Autor Wątek: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...  (Przeczytany 3613 razy)

Offline Tokal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« dnia: Maj 30, 2019, 11:02:19 »
Dostałem niedawno informację, że w jakiejś gminie Sitkówka koło Kielc dzieją się dantejskie sceny między OSP a wójtem. Próbowałem bliżej zaznajomić się z tematem i przeraziłem się tym, co już dziś się wydarzyło. Podobno ów jednostka OSP została wyrzucona ze swojej remizy, sprzęt zabrano razem z samochodami, mieszkańcy z włodarzem szybko zawiązali nową OSP i została im przekazana.

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-83800

Najciekawsze jest to, że konflikt przeniósł się na pozostałe jednostki OSP i zostały wycofane z tego powodu z podziału bojowego w PSP.

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/strazacy-z-gminy-sitkowkanowiny-na-wojnie-z-wojtem-w-tle-polityka-i-ostatnie-wybory/ar/c1-14139719

Czy słyszał ktoś z was coś więcej o tej sytuacji ?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2019, 14:47:11 »
Ciekawi mnie ekwiwalent w kwocie 25 zł.Średnia krajowa netto to ok 3680 netto na rękę 1/175 daje 21 zł chyba że płacą im z  z kwoty brutto.

Offline Tokal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2019, 17:12:18 »
Jest wiele innych gmin w Polsce gdzie mają takie stawki więc nie jest to dziwne.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2019, 17:44:14 »
Ciekawi mnie ekwiwalent w kwocie 25 zł.Średnia krajowa netto to ok 3680 netto na rękę 1/175 daje 21 zł chyba że płacą im z  z kwoty brutto.

Art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej

Cytuj
Art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej
2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać
1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu
Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor
Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach
i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przed dniem ustalenia
ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu
pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy.


Cytuj
Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730 i 752) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosło 4950,94 zł.

4950,94 / 175 = 28,29 zł

Offline Tokal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2019, 18:12:33 »
Dokładnie
Też sprawdzałem to i tak samo mi wyszło.
Nie czarujmy się, ale osób do działalności w OSP jest coraz mniej. A włodarze niczym innym jak przyzwoita stawka nie są w stanie zachęcić mieszkańców do takiej działalności.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 30, 2019, 20:39:34 »
Ekwiwalent jest naliczany z kwoty średniej krajowej.Średnia pensja  krajowa  brutto jak piszecie to 4950 w kwietniu nawet 5180 tylko kto  dostaje na rękę kwotę brutto? Netto 3680/175 max -21zł ekwiwalent jest zwolniony z podatku a kasę dostawali z podatkiem.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2019, 22:06:59 wysłana przez jgk »

Offline Tokal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2019, 14:11:52 »
Jakie stawki za udział w działaniach ratowniczych są u was?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2019, 17:00:02 »
10 zł wyjazd,zarówno dla osp i osp ksrg. Według mnie powinni dawać maxa bez wyjątku albo 1 gr dla spełnienia przepisów .....łaskawcy z rady szukający oszczędności.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2019, 19:14:39 »
Widzę rozmowa zboczyła z tematu - czy ktoś zna szczegóły sytuacji? Bo o ekwiwalencie to rozmowy były już nie raz, a tej sytuacji jestem ciekaw. Przede wszystkim na jakiej podstawie wyrzucono OSP z remizy i odebrano sprzęt?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2019, 23:03:19 »
W sumie z informacji wynika że nie wyrzucono tylko zerwano umowy jakie były podpisane między innymi z kierowcami i zaproponowano ich podpisanie z innymi osobami.Trzeba też pamiętać że w wielu przypadkach właścicielem obiektu sprzętu jaki w znajduje się do dyspozycji OSP jest własnością gminy.OSP jako stowarzyszenie korzysta z niego wielokrotnie na zasadzie użyczenia.Gmina ma obowiązek zapewnić zabezpieczenie na terenie gminy przy pomocy OSP więc nie może sobie pozwolić na narzucane wymogów ze strony OSP.
To że wielu panów strażaków piastujących funkcje w zarządzie OSP  czy wyżej wykorzystuje tą sytuacje w celach prywatnych nie jest  nowością. Efekty takich działań odbijają się właśnie poprzez konflikty nie tylko w szeregach  OSP ale jak widać i wyżej.Według mnie OSP i osoby tam działające powinny być odcięte od polityki.Albo bezinteresowna pomoc albo polityka i korzyści ale bez OSP w tle. Wielokrotnie OSP jest tylko "przykrywką" dla promowania się  panów strażaków na arenie samorządowej na zasadzie wykorzystywania ochotników do rzeczy których  nie powinni robić a sami spijają śmietankę.Czas pokaże o co tak naprawdę chodzi.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2019, 23:18:17 »
No właśnie brakuje mi informacji kto był właścicielem budynku, terenu jak i sprzętu... Nie ma informacji o co właściwie poszło, w zasadzie to nie ma prawie wogóle informacji w tym artykule. Zakładam jednak, że skoro 2 inne jednostki z gminy oraz jednostki z gmin ościennych stanęły po stronie "zbuntowanej" jednostki, to sytuacja raczej nie była tak jednoznaczna jak piszesz. No ale to wszystko tylko domysły - przydały by się konkrety.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 02, 2019, 09:31:33 »
Przeczytaj jeszcze raz artykuł.
OSP wycofała auta z podziału po tym jak wójt rozwiązał umowy z kierowcami czyli osobami odpowiedzialnymi za  nadzór nad sprzętem. Z artykułu wynika że sprzęt był niewłaściwie wykorzystywany itd..Panowie strażacy twierdzą że nie mogą jeździć ale jak będzie zagrożenie życia to pojadą. Coś się nie zgadza, nie mogą jeździć bo sami o tego doprowadzili wycofując auto w formie protestu ale jak coś to pojadą,tylko kto pojedzie skoro wójt zerwał umowy z kierowcami co powoduje brak możliwości ich wyjazdów.A jeśli są inne osoby posiadające uprawnienia, a tak wynika z artykułu to po co było wyłączać  auta z podziału i wciągać  w to media.Wójt chce zmiany kierowców ma do tego prawo jeśli ma dowody na nieprawidłowości,co zapewne spowodowało że stracił tym samym zaufanie do tych osób i tyle.
Niektórzy panowie wychodzą z założenia że skoro są w zarządach OSP to mogą bardzo dużo a szczególnie kiedy mieli lub mają poparcie polityczne
Zapominają jednak że funkcjonowanie OSP opiera się w dużej mierze na dobrej woli i potrzeb, samorządów, PSP, społeczeństwa itd.
Bez tego jednostki będą tylko na papierze nawet jeśli będą mieli najlepszy sprzęt w kraju.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2019, 15:28:53 wysłana przez jgk »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2019, 18:44:38 »
W mojej gminie kilka lat temu zlikwidowano płacenie kierowcom. I co? I. Nie ma problemów z kierowcami. Każdy posiadający prawo jazdy kat. C ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Dzięki temu w mojej jednostce jest 10 kierowców. Konserwator ma 300 zł na kwartał i za to kupuje kosmetyki do aut. Jego robota to pilnowanie przeglądów, paliwa itp. Wszyscy dbają o samochody oraz sprzęt a w razie awarii bierzemy się razem za naprawę.
Utrzymanie etatu kierowca-konserwator to patologia w OSP i ludzie, którzy twierdzą że jak kierowca nie będzie miał płacone to jednostka nie wyjedzie są w błędzie. Tym sposobem płaćmy też pozostałym członkom bo jak ich nie będzie to też jednostka nie wyjedzie. 
 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2019, 19:00:23 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mariano osp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2020, 11:13:42 »

Offline Tokal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Wyrzucenie OSP z remizy i jej ...
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2020, 12:16:46 »
OSP wycofała auta z podziału po tym jak wójt rozwiązał umowy z kierowcami czyli osobami odpowiedzialnymi za  nadzór nad sprzętem. Z artykułu wynika że sprzęt był niewłaściwie wykorzystywany itd..

Wójt rozwiązał umowy w trybie natychmiastowym za brak obecności pozostałych OSP na otwarciu i przekazaniu rozbudowanej remizy nowej OSP, tej samej z której wygonił pierwszą OSP i szybko założył nową by im przekazać obiekt.
Oficjalnie wójt pytany co było konkretną przyczyną jego decyzji - unika odpowiedzi, bo jest niewygodna dla niego samego.