Autor Wątek: Raport NIK dot. OSP  (Przeczytany 14715 razy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 07, 2019, 12:50:27 »
Trzeba jeszcze dodać, że mogły się tam znaleźć bo gmina nie ma obowiązku weryfikowania osób wyjeżdżających w KP PSP.
Według prawa oświadczenie osoby zainteresowanej odnośnie uczestniczenia w akcji jest wystarczająco ważne, jeśli natomiast jest fałszywe to grożą za to poważne paragrafy związane z wyłudzeniem, poświadczeniem nieprawdy itd.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 07, 2019, 13:03:00 »
Czyżby przedwyborcze obietnice się zaczęły aby załagodzić raport NIK?

https://www.infosecurity24.pl/legislacja/podwyzki-zmiany-w-szkoleniu-i-inwestycje-witek-zapowiada-dalsza-modernizacje?fbclid=IwAR3LN3UETZ6SIU9q1a-ycEmM2kX-_U8P5qMTfaugt5Bh_5YTZBdo0ymJk-Y

Widząc w swojej gminie jednostki OSP, które mają zazwyczaj 0-2 wyjazdy w roku to koszty utrzymania (samochody, ubezpieczenia, kierowcy-konserwatorzy itd) to w ciągu roku jest to duży koszt. Na kilkanaście jednostek niech będzie 5-6 takich, które nie jeżdżą a jedynie na zawody wyjadą to koszt utrzymania rzędu kilkudziesięciu tysięcy jest dużym obciążeniem budżetu gminnego na OSP. Pieniądze te z powodzeniem można przeznaczyć np. na porządne umundurowanie jednostek. Uważam, że nie brakuje sprzętu na obecną chwilę co ewentualnie ludzi i wody zazwyczaj przy akcji. W podsumowaniu raportu zabrakło paru problemów, które można by ruszyć np. ujednolicony system (PSP/OSP/Gmina), który pozwoliłby zarządzać i nadzorować szkolenia/badania, zmiany w prawie aby ułatwić działanie ochotnikom oraz ich zabezpieczyć w razie wypadku przy akcji itd.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:10:44 »
Raport co prawda odnosi się do OSP ale ja się pytam jakim sposobem osoby bez przeszkolenia lub badan znalazły się w oficjalnym raporcie po akcji wystawianym przez PSP. Dlaczego nikt w nim nie wspomniał, że taka sytuacja kładzie bardzo złe światło na działania Wydziałów Operacyjnych tych komend PSP. ( Ja osobiście dzięki temu raportowi dowiedziałem się czemu 3 miesiące temu  Wydział Operacyjny mojej KP  kazał zrobić mi tabelkę z szkoleniami, badaniami i wiekiem członków JOT)
Skąd ty bierzesz informację że te dane NIK pozyskał z PSP? Dane kolego ochotniku otrzymał z gmin na podstawie wpłat ekwiwalentów w zestawieniu z ewidencją wyszkolenia  :fiuu:
Wyszło że w akcjach brali udział ludzie bez szkolenia/badania/ubezpieczenia bo brali za to pieniądze.

To tylko u mnie w powiecie KP przy sporządzaniu wykazu imiennego osób które były przy akcji sprawdza czy mają wyszkolenie?
a do wypłaty ekwiwalentu Gmina tylko w naszym powiecie prosi o potwierdzenie KP osób zgłoszonych do ekwiwalentu że rzeczywiście były przy tej akcji ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:21:31 »
To tylko u mnie w powiecie KP przy sporządzaniu wykazu imiennego osób które były przy akcji sprawdza czy mają wyszkolenie?
a do wypłaty ekwiwalentu Gmina tylko w naszym powiecie prosi o potwierdzenie KP osób zgłoszonych do ekwiwalentu że rzeczywiście były przy tej akcji ?
U mnie tylko jedna gmina weryfikuje i to nie nazwiska tylko liczbę ratowników i czas trwania akcji. Nazwiska ich nie interesują :P Bo co za różnica komu jak każdemu tyle samo :P
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:32:38 »
U nas po zdarzeniu przy podawaniu uczestników, osoba jest sprawdzana w SWD pod kątem kursu badań . A więc można .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:46:54 »
U nas po zdarzeniu przy podawaniu uczestników, osoba jest sprawdzana w SWD pod kątem kursu badań . A więc można .
Ilu dyżurnych i ile wyjazdów w roku? I ile jednostek OSP w powiecie?
Powiat powiatowi nierówny. Są województwa gdzie jest 1 strażak na 1000 mieszkańców a są województwa gdzie ten wskaźnik wynosi 0,7 czyli o 30% mniej:P
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Pitero

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 07, 2019, 15:48:05 »
To tylko u mnie w powiecie KP przy sporządzaniu wykazu imiennego osób które były przy akcji sprawdza czy mają wyszkolenie?
a do wypłaty ekwiwalentu Gmina tylko w naszym powiecie prosi o potwierdzenie KP osób zgłoszonych do ekwiwalentu że rzeczywiście były przy tej akcji ?

U mnie nie ma możliwości (i to co najmniej od 15 lat), aby w składzie osobowym widniały osoby, które nie posiadają wymaganych uprawnień do uczestniczenia w akcjach ratowniczych. Wypłata ekwiwalentu następuje po weryfikacji naszego zeszytu wyjazdów z tym co jest w SWD, a w SWD mogą znaleźć się tylko osoby, które są w JOCIE. Z badanami bywa różnie, ogólnie są wykonywane na bieżąco, chyba że ktoś "nie ma czasu" i odkłada je na później miesiąc czy dwa później, ale to są wyjątki. Komorę też przechodzimy na bieżąco (co 5 lat), ale też są na akcji osoby, które aparatu nie założą.

Dużo zależy przede wszystkim od kontaktów z gminą i jej budżetem oraz stanem osobowym jednostki. U nas jest jedna jednostka w gminie, do KP PSP mamy 5km, a rocznie ok 100 wyjazdów. Niestety problemy wymienione w raporcie biorą się przede wszystkim z tego, że jest nas coraz mniej, a ten trend jest dostrzegany wszędzie. Jeździć "trzeba", a jak brakuje ludzi to bierze się młodych zapalonych bez kursu, u nas na szczęście te czasy minęły, bo żaden dowódca nie będzie brał na siebie odpowiedzialności za takie osoby. Nikt już nie chce narażać życia za 15zł, wioski stają się sypialniami miast i coraz trudniej o lokalne działania. Zostali prawie sami pasjonaci, którzy ciągną ten wózek, tylko nie wiadomo jak długo. U nas MDP nie funkcjonuje od dawna, mimo prób reaktywacji, także brakuje następców. Poprzednie rządy zawaliły tematy m.in. z dodatkiem do emerytur czy jakimikolwiek innymi dodatkami, które mogłyby zachęcić ludzi do wkraczania w szeregi OSP, a teraz zbieramy tego żniwa.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 07, 2019, 16:00:50 »
A weryfikuje ktoś utratę zarobku przy wypłacie ekwiwalentu? Przecież tylko w takim przypadku się należy.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 07, 2019, 16:11:52 »
Prawda jest taka że gminy mają w poważaniu przepisy mówiące że to na ich barkach spoczywa kompletne umundurowanie, badania , szkolenia.Wiele wychodzi z założenia ze skoro dana OSP jeździ to znaczy że jest OK po co tracić na nich kasę, dać co najwyżej na ekwiwalent i jakoś to będzie w sumie  NIKT tego nie kontroluje oprócz NIK bez T jak się okazało tyle że wiele lat za późno.
 Najwyższy czas aby NIK przyjrzał się dogłębnie samorządom,  czy wywiązują się z swoich obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej na ich trenie i czy uczciwie. Kolejny element to właśnie OSP gdzie wielokrotnie stany osobowe to fikcja na papierze,  Normatyw osobowy wynikający z przepisów spełniony tylko na papierze  a w rzeczywistości 5 osób dyspozycyjnych.Temat rzeka ale to jest właśnie tak jak piszecie szukanie elektoratu,kosztem społeczeństwa które wedle wykazanej papierologii powinno czuć się bezpiecznie a prawda okazuje się zupełnie inna  i nie ma znaczenia ile wyjazdów brano pod uwagę uchybienia i zaniedbania nie powinny mieć miejsca. 

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 07, 2019, 20:05:00 »
Widzę dyskusja ma już kilka niezależnych wątków, więc tak:

Raport NIK to KPINA i żenada - raport stworzony na podstawie 109 wyjazdów ma dać obraz sytuacji w kraju? To nawet nie żart i kpina, ale coś co trudno nazwać... Przy takiej ilość OSP jakie mamy w kraju wiadomym było, że jakieś nieprawidłowości gdzieś da się znaleźć - a mnie to wygląda tak, jakby ich szukano na siłę i to mocno... Wiele jednostek ma rocznie więcej wyjazdów niż oni przeanalizowali...  :kwit:

Jeżeli chodzi o finansowanie i obietnice rządu z linku powyżej to zobaczymy w najbliższym czasie poprawę jak świnia niebo... Ceny w górę, kwoty dotacji w dół, a gminy na każdy grosz po 10x patrzą nim wydadzą. A systemu szkolenia niech już lepiej nie ruszają, bo w ostatnich latach widzę tylko zmiany na minus...  :cooo:

Co do problemów z ludźmi, badaniami i szkoleniami - to one się nasilają właśnie przez rządzących i widać to zwłaszcza w ostatnich latach. Ja nie potrzebuję MDP - chętnych mam - ale tylko do momentu jak słyszą, że aby ukończyć szkolenie podstawowe będą musieli rzucić pracę/szkołę - no cóż, będąc na ich miejscu też bym odpuścił OSP w takiej sytuacji. Zaś jak to jest, że kilkanaście lat temu dało się sprowadzić wszystkich specjalistów na jakąś sobotę i prawie wszyscy strażacy z gminy mieli badania zrobione w jeden dzień w jednym miejscu, a teraz trzeba biegać po kilku ośrodkach i brać na nie 2-3 dni urlopu? Normalnie od razu czuć poprawę w ostatnich latach... :wall:

Co do weryfikacji przez gminę czy PSP czy danej osobie należy się ekwiwalent - jak widzę co kraj to obyczaj i praktycznie w każdej gminie wygląda to nieco inaczej. Która metoda lepsza - ciężko stwierdzić - proponuję zatrudnić urzędników w UG którzy będą ten temat ogarniać i niech sobie potem NIK ich rozlicza i kontroluje, a nie zajmuje się tematyką o której pojęcie ma zerowe...

Cytuj
A weryfikuje ktoś utratę zarobku przy wypłacie ekwiwalentu? Przecież tylko w takim przypadku się należy.
W sytuacji gdy uczestniczysz w akcji w godzinach pracy to tak, ale poza godzinami pracy należy się zawsze. U nas jest to sprawdzane. Osoby biorące udział w akcji, które nie tracą za ten czas wynagrodzenia są wpisywane na wniosku o ekwiwalent ze stawką godzinową oraz należnością wynoszącymi 0zł.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 07, 2019, 23:32:09 »
Feniks, w każdym raporcie chodzi o podsumowanie a w tym przypadku jest to chyba pierwszy tak dobrze opracowany materiał

"Kontrola NIK pokazała, że trzeba ściślej uzależnić finansowanie jednostek OSP od ich możliwości i potrzeb systemu ochrony przeciwpożarowej. Konieczne jest zwłaszcza skategoryzowanie jednostek działających poza Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. Dla wszystkich podmiotów finansujących działania Ochotniczych Straży Pożarnych powinno być jasne, które OSP uczestniczą w akcjach ratowniczych, a które zajmują się wyłącznie krzewieniem kultury czy propagowaniem sportu w swoim środowisku lokalnym. "

Policz ile w Twojej własnej gminie marnowanych jest pieniędzy na pseudo działalność ratowniczą  i będziesz miał odpowiedź na pytanie dlaczego notorycznie brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie o inwestycjach nie wspominając.
A potem pomnóż to w skali powiatu, województwa i kraju.
Przez 25 lat funkcjonowania ksrg nie byliśmy w stanie zbudować sprawnego systemu pomimo ogromnych kwot jakie inwestowane są w OSP. Od lat wydatkowanie nie jest związane z logiką i potrzebami a jedynie z celami i układami towarzysko-politycznymi.
W kraju mamy około 2500 gmin. W każdej gminie mają być minimum 2 jednostki ksrg. Kupując do każdej jednostki 1 ciężki samochód z pełnym wyposażeniem przy dzisiejszych kosztach musieli byśmy wydać 7 500 000 000.
Czy to dużo przez 25 lat działania ksrg?
Myślę że to niewielki procent tego ile tak naprawdę już wpompowano w OSP a o sukcesie nadal trudno wspomnieć.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 08, 2019, 00:56:38 »
O ile wiem KG jest przeciwny kupowaniu GCBA do OSP i obecnie szanse na jakąkolwiek dotacje z MSWiA lub KSRG na zakup ciężkiego do OSP są bliskie zeru.

U mnie w gminie działają 2 jednostki w KSRG - obie mają przynajmniej po jednym GCBA nie starszym niż 5lat.
W powiecie moja gmina sąsiaduje z 5 innymi gminami:
- w pierwszej jest 1 jednostka w KSRG - też mają w zasadzie nowe GCBA
- druga z którą sąsiaduję - 1 jednostka w KSRG - 2x GCBA, choć nie nowe
- trzecia także 1 jednostka w KSRG i ma GCBA, chociaż nie nowe
- czwarta ma 2 jednostki w KSRG - tu niestety tylko GBA, ale za to również w zasadzie nowe
- wreszcie piąta gmina - 1 jednostka w KSRG z nowym GCBA.
Przy czym przez w zasadzie nowe rozumiem samochody max kilkuletnie, od początku w podziale bojowym jednostek które ich używają.
Ogólnie w powiecie nie kojarzę żadnej gminy gdzie byłyby więcej niż 2 jednostki w KSRG.
Nas nie trzeba uczyć jak wydawać pieniądze, każdy zmarnowany grosz w ostatnich latach był zmarnowany właśnie przez zarządzenia odgórne (kretynizmy które przyszły z KG / KW). Nie życzymy sobie ingerencji w naszą suwerenność i wmawianie nam czego potrzebujemy, a czego nie. Staramy się jak możemy najlepiej wydać skromne środki które mamy i cieszymy się gdy udaje nam się skądś pozyskać dodatkowe fundusze - nie widzimy sensu odgórnych regulacji. I przez liczbę mnogą rozumiem stanowisko nie tylko mojej ale i okolicznych jednostek. Nie zgadzamy się z opinią NIK, uważamy ją za krzywdzącą - zwłaszcza dla druhów z jednostek spoza KSRG. Mamy w powiecie kilka jednostek nie będących w systemie, które w 2018 miały po kilkadziesiąt wyjazdów - byłem z nimi przy kilku akcjach i jakoś nie widziałem tam ludzi w niekompletnym umundurowaniu, bez szkoleń, którzy stanowili by zagrożenie dla siebie bądź innych osób. NIK w swoim raporcie strasznie naciąga fakty - tworząc z kilku znalezionych nieprawidłowości - regułę.

A to że KSRG jest karykaturą tego czym mogłoby być jest winą właśnie "wierchuszki". To oni nie potrafili i nie potrafią wymyślić co tu zrobić, aby działało tak jak powinno.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 08, 2019, 07:27:15 »
O ile wiem KG jest przeciwny kupowaniu GCBA do OSP i obecnie szanse na jakąkolwiek dotacje z MSWiA lub KSRG na zakup ciężkiego do OSP są bliskie zeru.


A to że KSRG jest karykaturą tego czym mogłoby być jest winą właśnie "wierchuszki". To oni nie potrafili i nie potrafią wymyślić co tu zrobić, aby działało tak jak powinno.

Masz racje że KG jest przeciwnikiem kupowania GCBA , ale może jak się zmieni KG to zmieni się podejście .Komendanci powiatowi nie cha się narażać ,choć sami mówią w nieoficjalnych wypowiedział że chętni 1 na gmine ciężki by się przydał ogólne tam gdzie jest to zasadne. 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 08, 2019, 07:56:35 »
Jak są gminy gdzie masz 35 000 zł rocznie na 13 jednostek to możesz być najlepszym naczelnikiem na świecie a i tak nic nie zrobisz.
Nadrzędne pytanie to po co te 13 jednostek w gminie? Znam kilka gmin gdzie są po dwie jednostki i działa to wyśmienicie.
Tylko jak wspomniał ktoś wcześniej - elektorat wyborczy nie wybacza, więc zmian nie będzie. Jednostki będące de facto męską wersją koła gospodyń wiejskich nadal będą udawać OSP.
Rafal elektorat to jedno. Ale 35 tys. na dwie jednostki - przy tej powierzchni gminy musialy by byc bwrdzo duże to i tak śmieszne pieniadze ....

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:03:37 »
U nas po zdarzeniu przy podawaniu uczestników, osoba jest sprawdzana w SWD pod kątem kursu badań . A więc można .
wszystko się da jak się chce
U nas w powiecie do pewnego momentu też  jeździli bez badań
do czasu jak "człowieczek"  jadący do akcji zasłabł i musiał przechodzić przez RKO i gdyby nie wyjazd do akcji nie wiadomo czy by dziś mógł oglądać widoki nad morzem .Z drugiej strony strony w OSP swego czasu powołali Joty .I w zależności od ludzi Jot - u  takie dofinasowanie się dostaje .co roku komendant gminny weryfikuje dane , naczelnik - współpraca się układa.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:46:40 »
Cytuj
Raport NIK to KPINA i żenada - raport stworzony na podstawie 109 wyjazdów ma dać obraz sytuacji w kraju
Człowieku skoro na 109 wyjazdów mamy takie kwiatki to rewelacja.a to jest kropla w skali kraju.Sądzisz ze w innych województwach jest lepiej?
Zmartwię Cię w mojej gminie a nawet śmiało mogę powiedzieć powiecie jest to samo  patologia goni patologię.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 09, 2019, 12:25:39 »
Cytuj
Człowieku skoro na 109 wyjazdów mamy takie kwiatki to rewelacja.a to jest kropla w skali kraju.Sądzisz ze w innych województwach jest lepiej?
Zakładając, że w rozpatrywanym okresie kilku lat, OSP miały łącznie co najmniej kilkadziesiąt tyś wyjazdów, to uważam, że jest to kropla w morzu. I uważam, że taka pula daje możliwość manipulacji - i to ogromną - w zależności od tego jaki wynik chce się osiągnąć. I właśnie to uważam, że tu zrobiono - spośród kilkudziesięciu (może nawet kilkuset) tyś wyjazdów wybrano setkę, która ma dowieść założonej z góry tezy.


Cytuj
Zmartwię Cię w mojej gminie a nawet śmiało mogę powiedzieć powiecie jest to samo  patologia goni patologię.
W takim razie dziwi mnie postawa Waszych Naczelników - czy oni sobie nie zdają sprawy z odpowiedzialności? I mam jeszcze pytanie - co robisz by zmienić ten stan?



I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie - problemu finansowania i niedociągnięć z tym zwązanych, na które w wielu przypadkach uważam można przymknąć oko (takie są i u nas w okolicy normą - ale tu wina jest w 100% po stronie aparatu państwa i winę ponoszą TYLKO I WYŁĄCZNIE urzędnicy) od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP. I od razu wyjaśniam - dopuszczenie do wyjazdu osób które nie mają kursu to olewactwo po stronie osób funkcyjnych OSP i dla tego usprawiedliwienia nie ma. Co do badań i braku ubezpieczenia - nie wypowiem się nie znając szczegółów. Wina może być tak po stronie OSP jak i urzędów - jak Naczelnik dał listę do ubezpieczenia do UG i dostał info zwrotne że za tydzień będzie zrobione i te osoby mogą jeździć - to wina jest po stronie UG, nie OSP. Przecież jak ja daję do UG listę zmian w JOT z prośbą o przekazanie ubezpieczycielowi i dostaję info, że za 2 tygodnie te osoby mogą jeździć, a po 2 tygodniach pytam w UG czy już napewno i dostaję potwierdzenie - to nie mm możliwości weryfikacji tego faktu. Bo i jak? Muszę wierzyć, że tak jest... Ale jeżeli niedopełnię formalności i nie zgłoszę do UG zmiany w JOT wraz z koniecznością aktualizacji listy ubezpieczonych - to wtedy wina po stronie OSP i na to usprawiedliwienia nie ma...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:06:48 »
I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie ..... od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP.

I to jest sedno sprawy, bardzo często spotykane w OSP. Niby mamy obowiązki a z realizacją trochę trudniej. Bo co nam zrobią? Najwyżej odwołają lub nie wybiorą na następną kadencję. Nie ma żadnej odpowiedzialności w OSP. A jak jest to i tak nikt nikogo nie chce "ciągać" do tej odpowiedzialności. Potem często słyszę takie teksty: "przecież ja jestem ochotnikiem", "jestem od ratowania a nie od biurokracji", "Mogę to rzucić i nie będzie to już mój problem". Wielu działaczy nie rozumie, że przyjmując jakąś funkcję to za tym idą obowiązki. I potem są ludki na papierku. Efekty z mojego podwórka? Prezes podpisuje zobowiązanie finansowe, a potem jest zdziwiony, że go ścigają za kasę. OSP bierze dotacje, wydaje nie do końca zgodnie z prawem, składa sprawozdanie w którym nie trzyma się faktów, dostaje nakaz zwrotu części dotacji, a potem stwierdza, że to urzędnik jest winny, bo nie poinformował co i jak i w ogóle to czemu mają zwracać. Człowiek wchodzi w skład ZOGm bez niczyjej rekomendacji a potem jest zdziwiony, że ktokolwiek w ogóle porusza temat.

Na zewnątrz ładnie wszystko wygląda. Mamy wysokie notowania w społeczeństwie. A wewnątrz? Olewactwo i jakoś to będzie. Wiem, nie wszędzie tak jest. Pewnie często w mniejszości. Ale czasami właśnie te mniejszości wpływają na większość. W mojej gminie w większości.

Dlatego u mnie wprowadzono kartę wyjazdu do działań.
Uczestnik pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że za czas udziału w działaniach nigdzie indziej nie pobrał wynagrodzenia.
Naczelnik oświadcza pod odpowiedzialnością karną, iż osoby wymienione w karcie, które uczestniczyły w działaniach, spełniają wymogi ustawowe dla ratowników.
Dowódca zastępu podpisując się pod kartą oświadcza, iż przy działaniach były właśnie te osoby.
PSP potwierdza, że działanie miało miejsce.
Wtedy jest to podstawa do wypłaty ekwiwalentu. Jeśli w trakcie kontroli wyjdzie, że coś jest nie tak, to mamy podpisy i odpowiedzialnych.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:51:48 »
Ponawiam pytanie, tylko teraz nowy adresat:

"Co robisz aby to zmienić?"

Sprzątanie trzeba zacząć od swojego podwórka... U nas mieliśmy szczęście - nasz poprzedni Naczelnik (35lat na stanowisku!) ustawił poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko i zaraził innych motywacją. Jak zauważyliśmy, że prezes motywacji nie ma a trafił się ktoś gotów wziąć na siebie odpowiedzialność - to się prezesa zmieniło... No - teraz oczywiście Naczelnik się zmienił, bo poprzedni nie zgodził się kandydować ze względu na wiek  :'( (dzięki ci o światły rządzie! nikt tak nie potrafi eliminować kompetentnych ludzi ze stanowisk jak ty! o światli wodzowie narodu - dzięki wam!  :angry:). W sąsiedniej jednostce podobna sytuacja - tyle, że to Prezes narzucał tempo (wciąż na stanowisku, ale chyba ostatnią kadencję - też ze względu na wiek...). Jednostka z którą dużo współpracujemy z sąsiedniej gminy - kolejny Naczelnik który przez lata nadawał tempo (też zmieniony ostatnio ze względu na wiek). Ciężko mi się wypowiadać o innych jednostkach w okolicy - bo głównie współpracujemy z tymi dwoma, więc ich sytuację świetnie znam. Tak czy owak, zobaczymy jak to będzie za kilka lat, bez tych którym jednostki zawdzięczają swój obecny sukces.
Ale tu też warto zauważyć, że współwinnymi potencjalnych wtop są urzędnicy którzy zakazują kompetentnym ludziom działania w OSP ze względu na wiek, jednocześnie zmuszając ich do dalszej pracy zawodowej (wszyscy trzej wspomniani powyżej są i będą przez najbliższe lata - jeżeli tylko zdrowie im dalej pozwoli - aktywni zawodowo - skoro przechodzą badania lekarskie, pracują i nie ma przeciwwskazań by dalej pracowali, to ograniczenie wiekowe uważam za głupotę, bo osobiście wolę dowódcę mniej sprawnego fizycznie ale z doświadczeniem i wiedzą, niż mistrza olimpijskiego który nie ma ani wiedzy ani doświadczenia).

Co do ekwiwalentu - osobiście nieprawidłowości z ekwiwalentem nie mieszał bym do sprawy - bo to "osobna para kaloszy".
Ale skoro już ta kwestia została poruszona - u nas od lat wygląda mniej-więcej tak jak to opisałeś na końcu wypowiedzi, aczkolwiek my mamy na ten temat inną opinię - skoro nigdy nie było żadnych nieprawidłowości, to czemu zmusza się nas do dodatkowej roboty papierkowej.
Wg mnie za to powinien odpowiadać w każdym UG jakiś urzędnik i to on powinien ogarniać temat. Naczelnicy mieli by dostarczyć mu listy osób z JOT i dbać o ich aktualizację - on by weryfikował z listami wypłat i z danymi z PSP - i problem z głowy. Jak naczelnik dopuścił by do JOTu kogoś bez badań, szkolenia lub ubezpieczenia to weryfikacja czemu to zrobił (przykład sytuacji gdy nie byłaby to jego wina podałem w poście powyżej) - i jeśli jest winny to niech za to odpowiada...

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 09, 2019, 14:59:21 »
Ponawiam pytanie, tylko teraz nowy adresat:

"Co robisz aby to zmienić?"

W sąsiednich jednostkach? Nic. Długa historia.
W swojej? Najważniejsze to zmienić myślenie ludzi. Może za wolno ale moim zdaniem przynosi efekty.

Wg mnie za to powinien odpowiadać w każdym UG jakiś urzędnik i to on powinien ogarniać temat.

A dlaczego urzędnik? W końcu OSP to niezależne stowarzyszenie. To moja opinia.
Zapewne jest to jakieś rozwiązanie. Ale nie wszędzie. Niektóre OSP dostają na całą swoją działalność dotacje. I za to wypłacają ekwiwalent. W tej sytuacji i urzędnik nie pomoże.

Masz rację. Trzeba zacząć od swojego podwórka i brać przykład z innych jednostek, ale tych dobrych.


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 09, 2019, 15:10:41 »
(dzięki ci o światły rządzie! nikt tak nie potrafi eliminować kompetentnych ludzi ze stanowisk jak ty! o światli wodzowie narodu - dzięki wam!  :angry:).
Ale co szkodzi, że nie będzie już naczelnikiem - stwórzcie w zarządzie miejsce dla Nadzorującego JOT który będzie nad naczelnikiem i już - tyle że do akcji nie pojeździ ale Tworzyć jednostkę można nawet będąc w wieku niekwalifikującym do wyjazdów.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 09, 2019, 16:16:21 »
Cytuj
stwórzcie w zarządzie miejsce dla Nadzorującego JOT który będzie nad naczelnikiem i już - tyle że do akcji nie pojeździ
Nie da rady - obaj byli Naczelnicy (w sensie z obu jednostek) odmawiając kandydowania w ostatnich wyborach stwierdzili, że nie wyobrażają sobie pełnienia tej funkcji bez możliwości wyjeżdżania do akcji. Zresztą - obaj mieli bardzo wysoki poziom wyjazdowości (z tego co kojarzę z ostatni lat, obaj byli przy więcej niż połowie wyjazdów swoich jednostek). Między innymi przywołali argument, że Naczelnik powinien też obserwować swoich ludzi podczas akcji, by wiedzieć co wymaga poprawy, czego brakuje i co trzeba dopracować.

Co do tworzenia jednostki - to oczywiście obaj dalej uczestniczą w życiu jednostki na ile mogą, ale jako że nie pełnią już funkcji, to rozmowy z samorządem, PSP czy innymi służbami - odbywają już inni. A nie czarujmy się - w takich rozmowach doświadczenie jest ważne, a ze względu na wieloletnią działalność obaj mają też określoną reputację, która też ma wpływ na przebieg rozmowy.

Cytuj
Tworzyć jednostkę można nawet będąc w wieku niekwalifikującym do wyjazdów.
W pełni się z tym zgadzam - u nas najbardziej zasłużeni seniorzy otrzymują status członków honorowych - są żywymi przykładami postaw oczekiwanych od strażaków. Zachowują wszystkie przywileje i obowiązki członków czynnych poza koniecznością opłacania składek i możliwością należenia do JOT'u.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 09, 2019, 17:40:06 »
No rozumiem ale pomysłami itd. mogą wspierać - zatem jest ok :)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 09, 2019, 18:37:46 »
I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie ..... od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP.

I to jest sedno sprawy, bardzo często spotykane w OSP. Niby mamy obowiązki a z realizacją trochę trudniej. Bo co nam zrobią? Najwyżej odwołają lub nie wybiorą na następną kadencję. Nie ma żadnej odpowiedzialności w OSP. A jak jest to i tak nikt nikogo nie chce "ciągać" do tej odpowiedzialności. Potem często słyszę takie teksty: "przecież ja jestem ochotnikiem", "jestem od ratowania a nie od biurokracji", "Mogę to rzucić i nie będzie to już mój problem". Wielu działaczy nie rozumie, że przyjmując jakąś funkcję to za tym idą obowiązki. I potem są ludki na papierku. Efekty z mojego podwórka? Prezes podpisuje zobowiązanie finansowe, a potem jest zdziwiony, że go ścigają za kasę. OSP bierze dotacje, wydaje nie do końca zgodnie z prawem, składa sprawozdanie w którym nie trzyma się faktów, dostaje nakaz zwrotu części dotacji, a potem stwierdza, że to urzędnik jest winny, bo nie poinformował co i jak i w ogóle to czemu mają zwracać. Człowiek wchodzi w skład ZOGm bez niczyjej rekomendacji a potem jest zdziwiony, że ktokolwiek w ogóle porusza temat.

Na zewnątrz ładnie wszystko wygląda. Mamy wysokie notowania w społeczeństwie. A wewnątrz? Olewactwo i jakoś to będzie. Wiem, nie wszędzie tak jest. Pewnie często w mniejszości. Ale czasami właśnie te mniejszości wpływają na większość. W mojej gminie w większości.

Dlatego u mnie wprowadzono kartę wyjazdu do działań.
Uczestnik pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że za czas udziału w działaniach nigdzie indziej nie pobrał wynagrodzenia.
Naczelnik oświadcza pod odpowiedzialnością karną, iż osoby wymienione w karcie, które uczestniczyły w działaniach, spełniają wymogi ustawowe dla ratowników.
Dowódca zastępu podpisując się pod kartą oświadcza, iż przy działaniach były właśnie te osoby.
PSP potwierdza, że działanie miało miejsce.
Wtedy jest to podstawa do wypłaty ekwiwalentu. Jeśli w trakcie kontroli wyjdzie, że coś jest nie tak, to mamy podpisy i odpowiedzialnych.
czyli można i tak trzymać tym bardziej że już nam daja :) https://osp.pl/artykuly/rzad-przeznaczy-82-miliony-zl-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych,18365/?fbclid=IwAR1UDa7DQlQ3CcNZN8kG-vu8hQKON5u84OQZz4HfdsktkfJ_AGx3fKXWZGQ

Offline noaraf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 11, 2019, 00:22:03 »
Witajcie.
Pozwolę sobie tylko wrócić na moment do korzeni. Pomijając, że pierwsze drużyny strażaków powstały rzeczywiście w celu gaszenia wówczas dość częstych pożarów całkowicie drewnianych domostw i zagród, to już w czasach "nowożytnych" OSP pełni(ło) bardzo istotna funkcję społeczna - integracji i kulturotwórczą. I wcale nie ironizuje nt. dyskotek. Dlatego z dużym żalem obserwowałem, jak w tzw. Nowej Polsce gminy wybrały sobie 3-4 jednostki, które cieszą się ich uznaniem i do których kierują wszystkie lub przynajmniej gross środków, pozostałe OSP skazując na agonię. To takie zapoczątkowane i uwarunkowane kasą perpetuum mobile, którego teraz, nikt i nic nie zatrzyma. I może do stricte gaszenia pożarów wystarcza te jednostki z KSRG, ale straż to zawsze było coś więcej i to "coś" tracimy. Tracimy bezpowrotnie w imię widzimisię wójtów i mamony. Szkoda, wielką szkoda!
pzdr, G.