Autor Wątek: Raport NIK dot. OSP  (Przeczytany 5564 razy)

Offline jgk

• Strażak Sam
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:46:40 »
Raport NIK to KPINA i żenada - raport stworzony na podstawie 109 wyjazdów ma dać obraz sytuacji w kraju
Człowieku skoro na 109 wyjazdów mamy takie kwiatki to rewelacja.a to jest kropla w skali kraju.Sądzisz ze w innych województwach jest lepiej?
Zmartwię Cię w mojej gminie a nawet śmiało mogę powiedzieć powiecie jest to samo  patologia goni patologię.

Offline Feniks

• Strażak Sam
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 09, 2019, 12:25:39 »
Człowieku skoro na 109 wyjazdów mamy takie kwiatki to rewelacja.a to jest kropla w skali kraju.Sądzisz ze w innych województwach jest lepiej?
Zakładając, że w rozpatrywanym okresie kilku lat, OSP miały łącznie co najmniej kilkadziesiąt tyś wyjazdów, to uważam, że jest to kropla w morzu. I uważam, że taka pula daje możliwość manipulacji - i to ogromną - w zależności od tego jaki wynik chce się osiągnąć. I właśnie to uważam, że tu zrobiono - spośród kilkudziesięciu (może nawet kilkuset) tyś wyjazdów wybrano setkę, która ma dowieść założonej z góry tezy.

Zmartwię Cię w mojej gminie a nawet śmiało mogę powiedzieć powiecie jest to samo  patologia goni patologię.
W takim razie dziwi mnie postawa Waszych Naczelników - czy oni sobie nie zdają sprawy z odpowiedzialności? I mam jeszcze pytanie - co robisz by zmienić ten stan?

I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie - problemu finansowania i niedociągnięć z tym zwązanych, na które w wielu przypadkach uważam można przymknąć oko (takie są i u nas w okolicy normą - ale tu wina jest w 100% po stronie aparatu państwa i winę ponoszą TYLKO I WYŁĄCZNIE urzędnicy) od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP. I od razu wyjaśniam - dopuszczenie do wyjazdu osób które nie mają kursu to olewactwo po stronie osób funkcyjnych OSP i dla tego usprawiedliwienia nie ma. Co do badań i braku ubezpieczenia - nie wypowiem się nie znając szczegółów. Wina może być tak po stronie OSP jak i urzędów - jak Naczelnik dał listę do ubezpieczenia do UG i dostał info zwrotne że za tydzień będzie zrobione i te osoby mogą jeździć - to wina jest po stronie UG, nie OSP. Przecież jak ja daję do UG listę zmian w JOT z prośbą o przekazanie ubezpieczycielowi i dostaję info, że za 2 tygodnie te osoby mogą jeździć, a po 2 tygodniach pytam w UG czy już napewno i dostaję potwierdzenie - to nie mm możliwości weryfikacji tego faktu. Bo i jak? Muszę wierzyć, że tak jest... Ale jeżeli niedopełnię formalności i nie zgłoszę do UG zmiany w JOT wraz z koniecznością aktualizacji listy ubezpieczonych - to wtedy wina po stronie OSP i na to usprawiedliwienia nie ma...

Online kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:06:48 »
I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie ..... od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP.

I to jest sedno sprawy, bardzo często spotykane w OSP. Niby mamy obowiązki a z realizacją trochę trudniej. Bo co nam zrobią? Najwyżej odwołają lub nie wybiorą na następną kadencję. Nie ma żadnej odpowiedzialności w OSP. A jak jest to i tak nikt nikogo nie chce "ciągać" do tej odpowiedzialności. Potem często słyszę takie teksty: "przecież ja jestem ochotnikiem", "jestem od ratowania a nie od biurokracji", "Mogę to rzucić i nie będzie to już mój problem". Wielu działaczy nie rozumie, że przyjmując jakąś funkcję to za tym idą obowiązki. I potem są ludki na papierku. Efekty z mojego podwórka? Prezes podpisuje zobowiązanie finansowe, a potem jest zdziwiony, że go ścigają za kasę. OSP bierze dotacje, wydaje nie do końca zgodnie z prawem, składa sprawozdanie w którym nie trzyma się faktów, dostaje nakaz zwrotu części dotacji, a potem stwierdza, że to urzędnik jest winny, bo nie poinformował co i jak i w ogóle to czemu mają zwracać. Człowiek wchodzi w skład ZOGm bez niczyjej rekomendacji a potem jest zdziwiony, że ktokolwiek w ogóle porusza temat.

Na zewnątrz ładnie wszystko wygląda. Mamy wysokie notowania w społeczeństwie. A wewnątrz? Olewactwo i jakoś to będzie. Wiem, nie wszędzie tak jest. Pewnie często w mniejszości. Ale czasami właśnie te mniejszości wpływają na większość. W mojej gminie w większości.

Dlatego u mnie wprowadzono kartę wyjazdu do działań.
Uczestnik pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że za czas udziału w działaniach nigdzie indziej nie pobrał wynagrodzenia.
Naczelnik oświadcza pod odpowiedzialnością karną, iż osoby wymienione w karcie, które uczestniczyły w działaniach, spełniają wymogi ustawowe dla ratowników.
Dowódca zastępu podpisując się pod kartą oświadcza, iż przy działaniach były właśnie te osoby.
PSP potwierdza, że działanie miało miejsce.
Wtedy jest to podstawa do wypłaty ekwiwalentu. Jeśli w trakcie kontroli wyjdzie, że coś jest nie tak, to mamy podpisy i odpowiedzialnych.

Offline Feniks

• Strażak Sam
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:51:48 »
Ponawiam pytanie, tylko teraz nowy adresat:

"Co robisz aby to zmienić?"

Sprzątanie trzeba zacząć od swojego podwórka... U nas mieliśmy szczęście - nasz poprzedni Naczelnik (35lat na stanowisku!) ustawił poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko i zaraził innych motywacją. Jak zauważyliśmy, że prezes motywacji nie ma a trafił się ktoś gotów wziąć na siebie odpowiedzialność - to się prezesa zmieniło... No - teraz oczywiście Naczelnik się zmienił, bo poprzedni nie zgodził się kandydować ze względu na wiek  :'( (dzięki ci o światły rządzie! nikt tak nie potrafi eliminować kompetentnych ludzi ze stanowisk jak ty! o światli wodzowie narodu - dzięki wam!  :angry:). W sąsiedniej jednostce podobna sytuacja - tyle, że to Prezes narzucał tempo (wciąż na stanowisku, ale chyba ostatnią kadencję - też ze względu na wiek...). Jednostka z którą dużo współpracujemy z sąsiedniej gminy - kolejny Naczelnik który przez lata nadawał tempo (też zmieniony ostatnio ze względu na wiek). Ciężko mi się wypowiadać o innych jednostkach w okolicy - bo głównie współpracujemy z tymi dwoma, więc ich sytuację świetnie znam. Tak czy owak, zobaczymy jak to będzie za kilka lat, bez tych którym jednostki zawdzięczają swój obecny sukces.
Ale tu też warto zauważyć, że współwinnymi potencjalnych wtop są urzędnicy którzy zakazują kompetentnym ludziom działania w OSP ze względu na wiek, jednocześnie zmuszając ich do dalszej pracy zawodowej (wszyscy trzej wspomniani powyżej są i będą przez najbliższe lata - jeżeli tylko zdrowie im dalej pozwoli - aktywni zawodowo - skoro przechodzą badania lekarskie, pracują i nie ma przeciwwskazań by dalej pracowali, to ograniczenie wiekowe uważam za głupotę, bo osobiście wolę dowódcę mniej sprawnego fizycznie ale z doświadczeniem i wiedzą, niż mistrza olimpijskiego który nie ma ani wiedzy ani doświadczenia).

Co do ekwiwalentu - osobiście nieprawidłowości z ekwiwalentem nie mieszał bym do sprawy - bo to "osobna para kaloszy".
Ale skoro już ta kwestia została poruszona - u nas od lat wygląda mniej-więcej tak jak to opisałeś na końcu wypowiedzi, aczkolwiek my mamy na ten temat inną opinię - skoro nigdy nie było żadnych nieprawidłowości, to czemu zmusza się nas do dodatkowej roboty papierkowej.
Wg mnie za to powinien odpowiadać w każdym UG jakiś urzędnik i to on powinien ogarniać temat. Naczelnicy mieli by dostarczyć mu listy osób z JOT i dbać o ich aktualizację - on by weryfikował z listami wypłat i z danymi z PSP - i problem z głowy. Jak naczelnik dopuścił by do JOTu kogoś bez badań, szkolenia lub ubezpieczenia to weryfikacja czemu to zrobił (przykład sytuacji gdy nie byłaby to jego wina podałem w poście powyżej) - i jeśli jest winny to niech za to odpowiada...

Online kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 09, 2019, 14:59:21 »
Ponawiam pytanie, tylko teraz nowy adresat:

"Co robisz aby to zmienić?"

W sąsiednich jednostkach? Nic. Długa historia.
W swojej? Najważniejsze to zmienić myślenie ludzi. Może za wolno ale moim zdaniem przynosi efekty.

Wg mnie za to powinien odpowiadać w każdym UG jakiś urzędnik i to on powinien ogarniać temat.

A dlaczego urzędnik? W końcu OSP to niezależne stowarzyszenie. To moja opinia.
Zapewne jest to jakieś rozwiązanie. Ale nie wszędzie. Niektóre OSP dostają na całą swoją działalność dotacje. I za to wypłacają ekwiwalent. W tej sytuacji i urzędnik nie pomoże.

Masz rację. Trzeba zacząć od swojego podwórka i brać przykład z innych jednostek, ale tych dobrych.

Offline Fistach

• VIP
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 09, 2019, 15:10:41 »
(dzięki ci o światły rządzie! nikt tak nie potrafi eliminować kompetentnych ludzi ze stanowisk jak ty! o światli wodzowie narodu - dzięki wam!  :angry:).
Ale co szkodzi, że nie będzie już naczelnikiem - stwórzcie w zarządzie miejsce dla Nadzorującego JOT który będzie nad naczelnikiem i już - tyle że do akcji nie pojeździ ale Tworzyć jednostkę można nawet będąc w wieku niekwalifikującym do wyjazdów.

Offline Feniks

• Strażak Sam
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 09, 2019, 16:16:21 »
stwórzcie w zarządzie miejsce dla Nadzorującego JOT który będzie nad naczelnikiem i już - tyle że do akcji nie pojeździ
Nie da rady - obaj byli Naczelnicy (w sensie z obu jednostek) odmawiając kandydowania w ostatnich wyborach stwierdzili, że nie wyobrażają sobie pełnienia tej funkcji bez możliwości wyjeżdżania do akcji. Zresztą - obaj mieli bardzo wysoki poziom wyjazdowości (z tego co kojarzę z ostatni lat, obaj byli przy więcej niż połowie wyjazdów swoich jednostek). Między innymi przywołali argument, że Naczelnik powinien też obserwować swoich ludzi podczas akcji, by wiedzieć co wymaga poprawy, czego brakuje i co trzeba dopracować.

Co do tworzenia jednostki - to oczywiście obaj dalej uczestniczą w życiu jednostki na ile mogą, ale jako że nie pełnią już funkcji, to rozmowy z samorządem, PSP czy innymi służbami - odbywają już inni. A nie czarujmy się - w takich rozmowach doświadczenie jest ważne, a ze względu na wieloletnią działalność obaj mają też określoną reputację, która też ma wpływ na przebieg rozmowy.

Tworzyć jednostkę można nawet będąc w wieku niekwalifikującym do wyjazdów.
W pełni się z tym zgadzam - u nas najbardziej zasłużeni seniorzy otrzymują status członków honorowych - są żywymi przykładami postaw oczekiwanych od strażaków. Zachowują wszystkie przywileje i obowiązki członków czynnych poza koniecznością opłacania składek i możliwością należenia do JOT'u.

Offline Fistach

• VIP
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 09, 2019, 17:40:06 »
No rozumiem ale pomysłami itd. mogą wspierać - zatem jest ok :)

Offline romiwe

• Weteran
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 09, 2019, 18:37:46 »
I wreszcie odróżnijmy dwie kwestie ..... od olewactwa ze strony osób funkcyjnych ze strony OSP.

I to jest sedno sprawy, bardzo często spotykane w OSP. Niby mamy obowiązki a z realizacją trochę trudniej. Bo co nam zrobią? Najwyżej odwołają lub nie wybiorą na następną kadencję. Nie ma żadnej odpowiedzialności w OSP. A jak jest to i tak nikt nikogo nie chce "ciągać" do tej odpowiedzialności. Potem często słyszę takie teksty: "przecież ja jestem ochotnikiem", "jestem od ratowania a nie od biurokracji", "Mogę to rzucić i nie będzie to już mój problem". Wielu działaczy nie rozumie, że przyjmując jakąś funkcję to za tym idą obowiązki. I potem są ludki na papierku. Efekty z mojego podwórka? Prezes podpisuje zobowiązanie finansowe, a potem jest zdziwiony, że go ścigają za kasę. OSP bierze dotacje, wydaje nie do końca zgodnie z prawem, składa sprawozdanie w którym nie trzyma się faktów, dostaje nakaz zwrotu części dotacji, a potem stwierdza, że to urzędnik jest winny, bo nie poinformował co i jak i w ogóle to czemu mają zwracać. Człowiek wchodzi w skład ZOGm bez niczyjej rekomendacji a potem jest zdziwiony, że ktokolwiek w ogóle porusza temat.

Na zewnątrz ładnie wszystko wygląda. Mamy wysokie notowania w społeczeństwie. A wewnątrz? Olewactwo i jakoś to będzie. Wiem, nie wszędzie tak jest. Pewnie często w mniejszości. Ale czasami właśnie te mniejszości wpływają na większość. W mojej gminie w większości.

Dlatego u mnie wprowadzono kartę wyjazdu do działań.
Uczestnik pod odpowiedzialnością karną oświadcza, że za czas udziału w działaniach nigdzie indziej nie pobrał wynagrodzenia.
Naczelnik oświadcza pod odpowiedzialnością karną, iż osoby wymienione w karcie, które uczestniczyły w działaniach, spełniają wymogi ustawowe dla ratowników.
Dowódca zastępu podpisując się pod kartą oświadcza, iż przy działaniach były właśnie te osoby.
PSP potwierdza, że działanie miało miejsce.
Wtedy jest to podstawa do wypłaty ekwiwalentu. Jeśli w trakcie kontroli wyjdzie, że coś jest nie tak, to mamy podpisy i odpowiedzialnych.
czyli można i tak trzymać tym bardziej że już nam daja :) https://osp.pl/artykuly/rzad-przeznaczy-82-miliony-zl-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych,18365/?fbclid=IwAR1UDa7DQlQ3CcNZN8kG-vu8hQKON5u84OQZz4HfdsktkfJ_AGx3fKXWZGQ

Offline noaraf

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 11, 2019, 00:22:03 »
Witajcie.
Pozwolę sobie tylko wrócić na moment do korzeni. Pomijając, że pierwsze drużyny strażaków powstały rzeczywiście w celu gaszenia wówczas dość częstych pożarów całkowicie drewnianych domostw i zagród, to już w czasach "nowożytnych" OSP pełni(ło) bardzo istotna funkcję społeczna - integracji i kulturotwórczą. I wcale nie ironizuje nt. dyskotek. Dlatego z dużym żalem obserwowałem, jak w tzw. Nowej Polsce gminy wybrały sobie 3-4 jednostki, które cieszą się ich uznaniem i do których kierują wszystkie lub przynajmniej gross środków, pozostałe OSP skazując na agonię. To takie zapoczątkowane i uwarunkowane kasą perpetuum mobile, którego teraz, nikt i nic nie zatrzyma. I może do stricte gaszenia pożarów wystarcza te jednostki z KSRG, ale straż to zawsze było coś więcej i to "coś" tracimy. Tracimy bezpowrotnie w imię widzimisię wójtów i mamony. Szkoda, wielką szkoda!
pzdr, G.

Offline klepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 11, 2019, 07:07:15 »
Mam jeszcze jedną uwagę do raportu a dokładnie do jego pierwszego zdania. Jeśli  tylko 30% jednostek jest gotowych do podjęcia działań i przyjmiemy że całe KSRG jest gotowe to zostaje tylko 600 jednostek w Polsce z poza systemu które są gotowe wyjechać. A to jest raczej nie możliwe. Ktoś to słabo policzył.

Offline rafal.bula

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 11, 2019, 07:19:36 »
Mam jeszcze jedną uwagę do raportu a dokładnie do jego pierwszego zdania. Jeśli  tylko 30% jednostek jest gotowych do podjęcia działań i przyjmiemy że całe KSRG jest gotowe to zostaje tylko 600 jednostek w Polsce z poza systemu które są gotowe wyjechać. A to jest raczej nie możliwe. Ktoś to słabo policzył.
Nie źle policzył, tylko to jest taki z dupy raport. Wybrano sobie kilka jednostek (dokładnie 12 gmin) i na ich podstawie sporządzono raport, co nijak nie pokazuje ani średniej ani tendencji w całym kraju.

Offline młody13

• Strażak Sam
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 11, 2019, 09:22:56 »
Nie źle policzył, tylko to jest taki z dupy raport. Wybrano sobie kilka jednostek (dokładnie 12 gmin) i na ich podstawie sporządzono raport, co nijak nie pokazuje ani średniej ani tendencji w całym kraju.
W mój powiat raport wpisuje się idealnie a inna część kraju . Ale nie jest tak źle bo ktoś ma lepsze układy tylko zarządy nic nie robią w kierunku poprawy . Czekają na gotowe na tacy . A potem zdziwienie po latach że jest aż tak źle.

Offline Fistach

• VIP
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 11, 2019, 09:29:00 »
NIK wybral za mala grupe osp. Ciekawe jakie kryteria przyjeli

Offline romiwe

• Weteran
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 11, 2019, 12:58:36 »
NIK wybral za mala grupe osp. Ciekawe jakie kryteria przyjeli

Zgodnie z wytycznymi  jakie otrzymali z M......
żeby później można było  jak już przytaczałem :
https://osp.pl/artykuly/rzad-przeznaczy-82-miliony-zl-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych,18365/?fbclid=IwAR1UDa7DQlQ3CcNZN8kG-vu8hQKON5u84OQZz4HfdsktkfJ_AGx3fKXWZGQ

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 11, 2019, 15:37:09 »
Piękne zagranie przedwyborcze - aż szkoda że kosztem tych jednostek, które działają i chcą działać głównie na polu ratowniczym...
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline noaraf

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 11, 2019, 17:53:37 »
Zgodnie z wytycznymi  jakie otrzymali z M......
żeby później można było  jak już przytaczałem :
https://osp.pl/artykuly/rzad-przeznaczy-82-miliony-zl-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych,18365/?fbclid=IwAR1UDa7DQlQ3CcNZN8kG-vu8hQKON5u84OQZz4HfdsktkfJ_AGx3fKXWZGQ
To nie pierwsza wielką i szumna obietnica dodatkowych środków dla OSP, ale że obecny rząd rozdawnictwem stoi - paradoksalnie tym razem jest wielka szansa, że ta kasa naprawdę w całości popłynie do remiz..!
pzdr, G.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 19, 2019, 21:52:34 »
Niby kwota 5000 tysi po podzieleniu 82 mln by się zgadzała i to że niby każda OSP dostanie owe 5 tysi tylko że nikt nie mówi że ową kasę dostanie po złożeniu wniosku w pierwszej wersji do mswia jeśli klepnie to komendant wojewódzki, a teraz wedle nowej koncepcji po złożeniu wniosku przez gminy.
Teraz pytanie ile OSP ma na pieńku z samorządami ile PSL chce na tym uszczknąć dla siebie.Chyba wiele OSP  o owej kasie będzie mogło zapomnieć lub rozegra się to na zasadzie że owszem kasa jest ale albo będzie tak jak my chcemy albo możecie zapomnieć o sprawie.

Offline Łukasz Telus

• Weteran
    • www.lukasz-telus.com
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 19, 2019, 22:00:49 »
https://www.tvn24.pl/sejm-przyjal-poprawke-psl-do-nowelizacji-ustawy-o-ochronie-przeciwpozarowej,954245,s.html

Pierwotnie ich rozdziału dokonywał minister spraw wewnętrznych na podstawie wniosków złożonych przez ochotnicze straże pożarne za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego PSP. Poprawka zakłada, że rozdziałem pieniędzy zajmą się "podmioty ponoszące koszty funkcjonowania OSP", czyli m.in. gminy.
[...]
Sejmowe głosowanie nad poprawką poprzedziło wystąpienie minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek, która przekonywała, że to nie wójt danej gminy wie najlepiej, której jednostce OSP "co jest najbardziej potrzebne". Wskazywała, że najlepiej wiedzą o tym komendanci miejscy, powiatowi i wojewódzcy PSP.
[...]
Jednak w głosowaniu posłowie tę poprawkę przyjęli. Za przyjęciem poprawki głosowało 210 posłów, 208 było przeciw, a wstrzymało się czterech posłów

Offline daro

• Weteran
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 20, 2019, 09:03:01 »
widać że raport na zamówienie. Wstyd że stworzył go państwowy organ i oparł na tak małej ilości danych.

Ale czytając raport ciężko się nie zgodzić z jego tezami. Często słabe wyszkolenie, brak badań lekarskich, inwestowanie w nowe samochody w jednostkach w których wieje pustkami, marnowanie publicznej kasy na zakupy w związkowych geszeftach, itd.

Raport miał pokazać jak to kiedyś było źle i jak to nagle nowa władza ulepszyła procedury żeby było lepiej - chociaż nic się i tak od tego czasu nie zmieniło. Nadal bez badań, nadal bez szkoleń, nadal samochody do tych jednostek które mają polityczny układ i koneksje, nadal brak przejrzystych kryteriów podziału środków, nadal uznaniowość a co za tym idzie kto dobrze dziobie ten przy kasie.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz