Autor Wątek: OSP dwóch prędkości  (Przeczytany 24764 razy)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 12, 2019, 22:08:15 »
Po co się rozdrabniać.
Zapytam inaczej i to odpowie na najważniejsze pytanie, na ile lat według was wystarczy potencjał ludzki który obecnie jest lub będzie w waszych lub sąsiednich OSP? Patrząc konkretnie u mnie jeśli nie będzie nowych osób a raczej nie będzie ,  daje nam góra dwa lata, sąsiednie jednostki spoza KSRG są już w agonii ,kolejne KSRG na skraju wytrzymałości, pod kątem powiatu z rejonów które znam z racji zapędzania się do nich na akcje do innych gmin , podobna sytuacja.I ktoś mi powie że problem leży po stronie przepisów, wymagań, szkoleń.
Problemem nie są przepisy szkolenia problemem są ludzie.
Jeśli ktoś wychodzi z założenia że słowo "ochotnicza" zwalnia z mobilności JOT, która wchodzi w skład zabezpieczenia przeciwpożarowego czy jak tam się będzie nazywało to jest w błędzie.Strażak ochotnik może robić co mu się podoba jednak JOT ma być mobilny czy się to komuś podoba czy nie.To samo z osobami  które nie są w stanie zorganizować sobie czasu na szkolenie podstawowe, to jak taka osoba zorganizuje sobie czas na wyjazdy?

Offline noaraf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 13, 2019, 00:09:05 »
, na ile lat według was wystarczy potencjał ludzki który obecnie jest lub będzie w waszych lub sąsiednich OSP?
@jgk - masz oczywiście rację mówiąc że coraz mniej ludzi i to duży problem. Tak, bo bez członków - nie ma straży. Dziś jest 1mln rozrywek i możliwości spędzania wolnego czasu "nawet" na terenach wiejskich. KGW i OSP - dawno przestały mieć monopol.
Ale bywa też tak, że wciąż są chętni ludzie, ale nie mogą się przebić przez przepisy. Nie sądzę by każdy mógł i chciał służyć w straży 20km od domu, bo tam akurat jest i sprzęt i system.. Sam dojazd sprawi, że w najlepszym wypadku pojadą w 2. rzucie.
Wielu podnosi problem, że pracodawcy nie zwalniają lub nie usprawiedliwiają takiej nieobecności. To jest duży problem. Myślę, że gdy odejmie się straży wiele kłód spod nóg - ludzie wtedy znów się znajdą. Tylko, że zaczynać będzie tworzenie takich jednostek dosłownie od początku, od zera. Chyba, że decydenci przejrzą na oczy i szybko zaczną coś zmieniać, zanim w agonii pogrąża się wszystkie OSP...
pzdr, G.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 13, 2019, 13:57:45 »
Według mnie zmiany przepisów mogłyby szybko rozwiązać problemy z ludźmi w większości jednostek. Im głębsze i korzystniejsze zmiany tym szybciej i głębiej rozwiązały by problem.

Zmiany bez kosztowe i absolutnie podstawowe:
1) Zmiana szkolenia podstawowego, 6tygodni z wymaganą obecnością, które nic nie noszą dla większości kursantów to bezsens - znaczna część kursu powinna być możliwa do zrealizowania e-learningowo oraz w jednostce macierzystej, a w PSP tylko uzupełnienie i egzamin - max 2 tygodnie, do tego koniecznie zwiększenie ilości takich szkoleń - potrzeby są przynajmniej 4-5x większe niż to co PSP oferuje obecnie, a to tylko w KSRG - jak dodać jednostki spoza systemu to ta ilość jeszcze wzrośnie
2) Koniec z marnowaniem czasu ochotników - np. głupie ćwiczenia które nic nie wnoszą tylko denerwują ludzi - ile razy mogę jeździć do lasu budować linię do przepompowywania wody? Od kilku lat co roku raz lub 2x to przerabiamy, to nic nie wnosi i niczego nie uczy, marnuje nasz czas. Albo powtarzanie co rusz kursu UKF i nauka kryptonimów które u nas w okolicy stosowane nie są - po co? Tak samo jak najgłupszy wymysł zeszłego roku - jak można włączyć OSP alarm, zadysponować do zdarzenia a na miejscu mówić, że to będą ćwiczenia??!! Pracodawcy którzy puścili na coś takiego ludzi już ich nie puszczą więcej do akcji, bo a nóż to znowu ćwiczenia? Jakim trzeba być debilem by coś takiego wymyślić? To eliminacja ludzi którzy wcześniej wychodzili z pracy i jeździli do akcji za zgodą pracodawcy!!! I można by tak wyliczać i wyliczać
3) Dać możliwość jednostkom spoza systemu by przekazywały miejsce zdarzenia po akcji - wtedy można by je częściej dysponować.
4) Mniej papierologii - zwłaszcza tej której lokalnie wymagają samorządy (tu to już zależy od okolicy - u nas np papiery do wypłaty ekwiwalentu to droga przez mękę).

A jgk nie przyjmuje kontr-argumentów do wiadomości - wg niego druhowie OSP powinni rezygnować z życia i rodzin, by realizować zadania które PSP i samorządy im wyznaczą - i jak nie są do tego gotowi to to wina strażaków OSP! Najlepiej żeby jeszcze majątek wyprzedali i kupili co potrzeba jeśli tego brakuje... Z takim podejściem to się nie dziwię, że jego OSP ma kłopoty z ludźmi - mam tylko nadzieję, że to jego indywidualne podejście, a nie oczekiwania Zarządu jednostki...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 13, 2019, 21:31:40 »
Kolego nie rozumiesz tego co piszę.Nigdzie nie pisałem że będąc  ochotnikiem rodzina,praca,ma zejść na dalszy plan.OSP może być być enta w kolejności jednak trzeba sobie zdać sprawę że skoro system ratujący mienie i życie opiera się na osobach ochotnikach w OSP to ten system powinien działać.Ale skoro dochodzi do sytuacji gdzie w JOT jest niewystarczająca ilość osób, lub nie ma ich wcale to jak to ma funkcjonować.
.Aby zrozumieć ten problem to co niektórym, czego nie życzę musiało by się przytrafić zdarzenie losowe w którym potrzebowali by pomocy i jakby  wtedy okazało się że właśnie OSP nie wyjechała im na pomoc przez co ponieśli by dużo większe straty to nie pierdzielili by głupot że w OSP ludzie będąc ochotnikami nie muszą wyjedźać na każde zawołanie.Zatem do jakich celów zostało powołane OSP skoro nie musi jeździć do zdarzeń.
Kto kogo oszukuje????Społeczeństwo ochotnika czy ochotnik a tak naprawdę stowarzyszenie społeczeństwo?

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 14, 2019, 15:56:41 »
Rządzący - tak sejm, senat jak i samorządowcy - do spółki z KG PSP - oszukuj ą społeczeństwo plotąc bajki jak to starają się pomóc OSP a tymczasem je niszcząc.
Pisaliśmy Ci już wielokrotnie skąd się biorą braki w ludziach i skąd problemy - tworzy je góra a nie dół. Więc zacznij winić właściwych ludzi. Powyżej przedstawiłem 4 proste zmiany, które nic by ni kosztowały, a rozwiązały wiele problemów OSP i zwiększyły ich mobilność. Czekam na Twoje kontrargumenty jeśli się z którąś z propozycji nie zgadzasz. I to raczej Ty nie rozumiesz tego co piszemy - to nie jest tak, że my nie chcemy jeździć - to jest tak, że nie poświęcę pracy, żeby jechać, bo pracę znaleźć niełatwo...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 14, 2019, 19:23:27 »
Zatem co powinien umieć strażak ochotnik jadący do akcji? Co jesli akcja będzie zawierać pożar,cięcie ,odo, co wtedy mają robić osoby bez uprawnień stać jak gapie statyści? Chcecie dorównywać i porównywać się do  PSP posiadaj uprawnienia takie jak oni.
Czas szkoleń - połącz czas jaki poświęcałeś na uzyskanie poszczególnych uprawnień a zapewne okaże się że był dłuższy niż dziś, różnica na plus to taka że osoba po dzisiejszym podstawowym jest bardziej uniwersalna do działań bo posiada wystarczająca wiedzę i umiejętności uzyskaną za pierwszym podejściem a nie na raty czytaj wyżej.
Co do ćwiczeń popieram- debilizm nie wnoszący nic dla ochotnika.
Jak jednostki OSP wejdą do systemu jakim jest KSRG lub podpiszą umowę o współpracy ,to będą miały taką możliwość robienia przekazania terenu,bez tego na podstawie czego i kto będzie ponosił odpowiedzialność.
Jednostka z systemu ma  takie uprawnienia i tyle. Nie może być tak że mając  uprawnień będziecie robić więcej niż wam wolno. Chcesz to robić uzyskaj uprawnienia.
Nie wiem co u was wymagają do ekwiwalentu , u nas w powiecie PSP wydaje do każdej akcji papier, że miało to miejsce wtedy i wtedy w godz od do pojazd taki a taki , my podpinamy wykaz osób biorących udział i po problemie proste przejrzyste.
Na koniec zapytam co ma praca, rodzina do OSP.Jeśli nie jesteś w stanie pogodzić tych  "rzeczy" Ty oraz twoi koledzy to trzeba po prostu odpuścić  a nie tworzyć sztucznych pozorów że możecie od groma a w konsekwencji nie ma kto jechać. Przecież JOT to nie tylko Twoja osoba to powinna być grupa ludzi która się tego podejmuje.Skoro nie ma takiej grupy a wyjazdy opierają się na kilku tych samych osobach,to nie dziwię się twojej frustracji  że wszystko jest złe niedobre.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 14, 2019, 20:07:19 »
Sumarycznie spędziłem na szkoleniach czasu wcale nie więcej niż trwają one teraz - sądzę, że mniej.
Nigdzie nie piszę, że domagam się wycięcia czegoś z programu szkolenia - twierdzę, że wiele jednostek jest w stanie większość programu zajęć praktycznych zrobić u siebie, a teorię można tak jak pisali koledzy wyżej - zrobić e-learningowo. A egzamin mógłby zostać jaki jest. A różnica byłaby taka, że na 2 tygodnie na szkolenie przy pracy zmianowe da się jakoś iść - na 6 już raczej nie bardzo.
Tłumaczymy i powtarzamy - niektóre jednostki nie wejdą do systemu choćby na głowie stawały - przyczyną polityka. Więc co jest ważniejsze? Polityka czy bezpieczeństwo ludzi? Bo na razie wygrywa polityka i to miażdżącą przewagą... A odpowiedzialność po podpisaniu przekazania przejmuje właśnie ta osoba która je podpisuje i przyjmuje teren. Więc nie widzę związku...
Nie ma sensu opisywać debilizmów które wymyśla nasza gmina, ale takim rozwiązaniom jak u Was możemy tylko pozazdrościć - nawet PSP nie dowierza co nasi lokalni geniusze wymyślają. Ale to nie ma znaczenia w dyskusji, bo problemem jest nie tylko to. I napewno w wielu rejonach OSP musi się borykać z wymysłami swoich Urzędów Gminy.

Wreszcie po raz kolejny objaśniam. W tej chwili potrzeba 12-15 strażaków by mieć "gwarancję" że któryś z nich będzie dostępny o każdej porze do wyjazdu. Czyli jak potrzebuję tych 9 ratowników -> JOT musi liczyć co najmniej 9*12 osób. Jak mam osiągnąć ten stan osobowy jeżeli PSP umożliwia mi wyszkolenie 2-3 osób na 2 lata? Na dodatek ze względu na głupie szkolenie muszę włożyć więcej wysiłku w znalezienie tych 2-3 osób niż przy proponowanym przeze mnie rozwiązaniu włożył bym w znalezienie 10. Mam chętnych, ale jak słyszą, jak wygląda szkolenie to mówią otwarcie - nie pogodzą tego z pracą zmianową albo z nauką. Zrozum wreszcie - wymóg poświęcenia każdego popołudnia przez 6tygodni jest kretynizmem! I jak ma się to do gotowości do wyjazdów na akcję? A proszę bardzo - dana osoba byłaby dostępna popołudniami przez 4 z tych 6 tygodni. Ale szkolenia nie ukończy bo po 3 dniach nieobecności go wywalą... Paradoksalnie osoby pracujące w systemie zmianowym są dla OSP bardzo cenne bo przez 2 z 3 tygodni mogą wyjeżdżać rano - gdy inni są w pracy. Przez inne 2 są dostępni popołudniami a jeszcze inne 2 nocami. Przy odpowiedniej ilości osób masz obsadę o każdej porze dnia i nocy. Ale szkolenia w tej formie ukończyć nie są w stanie. Nie widzę w tym ich winy, że nie rzucą pracy by iść na szkolenie. Na 2 tygodnie w najgorszym razie jeszcze weźmie urlop, ale kto im da urlop na 6 jednym ciągiem - w roku przysługuje tylko 5 i 1 dzień, a poza tym nikt przy zdrowych zmysłach ni zużyje całego urlopu na taki cel. Czy teraz rozumiesz na co narzekam i czemu?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 14, 2019, 22:02:05 »
Cytuj
Nigdzie nie piszę, że domagam się wycięcia czegoś z programu szkolenia - twierdzę, że wiele jednostek jest w stanie większość programu zajęć praktycznych zrobić u siebie, a teorię można tak jak pisali koledzy wyżej - zrobić e-learningowo. A egzamin mógłby zostać jaki jest.
Gdzie powiedziano że kursy nie mogą być robione w jednostkach? U mnie odbywają się tylko w jednostkach. Kursy robione są dla poszczególnych gmin i odbywają się w jednej z jednostek OSP z jej tereny. Chcesz e-lerningowo szkolić ludzi? Prostu nie wiesz jak ciężko jest żeby kursantów zagonić chociażby do zarejestrowania się na platformę i rozwiązania testów, a Ty chcesz żeby się uczyli w sieci? To utopia. Co do terminów kursów robimy je popołudniami, w soboty i niedziele, wiec jak się chce, to można.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 14, 2019, 22:09:20 »
Z tego co się orientuję to organizacja kursów zależy od woli PSP - u mnie w okolicy od reformy są tylko poniedziałek-piątek popołudniami. I max 40osób na rok przyjmują - to o wiele za mało na potrzeby OSP! A tłumaczą się mówiąc właśnie, że na więcej nie mają czasu... I dlatego ja chcę by OSP mogły częściowo same przygotowywać kursantów do egzaminu. Które jednostki wolą niech idą ludzie na pełny kurs, ale dać też możliwość szkolenia samemu - a egzamin pokaże kto co potrafi...

PS. Przed reformą u nas był e-learning na co drugim kursie mniej więcej i wiele osób wybierało tą formę - jakoś nigdy problemów nie było. I nagle kilka lat temu nie bo nie...

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 15, 2019, 18:00:40 »
Temat kursów można rozwiązać bardzo prosto.
Dać prawo Naczelnikom OSP do prowadzenia szkolenia swoich ludzi oraz opracować ścisły program szkolenia.
Kiedy Naczelnik stwierdzi że jego kursanci są gotowi wtedy wystarczy wyznaczyć termin egzaminu w PSP.
Przyjeżdżają wtedy własnym sprzętem i dostają do wykonania kilka założeń.
Egzaminowanych powinno być jednocześnie kilka osób, nawet można by rozbić ten egzamin na kilka różnych dni z różnymi założeniami.
Przy czym prawo do przeprowadzenia egzaminu powinien mieć już dowódca zmiany w PSP. Wtedy nie byłoby problemu z dostępnością czasu, egzaminy można by robić w dowolnym czasie.
Wtedy system kształcenia OSP nie byłby zrywami jedorazowymi w roku tylko trwałby ustawicznie przez cały czas.
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 15, 2019, 18:58:28 »
Myślę że przygotowywanie przez Naczelników to odpowiednia droga, jednak nie zapominajmy że OSP różnią się między sobą zarówno sprzętowo jak i doświadczeniem i wiedzą Naczelników.
Po przekazaniu wiedzy przez naczelnika powinien być kolejny etap -  na poziomie gminnym. Komendant Gminny np raz w kwartale zebrał osoby skierowane przez naczelników podległych OSP i zorganizował dodatkowe zajęcia w oparciu o najbardziej wyposażoną jednostkę KSRG. Wtedy adepci (zwłaszcza z mniejszych OSP) mieliby pogląd na sprzęt rzeczywiście wykorzystywany na danym terenie.
I decyzje o skierowaniu na egzamin danej grupy adeptów w KP podejmował by właśnie Komendant Gminny i on ustalał z KP termin. No i wiadomo - w grupie zdaje się raźniej🙂

Celowo napisałem że Komendant Gminny organizuje zajęcia, ponieważ w przypadku gdyby sam nie czuł się na siłach mógłby poprosić o prowadzenie zajęć inną osobę, np członka będącego funkcjonariuszem PSP, co zapewniłoby odpowiedni poziom i aktualność przekazywanych informacji.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 15, 2019, 19:04:45 »
No i takie rozwiązanie by się sprawdziło - czy to które proponuje @eddie czy to które proponuje @PCT - ewentualnie z biedniejszych gmin można by wysyłać na część szkolenia do PSP lub do gmin sąsiednich. I koszty wdrożenia zmian praktycznie zerowe. W efekcie OSP byłyby w stanie wyszkolić wszystkich chętnych i mogłyby wreszcie zacząć zwiększać stany osobowe JOT'ów zamiast patrzeć jak z roku na rok one maleją, bo system uniemożliwia szkolenie...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 15, 2019, 22:19:55 »
Czyli jak komendant, naczelnik zorganizuje szkolenia to będzie ok jak robi to PSP to jest bardzo źle.Teraz pytanie w czym problem,przecież w obu przypadkach trzeba poświęcić  czas którego jak piszecie nowi nie mają , a będą go mieli jak będzie ono robione przez kogoś innego niż PSP dziwne.Zapewne w takim przypadku wielu kurs odbębni po łepkach bo po znajomości której nie ma w PSP.No i pytanie ilu z tych nowych przejdzie komorę.Kiedyś zamiast komory improwizowano aby zaliczyć kurs,dziś jest i wielu nie daje rady.U mnie 3 na 5 odpadło właśnie na komorze. I co załatwić, aby miał kurs po znajomości, tylko co potem na akcji?
Chłopie najmniejsza ilość ratowników w JOT IV kat.  jaka obowiązuje, o ile OSP posiada pojazd to min 10 ratowników, a Ty mi piszesz że na dziś dzień potrzeba 12_15.
W kat III gdzie nie ma rat. tech. czyli można mówić o zwykłych OSP jest mowa o min 15 ratownikach w kat  II gdzie ono występuje czyli można mówić o OSP KSRG jest mowa o 20 ratownikach.Wiesz dlaczego z każdą kategorią wymagają więcej ludzi? Bo masz większą paletę zdarzeń do których będziesz dysponowany czyli dysponowanie będzie częściej w przypadku JOTu kat II niż JOT kat IV. Do tego dochodzi jeszcze wymóg ilości i rodzaju pojazdów.
Poszukaj, poczytaj zapoznaj się co musisz spełnić aby funkcjonował JOT spełnij te wymagania i dopiero pisz a nie robisz zamieszanie.
Brak wiedzy powoduje że piszecie bzdury jak to można wszystko uprościć i zrobić na skróty.
Jak będziesz miał wymaganą ilość ratowników nie będzie problemu z wyjazdami.Ale zapewne aby spełnić i wykazać wymogi ilościowe wymaganych ratowników, wykazuje się osoby których już dawno nie ma, a wyjazdy są i jest ich coraz więcej. A wtedy nie ma co się dziwić, skoro zostało 6- 8 może 10 ratowników i nie dają rady a na wozie pasowało by 6, w momencie  kiedy JOT powinien składać się  od 15 do 20 ratowników.
I nie pisz  że tak nie jest bo jest. a potem szukanie wymówek i twierdzenie jakie to wszystko złe.
Co do osób które po usłyszeniu ile trwa kurs rezygnują, odpowiem tak, lepiej na samym początku niż miałby go odbyć na skróty jak kiedyś, a w konsekwencji i tak nie pojawiać się na wezwanie.Skoro nie ma zapału do ukończenia kursu dzięki któremu może do 65 roku uczestniczyć w akcjach i nieść pomoc to niech siedzi w domu bo ewidentnie pokazuje to że pożytku z niego nie będzie, a całe jego zaangażowanie jest na pokaz wynikający zapewne z tego że koledzy z którymi przebywa na co dzień są w OSP. Trzeba też spojrzeć w "przyszłość" i zastanowić czy warto robić kurs komuś kto za chwilę pójdzie na studia, ożeni się i zmieni miejsce zamieszkania bo takie ma plany lub potrzebuje go bo startuje do PSP.Fakty z życia wzięte.
Ostatni sporo z kolei mówi się wojskowych strażach pożarnych, może to one zastąpią wiele jednostek OSP z racji całodobowej mobilności.Do tego WOT z tego co czytałem też już ich zaczynają szkolić pod kątem walki i usuwania  skutków pożarów itd kto wie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2019, 22:40:38 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 16, 2019, 05:07:02 »
@jgk - Twoja niechęć do czytania ze zrozumieniem mnie poraża, podobnie jak wylewające się z Twoich wypowiedzi kompleksy, jakie to OSP jest słabe na tle wszelkich innych formacji i jacy to strażacy OSP źli i niewyszkoleni, a na dodatek roszczeniowi... Czego nie rozumiesz w zapisie 9*12? Podpowiem Ci - to daje 108. To troszkę więcej niż te 20 które mi wypominasz... Przeczytaj proszę raz jeszcze to co napisałem na temat sugerowanej ilości... A co do kategorii JOT i dysponowania na tej podstawie do zdarzeń - może u Was w okolicy tak to działa, bo u nas nie. Jednostki mają kategorię 3 lub 4 choć spełniają wymogi na 2gą. Tylko, że skoro podniesienie kategorii nic nie daje, to po co? I jednostki będące formalnie kategorii 3 czy 4 mają u nas o wiele więcej wyjazdów niż np 2giej...
Ciekawe też, że szkolenie WOT po łebkach i na skróty Ci nie przeszkadza, ale za ułatwienie czegoś dla OSP to byś zatłukł jak byś mógł. A wiesz czemu dla władz WOT cacy a OSP be? Otóż dlatego, że WOT jest podporządkowane i zrobi co się im karze, a OSP nie. Skoro pomimo licznych prób nie udało się przejąć władzy nad jednostkami OSP to próbuje się innej metody - ale jak tego nie widzisz to nie ma Ci co tego tłumaczyć.

Wreszcie co do szkolenia - jak nie zrozumiałeś tego co pisałem o czasie powyżej, to już nie zrozumiesz i tej części nawet tłumaczył nie będę. I nie wiem z której wypowiedzi wnioskujesz, że chcemy czegoś "na skróty" skoro każdy pisze, że egzamin może zostać jaki jest.

PS. Skoro WSP są tak mobilne, to czemu PSP dysponuje OSP, a nie jednostki WSP pomimo, że są w KSRG i niby ma taką możliwość? To zadanie domowe - porozmawiaj z dyspozytorami i zapytaj...

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 16, 2019, 06:47:55 »
Drogi jgk szkolenia podstawowe w PSP są trudno dostępne i kiepskie. Duzo osob nie wszystkie zainteresowane. Patrząc na to jako człowiek  z PSP to się staram, ale jak widzisz że większość ma to gdzieś to wkurza.
Z punktu widzenia OSP to szkolenia są tak marne , że dostaje po nim strażaka którego muszę sam wyszkolić by jak to powiedziałeś woedzial co robić.
Osobiście wolałbym go sam wyszkolić i wysłać nawet do komisji z wojewódzkiej na egzamin. O problemach Ci koledzy prawdę napisali i to góra je tworzy

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 16, 2019, 11:54:34 »
Robiąc szkolenie w własnej remizie, mogę robić je nawet rok w dowolnym odpowiadającym wszystkim kursantom czasie. Nikt nie będzie musiał brać urlopu ani zwalniać się z pracy.
Komora dymowa to 1 dzień.
Wartość tego szkolenia zweryfikuje egzamin w PSP który też może być podzielony na etapy 
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 16, 2019, 18:17:59 »
Człowieku chcesz szkolić delikwenta rok ?Dobre  to jak to się ma do tego co piszecie że nie są zainteresowani 6-cioma tygodniami a będą czekać rok.No bez jaj.
Różnica między WOT a OSP jest taka że nie mają problemu z dyspozycyjnością.Ostatnie problemy z wałami na rzekach pokazały na co stać WOT a na co OSP.Byłem widziałem pokłon dla WOT, nie było jak w OSP że przyjeżdża na wał 15 wozów i jest raptem 50 z OSP a pojawia się WOT   i jest ich z 200 .Na pytanie jak to możliwe, pada odpowiedz że nie ma czegoś takiego że ktoś się nie stawi bo praca go blokuje.I ktoś mi powie że OSP jest nie do zastąpienia panowie trochę pokory.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2019, 18:23:55 wysłana przez jgk »

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: OSP dwóch prędk
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 16, 2019, 18:51:57 »
Jgk Ty to umiesz manipulować jak mało kto. Po pierwsze przyczyną że było WOT tyle jest to że chcą się pokazać. Przyjechał pluton cały i tyle, a OSP maltretują z okolicy i dalszych nie dysponują. Dlaczego? Dlatego że koszt ponosi wojt, ale o tym że za WOT płaci jednak państwo to zapomniałeś. Może zapomniałeś rowniez, że WOT ma kasę co miesiąc i co ważne system zwalniania ich z pracy, czego OSP nie ma. Problem systemowy o którym zapominasz . WOT zwalnia ludzi z pracy cały pluton jedzie pracuje tydzień i nowy pluton, a OSP zwykle to samo z okolicy.
Odnośnie szkoleń to ma racje, niech szkoli i rok. Jak będzie ktoś kto nie chce być strażakiem to nawet do egzaminu nie podejdzie, albo go obleje.

Niestety dyskusja z Tobą nie ma sensu bo wszystko zrobisz by udowodnić teze, że potrzeba więcej PSP. Na szczęście do straży też są testy i nie wszyscy je przechodzą.
Pomine już czasy reakcji.

Offline 1986lukasz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 16, 2019, 22:04:02 »
Śledzę ten wątek, miałem się nie odzywać ale ostatnie wpisy @jgk dobiły dna. Przepraszam, ale nie można zrozumieć twojego rozumowania, a raczej jego brak.
W wątku jasno wszyscy piszą, że obecny system szkolenia dyskwalifikuje większość osób chcących wziąć udział w szkoleniach podstawowych ze względu na brak frekwencji w związku z bardzo krótkim/"ciasnym" terminem realizacji szkolenia.
Nie rozumiesz niczego, żadne argumenty do Ciebie nie trafiają. Prawdopodobnie jesteś (tutaj przepraszam) "turbo strażakiem" mającym 18-19 lat, który zapewne jeszcze się uczy lub ma przerwę w szkolnictwie co równa się z wolnym czasem w weekendy. Nie rozumiesz, że duża liczba osób pracuje na zmiany i obecny system szkolnictwa poprostu uniemożliwia ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym - brak frekwencji.

Zgadzam się z przedmówcami, że najlepszym rozwiązaniem było by szkolenie ratowników u siebie na jednostce bądź też odbywało się takie szkolenie przez komendanta gminnego. Natomiast egzamin byłby prowadzony przez PSP.
Teraz również egzamin odbywa się przed komisją PSP i on weryfikuje to czy ktoś zaliczył szkolenie z wynikiem pozytywnym bądź też nie.

Pozdrawiam

Offline noaraf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 17, 2019, 01:47:05 »
No, zrobiło się dość gorąco, jednak proszę nie wsiadać na kolegów..
Każdy ma przecież prawo do własnego postrzegania rzeczywistości. A może kolega @jgk po prostu ma taką wyjątkowa jednostkę, lokująca się w tak innej, bez porównania lepszej rzeczywistości od naszych? Nie ma co walczyć.
Słuchajcie - każdy właściwie pisze że największą piętą achillesową są szkolenia. Czy to niewłaściwy zakres materiału, jego podział na teorie i praktykę, czy to ograniczenie ilościowe grup kształcących się członków OSP na kursach zbyt rzadko prowadzonych przez PSP, brak e-learningu.. Na pewno każdy dobrze potrafi uzasadnić taki wniosek przykładami z własnego podwórka. Nie jest więc ważne by kruszyć kopię o owe przykłady. Chodzi i systemowe postrzeganie problemu - SZKOLENIA. I za to widać trzeba się wziąć w pierwszej kolejności.
Myślę, że przydałoby się także zwrócić uwagę na jeden z wniosków NIKu. Otóż wielu ankietowanych wytykali brak wsparcia prawno-ksiegowego. Tu uważam jest pole do działania dla Związku. Bo póki co, odnoszę wrażenie, że poza dużym wpływem na przepisy certyfikacyjne i prowadzenie punktów wytwórczych i handlowych - niewiele więcej robi. A de facto - związek powinien istnieć dla nas, dzięki nam, a nie odwrotnie! Nie namawiam do puczu, ale jeśli czytają to ludzie (wszech)władni że ZOSP, to niech się walną w pierś, że nie wykorzystują szeregowych jednostek, a więc nas by ułożyć sobie dobrze życie. To Związek powinien zapewniać (a nie np. posiadać do wynajęcia!) prawnika, księgowa. Pamiętajmy, że jednostki tworzą ludzie zwykli najróżniejszych profesji. Nie mówię o świadomym olewactwie i zaniedbaniach, ale zwyczajnie, sprawy prawne nie są konikiem większości społeczeństwa i nie ma się co dziwić, że mimo, że zakres tematyczny przerabiali na kursie - potem gubią się, czy coś przeoczą. Prawo też nie jest stale i się zmienia. Dlatego nieodpłatny dostęp do profesjonalistów w tym zakresie, na których pomoc możnaby zawsze liczyć - byłaby w dzisiejszych czasach nieodzowna. I wiem, że zaraz ktoś na mnie skoczy, że jak się chce, to wszystkiego się można nauczyć, wyczytać z netu itd. Ale nie popadajmy w skrajności. Dla mnie wystarczające będzie, jeśli murarz, hotelarz czy sprzedawczyni będą chcieli społecznie nieść pomoc innym i skupia się na samodoskonaleniu w tym zakresie. Rozliczaniem dotacji, pisaniem wniosków itd. naprawdę może za nich robić ktoś inny. Jeśli oczywiście sami to ogarną - mają szansę na więcej, ale okazuje się, że często kontrolę gminne wykazują sporo małych błędów, które nie powstają z cwaniactwa czy złej woli, ale przez roztargnienie, nieraz - niestety - kłopoty z matematyką. Życie. Te dziedziny działalności OSP są oczywiście ważne i niezbędne np.dla przetrwania jednostki i pozyskiwania przez nią funduszy, ale nie dajmy się zwariować.. Jak pod każdym względem, w każdej dziedzinie życia. Strażak - ma pomagać i pomaga. Dlaczego więc ktoś inny nie może pomóc strażakowi??
pzdr, G.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 17, 2019, 14:06:06 »
Zapytam zatem ile maiło by trwać według was szkolenie przeprowadzone w jednostkach przez was, komendanta,naczelnika itd.a szczególnie w jednostkach które nie posiadają hydrauliki ODO itd 

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 17, 2019, 15:28:16 »
Najlepszym rozwiązaniem byłby brak określonych ram czasowych - PSP dawało by kilka terminów w roku kiedy będzie przeprowadzać egzaminy, a w zależności od oceny umiejętności szkolonego - Naczelnik czy Komendant Gminny wysyłałby go na egzamin gdyby ocenili, że kursant jest gotowy. Bo jak wiadomo - jeden będzie miał do tego "dryg" i starczy mu pokazać wszystko raz, a inny będzie wymagał poświęcenia znacznie większej ilości czasu (zaleta takiego szkolenia: indywidualne dopasowanie do potrzeb kursantów). U nas i tak każdy kandydat jest częściowo szkolony w OSP zanim wogóle pójdzie na kurs - nie widzę problemu w rozbudowaniu takiego szkolenia.
Co do hydrauliki i ODO - o ile wiem wszystkie jednostki w systemie KSRG muszą je mieć. A jeżeli ktoś nie ma to tak jak pisaliśmy - powinna być możliwość uzupełnienia szkolenia przez PSP. I wtedy dla ludzi z takich jednostek byłoby miejsce bo nie zabierali by go ludzie z jednostek jak moja. Nie widzę też problemu, by osoby z takich jednostek brały udział w ćwiczeniach w jednostkach bogatszych i lepiej wyposażonych. Gdyby jakaś jednostka zwróciła się do nas z prośbą o możliwość dołączenia swoich ludzi do naszych kursantów na te etapy szkolenia - ja bym nie widział problemu.


Co do tego o czym piszesz o pomocy prawnej czy księgowej @noaraf - to zgadzam się z tym. Papierologii coraz więcej i jak urzędy coś wymyślają to mogłyby pomóc w wypełnianiu papierków.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 17, 2019, 15:37:12 »
Zapytam zatem ile maiło by trwać według was szkolenie przeprowadzone w jednostkach przez was, komendanta,naczelnika itd.a szczególnie w jednostkach które nie posiadają hydrauliki ODO itd
tak długo by przygotowujący do niego (naczelnik czy komendant gminny) chciał sam przygotowanym przez siebie druhem dowodzić w przypadku wyjazdu

Gdy go przygotuje, KP miałaby tylko potwierdzić jego wiedzę i umiejętności stosownym protokołem po zdaniu egzaminu.

Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline noaraf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 17, 2019, 17:06:56 »
tak długo by przygotowujący do niego (naczelnik czy komendant gminny) chciał sam przygotowanym przez siebie druhem dowodzić w przypadku wyjazdu
i to by mogło mieć sens :) przy założeniu, że taki komendant by nie miał innych bodźców zachęcających go do wypromowania jak największej liczby kadetów - czyli, gdyby z każdym siedział społecznie.
To trochę tak jak w żeglarstwie. PZZ organizuje egzaminy na patenty i mimo wieloosobowych komisji zdarzają się przekręty i patenty dostają ludzie, którzy poza podtopieniem siebie - co gorsza utopić mogą innych. Inny związek sportowy - ISSA - pozwala na szkolenie i egzaminowanie nawet przez jedną i tą samą osobę, ale to jej nazwisko nadrukowane jest na wydanych uczniowi patentach. To mocno dopinguje by nie będąc anonimowym, nie dawać ciała!
pzdr, G.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: OSP dwóch prędkości
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 17, 2019, 17:22:07 »
@noaraf - przecież egzaminowało by dalej PSP - więc jak ktoś chce wypuszczać masowo kandydatów na egzamin który będą oblewać i psuć sobie opinię to jego sprawa :) W szanujących się jednostkach raczej nikt by na to nie poszedł. Zresztą - myślę, że jak by PSP zobaczyło, że z jakiejś jednostki wychodzi masówka która jest źle przygotowana to i dokładniej by się przyglądało egzaminowanym z tej jednostki. Nie wyobrażam sobie, bym będąc Naczelnikiem czy Komendantem dopuścił do takiej sytuacji. Przecież to niszczenie własnej opinii.

A czy kursy robiono by społecznie czy nie to już tematy do rozwiązania lokalnie. U nas na przykład nigdy kursanci ekwiwalentu za szkolenie podstawowe nie pobierali, a osoby które ich do niego przygotowywały także robiły to od zawsze społecznie.