Autor Wątek: Dodatkowe kursy  (Przeczytany 2130 razy)

Offline Razz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Dodatkowe kursy
« dnia: Maj 30, 2019, 21:26:27 »
Przede wszystkim chciałbym się z Wszystkimi obecnymi przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post.

Zwracam się do Was z pewnym zapytaniem.
Pod koniec roku 2019, kiedy zakończę już studia, będę starał dostać się do PSP na metodę tzn z "ulicy". Lat mam 26, więc na studium już troszkę za późno, wiec jest to chyba jedyna sensowna metoda dostania się w szeregi straży.

Z tego co widzę, to testy sprawnościowe są rozliczanie binarnie, albo ktoś zdaje, albo nie, w każdym razie nie ma to wpływu na późniejszy etap rekrutacji. O to akurat się nie martwię, jestem sprawny fizycznie i jak robiłem testy próbne to nie powinienem mieć z nimi problemu.

Schody pojawiają się dalej, mianowicie, etap V składa się z punktów dodatkowych, kto ma ich więcej, ma większe szanse na dostanie się w szeregi. Jestem ze Śląska, oglądając wyniki naborów z miast pobliskich takich jak: Katowice, Chorzów, Gliwice, Ruda Śląska, Bytom, Zabrze itd., widzę że ten kto nie ma minimum 15/20 punktów na start, nie ma nawet podjazdu i może sobie darować proces rekrutacyjny.

Powiem więcej, z tego co widziałem na stronie KW PSP Katowice, nie było osoby która dostałaby się mając mniej niż 15 punktów.
Tutaj pojawia się moje pytanie, jak najlepiej zdobyć minimum 15 punktów, studia RW trwają 3 lata, więc póki co mogę zapomnieć.
Wydaje mi się że najlepszym sposobem jest dostanie się do OSP, porobienie kursów, następnie zrobienie KPP i mamy 20pkt, co daje realne szanse.

Pytanie brzmi zatem, czy to jest najrozsądniejsze podejście, czy jest coś lepszego czego nie dostrzegam?

Z góry dziękuję za każdą pomoc :)

Offline FireF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2019, 21:34:16 »
tak jak mówisz.. dodatkowe punkty muszą być. Oprócz punktów w OSP złapiesz trochę praktyki. Kursy i tak się liczą jeżeli w ciągu roku miałeś co najmniej 2 wyjazdy lub ćwiczenia. Oprócz kursów OSP warto zrobić prawo jazdy co najmniej na C kategorię, często punktowane są też uprawnienia na podesty ruchome, czasami na sternika, płetwonurka o ile jest np taka grupa w danej komendzie. No i oczywiście podstawa - kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Offline bastol33

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2019, 23:43:28 »
Min 2/3 lata pracy przed Toba :)

Offline ratownik17_suwalczak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2019, 08:24:21 »
Tak jak kolega wyżej napisał, 2-3 lata pracy na takim luzie jeśli chcesz zyskać punkty.

Chyba że lecisz na hardkora i wyszukujesz i robisz kursy jeden za drugim. Robisz C, nurka, napełnianie butli, stermotorzyste i KPP - około 10 tys płacisz, ale pkt już masz mniej więcej wystarczająco aby się dostać. Przy okazji można kurs OSP, ale to 3-4 miesiące i nie wiadomo kiedy Ciebie wyślą.

Offline bastol33

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2019, 08:45:45 »
No niby racja, punkty beda. Ale zero doswiadczenia w tym wszystkim a o to pytaja sie na rozmowach.am A teraz znowu rozmowa decyduje o wszystkim :)

Offline Razz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2019, 16:27:05 »
tak jak mówisz.. dodatkowe punkty muszą być. Oprócz punktów w OSP złapiesz trochę praktyki. Kursy i tak się liczą jeżeli w ciągu roku miałeś co najmniej 2 wyjazdy lub ćwiczenia. Oprócz kursów OSP warto zrobić prawo jazdy co najmniej na C kategorię, często punktowane są też uprawnienia na podesty ruchome, czasami na sternika, płetwonurka o ile jest np taka grupa w danej komendzie. No i oczywiście podstawa - kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jak myślisz, czy jednostki OSP mogą mieć coś przeciwko jeżeli przyjdę tylko z myślą o kursach? Mówię tak ponieważ nie mam żadnej jednostki w pobliżu, więc może być ciężko z wyjazdami mimo szczerych chęci. Pozostaje tylko liczyć że coś się "zdarzy" (odpukać) kiedy będę w pobliżu danej jednostki.

Tak jak kolega wyżej napisał, 2-3 lata pracy na takim luzie jeśli chcesz zyskać punkty.

Chyba że lecisz na hardkora i wyszukujesz i robisz kursy jeden za drugim. Robisz C, nurka, napełnianie butli, stermotorzyste i KPP - około 10 tys płacisz, ale pkt już masz mniej więcej wystarczająco aby się dostać. Przy okazji można kurs OSP, ale to 3-4 miesiące i nie wiadomo kiedy Ciebie wyślą.

Cóż, to wciąż loteria, nie wiadomo czy dana jednostka będzie miała zapotrzebowanie na taką specjalizację.


Offline Radek0401

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2019, 18:20:21 »
Podstawa to prawko C. Najlepiej C+E.  Zrobic podesty, butle i KPP. I zacząć jezdzic ciezarowym aby miec chociaz w tym doawiadczenie. Jak sie spreżysz to w ciagu pol roku to ogarniesz. A na punkty to az tak bardzo nie patrz. Byli tacy to mieli 40pkt i sie nie dostawali a byli tacy co mieli 0 punktow i są w PSP.  Takze idz w kierunku kierowcy, taka moja rada:)

Offline bastol33

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Dodatkowe kursy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2019, 22:34:21 »
Rok doświadczenia na ciezarowym to duzy plus. Sam mialem 2 lata i zawsze to inne spojrzenie :)