Autor Wątek: Odległość od lasu zgodnie z par 271 ust. 8a wt  (Przeczytany 467 razy)

Offline bialasek09

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odległość od lasu zgodnie z par 271 ust. 8a wt
« dnia: Czerwiec 03, 2019, 00:05:48 »
Zgodnie z warunkami technicznymi można lokalizować budynki mieszkalne w odległości od 4 - 12 m od granicy lasu, zakładając klasę odporności pożarowej "C".
A teraz inne pytanie dotyczące tego zapisu. Jak jest z otworami (okna i drzwi) w ścianie od strony lasu?
Czy wymaga się od nich odporności pożarowej? Bo z tego co ja się doczytałem nigdzie takiego zapisu nie ma zakładając max przeszklenie 35%.

I jeszcze jedna sprawa zgodnie z   § 216  pkt 2 To czy można uwzględnić te zapisy,
2.Elementy budynku, o których mowa w ust. 1, powinny być nierozprzestrzeniające ognia, przy czym dopuszcza się zastosowanie słabo rozprzestrzeniających ogień:
1)elementów budynku o jednej kondygnacji nadziemnej ZL IV oraz PM, o maksymalnej gęstości obciążenia ogniowego strefy pożarowej do 500 MJ/m2,
3)ścian zewnętrznych w budynku niskim ZL IV.
Jeżeli w w par 271 ust. 8a (Najmniejsza odległość budynków wymienionych w § 213, wykonanych z elementów nierozprzestrzeniających ognia, niezawierających pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz posiadających klasę odporności pożarowej wyższą niż wymagana zgodnie z § 212

Ostatnie pytanie zakładając, że będzie to budynek mieszkalny parterowy z poddaszem nieużytkowym - to czy konstrukacja doprowadzona do R30 a pokrycie dachu z blachy spełnia wymagania R E 15 ( bo w tym elemencie słyszałem różne opinie).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2019, 00:09:20 wysłana przez bialasek09 »

Offline r0cq

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nieustanne dążenie w stronę profesjonalizmu!
Odp: Odległość od lasu zgodnie z par 271 ust. 8a wt
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2019, 12:04:48 »
Budynki określone w §213 można lokalizować bez zachowania jakiegokolwiek pasa wolnego terenu, o ile jest on zlokalizowany na działce na której sytuuje się przedmiotowy budynek. Co więcej, dla otworów wymaga się z reguły klasy odporności ogniowej, nie klasy odporności pożarowej, tak jak napisałeś. To tak w gwoli uściślenia tego co napisałeś.

Niemniej w przepisie o którym mowa brak jest spełnienia wymagań dla tego typu otworów. Tak więc wedle mojej opinii - brak jest wymagań w tym zakresie.  Ponadto dla budynków wymienionych w §213 w "pobliżu" granicy lasu brak jest zastrzeżenia co do możliwości spełnienia wymagań jako SRO, tak więc uważam, że nie. Chociażby ze względu na to, że zastosowanie elementów budynku jako NRO, to jeden z kilku warunków które należy spełnić. Tak zwane "coś za coś".

Znajdź producenta posiadającego klasyfikację dla danego typu przekrycia o wymaganej KOO i po sprawie. Pamiętaj o parametrze BROOF(t1) lub BROOF.
:straz:
Każdy ma jakąś rolę w życiu! Zrób wszystko co do Ciebie należy!
Nic nie zmienisz, jeśli wciąż będziesz stać. Nie daj się stoczyć - toczy się gra!