Autor Wątek: Zgubiona pieczątka  (Przeczytany 2944 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Zgubiona pieczątka
« dnia: Lipiec 03, 2019, 16:16:56 »
Jak w tytule - Prezes zgubił swoją pieczątkę imienną. Czy powinniśmy zgłosić to na Policję?  Czy "tylko" uchwała Zarządu o zaistnieniu tego faktu?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2019, 23:46:26 »
Kolego wedle prawideł nie ma czegoś takiego jak pieczątka prezesa. Występują i są dopuszczone  tylko dwie którymi OSP powinna się posługiwać.
Wzory pieczęci Ochotniczej Straży Pożarnej
Wzory pieczęci nagłówkowych i pieczęci okrągłej

1 .OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w .................................................... (nazwa miejscowości) .......................................................... (ulica i numer /jeśli jest/) ..................... ............................ (kod pocztowy) (poczta) tel........................ fax........................

2.   KOMISJA REWIZYJNA OCHOTNICZEJ STRAŻY POZARNEJ w........................................................... .......................................................... (ulica i numer /jeśli jest/) ..................... ............................ (kod pocztowy) (poczta) tel........................ fax................

Wzór graficzny pieczęci okrągłej przedstawia koło o średnicy 40 mm. Wewnątrz umieszczone jest symetrycznie drugie koło o średnicy 30 mm, tworząc pas o szerokości 5 mm. Na pasie widnieje napis „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w...............................”. Wewnątrz mniejszego koła umieszczony jest znak graficzny przyjęty przez daną OSP .Znak ten może być związany z tradycją ochotniczej straży pożarnej, lub może wynikać z historii region.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2019, 07:52:42 »
Kolego wedle prawideł nie ma czegoś takiego jak pieczątka prezesa. Występują i są dopuszczone  tylko dwie którymi OSP powinna się posługiwać.

Na jakiej podstawie tak piszesz? Własnie patrzę na swoją.
Uchwała nr 18/IV/2003 Zarządu Głównego w sprawie wzoru pieczęci zaleca stosowanie pieczęci o których piszesz. Zalecenie a nakaz to są dwie różne rzeczy. OSP, zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach i zgodnie z własnym statutem, jest odrębną organizacją i sama decyduje czy ma i jakie pieczątki. Dlatego błędne jest stwierdzenie, że nie ma czegoś takiego jak pieczątka prezesa.

A co do zagubionej pieczątki. Zdarza się. Zrobiłbym tylko notatkę na tą okoliczność, wyrobił nową i zamknął temat.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:40:01 »
Skoro podlegasz pod ZG który sugeruje  konkretne zalecenia to według Ciebie należy je realizować czy robić na zasadzie że mam to w d..e i robię co chcę bo tak mi się podoba.
Dla mnie prezes czy jakakolwiek inna osoba funkcyjna w stowarzyszeniu może mieć pieczątkę i posługiwać się nią tylko w momencie kiedy będzie sama odpowiadać za podpisywane dokumenty a tak nie jest. Za całość odpowiada zarząd i to zarząd podejmuje decyzje w imieniu stowarzyszenia "członków" Dlatego uważam że ZG dobrze sugeruje aby było tylko takie pieczątki a nie inne bo będą one mogły być użyte tylko za zgodą zarządu. Co jeśli osoba funkcyjna posługująca się swoja imienną pieczątką z szyldem stowarzyszenia w tle oklepie coś czego nie powinna?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2019, 23:40:42 »
Cytuj
Co jeśli osoba funkcyjna posługująca się swoja imienną pieczątką z szyldem stowarzyszenia w tle oklepie coś czego nie powinna?
Jak podpisze się imieniem i nazwiskiem to skutek prawny jest dokładnie ten sam i też może oklepać coś czego nie powinna, więc to nie argument.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2019, 08:10:03 »
Kolego wedle prawideł nie ma czegoś takiego jak pieczątka prezesa. Występują i są dopuszczone  tylko dwie którymi OSP powinna się posługiwać.
Jak chcesz się wypowiadać miarodajnie to czytaj ze zrozumieniem:
Załącznik nr 1 do uchwały 18/IV/2003 Zarządu Głównego Związku OSP RP z dnia 23 października 2003 r.
Zasady stosowania pieczęci
2.  Pieczęcie nagłówkowe stosuje się łącznie z pieczęciami imiennymi.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2019, 22:03:44 »
Skoro już przytoczyłeś uchwałę to przeczytaj ją ze zrozumieniem.
Załącznik nr1 o którym piszesz nie dotyczy stowarzyszeń OSP.
W treści uchwały którą przytoczyłeś wynika jasno że
Paragraf 1 punkt 2 zlecić ochotniczym strażom pożarnym stosowanie pieczęci, których wzory zawiera załącznik nr 6 do uchwały.
Zatem wskaż mi teraz w załaczniku nr 6 wzór pieczęci imiennej dla osoby funkcyjnej w zarządzie OSP.
Powtórzę zatem że nie ma takich pieczątek.
Mogą być stosowane tylko dwie. Nagłówkowa prostokatna i okrągła stosowana do oklepywania wszelkiej maści dokumentów.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2019, 10:26:21 »
komentarz zbędny ...
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:06:38 »
Kolego, zapętliłeś się chyba.
Jeszcze raz.
Uchwała nr 18/IV/2003 Zarządu Głównego w sprawie wzoru pieczęci zaleca stosowanie pieczęci o których piszesz. Zalecenie a nakaz to są dwie różne rzeczy.
Masz rację. Załącznik nr 6 nie określa wzoru pieczęci imiennych.
Piszesz, że załącznik nr 1 nie dotyczy stowarzyszeń OSP. To kogo on dotyczy? Już w punkcie 1 tego załącznika jest mowa o OSP.

Skoro podlegasz pod ZG który sugeruje  konkretne zalecenia to według Ciebie należy je realizować czy robić na zasadzie że mam to w d..e i robię co chcę bo tak mi się podoba.

Rozumiesz co to są zalecenia a co to są obowiązki?
Po za tym masz rację. Mam to w d... Trzeci rok czekam na rozstrzygniecie wojewódzkiego sądu honorowego we wniesionej sprawie. I pomimo nakazu z głównego sądu honorowego Związek ma to w d.... Pomimo jawnego łamania prawa związkowego ani zarząd wojewódzki ani główny nie był łaskawy zająć się sprawą.

Moje OSP jest zrzeszone w związku. Statut Związku i uchwały ZG są dla mnie podstawą prawną. Ale najważniejszym dla mnie aktem prawnym jest mój własny statut i uchwały mojego zarządu OSP. A w nim mam zapis o stosowaniu pieczęci. Dlatego najpierw stosuje swój statut a potem związkowy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2019, 09:50:43 wysłana przez kwas »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:39:29 »
uchwała nr 18 mówi że na podst. par. 6 ust 3 statutu  ZOSP RP w sprawie wzorów pieczęci stosowanych w ZOSP RP i OSP postanowiono że

na podstawie paragrafu 1  punkt 1 ZOSP RP i jego oddziały mają stosować się do załączników  nr 2,3,4,5 tej uchwały,

natomiast na podstawie paragrafu 1 punkt 2 OSP ma stosować się do  załącznika nr 6


Kolego, załącznik nr 6 uchwały nr 18  konkretnie określa jakie i ile pieczątek może mieć OSP( nie ma wśród nich pieczątek imiennych ), natomiast w  załączniku nr 1 jasno doprecyzowano  jak należy  z nich korzystać i dbać.
Nigdzie w uchwale nr 18 nie ma wzmianki że osoby funkcyjne w OSP mogą posługiwać się imiennymi pieczątkami.
Co więcej padło sformułowanie ( zapewne grzecznościowe aby ładnie wyglądało) że należy zalecić stosowanie owych pieczęci  czyli jak by nie patrzył dano do zrozumienia OSP że mają używać  takich i  tylko takich pieczęci.
Ale, Polska to kraj łamania przepisów wytycznych procedur itd dlatego każdy na swój strój robi co chce a potem wielkie larum bo kontrola NIK wykazała nieprawidłowości.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2019, 08:03:17 »
Masz rację kolego.
Zapewne ZG chciał grzecznościowo poprosić aby OSP stosowało się do uchwały i użył sformułowania "zalecić". Niestety ale na mnie nie działa takie grzecznościowe poproszenie, gdyż w moim statucie jest zapis o stosowaniu pieczęci.
To do czego mam się zastosować? Do własnego statutu czy też do statutu związkowego?

Niech mnie Związek pozwie do sądu za nierespektowanie uchwał związkowych. To byłby ciekawy proces.

Kolego, załącznik nr 6 uchwały nr 18  konkretnie określa ..... i ile pieczątek może mieć OSP
I ile może mieć? Jest mowa o rodzajach a nie o ilości.
U mnie komisja rewizyjna nie ma pieczęci.
A OSP nagłówkowych ma 3 szt. Każda z własnym numerem pod tekstem.
Zapewne NIK po kontroli wytknął by mnie w protokole.

Wystarczy. Bijemy pianę. A mamy poważniejsze problemy w OSP niż ilość i rodzaj pieczątek.

Offline noaraf

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2019, 20:27:08 »
W ogóle w Polsce uważa się, że jak jakiś kwit się podstempluje to jest ważniejszy, albo raczej - jak nie ma pod nim pieczęci, albo i kilku - to jest śmieciem. A czy starsi druhowie, jeszcze z minionej epoki pamiętają, że kolor tuszu też był ściśle określony i przyporządkowany określonej randze użytkowników pieczęci? Ale to było kiedyś!
Dziś - w odniesieniu do osób wydających jakiekolwiek decyzje - najważniejszy jest ich podpis. Przypomnę też, w nawiązaniu do powyższej walki na paragrafy, że OSP jest stowarzyszeniem w ujęciu prawa krajowego. Cokolwiek zarząd postanowi - wystarcza podpisy. Stosowanie pieczęci może być zalecane, ale nikt ani nie ma prawa ich wymagać, ani kwestionować dokument podpisany przez prezesa bez pieczątki.
A zwyczajowo - przy zagubieniu różnych pieczątek i dokumentów daje się ogłoszenie w gazecie (lub na słupie przy GSie) i starczy. Chodzi bowiem o zabezpieczenie się w przypadku konieczności udowodnienia przed sądem w przypadku nieuprawnionego jej użycia niosącego prawne skutki dla takiej OSP, że podała fakt utraty pieczęci do publicznej wiadomości czyli poinformowała ogół o jej unieważnieniu.
Tyle, że wtedy nowa pieczątka prezesa musi np.miec indeks 2 czy w jakiś inny sposób różnic się treścią od unieważnionej.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2019, 20:30:34 wysłana przez noaraf »
pzdr, G.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zgubiona pieczątka
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 10, 2019, 11:00:30 »
Widzisz jak OSP  zaczną realizować i przestrzegać ustalone zasady, nie będzie bicia piany i dochodzenia się  kto ma racje
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2019, 14:33:48 wysłana przez jgk »