Autor Wątek: Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500  (Przeczytany 2024 razy)

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500
« dnia: Lipiec 04, 2019, 11:22:05 »
Witam,
W najbliższym czasie zamierzamy do Naszej OSP zakupić motopompę pozarnicza. Chciałbym uzyskać od was - użytkowników tej pompy szerokie info jej dotyczące - najczęściej występujące problemy, awarie, sposoby radzenia sobie z nimi jak również jej zalety. Pozdrawiam  :ksmut:
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:08:17 »
W mojej gminie są użytkowane motopompy z silnikami Tohatsu z 2000 roku więc nie wiem jak one się mają do tych obecnie sprzedawanych i czy opinia będzie miarodajna.
Przy bardzo małym wykorzystaniu i starannej obsłudze chodzą.
Problemy które u nas wystąpiły to uszkodzenie gaźnika (automatyczne ssanie) jedna firma stwierdziła, że nie opłaca się naprawiać gaźnika, tylko przy odpalaniu trzeba przytykać filtr powietrza. Kolegom przeszkadzało i inna po kilku latach naprawiła.
Druga sprawa to padnięta pompa prożniowa - są delikatne, nie wytrzymala kilku startów na zwodach po kolei (wszystkie jednostki startowały na tej samej pompie).
Problem o którym słyszałem to pompa nie toleruje zanieczyszczeń - ona zasysa sobie wodę do chłodzenia do układu z wody tłoczonej więc jak sobie zaśsie do wąskich kanalików chłodzących blok silnika szlamu lub innych śmieci to tam się blokuje obieg i silnik się przegrzewa. Tego nie widziaęłm tylko słyszałem.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2019, 21:28:00 »
Potwierdzam Sylwek, pompa do wody czystej. Dobrze jest zamontowac termometr bo po wyłączeniu czujnika przegrzania łatwo pompe zamęczyć

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:57:40 »
 u nas startują na zawodach i nic się nie dzieje, ale pompa jest bardzo bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Motopompa pozarnicza Tohatsu VE 1500
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:02:45 »
Co do padniętej pompy prózniowej to muszę sprostować, że dotyczyło to motopompy GZUT PO-8 z silnikiem Tohatsu. Nie wiem czy ta pompa póżniowa jest też w motopompach Tohatsu.