliwe będzie złożenie dodatkowego wniosku o udzielenie dotacji.
Z tego by wynikało, że najpierw można ubiegać się o 5 tysięcy złotych, a jeżeli nie wszystkie jednostki złożą wnioski, to będzie nabór uzupełniający - czyli pewnie podział pieniędzy pomiędzy jednostkami, które złożą wnioski w terminie. W skrócie ja rozumiem te słowa, mniej więcej tak jak Ty. Ale jak będzie w praktyce, to zobaczymy. W tych zasadach nie mogę jedynie znaleźć informacji o limitach dla Komend Powiatowych - mowa jest tylko o ogólnopolskim limicie środków. Może być też tak, że podział niewykorzystanych pieniędzy będzie na poziomie krajowym (a nie powiatowym), czyli ile kasy zostanie, tyle będzie podzielone pomiędzy jednostki, które złożyły wnioski w całym kraju.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: 5000+
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 26, 2019, 18:57:05 »
Dziś dostaliśmy z naszej KP drogą elektroniczną komplet dokumentów, włącznie z listą i edytowalną wersją wniosku - sugeruję kontakt z KP kto jeszcze nie dostał. Zwłaszcza, że KP zbiera wnioski z uwzględnieniem poprawki potrzebnej na wystawienie opinii, więc termin krótszy niż do 10.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: 5000+
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 26, 2019, 21:27:20 »
Przecież te +5000 to ochłap aby odwrócić  uwagę, aby OSP miały zajęcie i zastanawiały się jakież to rarytasy za to będą, a tak naprawdę chodzi o kasę o którą nikt się upomni + kasa z wszystkich wniosków które nie  zostaną zaakceptowane bo takie zapewne będą ,co da w sumie kilka milionów z  tych 82. Jeśli ma być uczciwie to jeśli mówimy o +5000 to tyle max powinna dostać OSP. Finalnie powinni podać ilość jednostek których wnioski przeszły kwotę łatwo wyliczyć i wiadomo co i jak.A tak zapewne za kasę która zostanie wiele jednostek dostanie dodatkowe granty, bo ta kasa poprostu im się należy.

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: 5000+
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 27, 2019, 08:52:38 »
lista którą przekazała KG i wniosek w wersji doc

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: 5000+
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 28, 2019, 07:50:42 »
Taka ciekawostka. Jeśli chodzi o mundury wyjscjowe będzie problem z realizacją. Według 2 niezależnych źródeł do końca bieżącego roku na polskim rynku dostępne będzie max 6 tys sztuk munduru. Czyli po 0,36 sztuki na jednostkę.

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: 5000+
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 29, 2019, 14:43:47 »
Taka ciekawostka. Jeśli chodzi o mundury wyjscjowe będzie problem z realizacją. Według 2 niezależnych źródeł do końca bieżącego roku na polskim rynku dostępne będzie max 6 tys sztuk munduru. Czyli po 0,36 sztuki na jednostkę.
spokojnie nie wszyscy kupują mundury wyjściowe, jedni kupią gaśnice i czujki ;) inni zorganizują biesiadę :) i wszyscy będą zadowoleni :) :) :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: 5000+
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 29, 2019, 15:20:49 »
Myślę, że mundury kupią nieliczni - z takich jednostek jak moja - gdzie sprzęt i ludzie są, ale na mundury nie można się znikąd doprosić.
Jak byśmy nie mieli kamery termowizyjnej to te pakiety z kamerami byłyby bardzo kuszące.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: 5000+
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 30, 2019, 13:19:15 »
Mam kilka pytań, głównie do osób, które już składały wnioski:
1. Czy potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe dokumenty? Np. odpis z KRS-u?
2. Jakie przedsięwzięcie organizujecie, żeby zakupić mundury wyjściowe? Chodzi mi o to, co wpisaliście wówczas w polu „krótki opis przedsięwzięcia"? Widzę, że mundury są zarówno w „paragrafie" II jak i III - wystarczy zaplanować na przykład organizację pogadanki dla mieszkańców (kategoria III przedsięwzięć)? Czy mogę po prostu napisać „zakupy rzeczowe: n sztuk kompletnych mundurów wyjściowych"?
3. Dlaczego w przykładowym wniosku pieniądze, o które wnioskujemy są wpisane w kolumnie rezerwa celowa, a nie budżet? Tak wpisywaliście w składanych wnioskach?

Offline cieć :)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: 5000+
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 30, 2019, 21:00:01 »
Kolego Peter, wiem że nie ładnie jest odpowiadać pytaniem na pytanie ale czy pytałeś o to w swojej KP PSP? Przecież tam masz złożyć wniosek.
Jakby potrzebowali jakieś dodatkowe dokumenty toby Ci dali taką informację.
Z tego co wiem to potrzebny jest odpis z KRS-u, z tym że u nas KP sama sobie ściąga KRS z internetu i drukuje.
Co do pytania nr 3 - jaką Ci robi różnicę, w której kolumnie wpiszesz kwotę? Skoro w przykładowym wniosku jest rezerwa celowa to pisz jak w przykładzie i nie zachodź w głowie. Nie ma potrzeby rozkładać wniosku na atomy, trzeba go tylko wypełnić i złożyć zgodnie z wymaganiami.
Kiedyś słyszałem taki tekst że "Strażak jest jak prąd - zawsze idzie po najmniejszej linii oporu" - z jednej strony to może wskazywać na słabość i pójście na łatwiznę ale z drugiej, to najprostsze i najszybsze osiągnięcie celu.
Co do pytania nr 2 to moim zdanie chyba bezpiecznie pójść w III kategorie przedsięwzięć Upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami - jak się okaże że trzeba to idziesz na pogadankę do szkoły w tym mundurze wyjściowym i jest ok.
I kategoria przedsięwzięć jak sama nazwa wskazuje to Organizowanie przedsięwzięć oświatowi-kulturalnych, czy pójście na pogadankę to zorganizowanie przedsięwzięcia? Z drugiej strony jak to zorganizujesz w Remizie OSP to może i tak.
Co do wpisywania "n sztuk kompletnych mundurów wyjściowych" to zwróć uwagę co wchodzi w kompletny mundur? Sprawdź najpierw w regulaminie czy tam przypadkiem nie pisze co jest w komplecie i czy Ty masz na myśli to samo? Dla jednych kompletny mundur to rogatywka, koszula letnia i zimowa, sznur do munduru i koszuli oraz krawat a dla innych to jeszcze kurtka, buty, rękawice - przyznaję się że ja nie patrzyłem czy regulamin to reguluje. Czy Ty masz na myśli kompletny mundur, czy komplet, którego skład ustalasz sam - oczywiście zgodnie z regulaminem ale to co potrzebujecie najbardziej, np. może bez butów i bez kurtek.
Jak widzisz Kolego w temacie ogólnie jest cisza, a to wskazuje na to że temat cały czas "dojrzewa" do 10 września to jeszcze całe 10 dni, myślę że trzeba być czujnym i czekać na to co się jeszcze ukarze.
Pozdrawiam