Autor Wątek: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.  (Przeczytany 28676 razy)

Offline strazak12387

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« dnia: Lipiec 19, 2019, 20:51:05 »
Witam szanownych kolegów. Na wstępie zaznaczę że korzystałem z wyszukiwarki i przejrzałem kilka podobnych wątków, jednak moja sprawa jest trochę inna. Ale może od początku. W PSP jestem od 09.2009r. W styczniu 2012 zakupiłem mieszkanie. Byłem wtedy na stażu więc nie pobierałem dodatku za brak lokalu. Gdy już kupiłem mieszkanie i udałem się do naszych kadr, usłyszałem że mi i mojej rodzinie nie należy się pomoc finansowa na zakup mieszkania ponieważ jestem na stażu i że w ogóle zrobiłem błąd że nie wstrzymałem się z zakupem mieszkania do września kiedy to skończyłbym staż. Jakoś się z tą myślą pogodziłem ale niedawno w przypadkowej rozmowie z pewnym strażakiem z innej komendy dowiedziałem się że ktoś od niego ze zmiany też miał podobnie jak Ja, z tym że złożył wniosek o pomoc parę miesięcy po zakupie mieszkania jak już został mianowany na stałe. W związku z tym pytam u siebie w komendzie czy też mogę ale tam beton. Mówią że trzeba od razu po zakupie składać. Jako że wątpię w ich dobre intencje i kompetencję pytam Was czy Tak Można. Może ktoś miał podobną sytuację co Ja? W ustawach szukałem ale nie znalazłem informacji jaki jest czas na złożenie wniosku. Może jak będę miał od Was jakiś precedens to się uda. Proszę o pomoc.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2019, 22:16:23 »
Słabo szukałeś. Nie należy ci się, rozporządzenie które o tej pomocy mówi ma 4 paragrafy i tam jest jak wół.
Nie wiem ile razy było to wałkowane jeśli strażak na stażu kupi mieszkanie.... Wybuduje dom i uzyska pozwolenie na użytkowanie to pomocy finansowej nie dostanie. Koniec kropka.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazak12387

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2019, 19:06:42 »
A czy kolega może podać konkretnie który rozdział którego rozporządzenia i który punkt i paragraf. Bo ja jedynie widzę że pomoc należy się strazakowi mianowanemu na stałe a Ja jestem mianowany na stałe.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2019, 21:56:17 »
Słabo szukałeś. Nie należy ci się, rozporządzenie które o tej pomocy mówi ma 4 paragrafy i tam jest jak wół.
Nie wiem ile razy było to wałkowane jeśli strażak na stażu kupi mieszkanie.... Wybuduje dom i uzyska pozwolenie na użytkowanie to pomocy finansowej nie dostanie. Koniec kropka.

To wyjaśnij mi na jakiej podstawie ja dostałem taka pomoc? I nie pytam złośliwie, może dostałem z jakiegoś innego paragrafu ale zakupiłem mieszkanie na stażu a po ukończeniu stażu złożyłem wniosek i otrzymałem około 8 tys zł, właściwie to niecałe 8 tys na trzy osoby.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2019, 22:29:23 »
To proste: dostałeś bo pewnie gamoń kwatermistrz lub kadrowa nie potrafią stosować przepisu a drugi gamoń-komendant (takich teraz nie brakuje) podpisał decyzję...I ot cały "precedens...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2019, 09:13:34 »
To wyjaśnij mi na jakiej podstawie ja dostałem taka pomoc? I nie pytam złośliwie, może dostałem z jakiegoś innego paragrafu ale zakupiłem mieszkanie na stażu a po ukończeniu stażu złożyłem wniosek i otrzymałem około 8 tys zł, właściwie to niecałe 8 tys na trzy osoby.
To chwal się dalej najlepiej kwatermistrzowi to zobaczysz jak się zwraca tą pomoc  :rofl:
A czy kolega może podać konkretnie który rozdział którego rozporządzenia i który punkt i paragraf. Bo ja jedynie widzę że pomoc należy się strażakowi mianowanemu na stałe a Ja jestem mianowany na stałe.
To rozporządzenie nie ma rozdziałów ale proszę bardzo w jaki sposób dołączysz dokumenty zawarte w paragrafie drugim aby udokumentować fakt ubiegania się o lokal mieszkalny? Dodatkowo sprawdź załącznik... "5. Nie posiadam (ani małżonek) innego lokalu mieszkalnego (domu) niż wymienione w pkt 4." Musiał byś skłamać aby złożyć taki wniosek a to już przestępstwo za które można wylecieć z roboty.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazak12387

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2019, 11:00:34 »
To wyjaśnij mi na jakiej podstawie ja dostałem taka pomoc? I nie pytam złośliwie, może dostałem z jakiegoś innego paragrafu ale zakupiłem mieszkanie na stażu a po ukończeniu stażu złożyłem wniosek i otrzymałem około 8 tys zł, właściwie to niecałe 8 tys na trzy osoby.
To chwal się dalej najlepiej kwatermistrzowi to zobaczysz jak się zwraca tą pomoc  :rofl:
A czy kolega może podać konkretnie który rozdział którego rozporządzenia i który punkt i paragraf. Bo ja jedynie widzę że pomoc należy się strażakowi mianowanemu na stałe a Ja jestem mianowany na stałe.
To rozporządzenie nie ma rozdziałów ale proszę bardzo w jaki sposób dołączysz dokumenty zawarte w paragrafie drugim aby udokumentować fakt ubiegania się o lokal mieszkalny? Dodatkowo sprawdź załącznik... "5. Nie posiadam (ani małżonek) innego lokalu mieszkalnego (domu) niż wymienione w pkt 4." Musiał byś skłamać aby złożyć taki wniosek a to już przestępstwo za które można wylecieć z roboty.
Ale przecież punkt 2) §2 mówi że można przedłożyć jako dowód akt notarialny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2019, 11:25:22 »
Ale przecież punkt 2) §2 mówi że można przedłożyć jako dowód akt notarialny.

O co ci chodzi zacytuj...
1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.
2. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia.

Tylko patrz co jest pogrubione...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Florek-112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2019, 13:52:17 »
Pogrubienie pogrubieniem, ale z tego przepisu czyli pod pogrubieniem wynika też, że możesz już kupić, możesz mieć akt notarialny.
Przepis nie jest jednoznaczny co niektórzy próbują wmówić.  Jak weźmiesz dobrą "papugę" to może być tak jak w linku poniżej, gdzie kolega kupił i dostał. Fakt trochę inaczej niż twój przykład, bo nie ma identycznych sytuacji, ale ja pokazałbym to orzeczenie NSA prawnikowi i zapytał czy jest szansa, bo koniec uzasadnienia jest bardzo ciekawy.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7BFBF389E4
Może jakiś związkowy prawnik, oni są najbardziej obeznani w naszych tematach. A może w KP wystarczy pokazać to uzasadnienie, kwatermistrz będzie miał "podkładkę" i będzie po twojej stronie, choć tu wątpię.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2019, 14:08:41 wysłana przez Florek-112 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 21, 2019, 14:12:22 »
Najważniejsza różnica! Pomiędzy sytuacją z wyroku a sytuacją piszącego.
"Trzeba mieć bowiem na względzie, że K. K., strażak mianowany na stałe, do dnia zakupu wspomnianego wyżej mieszkania w P. [...], nie miał zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych".
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Florek-112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 21, 2019, 14:25:40 »
Napisałem, że trochę  inny przypadek.
A poniżej kwiatek z Policji pasujący do sytuacji autora wątku
http://www.lexlege.pl/orzeczenie/205798/i-osk-1174-12-wyrok-naczelny-sad-administracyjny/
Warto przeczytać do końca - jakie ciekawe mamy prawo.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2019, 14:53:58 wysłana przez Florek-112 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 21, 2019, 15:25:12 »
Napisałem, że trochę  inny przypadek.
A poniżej kwiatek z Policji pasujący do sytuacji autora wątku
http://www.lexlege.pl/orzeczenie/205798/i-osk-1174-12-wyrok-naczelny-sad-administracyjny/
Warto przeczytać do końca - jakie ciekawe mamy prawo.
Nie pasuje  :rofl:
Wygrała bo kupiła już w służbie stałej czyli 20 czerwca (do służby stałej przeszła 26 maja) a nie jak interpretował komendant 9 maja. 
Odnosząc powyższe rozważania do ustalonego w sprawie stanu faktycznego, Sąd stwierdził, że skarżąca zawarła w dniu 9 maja 2011 r. z deweloperem umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowę sprzedaży lokalu nr [...]położonego w [...]przy ul. [...] (akt notarialny Rep. A nr [...]). Zawarty w tym akcie wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu i wyodrębnienie go do nowej księgi wieczystej został wniesiony do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w dniu 11 maja 2011 r., zaś wpis został dokonany w dniu 20 czerwca 2011 r. Sąd wyjaśnił, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.), ustanowienie odrębnej własności lokalu wymaga dla swojej skuteczności wpisu do księgi wieczystej, a wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu (art. 29 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece – t.j. Dz. U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 ze zm.). Oznacza to, że – w razie dokonania wpisu – datą powstania odrębnej własności lokalu jest data złożenia wniosku o wpis, ale skutek wsteczny wynikający z art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece związany jest z wpisem już dokonanym (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2002 r., III CZP 29/02, OSNC 2003, nr 6, poz. 70).
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Florek-112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 132
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 21, 2019, 16:54:32 »
Pasujący. Nie taki sam. Mimo wszystko ja bym walczył w oparciu o pierwszy link. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7BFBF389E4
Szczególnie jeżeli mieszkanie jest na kredyt, gdzie tak naprawdę nie jest się właścicielem, tylko dopiero po zwolnieniu hipoteki. Nasze prawo bywa nieobliczalne.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2019, 16:59:34 wysłana przez Florek-112 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 21, 2019, 21:07:16 »
Pasujący. Nie taki sam. Mimo wszystko ja bym walczył w oparciu o pierwszy link. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7BFBF389E4
Szczególnie jeżeli mieszkanie jest na kredyt, gdzie tak naprawdę nie jest się właścicielem, tylko dopiero po zwolnieniu hipoteki. Nasze prawo bywa nieobliczalne.
Moim zdaniem nie masz racji a żadne z przedstawionych przez ciebie orzeczeń nie dotyczy sytuacji o której pisze autor wątku czyli zakupu lokalu mieszkalnego podczas stażu.
PS. hipoteka nie znosi prawa własności a jedynie zabezpiecza wierzytelność tak więc sprawa też na 99,99% przegrana a poza tym jeśli taka interpretacja by przeszła w sądzie to oznaczało by w drugą stronę że strażakowi kupującemu lokal na kredyt hipoteczny nie należy się pomoc finansowa (gdyż zgodnie z tym co napisałeś nie jest właścicielem) a to już absurd.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 21, 2019, 21:51:01 »
Ale przecież punkt 2) §2 mówi że można przedłożyć jako dowód akt notarialny.

O co ci chodzi zacytuj...
1. Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.
2. Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia.

Tylko patrz co jest pogrubione...

Ale sam przyznaj ze przepis można interpretować w rożny sposób bo jednak jak już przekładasz do wglądu akt notarialny to jesteś właścicielem nieruchomości a nie dopiero się o nią starasz?

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 22, 2019, 06:50:27 »
A co w przypadku mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego TBS mieszkanie nie jest własnościowe nie ma aktu notarialnego a mieszkaniówki nie pobieram?

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 22, 2019, 09:45:48 »
 Pytanie mam i ja zatem: kiedy trzeba złożyć wniosek o rzbl w przypadku kupna mieszkania od dewelopera w stanie deweloperskim ? Przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność ?

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 22, 2019, 09:51:12 »
2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 22, 2019, 11:18:19 »
Czyli mogę złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty przed notariuszem albo po notariuszu przenoszącym własność: bez różnicy?

Offline strazak12387

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 23, 2019, 20:11:27 »
Już sam wniosek o udzielenie pomocy ma się nijak do samego rozporządzenia. W rozporządzeniu dopuszcza się jako dowód akt notarialny a we wniosku jest napisane że "oświadczam że uzyskam lokal mieszkalny". Jedno drugie wyklucza.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2019, 22:26:38 »
W moim odczuciu to robiąc wszystko legalnie podpisujesz umowę przedwstępną i składasz wniosek żeby komenda ba gotowa na wypłatę, umowa się uprawomocni aktem notarialnym, donosisz ksero i przelew na konto leci.

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 24, 2019, 13:59:16 »
A jak nie ma umowy przedwstępnej, jest tylko umowa rezerwacyjna oraz umowa deweloperska?

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 24, 2019, 14:46:57 »
To chyba musisz poczekać do aktu.

Offline strazok998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 25, 2019, 15:08:50 »
Czy w przypadku darowizny domu od rodziców/teściów również otrzymam pomoc finansową jaka się dostaje przy zakupie mieszkania ?

Offline Bąbel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 26, 2019, 07:54:04 »
Niestety nie dostaniesz.
W paragrafie 2 Rozporządzenia Ministra SWiA z dnia 18 listopada 2005r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, są wypisane jakie dokumenty trzeba przedstawić wraz z wnioskiem aby otrzymać pomoc.